Sirtfood Diyet: Bilmeniz Gereken Her Şey

Sirtfood Diyet: Bilmeniz Gereken Her Şey

Sirtfood diyeti nedir? Sirtfood diyeti nasıl uygulanır? Sirtfood diyet tarifleri nelerdir?

Sirtfood diyeti ismini diyette önemli rol üstlenen Sirtuin ismindeki proteini esas almıştır. Sirtuin, birçok gıdada yer alan vücut hücrelerinin hastalıklardan korunmasını sağlayan ve iltihabın önüne geçen bir proteindir. Sirtfood diyetini uygularken beslenme programına sirtuin içeren besinler eklenir. Bu sayede yaşam kalitesinin yükselmesi amaçlanır. 

Diyet son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir, bunun bir nedeni de sanatçı Adele’ in diyeti takip etmiş olmasıdır. Adele, ciddi kilo kaybı yaşadığını ve kilo kaybı sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmadığını belirtmektedir. 

Sirtfood diyetinin uzun süreli takip edilmesi önerilmez. Bunun sebebi diyette oldukça düşük kalori alınıyor olmasıdır. Kısa süreli uygulanması ve vücudun direncini artıran besinlerin diyete eklenmesi ile şekillenir. 

Sirtfood Diyetini Kim Denemeli?

Sirtfood diyetini, uzun süredir diyet yapan ancak kilo veremeyen takip etmesi zorunlu bir beslenme listesi olmayan herkes deneyebilir. 

Diyeti Adele, Lorraine Pascale, Jodie Kidd ve Sir Ben Ainslie gibi birçok ünlü isim bu diyeti denemiştir. 

Sirtfood Diyetinden Kim Kaçınmalı?

Beslenme Uzmanı Rob Hobson, diyabetli kişilerin hiçbir şekilde Sirtfood diyetini takip etmemesi gerektiğini söylemektedir. Bununla birlikte fiziksel aktivitesi yüksek olanların enerji ihtiyacı fazla olduğu için denememesi gerekir. Uzun süreli uygulandığında sersemlik veya baş ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. 

Sirtfood Diyet Nasıl Çalışır?

Sirtfood diyeti iki aşamalı bir programdır. İlk aşama 7 gün sürerken, ikinci aşama 14 gün sürmektedir. İlk aşamada, ciddi kalori kısıtlaması bulunur ve beslenme listesi bol miktarda yeşil suları içerir. Kilo kaybının hızlanması amaçlanır ve 7 günde 3.2 kilogram kaybetmeyi sağladığı iddia edilmektedir. İlk aşamanın ilk 3 gününde kalori alımı 1000 kalori olarak sınırlandırılır. Günlük 3 adet yeşil su ve bir öğün tavsiye edilir. Yemeğin ana bileşeni, sirtfood adlı kitaptaki tariflerden tercih edilir. İlk aşamanın 4 - 7 günü ise kalori alımı 1500 kaloriye kadar çıkar. Günlük 2 yeşil meyve suyu ve sirtfood kitabından seçilmiş 2 sirtfood yemek tarifi beslenme programına dahil edilir. 

2 hafta süren 2. aşama ise bakım olarak düşünülmelidir. İlk aşama gibi kilo kaybına devam edilir. Ancak günlük alınması gereken belirli bir kalori kısıtlaması bulunmaz. Günde 3 öğün Sirtfood yemek tarifi ve 1 yeşil meyve suyu beslenme listesine dahil edilir. 

Sirtfood Diyetine Nasıl Başlanabilir?

Sirtfood diyetini uygulama süresi toplamda 21 gündür. Herhangi bir kronik hastalığı olmayan ve düzenli ilaç kullanmayan herkes deneyebilir. Sirtfood diyetini uygularken bol bol su içmek gerekir. Aynı zamanda bu süreçte fiziksel aktivite yükseltilmelidir. Sirtfood diyetine başlarken vücudun alışması için süreç aşamalarla ilerler. İlk üç gün kalori kısıtlaması 1000, sonraki 4 gün ise 1500’dür.  

