portakalın faydaları nelerdir

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın besin öğeleri nelerdir? Portakalın zararları nelerdir?
Kedilerde Bağışıklık Sistemi Okunuyor Portakalın Faydaları Nelerdir? 7 dakika İlerle Çileğin Faydaları Nelerdir?

Portakal, kış hastalıklarına karşı koruyucu birçok özelliği ile faydalı meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçerisinde bulunan yüksek miktarda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile; hücrelerin zarar görmesini engeller, kansere sebep olan serbest radikalleri ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur. Taze meyve olarak tüketilmesinin yanında suyu ve kurutulmuş haliyle de beslenme açısında yararlı bir besin olarak ön plana çıkmaktadır.

İçeriğinde yer alan vitaminler, mineraller, potasyum, magnezyum, lif, gibi özellikleri ile insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bu meyve tarafından karşılanabilir. Portakalın faydaları şu şekildedir:

 • C vitamini bakımından zengindir
 • Kış hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Güçlü antioksidan özelliğine sahiptir
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kalp sağlığını korur
 • Kansere karşı önleyici özellikler taşır
 • Kansızlığı önler ve demir emilimini artırır
 • Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir
 • Hücreleri korur ve destekler
 • Kan basıncını düzenler
 • Kolajen üretimine yardımcı olur
 • Alzheimer hastalığına karşı etkilidir
 • Hamilelik döneminde yaşanabilecek sorunlara karşı etkilidir
 • Böbrek taşı oluşmasını önleyebilir
 • Yağ yakmayı hızlandırır
 • İltihap oluşumunu azaltır

İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve su bulunduran meyve, cilt sağlığı bakımından çok faydalıdır. Cilt bakımı yapan kişiler, genellikle kabuğunu veya meyveyi dilimleyerek cilde uygulamaktadır. Pek çok kozmetik firması meyvenin özünden krem, şampuan ve makyaj malzemesi elde etmektedir. Cildin nemlenmesine ve yenilenerek canlı kalmasını sağlamaktadır. Ölçülü tüketilerek cildi besleyici ve gözenekleri yenileyici özelliği bulunan meyve, cilde daha parlak ve canlı görünüm sağlamaktadır. Ayrıca cildin yaşlanmasını da geciktirir.

C vitamini bakımından güçlü özelliklere sahip olan meyve, kış hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici özellikler taşımaktadır. Meyvenin kendisi kadar kabuğunun da çeşitli özellikleri ve yararları bulunmaktadır. Portakal kabuğunun faydaları şu şekildedir:

 • Cilt sağlığını koruyucudur
 • Dişlerin beyazlamasını sağlar
 • Hücreleri yeniler
 • Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi destekler
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Yüksek kolesterolü düşürür
 • Mikropları ve bakterileri yok eder
 • Güzel kokusu ile odalarda bulunan kötü kokuları yok eder
 • Saç köklerine iyi gelir ve kepekleri ortadan kaldırır

Demir eksikliği bulunan bireylerde demir kaynağı içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde kansızlığın tedavi edilmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca bireyin günlük meyve ve sebze tüketimi yetersiz kaldığı durumlarda 1 bardak portakal suyu tüketilmesi günlük C vitamini ihtiyacını gidermektedir. 

Bunların yanı sıra kış aylarının vitamin deposu olan meyvenin sıkılarak sıvı halde tüketilmesinin birçok faydası bulunmaktadır. Faydaları ise; böbrek taşı oluşmasını önler, kabızlık ve ishal gibi sorunları giderir, diyabetin etkisini azaltır, kanser riski oluşturabilecek hücreleri yeniler ve saç köklerini besleyicidir.

C vitamini bakımından zengindir

C vitamini yüksek meyveler listesinin başında portakal bulunmaktadır. Çünkü portakal C vitamini denildiğinde akla ilk gelen meyvedir. Portakal, C vitamininin yanı sıra A vitamini, lif, folik asit ve potasyum bakımından zengindir. Portakal besin değeri yüksek bir meyvedir. Küçük boy bir portakal, bir porsiyon meyveye denktir.

Kış hastalıklarına karşı koruyucudur

Soğuk havalarda tüketilebilecek meyveler içinde portakal en iyi seçimlerden bir tanesidir. C vitamini ve diğer faydalı maddeler sayesinde portakal, metabolizmanızı hızlandırarak vücut ısınızı yükseltir. Soğuktan korunmak için günde 1 adet portakal tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuz, soğuklarla daha kolay baş edebilir. Üstelik, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 70’ten fazlasını bu sayede karşılamış olursunuz.

Kalp sağlığını korur

Damar sertliği ve damar tıkanıklığını önleyen turunçgiller, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol üstlenmektedir. İçindeki bulunanlar sayesinde, damarları ve kılcal damarları kuvvetlendirerek kanın pıhtılaşmasını önler. Ayrıca içindeki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Konuyla ilgili yapılmış uluslararası araştırmalarda turunçgillerin sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilmesinin kalp sağlığı üstündeki olumlu etkileri açıklanmıştır.

