ıspanak suyunun faydaları nelerdir

Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ispanak suyu nasıl tüketilir? Ispanak suyunun zararları nelerdir?

Faydası çizgi filmlerde bile işlenen ıspanak, potasyum, magnezyum, manganez, karoten ve folik asit gibi vitamin ve besinlerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Ispanakta bulunan demir oranı, demir  içeren havuç veya lahana gibi diğer sebzelerde bulunan miktarın neredeyse iki katıdır. Ispanak; vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için gerçek bir besinsel güç kaynağıdır. Fakat ıspanağı tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri şudur: ıspanak pişirilerek tüketildiğinde çiğ tüketirken elde edilen besinlerden çoğu alınmamış olur. Ispanağı pişirmek içerisindeki besin büyük ölçüde azalmış olur. Bu nedenle, günde en az bir kez çiğ tüketmeniz her zaman tavsiye edilir

Ispanak özellikle kış aylarında tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudun direncini büyük oranda artırır.

Pek çok faydası bulunan Ispanağın faydaları dışında ıspanak suyu da şifa kaynağı olarak kullanılır. Yüksek antioksidan içermesi, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. 

Mutfakta pek çok amaçla kullanılan ıspanak suyunun kullanım alanı oldukça geniştir. Salatalara ve garnitürlere eklemek dışında daha bir çok şekilde de kullanılır. Çalışmalar, liflerin kan şekeri kontrolünü, kilo kaybını, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hemoroid, kabızlık, asit reflü ve divertikülit dahil olmak üzere çeşitli sindirim bozukluklarına karşı da koruma sağlayabilir. Zengin vitamin ve mineral içeriğinin yanında ıspanak aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. A, C, E ve K vitaminlerine ek olarak, potasyum, fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum gibi önemli mineraller içerir. Hamileler için hayati önem taşıyan folik asit bakımından önemli bir besin kaynağı. Taze ıspanağın suyunu sıkmak, bu yeşil sebzenin faydalarından yararlanmak için en güzel yollardan biridir. Ispanak ve ıspanak suyunun sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemli beş faydası şu şekildedir:

Demir ve vitamin açısından zengindir

İçerisinde birden fazla vitamin bulunduran Ispanak suyunun içeriğinde çok miktarda A vitamini bulunmaktadır. 1 bardak (240 ml) ıspanak suyu günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %63’ünü ve C vitamini ihtiyacının %38’ini karşılar. Bu vitaminler, cilt hücresi oluşumunu düzenlemeye ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için mukus üretmeye yardımcı olur. Bir bardak (240 mL) ıspanak suyu ayrıca antioksidan görevi gören, suda çözünen temel bir vitamin olan C vitamini için günlük ihtiyacın yaklaşık %38'ini içerir.  Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre ıspanak suyunun içerisinde bulunan C vitamininin insan cildini oksidatif strese, iltihaplanmaya ve yaşlanma belirtilerini hızlandırabilecek cilt hasarına karşı büyük oranda koruyor. Bu faydalarının yanı sıra ıspanak suyunun içeriğinde yara iyileşmesini ve cilt elastikiyetini destekleyen bir bağ dokusu proteini olan kolajenin sentezlenmesini sağlar. Ayrıca, C vitamini demir emilimini artırabilir ve hatta demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. C vitamini vücutta demir emilimini artırarak demir eksikliği ile ilişkili olan saç dökülmesinin de önlemeye yardımcı olur. A vitamininin saç derisinin sağlıklı ve güçlü olmasını destekler. 

Ispanak suyu ayrıca, sizi uzun süre tok tutar ve kilo vermenize yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır. Düzenli olarak ıspanak suyu içtiğinizde, yeterli protein, vitamin ve mineral sağlayarak vücudunuza bir iyilik yapmış olursunuz.