Sirtfood diyetinde günlük belirli miktarda yeşil meyve suyu tüketilir. Yeşil meyve suyu, diğer detoks içeceklerine benzerdir. İçeceği hazırlarken sirtfood listesinde yer alan meyve ve sebzeler kullanılır. Öğünlerdeki yemeklerin ise sirtfood adlı kitaptaki tariflerden seçilmesi gerekmektedir. 

Sirtfood Diyetinde Yiyebileceğiniz Yiyecekler Nelerdir?

Sirtfood diyetinde belirli besinler günlük düzenli tüketilmelidir. Genellikle yeşil meyve suyunun hazırlama aşamasında tercih edilir. Sirtfood diyetinde yer alan besinlerin listesi aşağıdaki gibidir. 

 • Orman Meyveleri, çilek, portakal, mandalina, şeftali ve greyfurt
 • Saf Bitter Çikolata
 • Kırmızı şarap, yeşil çay
 • Soğan, kereviz, roka, maydanoz, kapari ve beyaz lahana
 • Zerdeçal, karabuğday
 • Ceviz

Bir Sirtfood Diyetinde Kaçınmanız Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Sirtfood diyeti, belli besinlerden kaçınmak yerinde belirli gıdaların tüketimine odaklanır. Aynı zamanda diyet süresince bazı besinleri ortadan kaldırır. Bunlar işlenmiş gıdalar, şekerli besinler, şekerlemeler, rafine un, cips, kraker, konserve çorba gibi işlenmiş tüm besinlerdir. 

Sirtfood Diyet Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

Diyetisyen Emer Delenay Sirtfood diyeti hakkındaki gerçekleri şu şekilde özetlemektedir.  

‘İlk bakışta Sirfood diyetini danışanlarıma önermem. Arka arkaya üç gün 1000 kalori almak son derece zordur, sürdürülebilir değildir. Diyetin besin listesine baktığımda sağlık besinlerin yer aldığı aşikar ancak bu besinleri sağlıklı ve dengeli diyetin parçası olarak tüketmek daha iyi olacaktır. Kırmızı şarap ve bitter çikolata tüketmek zararlı değildir fakat her gün tavsiye etmem. Kilo kaybını sağlamak ve metabolizmayı hızlandırmak için bu diyeti uygulayanlar olabilir. Benim deneyimime göre verilen kilo sudan olacaktır. Yağ kaybetmek zaman alır ve kaybedilen kilonun yağ kaybı olması pek mümkün değildir. Bununla beraber 21 gün sonunda kişiler normal beslenmelerine döndüğünde muhtemelen kaybettikleri kiloyu  tekrardan alacaktır.’

Sirtfood Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Olarak Kabul Edilir mi?

Sirtfood diyetinin 7 gün süren ilk aşamasında alınması gereken kalori miktarı oldukça düşük ve besin öğelerinden yetersizdir. Ancak diyet kısa süreli uygulandığı için sağlıklı yetişkinlerin Sirtfood diyetini denemesinde sakınca görülmez. 

Diyabetli kişilerin takip etmesi gereken belirli bir beslenme programı olduğu için sakıncalıdır. Aynı zamanda Sirtfood diyetinde günlük yüksek miktarda meyve suyu tüketmek diyabetliler için uygun değildir. Sağlıklı yetişkinlerde dahi düşük kalori alımında açlık sonucu bazı yan etkiler görülebilir. En sık yorgunluk ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülür. 

Sirtfood Diyet Denemeye Değer mi?

Sirtfood diyet planı, önemli besin öğelerinden zengin gıdaları içermektedir. Ancak diyetin özellikle ilk haftası oldukça kalorisi düşük bir program uygulanır. Düşük kalori sonucundaki açlığın sonucu bazı yan etkiler oluşabilir. Özellikle baş dönmesi ve yorgunluk hissi gibi semptomlar yaygındır. 

