kakao yağı nedir

Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağının faydaları nelerdir? Kakao yağı nasıl kullanılır?

Kakao yağı, Afrika ormanlarında yetişen kakao ağacının aynı isimli meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen ve eriyebilen bir doğal yağ çeşididir. Ağzımızı sulandıran o leziz çikolataların yapımında da kullanılan bu yağ, çikolatanın ağızda eriyebilen bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. Normal şartlarda katı olarak elde edilen kakao yağı, sıvılaştırılmış formda aktarlardan temin edilebiliyor. İçerdiği yağ asitleri sayesinde doğal ve faydalı yağların başında gelen kakao yağı, cilt sağlığını da olumlu anlamda etkiliyor.

Mayalara kadar uzanan köklü geçmişi ile ön plana çıkan kakao, eski dönemlerde su ve baharatlarla karıştırılır ve dinsel ayinler için kullanılırdı. İspanyol istilası ile birlikte Avrupa’ya gelen kakao, süt ile karıştırılarak içilmeye başlandı ve çok kısa süre sonra oldukça popüler hale geldi.

Kakao ağacının tohumlarının mayalandırılıp kurutulduğunda kendine has acı lezzeti ortadan kalkar ve hoş bir aroma ile lezzete sahip olur. Mayalandırılıp kurutulan kakao taneleri kavrulur ve un haline getirilerek yağı alınır. Daha sonra tekrar öğütülen kakao unundan kakao tozu elde edilir. Yağı alınmayan kakao tohumları çikolata yapımında kullanılır.

Yağı alınan kakao tozu ise süte eklenerek içilebilir ya da kek, kurabiye, pasta gibi hamur işlerinin içine eklenebilir. Uzun raf ömrüne sahip olan kakao yağı özellikle kozmetik ve gıda sektöründe yaygın olarak kullanılır. Kararlı bir yapıya sahip olan kakao yağı uzun süreler acıma ve ekşime olmaksızın muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında katı bir halde olan kakao yağının erime sıcaklığı 34 derecedir.

Kakao Yağı Ne İşe Yarar?

Kokusuyla herkesi mest eden bu yağ, ilk önceleri çikolata yapımında kullanılmaya başlanıyor. Daha sonraları içerisinde yer alan aktif bileşenler keşfedilince, cilt güzelliği için vazgeçilmez bir yağ haline geliyor. Bu büyüleyici yağın cilde faydaları ise oldukça fazla. Cildi güzelleştirirken yaraların da iyileşmesini hızlandırır. Kakao yağının ne işe yaradığı aşağıda belirtildiği gibidir:

 • E vitamini bakımından zengin olan bu yağ, cildi besliyor ve doğal bir parlaklık kazandırıyor.
 • Kakao yağı mükemmel bir nemlendirici. Özellikle de kuru cilt sorunu olanların bu yağı mutlaka kullanmalarını önerilir.
 • Dudakları da nemlendiren kakao yağı, dudaklarda oluşabilecek kuruluk ve çatlakları önlüyor.
 • Epilasyon işlemi sonrası kızaran cildi yatıştırıyor. Bunun için kakao yağı ile cilde masaj yapmak yeterli.
 • Ciltte oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.
 • Egzama ve deri iltihabı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de etki gösteriyor.
 • Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olması sebebiyle, ciltteki serbest radikallerin oluşumunu önlüyor. Ayrıca polifenoller bakımından zengin olan kakao yağı, cildin elastikiyetini ve kolajen üretimini artırmasına, cilt tonunun da eşitlenmesine yardımcı oluyor.
 • Kakao yağı bronzlaşma konusunda da oldukça etkili. Cilde harika bir bronzluk kazandıran bu yağ, nemlendirme özelliği sayesinde ise bronzluğun kalıcı olmasını sağlıyor.
 • Düzensiz kilo alıp verme ya da hamilelik döneminde oluşabilecek çatlakları önlüyor. Yine bunun için özellikle hamilelik döneminde düzenli masaj yapılmasını öneriyoruz.
 • Son olarak kakao yağı, saçlara da bakım uyguluyor. Düzenli kullanımda saçları nemlendiren kakao yağı, yıpranmış görünümü onarıyor ve daha hızlı uzamalarına yardımcı oluyor.

