Kedi Maltı Nedir?

Kedi Maltı Nedir?

Kedi maltı kullanılmalı mıdır? Kedi maltı ne işe yarar?

Kedi maltının amacı kedilerin yuttukları tüylerin sindirim sistemlerinden ya da bağırsaklarından sorunsuz bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Kedi maltı yutulan kılların birbirine yapışık hale gelmesini engeller ve sindirim yolunda daha kolay bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Kedi maltı kedilere tüy yutma konusunda yardımcı olan ek bir besin takviyesidir. Kedi maltının içerisinde bulunan malt özleri, lifler ve yüksek kalitede olan yağlar kedilerin kendilerini temizlerken midelerinde biriken tüylerin sindirimini sağlar ve dışkılama yoluyla atmalarına yardımcı olur. Bu sayede kedinizin yuttuğu tüylerin oluşturacağı çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmiş olur. Kedilerin tüylerini yuttuktan sonra sindirmesinde zorlanmalarının sebebi ise kedi tüylerinde bulunan keratindir. Malt macunu kedilerde yaşanan bu sorunu engellemenize yardımcı olabilmektedir. Kedilerin çoğu kedi maltının tadını sever bunun için yedirirken herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kediler doğaları gereği oyun oynamayı çok severler. Bunun yanında kedilerin kendi tüylerini de sıkça yaladıkları görülmektedir. Bu gibi durumlarda kedilerin tüy yutma olasılığı vardır. Bunun sonucunda ise kedilerin kusarak veya dışkı ile bu tüyleri attıkları görülmektedir. Ancak bazen tüyler kedilerin midesinde birikerek bağırsağa gider ve burada tıkanma yapar.

Kedi maltı, kedilerin yuttukları tüyleri bağırsaktan kolayca atmalarına yardımcı olmaktadır. Yani kedi maltı alan kedilerde bağırsakta tıkanma olmamaktadır.

Kedi Maltının İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Bir maltın ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için içeriğine bakmalısınız.  Maltın bitkisel ürünlerden, vitaminlerden ve minerallerden oluşması gerekmektedir. Kalitesiz malt içerisinde yüksek oranda şeker içerir. Şeker maltı evcil hayvanlarımızın kolayca yemesini sağlar ancak birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden maltın içeriğinde şeker olmamasına dikkat edin.

Kedi Maltı Ne Kadar Sürede İşe Yarar?

Kedinize gün içerisinde kedi maltından 1 kere vermeniz ve yaklaşık olarak 4-5 cm kadar yedirmeniz kediniz için yeterli olacaktır. Kedinizi malt macunuyla takviye yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Her ne kadar kedinize iyi gelecek ek bir besin olsa da fazlası zarar verebilir. İki günde bir kedinize malt macunu vermeniz yeterli olacaktır. Ama kedinizin bilinen bir rahatsızlığı ya da hastalığı varsa malt macununu kullanmadan önce veteriner hekiminizin onayını alın ve kedinize öyle vermeye başlayın.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Kedi maltı genellikle macun veya tablet şeklindedir. Fakat en çok tercih edilen kedi macunu şeklinde olandır. Tavsiye edilen miktar kadar kedi macunu direkt olarak kedinin ağzına yerleştirilerek veya mamasına karıştırılarak verilebilir. Diğer bir yöntem ise kedinizin patisine sürerek veya kedi macunu tüpünü yalatarak vermektir ki hepimizin bildiği gibi kediler yalanmayı seven canlılardır. Kedi maltı kullanılırken özellikle tavsiye edilen miktar dışına çıkılmamalıdır.

Kedilere Malt Macunu Nasıl Verilir?

Her kedi kendine özgü bir davranış şekli oluşturduğu için kimi kedi doğrudan sıkılan kaptan yalarken, bazı kediler ise bundan hoşlanmazlar. Böyle durumlarda kedinizin ağız kenarına ya da patisine bir miktar malt sıkarsanız kediniz bunu yalayarak yutacaktır. Her ne kadar hoşlanmıyor olsalar da içgüdüsel olarak yalamaya çalışacakları için başarıya ulaşmış olursunuz. Bunun yanı sıra mamalarının içerisine koymayı da düşünebilirsiniz. Ancak malt yememekte inatçı olan bazı kediler kuru mamaların içinde iyi gizlenmemiş maltı ayrıştırabilir. Bunun için yaş mamalar daha iyi bir seçenek olabilir.

Kedilere Malt Macunu Ne Kadar Verilir?

Kedinize vermeniz gereken malt macunu küçük bir badem ya da fındık kadar olmalıdır. Kedinizin tüyleri kısa ise haftada iki-üç kez düzenli vermeniz yeterlidir. Ancak uzun tüyleri sahip bir kediyse haftada dört kez verilmelidir. Kedi tüy döküyor ise iyileşene dek az miktarlarda tutulmalıdır.

Kedi Malt Ne İçin Kullanılır?

Kedi maltının içerisinde bulunan malt özleri, lifler ve yüksek kalitede olan yağlar kedilerin kendilerini temizlerken midelerinde biriken tüylerin rahatlıkla dışarı atılmasına olanak tanır.

En İyi Kedi Maltı Hangisidir?

BioFeline Malt Paste’ye ait kedi macunları patili dostunuzun kusmasını önleyerek tüy yumağının mide-bağırsak sisteminden kolayca atılımına yardımcı olan en iyi kedi malt çeşitleri arasında yer alıyor. En iyi kedi maltları aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • BioFeline Sterile Paste 100 g Kısırlaştırılmış Kedilere Özel Multivitaminli Malt Macunu
  • BioFeline Sterile Paste 30 g Kısırlaştırılmış Kedilere Özel Multivitaminli Malt Macunu
  • BioFeline Malt Paste 30 g Kediler İçin Tüy Yumağı Önleyici Malt Macunu

Kedi Maltı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi maltı alırken dikkat edeceğiniz ilk şey piyasada çok çeşidin olması ve bu sebeple kaliteli bir kedi maltının alındığından emin olmalısınız. Kedinizin sağlığı için önce araştırıp ondan sonra ürünü almanız oldukça önemlidir. Çünkü pek çok ürünün içinde şeker ilavesi fazla bulunmaktadır. Kedi bunları severek yiyebilir fakat bu tarz ürünler kediniz için zarar teşkil edeceğinden ürünü almadan mutlaka içeriğini kontrol edin.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!