Sağlıklı yetişkinlerin diyeti 3 hafta takip etmesi sağlık sorunlarını ciddi etkilememektedir.

Sirtfood Diyet Pahalı mı?

Sirtfood diyette yer alan yiyeceklerin besin değeri yüksek olduğu için pahalı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda beslenme programındaki öğünler Sirtfood kitabından belirlendiği için maliyet yükselebilir. Ancak diyet 21 gün gibi kısa süre uygulandığı için ortalama bir diyetle aynı maliyete denk gelecektir. 

Yeni Başlayanlar İçin Sirtfood Diyeti Tarifleri Nelerdir?

Sirtfood diyetine yeni başlayanlar için örnek yemek tarifleri aşağıdaki gibidir. 

 • Sirtfood Su

Sirtfood suyu için gereken malzemeler sırasıyla 75 gram lahana, 30 gram roka, 5 gram maydanoz, 150 gram yeşil kereviz, ½ orta boy yeşil elma, ½ limonun suyu, ½ çay kaşığı matchalı yeşil çaydır. 

Sirtfood suyunu hazırlamak için lahana, roka ve maydanozu meyve sıkacağında karıştırın ve suyunu sıkın. Bu aşamadan t​​üm yeşilliklerden toplamda 50 ml elde etmeniz gerekecek. Ardından yeşil elma ve kerevizin suyunu çıkarın. Limon suyunu da ekleyin ve tüm karışımları birleştirin. Servis hazır hale geldiğinde matchalı yeşil çay ilave edin. 

 • Sirtfood Diyet Müsli

Sirtfood diyet müsli için gereken malzemeler sırasıyla 30 gram karabuğday gevreği, 15 gram hindistan cevizi gevreği, 15 gram ceviz, 10 gram kakao, 100 gram çilek ve 100 gram sane yunan yoğurdudur. 

Sirtfood diyet müsliyi hazırlamak için yoğurdu diğer tüm malzemelerle süsleyerek servis edin.

 • Lahanalı Salsalı Tavuk Göğsü

Lahanalı salsalı tavuk göğsü için gereken malzemeler sırasıyla 120 gram derisiz kemiksiz tavuk göğsü, 50 gram lahana, ¼ limonun suyu, 20 gram dilimlenmiş kırmızı soğan, 1 tatlı kaşığı zencefil, 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve 50 gram karabuğdaydır. 

Salsa için gereken malzemeler sırasıyla 120 gram domates, 1 adet ince doğranmış biber, 5 gram ince kıyılmış maydanoz, 1 yemek kaşığı ince doğranmış kapari ve çeyrek limonun suyudur.

Salsayı hazırlamak için öncelikle domatesleri ince ince doğrayın. Biber, limon suyu, maydanoz ve kapari ile karıştırın. Fırını ısıtın ve tavuk göğsünü limon suyu, yağ ve zerdeçal ile marine edin. Tavuğu tavaya alın ve rengi kızarana kadar pişirin. Ardından 10 dakika fırına atın ve çıkardıktan sonra folyo ile örtün. Bu sırada lahanayı buharda pişirmeye başlayın. Kırmızı soğan ve zencefili ayrı bir tavavada kızartın. Karışımı pişmiş lahanayla birleştirin. Karabuğdayı zerdeçal ile pişirin. Tavuk, sebze ve salsa ile servis yapın.

 • Sirtfood Topları

Sirtfood topları için gereken malzemeler sırasıyla 120 gram ceviz, 30 gram %85 kakaolu bitter çikolata, 1 yemek kaşığı kakao, 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, 1 çay kaşığı vanilya, 1 - 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı zerdeçaldır. 

Sirtfood toplarını hazırlamak için ceviz ve çikolataları mutfak robotunda toz hale gelene kadar çekin. Su dışındaki tüm malzemeleri ekledikten sonra karışımı minik toplar haline getirin. Karışımın kıvamına göre su ekleyin. Topları hindistan cevizi ya da kakaoda yuvarlayın. 