Kakao Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kakao yağı herhangi bir ürünle karıştırılmadan yaraların üzerine uygulandığında daha hızlı bir iyileşme sağlar. Yanıkları ve enfeksiyonları yatıştırıcı etkiye sahip olan kakao yağı, aloe vera jeli ve çay ağacı özü ile karıştırılarak hassas ciltler için rahatlıkla kullanılabilir.

Ağız içinde oluşan ve tekrarlayan yaraların üzerine sürülen kakao yağı yaraların nemli kalmasını sağlar ve tekrar ortaya çıkmalarını önler.

İçeriğindeki doymuş yağ bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı kalp damar hastalıkları riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Polifenolik bileşenleri sayesinde inflamasyonu azaltıcı etki gösteren kakao yağı damar sertleşmesinin de önüne geçer. Yağ metabolizmasındaki olumlu etkileri sayesinde kalp krizi gibi sağlık problemleri riskini minimum seviyeye düşürür.

Antioksidan polifenol bileşikleri ile vücudun bağışıklık sistemini destekleyen kakao yağı, hücre mutasyonunu engellemeye yardımcı olur ve aynı zamanda hormonal dengeyi iyileştirerek beyin sağlığını koruyucu etki gösterir.

Kakao yağı çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde göbeğe sürülen kakao yağı cildin kolajen dokusunu besleyerek esnemesini sağlar ve çatlak oluşumunu önler.

Özellikle nemlendirilmeye ihtiyacı olan kuru ciltlere hafif masajla kakao yağı sürülmesi önerilir. Saç derisi üzerinde olumlu etkileri ile göze çarpan kakao yağı saçı koyulaştırır mı? Düzenli olarak kakao yağı kullanımı saçların koyulaşmasını sağlar. Ancak koyulaşma oranı sadece 1-2 ton kadardır.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Oda sıcaklığında katı halde bulunan kakao yağını eritmek için kap içerisine kakao yağı konulur ve kap sıcak su içine yerleştirilir. Greyfurt, portakal, nane, limon ve vanilya yağları ile karıştırılarak ev yapımı dudak besleyicisi yapılabilir. Dudakların nemlendirilmesini ve hoş kokmasını sağlayan ev yapımı dudak balmları aynı zamanda dudaktaki çatlakları da iyileştirmeye yardımcı olur.

Kakao yağının en yaygın olarak kullanıldığı alan çikolata üretimidir. Cilt üzerindeki faydalı etkilerinden dolayı kakao yağı saf haliyle losyon ve kremlerde bulunur. Kakaoya rengini veren pigmentlerden dolayı cildin daha hızlı bronzlaşmasına yardımcı olan kakao yağı bronzlaştırıcı olarak kullanılır. Çabuk bronzlaşmak isteyenler kullandıkları güneş kreminin içine kakao yağı ekleyerek kullanabilir. Ayrıca kakao yağı güneş kremi üretiminde de yaygın olarak kullanılır.

Yara ve yanıkları iyileştirici özelliğe sahip olan kakao yağı açık yaraların üzerine pamuk yardımıyla uygulanabilir. Tıraş sonrası yıpranan cildin yatıştırabilen kakao yağı ile tıraş jeli hazırlanabilir Sıcak suda eriyen kakao yağı jel şeklinde tıraş sonrası yüze uygulanır. Duş aldıktan sonra cilde sürülen kakao yağı, cilt tarafından kolayca emilir ve gün boyu hem hoş bir koku hem de yumuşacık bir tene sahip olmanızı sağlar.

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

Kakao yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunların bir kısmı aşağıda listelendiği gibidir:

