yo-yo diyet nedir

Yo Yo Diyet Nedir?

Yo yo diyeti zararları nelerdir? Yo yo sendromu nedir? Yo yo sendromu nasıl gelişir?

Adını tıpkı yo yo oyuncağı gibi iniş ve çıkışlarından alan bu diyet, kilo alıp verme döngüsü içinde kalarak sağlıklı bir yaşam sürmenizi zorlayan beslenme şekillerinden biridir. Yo Yo diyeti ile hızlı bir şekilde kilo verir, daha sonra verdiğiniz bu kiloları tekrar geri alırsınız. Süreci tıpkı bir yo yo gibi iniş çıkışlarla doludur. Kalori kısıtlı diyetlerin çoğu bu diyetin içerisindedir.

Yo Yo Diyet Ne İşe Yarar?

Yo Yo diyet bir süre günlük kalori alım miktarınızı kısıtlasa bile, daha sonra kaybettiğiniz kiloları daha fazla bir şekilde almanızı sağladığı için insan sağlığı açısından çok da sağlıklı bir beslenme düzeni değildir. Bu sebeple Yo Yo diyet faydaları kavramından bahsedilmesi pek mümkün değildir. 

Yo Yo Diyetin Özellikleri Nelerdir?

Yo Yo diyet, bilinçli olarak yapılan bir diyet değildir. Bu diyetin klinik terimi; istemeden kilo almak ve buna karşılık olarak diyet yapmak, ardından bu ağırlığı bir kez daha geri almak anlamına gelen "kilo döngüsü"dür. Yapılan çalışmalarda, sıkı bir diyet sonucu önemli kilolar veren insanların en az yüzde 80’i, bir yıl içinde verdiği kiloları fazlası ile geri alıyor. 

Kilo dalgalanmaları üzerinde yapılan çalışmalar, kan basıncı, glikoz ve kolesterol oranlarında sağlığı ciddi biçimde tehdit edici yükselmelere neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmalar yapılırken kişinin bilinçli ya da bilinç dışı verdiği kilolar hesaba katılmıştır. Her iki durumda da Yo Yo sendromu zarar verebilen etkileri ile ön plana çıkmıştır.

Yo Yo sendormunun ortaya çıkış nedenlerinden biri yemeyi ciddi anlamda kısıtlayan diyetlerdir. Bu tip bir diyetten çıkan kişi, verdiği kiloların da motivasyonu ile özlediği kalorili besinlere geri döner ve kısa sürede verdiği kiloları, hatta daha fazlasını alır. Buna  "aşırı telafi" durumu da denir. Bu rutin zamanla kronik bir hâl alır ve kişi bir türlü istenilen kiloya inemez. 

Yo Yo Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yapmanın ana özelliklerinden biri tok hissetmenize yardımcı olan leptin hormonu seviyenizi yükseltecek sağlıklı besinlere yönelmektir; ancak özellikle diyetin başlarında değişen beslenme alışkanlığı, fazlaca yağ yakımına neden olduğu için leptin hormonu da düşer. Normal şartlarda yağ depolarınız kan dolaşımınızı kullanarak leptin sağlar. Bu yöntem sayesinde beyniniz, vücudunuza dolaylı yoldan yağ depolaması için sinyal yollar. 

Leptin hormonunuzun azalması ve iştahın açılması, yağ kaybı arttıkça fazlalaşır. Vücut, depolanan enerjiyi sarf ettikçe,  yenisini doldurmak için iştah oranını artırır. Diyet sırasında kas kütlesi kaybederseniz, vücudunuz enerji harcamak konusunda tasarruf yapar. 

Çoğu insan kilo vermek için yaptığı diyet sonrasında, yaklaşık bir yıllık süreçte kaybettiği kilonun %60’ını geri alır. Birçok insan, diyetten sonraki süreçte aldığı kilolarla diyete başlamadan evvelki kilosundan da daha ağır olur. Kilo alınan bu süreç, yo yo diyetinin “yukarı” aşamasını tamamlar. Alınan kilolar sonucunda birey yeniden kilo vermek için diyet yapmaya başlar. 

Yo Yo Diyet için Örnek Diyet Listesi

Yo yo diyet, bilinçli bir beslenme programından ziyade, uzun ve kısa vadeli kilo döngüsünü işaret eden bir sendromdur. Bu sebeple bu diyet için herhangi bir örnek diyet listesi yoktur; ancak bilinmesi gereken şey, ilk başlarda günlük aldığınız kalori miktarını düşürerek hızlı bir şekilde kilo vermektir.     