Kalp Sağlığını Destekler

İnsan vücudunda aşırı yağ birikmesi, vücutta arter duvarının kalınlaşmasına neden olmaktadır. Yağlanmadan kaynaklı bu duvar kalınlaşır ya da sertleşirse de kişinin kalp krizi geçirme riski artmaktadır. Tükettiğimiz bazı besinlerin içeriğinde yer alan Lutein, arter duvarının kalınlaşmasını engelleyerek kişide kalp krizini önler. Ispanak kalp damar hastalıklarından koruyan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Uzmanlar, ıspanağın arter duvarlarının kalınlaşmasını önleyen ve böylece kalp krizi riskini azaltan lutein ile yüklü olduğuna inanıyor. Lutein maddesi  ıspanakta da bolca bulunmaktadır. Bunun yanında ıspanak, yine yüksek yağ birikimini önleyerek kalp krizini önüne geçebilen özelliğiyle bilinen nitrit de içermektedir. Bu bağlamda düzenli olarak ıspanak tüketen kişilerin atardamar rahatsızlıkları ve kalple ilgili hastalıklara yakalanma olasılığının düşük olduğunu söylemek mümkündür.

Sindirim Sağlığını Destekler

Pek çok faydası bulunan ıspanağın sindirim sistemi ve mideye olan faydası azımsanmayacak kadar çoktur.Ispanak suyu sindirim sistemi ve midenin fonksiyonlarını  yerine getirmelerine de yardımcı olur .Bu bakımdan düzenli olarak ıspanak tüketen kişiler kolay kolay hazımsızlık, kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşamazlar ve daha kolay kilo verebilirler. Ispanağın içeriğinde bol miktarda bulunan beta karoten ve C vitamini, serbest radikallerin kolon hücrelerine zarar vermesini önler, kolon hücrelerinin mutasyon yaşamalarının önüne geçer. Bununla birlikte ıspanaktaki folat da DNA hücrelerini korumaya da yardımcı olmaktadır.

Bağırsak ile ilgili sıkıntı yaşayan kişiler için ıspanak suyu bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ispanak içerisinde yer alan mineraller alkali olduğundan dolayı insan sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca ıspanağın içeriği lif açısından zengin olduğu için kolit, ülser, zayıf sindirim ve kabızlık gibi mide problemleriyle mücadeleye yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kalp ve sindirim sistemine çok fazla faydası olan ıspanak suyu ayrıca çok iyi bir bağışıklık güçlendiricidir. Bağışıklık sistemini sadece radikal hasarlardan korumakla kalmaz ayrıca oksidatif stresi azaltır ve bağışıklığı da arttıracak vitamin ve mineraller içerir. Böylece kişileri hastalıklardan ve rahatsızlıklardan da korur.

Özellikle akşam yemeğinde tüketilen bir porsiyon ıspanak kişinin daha rahat bir uyku uyumasına, günün yorgunluğunu atmasına yardım edecektir. İçeriğinde bulunan çinko, demir, magnezyum gibi elementler, ıspanağı enerji verici, vücudu dinlendirici bir besin haline getirmektedir

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Vardır

Uzmanlar tarafından yapılan pek çok çalışma ıspanaktaki bazı bileşiklerin kanser hücresi büyümesiyle mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir. Farelerle yapılan 2 haftalık bir çalışmada, ıspanak suyu kolon kanseri tümörlerinin hacmini % 56 azaltmıştır.

Başka bir fare çalışması, bir ıspanak bileşiği olan monogalaktosil diasilgliserolün (MGDG), pankreas kanseri hücrelerini öldürmek için radyasyon tedavisinin etkilerini arttırdığını göstermiştir.

Ayrıca, insanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, yeşil yapraklı sebzeleri yemenin akciğer, prostat, meme ve kolorektal kanser riskini azalttığını göstermektedir. 

Daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı çalışmalar ıspanaktaki bazı bileşiklerin kanser hücresi büyümesiyle mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Göz Sağlığını Destekler

Pek çok faydası kanıtlanmış olan ıspanak suyunun bir diğer faydası ise göz sağlığı üzerindeki olumlu etkisidir. Ispanak suyunun içeriğinde bulunan bileşenler insanlarda görülen ilerleyici görme kaybına neden olabilecek yaygın bir durum olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korunmaya yardımcı olur.

Ispanak suyu göz sağlığı için önemli olan A vitamini bakımından yüksektir. Bu vitaminin vücutta eksikliği kuru gözlere ve gece körlüğüne neden olabilir.

