En İyi Performans İçeceği : Portakal Suyu

En İyi Performans İçeceği : Portakal Suyu

Portakal suyu spor sonrası destekçiniz olabilir mi? Portakal suyunun faydaları nedir?

Portakal suyunu sabah kahvaltılarının gözdesi, hastalıklara karşı savaşan ve bazı yemeklerin eşlikçisi olarak düşünebiliriz. Fakat, portakal suyu bütün bunların daha fazlasıdır! Mesela portakal suyunun çok iyi bir performans içeceği olduğunu biliyor muydunuz? 

Yorucu egzersizlerden sonra meydana gelen kas ağrıları genellikle egzersizden sonraki ilk 24 saat ile 72 saat arasında zirve yapar ve meydana gelen ağrı iltihaplanma ve kas fonksiyonlarında azalma ile sonuçlanabilir. Sonuç olarak, kişide kas gücü giderek azalarak kişinin atletik performansına zarar verebilecek bir sorunla karşılaşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple, kas iyileşmesini ve spor performansını iyileştirmeye yönelik takviyeler, sporcular arasında yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Ancak, uzmanlar tarafından daha etkili ve güvenli bir beslenme stratejisi olarak; doğal kaynaklı meyve kaynaklı antioksidanların tüketilmesi önerilmektedir. Yüksek miktarda polifenol içeren meyveler, antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle kas hücrelerini aşırı zarardan korumaktadır.

Antioksidan içeriği yüksektir

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, kas ve spor performansını iyileştirme konusunda antioksidan oldukça önemlidir. Vücut, antioksidan aldığında atletik performansı pozitif yönde etkilenir. Portakalın içeriğinde bulunan hesperidin de antioksidanlar için oldukça güzel bir örnektir. 

Hesperidin, turunçgillerde var olan bir flavanon glikozittir. Hatta, hesperidin adı, narenciye ağaçlarının ürettiği meyvelere verilen ‘hesperidium’ kelimesinden almaktadır. Hesperidin, doğal bir antioksidandır. Varlığı, zihinsel uyanıklığın korunmasında, hafızanın güçlenmesinde, dikkat fonksiyonlarının artmasında ve vücudun herhangi bir olaya odaklanmasında etkilidir. Beyin fonksiyonlarına ve psikomotor becerilerinin gelişmesine de katkı sağlar. Geniş çaplı araştırmalar sonucunda, portakal suyunun flavonoid açısından zengin olduğu ve bilişsel sağlık bütünlüğünü korur. Antioksidan varlığı sayesinde yoğun egzersiz sonrası oluşabilecek oksidatif stresi azaltır.

Potasyum kaynağıdır

Potasyum minerali, vücuttaki tüm dokuların ihtiyaç duyduğu elektrolitlerden biridir. Potasyumun elektrolit olarak adlandırılmasının sebebi, çeşitli hücre ve sinir fonksiyonlarını harekete geçiren küçük bir elektrik yükü taşımasıdır. Kas kasılması, hidrasyon, asit baz dengesi ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. Potasyum birçok gıdada doğal olarak ve takviye olarak bulunur. Potasyumun en güzel örneklerinden biri de portakaldır. Bu sebeple, portakal suyu tüketildiğinde çok miktarda potasyumu vücudunuza almış olursunuz. Potasyumun vücuttaki ana rollerinden biri de hücrelerin içerisindeki sıvının normal seviyelerini korumaya yardımcı olmaktır. Onun karşılığı olan sodyum, hücrelerin dışındaki normal sıvı seviyelerini korumakta rol oynar. Potasyum bir yandan da normal kan basıncını destekler.

Kolajen üretimi için gereklidir

Son zamanların en popüler takviyesi olarak bilinen kolajen, kemikleri güçlendiren ve sertleştiren süreç olan kemik mineralizasyonuna yardımcı olur. Kolajen peptitler ayrıca kıkırdak, tendon ve bağları da olumlu yönde etkiler çünkü peptitler, elastin ve belirli kolajen türlerinin üretimini uyarabilir. Özellikle aktif spor yapan kişiler için vazgeçilmez olan kolajen, yeterli ölçüde ve kalitede sentezlenebilmesi sağlık bakımından önem taşır. Vücuda yeterli miktarda C vitamini alınması kolajenin sentezlenmesinde oldukça önemlidir. Bu bağlamda, kolajen üretimi C vitamini varlığında meydana gelir. C vitamini denince de akla gelen portakal tüketimi bu sayede tekrardan önem taşır. 

En iyi portakal suyu kendi yaptığınız portakal suyudur

Dışarıdan temin ettiğiniz portakal suları ya da portakal aromalı takviyeler, evde sıkıp tükettiğiniz portakal sularının yerini tutmaz. Yani, en iyi portakal suyu kendi yaptığınız portakal suyudur. Çünkü, dışarıdan temin edeceğiniz portakal sularının içerisinde bulunan kalorisini ilave şekerlerden aldığını, bunun da midenizi tahriş edip egzersiz sırasında yaktığınız kaloriyi boşa çıkarabileceğini unutmayın. Meyve suyunun içerisinde hali hazırda şeker var ama diye düşünebilirsiniz fakat unutmamanız gerekir ki, meyvelerde ya da meyve sularında bulunan şeker vücuda beyaz şekerlerden daha az zararlı olan doğal şekerler içerir.

Eminiz ki bu yazımızdan sonra, portakal suyu artık sizler için sadece bir serpme kahvaltıların vazgeçilmezi ya da soğuk algınlığınız sırasında dostunuz olmakla kalmıyor, en iyi performans içeriği olarak da akıllara gelecek bir içecek oluyor.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!