patates kilo aldırır mı

Patates Kilo Aldırır mı?

Patates nasıl tüketilmelidir? Patatesin yararları nelerdir? Patates nasıl kilo aldırır?
Lutein (Göz Vitamini) Nedir? Okunuyor Patates Kilo Aldırır mı? 5 dakika İlerle Sedef Hastalığı Nedir?

Her evde bulunan ve en çok tüketilen sebzelerden biri olan patates, haşlaması, kızartması, kavurması ve daha birçok tarifin içerisine uyumlu bir şekilde katılması ile ön plana çıkmaktadır. Patates tok tutan bir yiyecek olduğu için birçok insan tarafından kullanılmaktadır; ancak bu noktada patatesin kilo aldırıp aldırmadığı oldukça önemlidir. 

Patatesin kilo aldırıp aldırmadığı üzerine pek çok görüş vardır. İçerisindeki nişasta ve şeker oranı, patatesin kilo aldıran bir sebze olduğunu düşündürse de limit aşılmadığı takdirde patates kilo aldırmaz. 

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır mı?

Patates pek çok farklı yöntemle pişirilebilir. Bu yöntemlerden biri patatesi haşlayarak tüketmektir. Haşlanmış patates birçok diyet için en besleyici ve sağlıklı öğünlerden biridir. Haşlanmış patates fazla tüketilmediğinde tek başına kilo aldırmaz; ancak yakabileceğinden daha fazla kalori alan kişiler için haşlanmış patates bile kilo aldırabilir. 

Kızartılmış Patates Kilo Aldırır mı?

Patatesin belki de en lezzetli tariflerinden biri olan patates kızartması, patates pişirme yöntemleri içinde en masum olmayan tariflerdendir. Patates kızartması aslında sade olarak yendiğinde ve porsiyon aşımı yapılmadığın kilo aldırmaz; ancak patates kızartmasına eklenen yağ ve soslar kalori miktarını artıracağından kolayca kilo almanıza neden olur. Ek olarak kızartmanın vücut için farklı zararları da bulunmaktadır. Birçok beslenme uzmanı, diyet programında tüketilecek patates kızartmasının bir öğün değişimi olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Patates kızartmasının yanında glisemik indeksini düşürecek yoğurt ya da ayran gibi besinlerin tüketilmesi kan şekerini dengeler. Yine kızartmanın yanında içebileceğiniz limonlu su da kızartmanın zararını azaltacaktır. 

Patates kızartırken olabildiğince az yağ kullanmak ve kullanılacak yağın yeni bir yağ olması çok önemlidir. Fast food tüketimi ile hayatımıza giren pek çok restoran zinciri, patatesleri uzun süre yağın içinde bırakmakta ve daha fazla yağ çekmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde kızartılan patatesler çok daha fazla kilo aldırma eğilimine sahiptir. 

Fırında Patates Kilo Aldırır mı?

Fırında yapılan patates, kızartma patatese göre daha az yağ ile yapılır. Bu nedenle kalori miktarı da daha düşüktür. Diğer patates pişirme tekniklerinde olduğu gibi fırında patates de tek başına ve limit aşılmadan tüketildiğinde kilo aldırmaz; ancak patatese çeşitli garnitürler ya da eritme peynir eklemek kalori miktarını artıracağı için kilo aldıracaktır. 

Diyetteyken Patates Yenir mi?

Patates, diyetteyken tüketebileceğiniz en besleyici sebzelerden biridir. Yükse lif oranına sahip olması nedeni ile sindirimi de bir hayli kolaydır. Diyetteyken patatesi tüketirken genellikle sade olarak ve az yağda pişirmiş şekilde tüketmeniz önerilir. Yağ oranı düşüktür ve sizi uzun süre tok tutar. Patateslere kalori ve sağlıksız yağlar eklememek için doğru ve sağlıklı bir şekilde pişirmek önemlidir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla birlikte patatesleri haşlamak veya fırında pişirmek doğru yol olabilir.

Patates Diyeti Nedir?