Kan Basıncını Düşürür

Ispanak suyunun bir diğer önemli faydası kan basıncını düşürmesidir. Ispanak suyu, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabilecek bir tür bileşik olan doğal olarak oluşan nitratlarda yüksektir. Buna karşılık, bu kan basıncını düşürebilir ve kan dolaşımını iyileştirebilir.

Uzmanlar tarafından 27 kişide yapılan 7 günlük bir çalışma bize göstermiştir ki, günlük ıspanak çorbası tüketmenin bir kontrol grubuna kıyasla kan basıncını ve arteriyel sertliği azaltmaktadır.

Başka bir küçük çalışmada, nitrat bakımından zengin ıspanak yiyen 30 kişi daha düşük sistolik kan basıncı ve iyileştirilmiş nitrik oksit durumu olduğu gözlemlenmiştir.

Bir fincan (240 ml) ıspanak suyu da idrarınızdan atılan sodyum miktarını kontrol ederek kan basıncını düzenlemeye katılan bir mineral olan potasyum için DV'nin %14'ünden fazlasını içerir

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ispanak suyunun en önemli faydalarından biri de kilo vermeye olan faydasıdır. Kilo vermek pek çok kişinin ortak amacı. Ancak herkes kilo vermeyi farklı yollar farklı diyetlerle denemektedir. En doğru kilo verme yöntemi elbet ki doğal besinler ve sağlığı bozmadan yapılan yöntemlerdir.  Kilo vermek isteyen bireylerin başvurduğu önemli besinlerden biri de ıspanak ve ıspanak suyudur. Ispanak suyu ile kilo vermek isteyenler aşırıya kaçmadan ölçülü bir şekilde ıspanak suyunu kullanarak kilo verebilirler. Ispanağın sindirimi kolaylaştırıcı özelliği ile idrar söktürür ve kilo kaybına destek olur. Ispanağın suyu kilo vermek için kullanıldığı gibi çiğ ıspanağın lif özelliğinde de yararlanmak da kilo vermeye yardımcı olur.

Ispanağın vitamin değerleri ve güçlü lif kaynağı insan sağlığı için çok önemlidir.

Neredeyse bütün diyetlerde yer alan ıspanak gerçekten kilo vermede büyük oranda yardımcı oluyor. Ancak  sadece ıspanak suyu veya ıspanak ile kilo vermeye çalışmak sağlık açısından sakıncalı olabilir. Çiğ ıspanağı tüketemeyenler veya pişmiş ıspanağı her gün tüketmekten sıkılan kişiler ıspanağın suyundan faydalanabilirler.

Ispanak kalorisi çok düşük ve içinde pek çok vitamin ve mineral içeren harika bir sebzedir. Bir kâse ıspanağın kalorisi sadece 7 kaloridir. Diyet yaparken veya detoks yaparken, ıspanağı hem biraz pişirip yiyebilirsiniz hem çiğ olarak ıspanak smoothie yapabilirsiniz.

Özellikle zayıflama diyetlerinin uygulanması sırasında tüketilen ıspanak suyunun, kişiye enerji verdiği ve diyet dolayısı ile söz konusu olan yorgunluk hissini giderdiği bilinmektedir. Aynı zamanda kalori değeri de düşük olan ıspanak ile hazırlanan ıspanak suyunun, verilen kilonun kalıcı olması yönünde etkisi bulunduğu da çalışmalarda gösterilmiştir. Kısacası, ıspanak suyu ile zayıflama sayesinde hem doğal hem de sağlıklı bir kilo verme süreci mümkün.

Ispanak suyu ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak bağırsakların düzenli çalışmasına da destek sağlar. Kabızlıktan oluşan şişkinlik ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Ispanak, uzun süre tok tuttuğu, vitamin ve mineral kaynağı olduğu için sağlıklı kilo vermeye yardım eder.

Ispanak suyunun içeriğinde sağlıklı bir zayıflama süreci için vücudun ihtiyaç duyduğu demir, K vitamini, E vitamini, magnezyum gibi harika içerikler yüksek oranda mevcut.

Kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırmak ve sisteminin detoksifiye etmek isteyen kişiler bu yeşil yapraklı ıspanak suyunu günlük diyetine ekleyerek faydasını görebilir.

Ispanak Suyunun Zararları Nelerdir?