Yo-yo Etkisi Ne Demektir?

Yo-yo etkisi, yo yo diyeti içindeki kilo döngüsüne verilen isimdir. Daha anlaşılır bir şekilde ifade edilirse, tıpkı bir yo-yo oyuncağı gibi bir aşağı bir yukarı hareket eden kilo döngüsü yüzünden bu etkiye yo-yo ismi verilmiştir. Bu sürecin defalarca tekrarlanması sonucu genel sağlığınız durumdan olumsuz etkilenir. 

Yo-yo etkisi hem erkek hem de kadınlarda görülür. Erkeklerin %10’u, kadınların ise %30’u kilo döngüsüne girerek yo-yo sendromu yaşamıştır. Yo yo etkisi genellikle diyet yapmanın ve kalori alımının aşırı kısıtlamanın sonucunda ortaya çıkar.

Yo Yo Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yo yo diyet yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Günlük kalori alımı önemli ölçüde azaltılmalıdır.
 • Riskli bir süreç olduğu için kişi sağlık durumunu mutlaka kontrol ettirilmelidir. 
 • Yo-yo diyet çok sağlıklı bir süreç olmayacağından etkisinden bir an önce çıkılmalıdır. 
 • Sadık kalınan diyet programına uzun süre uyulmalıdır. 

Yo Yo Diyette Yenmesi Gereken Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Diğer kilo verdiren diyetlerde olduğu gibi yo yo sendromu içinde olan birisi de bu süreçte yağ yakan besinleri tüketerek daha hızlı kilo verebilir. Zencefil, yeşil çay, keten tohumu, kinoa tohumu, elma sirkesi, çiğ kuruyemişler gibi yağ yakımına yardımcı olan besinler, kilo vermeye yardımcı olduğu için bu süreçte tüketilebilir. 

Yo Yo Diyet ile Hızlı Kilo Verilir mi?

Yo yo diyet boyunca kısıtlı bir yemek yeme alışkanlığına belirleyen insanlar hızlı bir şekilde kilo verebilirler. Yo Yo etkisinin de bir belirtisi olarak hızlı kilo verme, daha sonra verilen kiloların bir bölümünün de hızlı bir şekilde geri alınmasına neden olur. 

Yo Yo Diyette Yasaklar Nelerdir?

Yo yo, klasik diyetten daha çok bir beslenme sendromu olduğu için spesifik olarak yasak olan şeylerden bahsetmek mümkün değildir. Yo yo’nun hangi aşamasındaysanız ona uygun beslendiğiniz için yasaklarınız da mevcut diyetinize göre farklılıklar gösterebilir. 

Yo Yo Diyetin Zararları Nelerdir?

Yo yo etkisinin birçok zararı bulunmaktadır. Yo yo diyetin zararları şunlardır:

 • Diyet sırasında oluşan yağ kaybı, genellikle kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan leptin hormonunun seviyelerinde düşüşe neden olur. Normalde yağ depolarınız kan dolaşımına leptin salgılar. Bu, enerji depolarınızın dolu olduğunun sinyalini vücudunuza yollar ve daha az yemek yemenizi sağlar. Yağ oranı düştükçe leptin azalır ve iştah oranında artış olur. Bu nedenle yo yo sendromunda birey, kaybettiği kilolardan daha fazlasını geri alır. 
 • Yapılan bazı çalışmalar, yo yo diyetin sonucunda vücudun yağ oranının arttığını ortaya çıkarmıştır. Yo yo beslenme düzeninde yağ kütlesi kasa göre çok daha çabuk bir şekilde geri kazandırılır. Bu, vücut yağ yüzdenizin birden fazla yo-yo döngüsünde artmasına neden olur. 
 • Kilo kaybı aynı zamanda kas kaybına da neden olur. Bu süreç, yo yo diyetiniz süresince kas kütlenizi tüketebilir. Diyet boyunca kas kaybınızı sonlandırmak için egzersizlerinize ara vermeyin. 
 • Kilo artışları karaciğerin yağlanmasına yol açar. Yağlı karaciğer, karaciğerin yağları ve şekerleri metabolize etme şeklindeki değişikliklerle ilişkilendirilerek tip 2 diyabet riskini artırır.
 • Yapılan bazı çalışmalara göre yo yo diyet diyabet riskini artırmaktadır. Risk, özellikle diyet yapmadan evvel daha yüksek kilolara ulaşan insanlar için daha fazladır. 
 • Dalgalanan kilolar kalp hastalıklarının riskini artırır. 
 • Geri alınan kilolar kan basıncının yükselmesine neden olur. 

 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!