tatlı badem yağı nedir

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Tatlı badem yağı ne işe yarar? Tatlı badem yağı nasıl kullanır? Tatlı badem yağı kimler için uygundur?
Menekşe Yağı Nedir? Okunuyor Tatlı Badem Yağı Nedir? 12 dakika İlerle Kakao Yağı Nedir?

Badem ağacı gülgiller familyasına ait bodur, küçük bir ağaç türüdür. Meyvesi de yenilenebilen badem ağacı ülkemizde de yetiştirilen ağaçlardan bir tanesidir. Anavatanı Orta Doğu ve Güney Batı Asya civarı olan badem içi beyaz ve dışı kabuklu bir meyve türüdür. Bademin sıkılarak hazırlanan yağı ise birçok soruna faydalı olduğu bilinmektedir. Badem yağı bademin çekirdeği bir süre ezilerek hazırlanan bir yağdır. Badem yağı iki şekilde oluşturulur. Tatlı badem yağı ve acı badem yağı olarak kullanılan badem yağı birçok rahatsızlığa şifa kaynağıdır. Badem yağı faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Gülgiller familyasından olan, bodur tipli bir ağacın meyveleri tatlı badem olarak geçiyor. Diğeri de yaban olarak da bilinen acı badem. Tatlı badem yağı aslında yüzyıllardır hem güzellik alanında hem de tedavi amacıyla kullanılıyor. İçerisinde bol miktarda faydalı yağ asidi bulunan tatlı badem yağı; A, B ve E vitaminleri açısından da oldukça zengin. Onu saç bakımında bir mucizeye dönüştüren de bu vitaminler.

Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı badem yağı faydaları belirli maddeler halinde aşağıdaki gibidir:

 • Tatlı badem yağının hafıza güçlendirici bir etkisi vardır.
 • Kolesterol seviyelerinin dengelenmesi ve kan basıncını düzenlemesi tatlı badem yağı faydaları içinde bulunur.
 • Tatlı badem yağı içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.
 • Salatalara eklenip tüketildiğinde kalp sağlığı açısından büyük fayda sağladığı bilinir.
 • Tatlı badem yağı kabızlığa iyi gelir.
 • Tatlı badem yağı tırnakları güçlendirerek çabuk kırılmalarını önler.
 • Tatlı badem yağının ağrı kesici özelliği vardır.
 • Hafızanızı ve konsantrasyonunuzu güçlendiren bir etkiye de sahiptir.
 • Tırnakları kuvvetlendirir.
 • Saç dökülmesine karşı etkilidir.
 • Faydaları içinde sedef ve egzamayı tedavi etmesi de bulunur.
 • Cildi nemlendirir.
 • Saçları parlatır ve yumuşatır.
 • Sivilcelere karşı etkilidir.

Tatlı Badem Yağı Nerelerde Kullanılır?

Tatlı badem yağı beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle hafıza üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Tatlı badem yağı hafızayı güçlendirir. Güçlü bir zihin için bademin ve tatlı badem yağının tüketimi geçmişten günümüze dayanmaktadır. İçerdiği değerli yağlar, vitaminler ve mineraller sayesinde zihin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Tatlı badem yağının içeriğindeki potasyum kalp rahatsızlıklarını engellemede oldukça etkin bir role sahiptir. Tatlı badem yağı, kan basıncını ve kolesterol seviyesini sağlık açısından olması gereken seviyelerde tutar. Bu da hem diyabet hem de kolesterol rahatsızlığı olanlar için oldukça faydalıdır.

Tatlı badem yağı faydaları sayesinde kolesterol ve diyabetin olumsuz etkileri azalır. Tatlı badem yağı faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer alır. İçerisinde bulunan değerli yağlar, vitamin ve mineraller daha güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Özellikle E ve D vitamini ile potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum gibi değerli mineraller bakımından zengin olması sayesinde, hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır.

Tatlı badem yağı faydaları arasında yine en önemlilerinden biri de kalp sağlığına olan faydasıdır. Uzmanlar kalp sağlığını iyileştirmek için salataların sosuna tatlı badem yağı eklenebileceğini önermektedir. Tatlı badem yağının içerisinde bulunan oleik asit kalp için oldukça faydalıdır. Tatlı badem yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda kardiyoprotektif faydalar sergiler. Bu şekilde yağ, kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürdüğü ve arterlerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olarak oksijen ve besin maddelerinin kan dolaşımından serbestçe akmasına izin verir.

Gerek cilt lekeleri ile savaşması gerekse de sivilce izleri, akne, göz altı morluklarına iyi gelmesi onu mucizevi doğal bakım ürünü yapmaktadır. Ayrıca saçlara parlaklık kazandırmak için de kullanılan tatlı badem yağı, özellikle saç uçlarında meydana gelen kuruluk ve çatallaşmış görüntüyü önlemek için oldukça etkilidir.