Pek çok faydası bulunan, tam bir şifa deposu olan ıspanak suyunun göz ardı edilmemesi gereken zararları da vardır.

İlk olarak mevcut araştırmaların çoğu ıspanağın kendisine odaklanıyor sebze suyuna değil. Bu nedenle, ıspanak suyu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bunun yanı sıra ıspanağın sıkılması, liflerin çoğunu ıspanaktan uzaklaştırır, bu da bazı faydalarını azaltabilir. Ispanak suyu K vitamini bakımından da yüksektir ve çok fazla tüketmek warfarin gibi kan sulandırıcılara müdahale edebilir. Bu yüzden kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler günlük rutinine ıspanak suyu eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

Ispanak tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de şudur: kalsiyum ve oksalat bakımından yüksek olan ıspanak, fazla tüketildiğinde böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir.

Yüksek lif içeriği nedeniyle lif içeren başka gıdalarla birlikte aşırı tüketildiğinde karın ağrısı ve ishal problemi ortaya çıkabilir.

Ispanak ve ıspanak suyu tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise şöyledir: Eğer tüketmek için ıspanak suyu marketten satın alınacaksa etiketleri dikkatlice okumak da önemlidir, çünkü bazı çeşitler ilave şeker oranı yüksek olabiliyor. Son olarak, dengeli bir diyet için gerekli olan besin maddelerinin çoğu bulunmadığından, ıspanak suyunun yemek yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Bunun yerine, diğer tüm meyve ve sebzelerin yanı sıra sağlıklı bir diyete katkıda bulunmak için ekstra olarak tüketmelisiniz.

Ispanak suyu sıkmak, liflerin çoğunu ıspanaktan uzaklaştırır, bu da bazı sağlık yararlarını engelleyebilir. Ayrıca, ıspanak suyunu, yemek yerine kullanmamalısınız. Ispanak suyunun zararlarını özetlersek ıspanak suyu, lif açısından düşüktür, protein ve sağlıklı yağlar gibi önemli besin maddelerinden yoksun olduğu için uygun bir yemek yerine geçmez.

Ispanak Suyu Nasıl Elde Edilir?

Kan şekeri kontrolünü, kilo kaybını, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olan ayrıca hemoroid, kabızlık, asit reflü ve divertikülit dahil olmak üzere çeşitli sindirim bozukluklarına karşı da koruma sağlayan, kanı arındırdığı ve hücrelerde biriken toksinleri atan aynı zamanda vücudun yenilenmesine ve yeniden inşa edilmesine yardımcı olan ıspanak suyu marketten almak yerine evde de yapılabilir. Evde yapılan ıspanak suyu marketlerden alınan sulara göre daha sağlıklı olduğu bilinen bir gerçektir. Evde ıspanak suyu yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

Malzemeler:

 • 2 su bardağı kıyılmış ıspanak
 • 1 elma veya armut
 • 1 sap kereviz
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1/2 su bardağı su

Yapılışı:

 • Ispanak suyu yapmak için tüm sebzeleri akan suyun altında yıkayın ve ardından doğrayın.
 • Tüm doğranmış sebzeleri su ile birlikte bir blendere ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Meyve parçalarının kalmadığından ve pürüzsüz bir macun elde ettiğinizden emin olun.
 • Şimdi bir süzgeç alın ve bir bardağın üzerine koyun. Yavaşça, kavanozdaki suyu süzgecin üzerine dökün.
 • Ispanak suyu, aralıklı olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ispanak Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Ispanak, pek çok vitamin ve mineral içeren, bol lifli, yeşil yapraklı bir sebzedir. Besin değerinin kaybolmaması için çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Tip 2 diyabet, kanser, astım gibi kronik hastalıklara karşı koruyucudur. Kemik sağlığını destekler. İçerdiği antioksidanlardan zeaksantin ve lutein, göz sağlığını destekler. Ispanak tansiyonu düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir. İçeriğindeki oksalat nedeniyle böbrek taşı geçmişi olan kişiler dikkatli tüketmelidir. Bol miktarda K vitamini içeriği için kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Ispanak suyu faydaları yukarıda sıralanmış olsa da tüketimiyle ilgili dikkate alınması gereken birkaç dezavantajlı durum vardır.