Patates diyeti kısa süreli hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek diyet programlarından biridir. Bu diyete patates diyeti denmesinin nedeni birincil kalori kaynağının patates olmasıdır.  Patates diyetinin birçok çeşidi vardır, ancak en basit haliyle, bu diyeti uygulayanlar birkaç gün boyunca sade patatesten başka bir şey yemezler. Bu diyet kısıtlayıcı olduğundan, uzun süreli olarak yapılması uygun görülmemektedir. 

Patates diyeti veganlar için de uygun bir diyettir. Yemek konusunda herhangi bir kısıtlayıcılığı olmadığından birçok insanın dikkatini çekmiştir.  Patates diyeti, hacimli yemeyi teşvik eder. Bu, doğal olarak kalorisi daha düşük olan yiyecekleri doldurduğunuz zamandır. Gün boyunca daha az kalori tüketmenize rağmen, büyük miktarda yemek sizi tok ve tok hissettirir.

Patates Kaç Kaloridir?

Patatesin kalorisi pişirilme şekline göre değişkenlik gösterir. 100 gram çiğ patatesin kalori değeri 77 kcal’dır. 100 gram patates kızartmasının kalori miktarı 312 kcal’dır. 100 gram haşlanmış patatesin kalori miktarı 93 kcal’dır. 100 gram fırın patatesin kalori miktarı 87 kcal’dır. 

Patates Nasıl Tüketilmeli?

Patatesi tüketmenin en sağlıklı yolu onu sade olarak tüketmektir. Yanına ekleyeceğiniz her yancı, patatesin kalori miktarını artırabilir. Patatesin içi gibi kabuğunda da birçok besin bulunur. Bu nedenle patatesin kabuğunu soymadan da pişirebilirsiniz. Bunu yapmadan evvel dışında hiçbir toprak ve kir parçası kalmadığında emin olmanız gerekir. Patatesi tüketmenin en sağlıklı yolu onu haşlamak ya da buharda pişirmekten geçer. 

Patates Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Patatesi ne sıklıkla tüketmeniz gerektiği pişirme yönteminize göre değişkenlik gösterir. Haşlanmış ya da buharda pişmiş bir patatesi her gün limiti aşmamak kaydı ile tüketebilirsiniz; ancak her gün yağda kızartılmış patates yemek, vücuttaki toksik madde miktarını artırır. Özellikle kızartılan yağın kötü ve kalitesiz olması, vücutta çeşitli sorunlara neden olur. 

Kimler Patates Tüketmemelidir?

Patates genellikle herkesin rahatlıkla tüketebileceği sebzelerden biridir; ancak içerdiği yoğun nişasta oranı patatesi diyabet hastaları için dikkatle tüketilmesi gereken bir sebze hâline getirir. Kızartma patates tüketmeyi sevenler ise her gün tüketmeleri durumunda obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. 

Diyabet Hastaları Patates Tüketebilir mi?

Patates, glisemik indeksi hızlı yükseltme özelliğine sahip olan bir sebzedir. Bu da kan şekerini hızlı yükselttiği anlamını taşır. Bu nedenle diyabet hastaları için patates tüketimi çok az olmak kaydı ile sınırlandırılmaktadır. Soğuk patatesin glisemik indeksi sıcak patatese göre daha az olduğu için diyabet hastaları için soğuk patates salatası şeklinde tüketmeleri önerilmektedir. 

Tatlı Patates Kilo Aldırır mı?

Tatlı patates, tıpkı patates gibi kökeni Güney Amerika’ya uzanan sebzelerden biridir. Yumru olan normal patateslerin aksine, tatlı patatesler kök sebzeler olarak kabul edilir. Ancak kök, yumrulu bir kök olarak tanımlanır. Hem tatlı hem de normal patatesler toprak altında yetişir, ancak yoğunluk, tat ve besleyicilik söz konusu olduğunda çok farklıdırlar.

Tatlı patatesin besin değeri ve tadı sıradan patatese göre farklıdır. İçinde barındırdığı yüksek orandaki lif, kilo vermenize yardımcı olur. Diyet döneminde patates tüketmek isteyen ancak tüketemeyen kişiler tatlı patates tüketebilirler. Tatlı patatesin 100 gramı 86 kaloriye sahiptir. Glisemik indeksi düşük olduğu için sıradan patatese göre kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!