 • Güçlü bir antioksidan olan kakao yağı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan kakao yağı, kabızlığa da iyi geliyor.
 • Kakao yağı stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde de etkili rol oynuyor.
 • Kuru cildi olanlara sık sık tavsiye edilen kakao yağı, cildin nemlenmesini sağlıyor.
 • Kakao yağı nemlendirici özelliği ile çatlayan ve kuruyan dudakların bakımında da kullanılıyor.
 • Yaşlanma karşıtı olarak da bilinen kakao yağı, ciltteki kırışıklıkları da azaltıyor.
 • Kakao yağı antioksidan kaynağı olduğu için hücrelerde bulunan serbest radikallerin atılmasını kolaylaştırıyor ve cildin onarılmasına olanak tanıyor.
 • Yaralanma sonucunda ortaya çıkan izlerin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.
 • Özellikle bacak ve göbek bölümlerinde ortaya çıkan çatlakların giderilmesinde de yardımcı oluyor.
 • Bronzlaştırıcı etkisiyle güneşlenmek isteyenlerin kurtarıcısı oluyor. Üstelik kakao yağıyla bronzlaşmak daha kalıcı sonuçlara neden oluyor.
 • Kepek sorununun çözümünde kullanılan kakao yağı, yıpranmış ve kuru saçların canlanmasını sağlıyor.
 • Egzama, sedef ve ağız içinde oluşan enfeksiyonlara da iyi geldiği düşünülüyor.
 • Kakao yağı cildin kurumasını önleyen bir nemlendirici görevi üstlenir. Cildin alt tabakalarına kadar emilerek bu tabaklardaki hasarların tedavisine yardımcı olur.
 • Doymuş yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olan kakao yağı, çatlayan ve kuruyan ciltlerin nemlendirilmesini sağlayarak iyileşme sürecini kısaltır.
 • Yüksek antioksidan bileşenlere sahip olan kakao yağı kalp sağlığı ve bilişsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Katkı maddesi içermeyen kakao yağı, jojoba, Hindistan cevizi yağı, argan yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılabilir.
 • Kakao yağı, çatlayan dudaklar üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak dudakları çok sıcak, çok soğuk ve güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan polifenol bileşenler yaşlanma etkilerini azaltır. 
 • Dermatit gibi cilt sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Aynı zamanda antioksidan etkiye sahip olan polifenol bileşenler kolajen üretimini arttırarak cildin nemlendirilmesini sağlıyor. 
 • Cildin daha elastik bir dokuya sahip olmasını sağlayan kakao yağı, cilt tonunda meydana gelen hasarları da onarıyor.

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, cilde faydaları ile bilinen ve pek çok kozmetik ürününde kullanılan bir bitkisel yağdır. İçinde zengin E vitamini, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri bulunur. Kakao yağı, cildi nemlendirir ve kuru ciltlerin kaşınmasını azaltır. Düzenli olarak cilde uygulandığı zaman ciltte gözle görülür bir değişim yaşanır. Kakao yağının az bilinen faydaları arasında cilt kuruluğunun giderilmesi ile birlikte kırışıklıkları da azaltması yer alır.

Kakao yağı, cilt üzerindeki pek çok sorunun çözümünde kullanılır. Kışın soğuyan kuru ve çatlak ciltlerin onarılmasında, yazın ise güneş yanıklarından dolayı oluşan deri iltihabı ve egzama gibi cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur. Pek çok kadın doğum çatlaklarından kurtulmak için düzenli olarak cildine kakao yağı sürüyor.

Saf kakao yağı, sert bir yapıya sahiptir. Fakat cilt üzerinde kolay emilim sağlar ve cilt üzerinde kısa bir süre içinde etki eder. Kakao yağı ile cilde masaj yapmak, cildin parlaklığını arttırır, kırışık görünümü ve stresi azaltır.

Kakao Yağı ve Havuç Yağı Karıştırılarak Cilde Uygulanır mı?

Güneş sonrası nemini kaybeden ve kuru cildin tedavisinde kullanılan kakao yağını, havuç yağı ve susam yağı ile karıştırarak cildinize olan etkisini daha çok arttırabilirsiniz. Böylece güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korunmamızı sağlıyor.

Kakao Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Cilt faydalarından saç bakımı faydalarına kadar değişen kakao yağı, bir dizi tatmin edici yardım sağlar. Kakao yağı kolayca uygulanabilen çeşitli çözümler sunar. Saçla ilgili birçok sorun için doğal bir çare görevi görür ve saç bakımı için garantili bir üründür.