Mevcut araştırmaların çoğu ıspanak suyuna değil ıspanak üzerine odaklanmıştır. Bu nedenle, ıspanak suyu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ek olarak, ıspanağın suyunun sıkılması, ıspanaktaki liflerin çoğunu atılmasına neden olur ve bu da bazı faydalarını azaltabilir. Çalışmalar, lifin kan şekeri kontrolüne, kilo kaybına, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca yetersiz lif tüketimi hemoroid, kabızlık, asit reflü ve divertikülit gibi bazı sindirim sistemi hastalıklarıyla ilişkilidir.

Ispanak suyunun faydaları bulunmakla birlikte tek başına ıspanak suyu içmenin yetersiz beslenmeye neden olabileceği unutulmamalıdır. Ispanak suyu, dengeli beslenmenin bir parçası olarak değerlendirerek günlük beslenmeye eklenmelidir. 

Ispanak Suyu Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanak çiğ, pişmiş, yemek şeklinde, çorba ya da börek içinde tüketilebilmektedir. Ancak bunlara ek olarak ıspanağın suyu da çok faydalı, pek çok sağlık sorununa çözüm olarak niteliktedir. Ispanak ister yaprak şeklinde tüketilsin isterse kaynatılıp suyu içilsin tüm besin değerini korur. Ispanakta ve ıspanak suyunda yüksek oranda karoten, demir, amino asit, iyot, potasyum, magnezyum, A, B, C, E, K vitaminleri bulunmaktadır. Ispanağın içerdiği mineraller ise vücudumuzun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda ıspanağın suyunu tüketerek pek çok rahatsızlığı önlemek, var olan rahatsızlıkların da etkisini azaltmak mümkün olur.

Ispanak oldukça sağlıklı bir sebzedir. Ispanak, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için gerçek bir beslenme merkezidir. Mutfaklarda pek çok şekilde kullanılan ve tüketilen taze ıspanağın suyunu sıkmak, son zamanlarda ıspanaktan faydalanmak için en çok tüketilen hallerinden biri haline geldi. Ispanak suyu tek başına kullanıldığı gibi tatlandırmak için farklı sebze ve meyvelerle tatlandırılarak tüketilebilir.

Çalışmalar, fiberin kan şekeri kontrolünü, kilo kaybını, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

Hemoroid, kabızlık, asit reflü ve divertikülit gibi çeşitli sindirim bozukluklarına karşı da koruma sağlayabilir. Ispanak da K vitamini bakımından yüksektir, çok fazla tüketildiği zaman kan sulandırıcılarının etkisine müdahale edebilir.Bu yüzden kan sulandırıcı kullanan kişilerin ıspanak suyunu tüketmeden önce bir diyetisyene veya doktora danışması sağlık için önemli bir noktadır. Tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise şudur: ıspanak suyunun ne kadar faydası olursa olsun dengeli bir diyet için gerekli besin maddelerinin çoğunu bulundurmadığından yemek yerine kullanılmaması gerekir.

Ispanak Suyu Kaç Kaloridir?

Besleyiciliği yüksek i, lif ve protein açısından zengin, düşük karbonhidratlı bir sebze olan ıspanak ayrıca kersetin, nitrat, lutein gibi pek çok faydalı bitki bileşiği içerir. Bir su bardağı çiğ ıspanak yaklaşık 7 kaloridir.

Ispanağın içeriğinde kalori ve yağ oranı oldukça düşüktür. Bundan dolayı diyet yapan, kilo vermeye çalışan kişiler doymak için büyük porsiyonlarla ıspanak tüketebilir. Ispanağın içindeki besleyici çözünür lifler, sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını ve dolayısıyla da kişinin daha kolay kilo vermesini sağlar. Ispanaktaki lifler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım ederken kabızlık sorunlarının da önüne geçmektedir. Aynı zamanda ıspanak mide sağlığını koruyup bağırsakların düzgün çalışmasını sağladığı için de sık sık ıspanak tüketen kişiler daha kolay kilo verebilirler.

1 bardak ıspanak suyunun besin değeri ise tam olarak şu şekildedir:

 • Kalori: 6
 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Protein: 2 gram

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!