Tatlı badem yağı faydaları arasında doğal bir tırnak güçlendirici olması da yer alır. Bunun en önemli nedeni de içerdiği potasyum ve çinkodur. Tırnaklara tatlı badem yağı ile masaj yapmak hem tırnakların çabuk kırılmasını engeller hem de tırnak etlerinin yumuşamasına yardımcı olur.

Ağrı kesici kullanmak yerine doğal çözümler aradığımız bu günlerde, imdadımıza yetişen bir yağ türüdür tatlı badem yağı. Özellikle nane yağı ile karıştırılıp ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulandığında, ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir.

Hafızanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirmek, yararlanabileceğiniz diğer tatlı badem yağı faydaları arasındadır karşımıza çıkmaktadır. Bademlerde bulunan yağlar, proteinler, vitaminler ve mineraller, hafızanızı güçlendirebilecek potansiyeldedir.

Pürgatif yani bağırsak temizleyici etkisi olan tatlı badem yağı faydaları listesinden biri de sindirim sistemine faydasıdır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde oldukça etkili bir yağ çeşidi olan tatlı badem yağı, kabızlık sorununu önlemeye yardımcıdır.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı kullanımına da ayrıca dikkat etmek gerekmektedir. Saç ve cilt için oldukça kullanışlı bir ürün olan tatlı badem yağı cilde uygulanırken pamuğun üzerine birkaç damla badem yağı damlatılarak cilt üzerine hafifçe uygulanabilir.

Tatlı badem yağının cilt üzerinde kullanılması ise saç köklerine ve uçlarına badem yağı sürerek saçların uçlarına ve saç diplerine yedirilmesi şeklinde yapılabilir. Böylece tatlı badem yağı saçlarda da oldukça faydalı olan bir üründür. Tatlı badem yağı sayesinde saçlar daha canlı ve daha parlak görünecek saç derisi rahatlayacaktır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunan badem yağı cilt, göz ve saça oldukça faydalı bir yağ çeşididir. İçeriğinde bulunan A, B ve E vitamini sayesinde cildin parlak görünmesini sağlar. Böylece yaşlanma karşıtı özelliği ile cildin daha genç görünmesini sağlar. Diğer faydaları aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Tatlı badem yağı cildi nemlendirir ve yeniler. Özellikle kış aylarında cildimiz hava sıcaklıklarının değişimi, havanın kuru olmasından dolayı kurur. Tatlı badem yağı kullanıma cildin nemlenmesini sağlayarak cilt gözeneklerinin kapanmasını sağlar.
 • Tatlı badem yağı cilt tahrişini onarır. Tatlı badem yağının diğer bir faydası da ciltte bulunan tahriş olmuş bölgeleri onarmasıdır. Tatlı badem yağı içinde bulunan vitaminler sayesinde cildi onarıcı bir etkiye de sahiptir.
 • Tatlı badem yağı cilt kaşınmasını azaltır. Özellikle havaların kurutucu etkisinden dolayı cilt kuruyarak kaşınmaya başlar. Tatlı badem yağı kullanılması ile ciltte meydana gelen kaşıntılar azalarak cildin nemlenmesi sağlar. Tatlı badem yağının içinde bulunan A, B ve E vitaminleri cildi besleyici vitaminlerdir. Böylece cilt beslenerek daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.
 • Gözaltı morlukları ve kırışıklıkları azaltmakta oldukça yararlıdır. Tatlı badem yağının özellikle göz altlarına ve göz çevresinde bulunan kırışıklıklara da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Böylece Tatlı badem yağı uygulaması ile morluklardan ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür.
 • El ve ayak kremi olarak kullanılır. Tatlı badem yağının en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi de el ve ayak bakımı içindir. Nemlendirici özelliği sayesinde tatlı badem yağı özellikle topuk ve el çatlaklarına iyi gelerek çatlakların onarılmasına yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir. Özellikle tedavisi kesin olmayan egzama ve sedef hastalıkları tatlı badem yağı uygulamasıyla en aza indirilebilir. Böylece doğal bir yöntemle tedavi sağlamış olunur. Deride meydana gelen yanıkların acısını azaltmaya yarar. Az bilinen faydaları arasında görülen yanık acılarına iyi gelmesi de içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde olmaktadır. Böylece yanıkların izinin de çabuk geçmesini sağlayan tatlı badem yağı acıyı azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Çatlaklara iyi gelir. Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde yaşadıkları çatlaklar tatlı badem yağı kullanılması ile önlenebilmektedir. Bu sebeple hamileliğin başından itibaren cilde uygulanan tatlı badem yağı cildin nemlenmesini sağlayarak karışık çatlak oluşumunu engelleyecektir.
 • Makyaj temizlemek için de epey kullanışlıdır. Günlük makyaj rutininde tatlı badem yağı kullananlar makyajlarını temizlerken aynı zamanda ciltlerini de nemlendirerek beslemiş olur. Böylece makyaj temizleme işi de doğal bir yolla sağlamış olur.
 • Tatlı badem yağı faydaları arasında yine en önemlilerinden biri de kalp sağlığına olan faydasıdır.
 • Uzmanlar kalp sağlığını iyileştirmek için salataların sosuna tatlı badem yağı eklenebileceğini önermektedir. Tatlı badem yağının içerisinde bulunan oleik asit kalp için oldukça faydalıdır.
 • Ağrı kesici olarak kullanmak yerine doğal çözümler aradığımız bu günlerde, imdadımıza yetişen bir yağdır çeşididir tatlı badem yağı.
 • Özellikle nane yağı ile karıştırılıp ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulandığında, ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir.
 • Tatlı badem yağı faydaları arasında doğal bir tırnak güçlendirici olması da yer alır. Bunun en önemli nedeni de içerdiği potasyum ve çinkodur.
 • Tırnaklara tatlı badem yağı ile masaj yapmak hem tırnakların çabuk kırılmasını engeller hem de tırnak etlerinin yumuşamasına yardımcı olur.
 • Tatlı badem yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda kardiyoprotektif faydalar sergiler.
 • Bu şekilde yağ, kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürdüğü ve arterlerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olarak oksijen ve besin maddelerinin kan dolaşımından serbestçe akmasına izin verir.
 • Hafızanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirmek, yararlanabileceğiniz diğer tatlı badem yağı faydaları arasındadır.
 • Bademlerde bulunan yağlar, proteinler, vitaminler ve mineraller, hafızanızı güçlendirebilecek potansiyeldedir.