Bağışıklık sistemini destekler

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarıyla nasıl mücadele ettiğinin mekanizması hala tam olarak belli değildir. Bununla beraber, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüslerle savaşmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

Portakalın Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi bu meyvenin de ölçülü olarak tüketilmesi çok önemlidir. Gün içinde çok fazla tüketilmesi durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Asitli bir meyve olduğu için gastrit, reflü ya da ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları bulunan kişilerde mide yanması, şişkinlik ya da gaz gibi problemlere neden olabilmektedir. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler günlük ölçülü tüketmeli ve 1 adet ile sınırlandırmalıdır. 

Ayrıca diyabet veya insülin direnci olan bireylerin daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlayabilmeleri için meyveyi ara öğünlerinde; kuruyemiş (kavrulmamış), süt, yoğurt gibi protein kaynaklı ürünlerle tüketmesi ve porsiyon ölçüsüne dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bazı hastalıklarda tüketilmesi açısından dikkatli olunması gereken durumlar bulunmaktadır. Sindirim sistemi hastaları ve şeker hastalarının yanında; kanı sulandıran ilaçlar, tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları ve parazit ilaçları kullanan kişilerin bu meyveyi ve suyunu tüketirken ölçülü ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunlarla beraber alerjik tepkimelere karşı bebeklerde ve küçük çocuklarda tüketimi, doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.

Portakal Çok Yenirse Ne Olur?

Portakal sağlıklı bir meyve olsa da elbette kararında tüketmek gerekir. Çok fazla portakal tüketmeniz durumunda fazla lif sindiriminizi etkileyebileceği gibi karın ağrısına ve hatta ishale de yol açabilir. Her ne kadar portakalın kalorisi düşük olsa da çok fazla portakal tüketilmesi durumunda kilo almanız mümkün. Ayrıca C vitamininin fazlası da zarar; günde 2 bin mg’dan fazla C vitamini almanız durumunda ishal, mide bulantısı, kusma, mide yanması, şişme veya kramp, baş ağrısı, uykusuzluk ya da böbrek taşı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Asit oranı yüksek bir meyve olduğundan portakalın mide yanmasına sebep olması da mümkündür. Özellikle de midesinde problem olan kişiler dikkati tüketmelidir. Örneğin reflüsü olan kişilerde çok fazla portakal yemek mide yanmasına veya kusmaya sebep olabilir. Beta bloker kullanan kişilerin de çok fazla portakal tüketmemeye dikkat etmesi gerekir. Bu ilaçlar potasyum seviyesini yükselttiğinden, portakal veya muz gibi bol potasyumlu başka yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde, vücutta potasyum fazlasına yol açabilir. Fazla potasyum, böbrekleri düzgün çalışmayan kişiler için ciddi sorunlara neden olabilir.

Portakal Tüketerek Diyet Yapılır mı?

Portakal diyeti, adından da anlaşıldığı gibi bol bol portakal tüketilerek yapılan bir diyet. Ancak bazı diyetlerde olduğu gibi yiyecek olarak sadece portakal bulunmamaktadır. 3 günde 2 kilo verdirdiği için şok diyetler arasında olsa da diğer birçok şok diyetin aksine besin çeşitliliği sunuyor.

Tabii kısa sürede çok etkili olabildiği, portakal türüne, olgunluğuna bağlı olarak yüksek asit ve şeker içerebilen bir meyve olduğu için bu diyeti yapmadan önce mutlaka doktora, beslenme uzmanı ve diyetisyenlere danışmak gerekiyor.

Portakal İçerisinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Güçlü antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini ve sindirim sistemine faydalı olan portakal meyvesi soğuk kış aylarında grip gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. İçeriğinde; C vitamini, B vitamini, magnezyum, kalsiyum, yüksek lif oranı ve doğal şeker bakımından zengin bir besindir.

Portakal Nasıl Tüketilmeli?

Hassas bir mideye sahip olanların portakal ve mandalina gibi asit oranı yüksek meyveleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Hormonlu meyve- sebze tüketmenin insan sağlığına birçok açıdan zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle portakal sadece mevsiminde tüketilmelidir.

Portakal Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Hastalık öncesi koruyucu, hastalık sürecinde tedaviyi hızlandırıcı olumlu etkileri olan her besini fazla miktarda tüketme hatasını portakal için de yapabiliyoruz. Ancak gereksinimden fazla diyetle C vitamini aldığınızda, vücuttaki emilimi düşer. Kişinin ihtiyacına göre günlük 1-2 adet portakal tüketmesi yeterli olacaktır. Sigara içen bireylerde C vitamini ihtiyacı arttığından diğer C vitamini kaynakları tüketilmiyorsa günde 2 adet tüketilebilir.

Portakal Kaç Kaloridir?

Portakal, yüksek lif oranı ile uzun süre tok tutma özelliği bulundurmaktadır. Yaklaşık olarak bir porsiyonu 100 gram olan portakalın besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 48

Karbonhidrat: 12 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0,2 gram

Lif: 2,5 gram

C Vitamini: Günlük değerin yüzde 88’i

A Vitamini: Günlük değerin yüzde 5’i

Potasyum: Günlük değerin yüzde 5’iYorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!