jalapeno nedir

Jalapeno Nedir?

Jalapeno nasıl tüketilir? Jalapenonun besin değerleri nedir?
Prolin Nedir? Okunuyor Jalapeno Nedir? 6 dakika İlerle Yo Yo Diyet Nedir?

Jalapeno biberleri, yemek soslarından kırmızıbibere ve salata sosuna kadar her şeyi tatlandırmak için kullanılan, hafif ila orta derecede ısıya sahip orta boy acı biberlerdir. Özellikle Meksika mutfağında sıklık la karşılaşılan bu bibere günümüzde tüm dünya mutfaklarında ulaşmak mümkündür. 

Domates, patlıcan ve patates ile birlikte itüzümü ailesinin bir üyesi olan jalapeno, ısısını bir biberin beyaz özlü kaburgalarında yoğunlaşan kimyasal bir bileşik olan kapsaisinden alır. Çoğu acı biber gibi, jalapeno da güneş ışığı miktarı ve toprağın pH seviyesi dâhil olmak üzere birçok büyüme faktörüne bağlı olarak müstehcenlik bakımından farklılık gösterir. Acı belirten ölçü olan Scoville ölçeğinde 2.500 ila 8.000 arası bir sonuç alır. 

Jalapenonun Besin Değerleri Nedir?

100 gramlık jalapenodaki besin değeri şöyledir:

 • Kalori: 30 kcal
 • Yağ: 0,62 gram
 • Karbonhidrat: 5,91 gram
 • Protein: 1,35 gram
 • Sodyum: 1 miligram
 • Potasyum: 215 miligram
 • Şeker: 3,46 gram

Jalapeno Ne İşe Yarar?

Jalapeno, oldukça lezzetli bir aromaya sahip olduğu için yemek soslarının vazgeçilmez malzemelerinden biri olmuştur. Yalnızca sosu değil, turşusu da yapılan bu biber çeşidi, et ve tavuk gibi birçok ana yemeğin en lezzetli eşlikçilerinden biridir. Jalapeno oldukça geniş bir coğrafyada yetiştirilebildiği için farklı ülkelerde kolayca ulaşılabilen tarım ürünlerinden biri hâline gelmiştir. Oldukça besleyici olan jalapeno, içerisinde birçok vitamin ve minerali barındırdığı için sağlığa da oldukça faydalıdır. 

Jalapenonun Faydaları Nedir?

Jalapeno biberi özellikle yemeklerin yanında lezzet artırıcı olarak kullanılır.Jalapenonun faydaları şunlardır:

 • Metabolizmayı canlandırır
 • Yüksek lif içerir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Enfeksiyonu temizler
 • C vitamini deposudur
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Metabolizmayı Canlandırır

Jalapeno biberinin yapısında kapsaisin bulunur. Bu madde, kilo vermeye yardımcı olan işlevi ile bilinir. Jalapeno tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Metabolizmanın hızlanması, yağ yakımının başlamasına yardımcı olur. 

Yüksek Lif İçerir

Jalapenonun yapısında yüksek oranda lif bulunur. Lif, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  Lifli jalapeno ile bağırsak hareketlerinizi düzene sokabilirsiniz. Lif sayesinde organlarınızın işleyişini daha sağlıklı bir hâle getirebilirsiniz.   

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Jalapeno biberi kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması üşümenizi engellerken damarların tıkanmasının da önüne geçer. Ölçülü jalapeno biberi tüketimi ile kan ve damar sağlığınızı düzene sokabilirsiniz.  

Enfeksiyonu Temizler

Diüretik etkiye sahip olan jalapeno biberi, enfeksiyonunun vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Özellikle idrar yolundaki enfeksiyonları temizler. Enfeksiyonu temizlediği gibi yayılmasının da önüne geçer. 

C Vitamini Deposudur

Düzenli ve ölçülü bir şekilde kullanılan jalapeno, içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudunuzu hastalıklardan uzak tutar.  

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi, vücudunuzun sağlıklı işleyişi için çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser gibi sağlık sorunlarının oluşma ihtimalini azaltır. 

Jalapenonun Yan Etkileri Nedir?