Saç üzerinde kakao yağı kullanmanın faydası özellikle saça kazandırılan nemdir. Kakao yağı, kırılma veya doğal olarak ince bir doku nedeniyle saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kafa derisi kaşıntı ve tahrişini hafifletmeye yardımcı olabilir ve kimyasal hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

İnce telli saçlara sahip kişiler, düzenli kullanıldığında saç tellerine hacim ve güç veren kakao yağı kullanmaktan fayda görebilir. Yararları geçici olsa da ürünün düzenli aralıklarla kullanılması ince saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Yıpranmış veya kuru saçları olanlar kakao yağı kullanmaktan büyük fayda görebilir. Bir yağ olduğu için perma ve renklendirme gibi kimyasal işlemlerden dolayı kaybolan yağları yenilemek için kullanılabilir. Saçta kakao yağı kullanmak, şekillendirme yardımcılarının kullanımından kaynaklanan hasarın bir kısmını onarırken, hasar görmüş saçın dokusunu ve hissini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, yönetilemeyen, kıvırcık ve uçuşan saçlarla ilgili sorunları geçici olarak düzeltebilir.

Saç dökülmesi bazen saç ağartma ve boyalardan kaynaklanan hasarlar sonucu oluşur. Kakao yağı, saç gövdesini güçlendirerek bu saç dökülmesinin bir kısmının önlenmesine yardımcı olabilir. Yeterli nem verildiğinde saç daha az kırılmaya meyilli hale gelir.

Kakao yağı, mevcut hasarı düzeltmenin yanı sıra saça daha fazla zarar gelmesini önlemeye de yardımcı olabilir. Örneğin, yüzme havuzlarında kullanılan klor tipik olarak saçın rengini ve nemini alır. Kakao yağı içeren saç kreminin düzenli uygulamalarıyla saç telleri kimyasalın etkilerine karşı direnç oluşturabilir.

Kakao yağı saç tedavileri bazen normal bir saç kremi yerine kullanılır. Nemlendirici özellikleri saçı daha fazla şekillendirme için hazırlar ve kalınlık görünümünü artırır. Kakao yağı, saça şık, sağlıklı bir görünüm kazandırır ve doğal parlaklığı artırır. Düzenli kullanım aynı zamanda yeni saç büyümesini teşvik edebilir, bu da yaşa bağlı olarak genel incelme yaşayanlar için endişe kaynağı olabilir.

Kakao yağının bir başka yararı da kafa derisi tahrişini nötralize etme eğiliminde olmasıdır. Düzenli uygulamalar kaşıntıyı hafifletebilir ve ayrıca kafa derisinin mümkün olduğunca temiz olmasını ve toz parçacıklarını ve çeşitli alerjenleri ortadan kaldırmasını sağlayabilir. Kakao yağı ayrıca kafa derisinde daha sağlıklı bir cildin desteklenmesine yardımcı olabilir ve uygun saç büyümesi için iyi bir ortam sağlayabilir.

Kakao Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Kafein içeriği yüksek olan yağ çeşidinin aşırı tüketimi uyku bozukluklarına neden olur. Uyku problemi çekenlerin kakao tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Kronik baş ağrısını tetikleyen kakao yağı, migren ataklarının da artmasına neden olur. Kan dolaşımını artırarak, tansiyonu yükseltebilir. Kalp ritmini arttırabilir ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Kakao yağında bulunan bileşenler bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Ürtiker, ciltte yanma, şişme, kızarma ve kaşıntı gibi problemlerle karşılaşılması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli önlemlerin alınması gerekebilir.

Kakao Yağı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmedir?

Kakao Yağının faydaları gibi yan etkileri de vardır. Bu yağın içinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığı için cildi tahriş etmez. Ancak alerjik bir bünyeye sahip olanların cildinde çok kullanıldığı zaman kaşınma ve kızarıklık meydana getirebilir. Bunun dışında kakao yağının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanmadan önce Kakao yağına alerjinizin olup olmadığını kontrol etmenizde yarar vardır.

Kakao Yağının Zararları Nelerdir?

Kakao yağı faydası ile dikkat çekse de aşırı tüketimi her bitkisel yağda olduğu gibi zaman zaman ciddi problemlere yol açabilir. Doymuş yağ içeriği yüksek olan kakao yağının aşırı tüketimi kandaki kolesterol oranının yükselmesine neden olur. Yüksek kolesterol kalp ve solunum problemlerine neden olabilir.

Kakao yağı içeren besinler aynı zamanda yüksek kalorilidir. Palmitik, stearik ve oleik asit gibi yağ asitleri içeren kakao yağı ile beyaz çikolata başta olmak üzere pek çok çeşitte tatlı yapılır. Gerekenden fazla çikolata ve tatlı tüketimi kilo almaya neden olur.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!