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı cilde iyi gelir. Bu faydalar aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Tatlı badem yağı cilde nem terapisi uygular ve teni yumuşatmaya yardımcı olur. 
 • Teni beslediği için cilt tonunu eşitler ve pürüzsüz bir form kazandırır. 
 • Tatlı badem yağı beslenen cildin elastik yapısı korunduğu için daha dinç görünmesine yardımcı olur. 
 • Düzenli kullanılan tatlı badem yağı ince kırışıkları azaltır, göz altlarındaki morlukların geçmesini sağlar. 
 • İçeriğindeki vitaminler sivilcelerin tedavi edilmesini sağlar. Tatlı badem yağı kullanıldığında sivilceler daha hızlı bir şekilde söner ve kızarıklık görüntüsü azalır. 
 • Bir türlü toparlanamayan kuru ciltlere ihtiyacı olan nemi sunar ve cildin yağ dengesini düzenler.
 • Tatlı badem yağı derideki sert çatlakların ve kuruluktan çatlayan dudakların iyileşmesine yardımcı olur. 
 • Tatlı badem yağı güneşten kaynaklanan ince çizgi görüntüsünün de azalmasını sağlar. 
 • Genel olarak iyileştirici etkisi bulunan bu yağ, ciltteki yanık izlerinin tedavisi için de kullanılır.

Tatlı Badem Yağı ve Acı Badem Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çoğu zaman insanlar tatlı badem yağı ile normal badem yağı arasındaki farkı anlamakta zorlanırlar. Tatlı badem yağını kullanırken, mutlaka doğru yağı satın aldığından emin olmalısınız. Başlangıç ​​olarak, badem hem tatlı hem de acı badem yağları verir, ancak farklı ağaçlardan gelmektedirler. Aradaki farkı anlamak için aşağıda verilen bilgiler yararlı olacaktır:

 • Tatlı badem yağı veren tatlı badem ağacıdır. Öte yandan, acı badem ağacı farklı bir tür badem ve yağ üretmektedir.
 • Zengin protein, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle, çoğu uzman bu yağı çok yönlü yağlardan biri olarak kabul eder.
 • Acı badem yağı aynı cilt bakım yararını taşımamaktadır, ayrıca bir yumuşatıcı olarak da kullanılabilir.
 • Ek olarak acı badem yağı diğer esansiyel yağların aksine aromaterapi yararları sağlamaz.
 • Acı badem yağı ile tatlı badem yağı arasındaki fark olarak yağlarının türleri ve kullanımları da bulunur.
 • Tatlı badem yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak kullanılan bir tip olan sabit yağ grubuna aittir.
 • Bu arada, acı badem yağı genellikle aromaterapi ve kokuları formüle etmek için kullanılan uçucu yağlar grubunda yer alır.
 • Niteliklerinin derinliklerine inen tatlı badem yağı, yüz ve cilt bakımı için mükemmel bir orta-hafif yağdır.
 • Olein, oleik asit ve linoleik asit gibi farklı yağ asitleri içerir.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı saç bakımının en sevilen yardımcılarından biridir. Zaten birçok şampuan ve saç kreminin içerisinde de bulunuyor. Faydaları aşağıda sıralandığı gibidir:

 • E vitamini saçlar için hayati önem taşır. Tatlı badem yağı da içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurduğu için saçlara hayat veriyor denebilir. 
 • Saç köklerini besleyen bu yağ, saçların çok daha güçlü olmasını sağlar.
 • Kırılarak dökülmeleri önlediği için saçları gürleştirir.
 • Nemlenen saç derisinde kepek sorunu ortadan kalkar. 
 • Isıl veya kimyasal işlem görmüş ve bu nedenle yıpranmış saçları hayata döndürür. 
 • Tatlı badem yağı saçları sağlıklı bir forma ulaştırdığı için hızla uzamasını sağlar.
 • Kirpik ve kaşları da köklerden besleyen bu yağ, daha gür ve dolgun kaş ve kirpiklere sahip olmanın en iyi yollarından biridir.

Tatlı Badem Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Tatlı badem yağı faydaları, oldukça etkileyici özelliklere sahiptir fakat bu yağı, doğru ve düzensiz bir şekilde kullanmadığınız, aynı zamanda alerjik reaksiyonlara sahip olan kişilerin kullanması durumunda, bazı yan etkiler söz konusu olabilir:

 • Badem yağının ilk yan etkisi kilo alımıdır.
 • Aşırı badem yağı kullanımı size daha fazla ağırlık verebilir.
 • Sağlık açısından faydalı olan tatlı badem yağıdır. Acı badem yağı ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir.
 • Badem alerjisi olanların tatlı badem yağı kullanımından uzak durması gerekir.
 • Aşırı miktarda kullanımı sonucunda bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlere neden olur. Kullanım dozuna dikkat edilmelidir.
 • Taşıyıcı yağ olması sebebi ile yoğun kullanımı kilo almanıza neden olur.
 • Tatlı badem yağının sizin için en uygun kullanım dozunu öğrenmek adına, mutlaka kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.
 • Yüksek kaloriler ve yağlar kilo almanın başlıca nedenidir ve bunlar badem yağında bulunur.

Tatlı Badem Yağı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmedir?

Badem yağının nasıl kullanıldığı hakkında doğru bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden badem yağı kullanan kişilerin yeterli süre bekledikten sonra badem yağını durulamaları gerektiklerini bilmesi gerekir. Bunun sebebi badem yağının kolay emilebilen ve E vitamini içeriği ile kıl köklerini beslemesidir. Her doğal yağ da olduğu gibi badem yağında da bazı istenmeyen etkiler meydana gelebilir. Badem yağının cilt sağlığı üzerinde bilinen bir yan etkisi bulunmaz ancak hassas ciltler kullanımda dikkatli olmalıdır. Bunun yanı sıra fazla kullanımı da ciltte tüylenmeye yol açabilir. Bu yüzden uzun ve sık kullanımdan kaçınılmalıdır.

Hamile kadınların konuyla ilgili olarak kullanmadan doktora danışması önemlidir. Göz ve çevresine sürerken göze girmemesine dikkat edilmelidir.

Tatlı Badem Yağının Zararları Nelerdir?

Badem yağı, genellikle fındık alerjisi olan bireylerde alerjik tepkileri tetikleyebilir. Badem bir meyve çekirdeği olduğundan, meyve çekirdeklerine alerjisi olan insanlar özellikle alerjik reaksiyonlar için risk altındadır ve bu nedenle badem yağı kullanmamalıdır.

Badem yağının aşırı kullanımı, hamilelikte düzenli olarak badem yağı tüketen 189 gebenin gözlemsel bir araştırmasının ortaya koyduğu gibi, hamile kadınlarda erken doğum riski ile ilişkili olabilir. Yine de doktor tavsiyesi olmadan hamile kadınların kullanmaması daha doğru olacaktır.

Tatlı badem yağının diyabetle ilişkisine dair kanıtlar, tatlı badem yağının kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir ancak aşırı miktarda badem yağı kullanılması kan şekerini tehlikeli bir şekilde azaltabilir.

Tatlı badem yağını sıklıkla ve aşırı miktarlarda tüketmek fazla kilo alımına neden olabilir. Bu sebeple, tatlı badem yağı kullanmayı planlıyorsanız, badem yağının bu besinsel yönleri dikkate alınmalıdır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!