Jalapeno biberinin olası yan etkileri şunlardır:

 • En yaygın görülen yan etki, acı jalapeno biberlerini yedikten sonra ağız ve damakta oluşan yanma hissidir. Biberin acılık derecesine göre bu reaksiyon hafifi ila şiddetli arasında değişebilir.
 • Baharatlı yiyeceklere karşı düşük toleransı olan kişiler çok fazla jalapeno biberi tüketmeleri durumunda mide ve cilt sorunları yaşayabilirler. 
 • İçerisindeki kapsaisin maddesi mide ekşimesine neden olabilir. Bu nedenle reflü olan kişilerin de bu biberi çok fazla tüketmeleri önerilmez.
 • İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler, özellikle diyetlerinin düzenli bir parçası değilse, baharatlı kırmızıbiber yedikten sonra rahatsız edici sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunun en belirgin yan etkileri arasında karın ağrısı, yanma, kramp ve ishal bulunur. 

Jalapeno Nasıl Tüketilir?

Jalapeno farklı formlarda tüketilebilir. Kendine has aroması ve acısı nedeni ile özellikle beyaz ve kırmızı et yemekleri için yapılan sosların ana malzemelerinden biridir. Jalapeno biberi turşu yapmak için de kullanılır. Köz ya da çiğ biberden yapılabilen bu turşu çeşidi, Türk mutfağında kuru fasulye - pilav ve et döner gibi yerel lezzetlerin yanında tüketilebilir. Kurutulup toz hâline de gelen bu biber çeşidi, baskın tadı ile toz baharat formunda da kullanılabilir. Toz jalapenolar genellikle tütsülenmiş biberden yapılır. 

Jalapeno Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak acı biber tüketen insanların diğer faktörler kontrol edildiğinde bile herhangi bir nedenle ölüm riskinin %12 azaldığını ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple jalapenoyu diyetinizin ya da ana beslenme programınızın bir parçası hâline getirebilirsiniz. 

Her ne kadar kapsaisin, C vitamini, magnezyum gibi sağlıklı mineral ve vitaminlere sahip olsa da fazla biber tüketimi bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Günlük belirlenen herhangi bir miktar olmasa da tüketimde aşırıya kaçmamak oldukça önemli bir husustur. 

Kimler Jalapeno Tüketmemelidir?

Jalapeno, acılık derecesi ve içindeki maddeler nedeni ile bazı insanların tüketmemesi gereken besinlerden biridir. Mide, sindirim ve hassas bağırsak sorunu olan insanların jalapeno tüketmemeleri önerilir. Özellikle acı derecesi yüksek jalapenoları solumak, astım hastalarına da zarar verebileceğinden bu insanların da acı biberlerden uzak durmaları gerekir. Böbrek bezleri üzerinde yapılan çalışmalar uzun süre çok fazla kapsaisin yemenin böbrek hasarına neden olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Böbrek problemleri olan insanların da jalapeno tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmaları önerilir. 

Jalapeno Nerede Yetişir?

Tıpkı diğer biber çeşitleri gibi jalapeno da bol miktarda organik madde içeren tınlı, iyi drene edilmiş topraklarda yetiştirilir. Jalapeno biberi yetiştirirken tam güneş ve ılık sıcaklıklar da önemlidir.

Bu biberin kökeni Meksika’daki Papaloapan nehir havzasında ve Chihuahua, Delicias bölgesine dayanmaktadır; ancak günümüzde ABD, Türkiye, Çin, Peru, Hindistan gibi ülkeler de dâhil olmak üzere birçok ülkede jalapeno yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Jalapeno Nasıl Saklanır?

Jalapeno biberi nasıl şartlar altında saklamanız gerektiği, aldığınız biberin türüne ve formuna göre değişkenlik gösterir.  Jalapenoyu oda sıcaklığında birkaç gün saklayabilirsiniz, ancak daha uzun süreler farklı bir saklama yöntemi gerektirir.

Çiğ jalapenoları taze tüketmek için maksimum 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz. Bir haftadan daha uzun süre bekletmek isteyenler buzlukta saklayabilirler. Bayatlayan bir jalapeno, zamanla yumuşar ve kırışır. Kuru ve öğütülmüş jalapenolar 1 yıl kadar saklanabilirler. Bu formdaki ürünleri hava geçirmeyen bir kaba koymanız, nem ve sıcaklıktan uzak tutmanız gerekmektedir. Oda sıcaklığı saklamak için en uygun sıcaklık olacaktır. Turşu ve konserve gibi ürünleri ise üzerinde yazan son kullanım tarihine kadar tüketmeniz önerilir. 

Jalapeno Kaç Kaloridir?

Jalapeno biberinin 100 gramında 30 kalori bulunur. Jalapeno turşusu kalori olarak markaya göre farklılık gösterebilir. 

Jalapeno Biber Çeşitleri Nelerdir?

Jalapeno biber çeşitleri şunlardır:

 • Kırmızı jalapeno biberi
 • Yeşil jalapeno biberi


Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!