 • Karidesli Karabuğday Erişte

Karidesli karabuğday erişte için gereken malzemeler sırasıyla 150 gram karides, 2 çay kaşığı soya sosu, 2  tatlı kaşığı sızma zeytinyağı, 1 diş ince kıyılmış sarımsak, 75 gram karabuğday erişte, 40 gram dilimlenmiş kereviz, 1 adet kuş gözü acı biber, 20 gram doğranmış kırmızı soğan, zencefil, 75 gram yeşil fasulye, 100 ml tavuk suyu, 5 gram yaban mersini ve 50 gram lahanadır. 

Karidesli karabuğday erişteyi hazırlamak için öncelikle kızartma tavasını ısıtın. Karidesleri soya sosu ve sıvı yağda pişirin. Karidesleri tabağa aldıktan sonra erişteleri kaynar suda pişirin. Tavadaki yağda sarımsak, zencefil, kırmızı soğan, kereviz, lahana ve fasulyeyi 2 - 3 dakika  pişirin. Tavuk suyunu ekleyin ve sebzeler tamamen pişene kadar kaynatın. Karides ve erişteleri tavaya ekleyin ve servis yapın. 

 • Çilek ve Karabuğdaylı Salata

Çilek ve karabuğdaylı salata için gereken malzemeler sırasıyla 50 gram karabuğday, 65 gram domates, 80 gram avokado, 1 yemek kaşığı öğütülmüş zerdeçal, 20 gram kırmızı soğan, 30 gram maydanoz, 25 gram çekirdeksiz hurma, 1 yemek kaşığı kapari, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 30 gram roka, 100 gram kabuğu soyulmuş çilek ve 30 gram rokadır.

Çilek ve Karabuğdaylı Salata hazırlamak için öncelikle karabuğdayı zerdeçal ile pişirin. Süzün ve kenara alın. Avokado, kırmızı soğan, hurma, maydanoz, kapari ve domatesi ince ince dilimleyin ve karabuğday ile birleştirin.  Çilekleri ince dilimleyin ve limon suyu ile salataya karıştırın. Roka ile süsleyerek servis yapın. 

Sirtfood Diyet Yaparken Kaç Kalori Tüketebilirsin?

Sirtfood diyetinde ilk aşamayı takip ederken ilk 3 gün yalnızca 1000 kalori, sonraki 4 gün 1500 kalori alınması gerekir. 

İlk aşamada günlük 3 adet yeşil su ve bir öğün tavsiye edilir. Yemeğin ana bileşeni, sirtfood adlı kitaptaki tariflerden tercih edilir. İlk aşamanın 4 - 7 günü ise kalori alımı 1500 kaloriye kadar çıkar. Günlük 2 yeşil meyve suyu ve sirtfood kitabından seçilmiş 2 sirtfood yemek tarifi beslenme programına dahil edilir. 

2 hafta süren 2. aşama ise bakım olarak düşünülmelidir. İlk aşama gibi kilo kaybına devam edilir. Ancak günlük alınması gereken belirli bir kalori kısıtlaması bulunmaz. Günde 3 öğün sirtfood yemek tarifi ve 1 yeşil meyve suyu beslenme listesine dahil edilir. 

Vücudun Sirtfood Diyetine ilk Tepkisi Nelerdir?

Sirtfood diyetinin özellikle ilk aşaması ciddi kalori kısıtlamalarına dayanır. Açlık sonucu kişilerde sinirlilik, baş dönmesi veya yorgunluk görülebilir. 21 gün devam etmek sağlığı ciddi yönde olumsuz etkilemezken uzun vadede diyeti devam ettirmek ise besin öğe yetersizliklerine neden olabilir. 

Sirtfood Diyet İçin Önerilen Zaman Dilimi Nedir?

Sirtfood diyeti için önerilen zaman dilimi 21 gün ile sınırlıdır. Yağ yakımının hızlanması için belirli süre aralıkları ile yeniden denenebilir. 

Sirtfood Diyetinin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sirtfood diyetinin sağlığa olan yararları aşağıda listelenmiştir. 

 • Diyette önerilen gıdaların besin değerleri yüksektir. Bu sayede genel vücut sağlığının korunmasına yardımcıdır.
 • Bitter çikolatanın önerilen porsiyonda tüketilmesi kalp damar hastalık riskini azaltır ve iltihaplanma ile mücadeleyi destekler.
 • Yeşil çay; inme ve diyabet riskinin azalmasını, kan basıncının düşmesini sağlar.
 • Zerdeçal, vücut sağlığını destekler ve anti inflamatuar etki gösterir.
 • Yapılan çalışmalara göre sirtuin protein seviyesinin artması hayvanlarda daha uzun yaşam süresi ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda sirtuin, vücudun yağ yakımını hızlandırır ve insülin duyarlılığını artırır. Bazı kanıtlar ise sirtuinlerin anti inflamatuar etkisini göstermekte ve tümör gelişimini engellediğini desteklemektedir. Ancak insanlar üzerinde sirtuinin etkisini gösteren herhangi bir çalışma olmadığını söylemekte fayda var.
 • Sirtfood diyetini kısa süreli uygulamak kilo kaybını sağlar.

Sirtfood Diyetinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Sirtfood diyetinin potansiyel riskleri aşağıda listelenmiştir.

 • Diyetin ilk aşamasında oldukça düşük kalorili beslenme hakim olduğu için uzun süreli uygulamak besin öğe yetersizliklerine neden olabilir.
 • Diyabetli bireylerin bu diyeti uygulamaları kan şekeri seviyelerinde dengesizliklere neden olabilir.
 • Düşük kalorili beslenmek kişilerde sinirlilik, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomlara neden olabilir. 
 • 3 hafta süreden uzun süre diyeti takip etmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Sirtfood Diyeti Kanıtlanabilir mi?

Sirtfood diyetinde önerilen besinler genellikle sağlıklı bileşenleri içerir. Bununla beraber diyette önerilen birçok besin araştırmalar tarafından kanıtlıdır. Örneğin diyette önerilen bitter çikolata, kalp hastalık riskinin azalmasını sağlar ve iltihapla mücadeleyi destekler. Yeşil çay tüketmek, inme ve diyabet riskini azaltırken kan basıncının dengelenmesini destekler. 

Bununla beraber araştırmalarda sirtuin protein seviyesinin artması sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, sirtuin protein seviyesinin artmasını farelerde uzun yaşam süresine yol açtığını belirtmektedir. Bazı kanıtlar ise sirtuinlerin iltihaplanmayı azalttığını, tümör gelişimini engellediğini ve Alzheimer gelişimini yavaşlattığını göstermektedir.

Farelerle yapılan bir araştırmada, sirtuin seviyesindeki artışın yağ kaybını desteklediği bulunmuştur. Ancak insanlar üzerinde sirtuinin etkisini gösteren herhangi bir çalışma olmadığını söylemekte fayda var.

Sirtfood Diyeti Güvenli ve Sürdürülebilir mi?

Sirtfood diyetini oluşturan besinler genellikle sağlıklı seçeneklerdir. Antioksidan ve anti inflamatuar etkilerinden dolayı olumlu etkilerinden bahsedilebilir. Ancak sağlıklı besinleri yeterli porsiyonlarda tüketmemek vücudun ihtiyaçlarını karşılamaz. 

Diyetteki kısıtlayıcılık oldukça yüksektir. Uzman gözetimi olmadan günlük 1.000 kalori tüketmek tavsiye edilmez. Aynı zamanda günlük önerilen yeşil meyve suyu kişiler için zorlayıcı olabilir. 

Diyet belli bir kaloriye dayalı ve tüketilen besinler sınırlı olduğu için sürdürülebilir değildir. 

 •  dengesizliklere neden olabilir.
 • Düşük kalorili beslenmek kişilerde sinirlilik, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomlara neden olabilir. 
 • 3 hafta süreden uzun süre diyeti takip etmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!