Arı sütü

Arı Sütü Nedir?

Arıların yüksek besin değerlerinde ürettiği süte arı sütü denmektedir. Doğal bir besin olan bu ürün arılar için anne sütü görevi görür. Arı sütü, arıların çene üstü bezinde bulunan bölümden salgılanarak üretilir. Kraliçe arı kocan içinde bu arı sütünden beslenirken, suni arı kovanlarındaki arı sütleri kovan sahipleri tarafından toplanır. 

Arı Sütünün Özellikleri Nedir?

Arı sütü oldukça doğal bir besin kaynağıdır. Arıların yalnızca balı değil, sütü de farklı işlemlerden geçirilerek insanların tüketmesi için sunulabilir. Arı sütü aynı zamanda bir kovanın sağlıklı bir şekilde çoğalması için de gerekli olan kraliçe arının büyümesi için çok önemlidir. Arı sütü ile yeteri kadar beslenen bir bal arısı kraliçe arıya dönüşür. 

Arı Sütünde Hangi Maddeler Bulunur?

Arı sütünün yaklaşık yüzde 65’i kadar sudan oluşur. Yüzde 15 protein, kalan içeriğinde ise vitaminler, tuz, şeker ve amino asit bulunmaktadır. İçerdiği tüm maddeler insan sağlığı için olumlu etkiler yapar Arı sütü farklı besinlerle ya da formüllerle karıştırtılarak da üretildiğinden bu tip ürünlerin içeriğinde daha farklı maddeler bulunabilir.

Arı Sütü Ne İşe Yarar?

Arı sütü hem insan sağlığına hem de arıların daha hızlı ve verimli çoğalmasına yardımcı olur. Arı sütü sadece kendi başına bir besin kaynağı değildir. Farklı suplementler ve besin takviyeleri arı sütü içerebilir. 

arı polenleri ve arı sütü

Arı Sütünün Faydaları Nedir?

Arı sütü, insan sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Arı sütünün faydaları şunlardır:

 • Tansiyonu olumlu etkileyerek kan basıncını düzene sokar,
 • Beynin işlevini arttırmak için nöronları besler,
 • Ruh halini düzene sokarak depresyon, halsizlik, bitkinlik gibi zihinsel hastalıkları engellemeye yardımcı olur,
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirir. Gözenekleri sıklaştırarak cildin mükemmel görünmesine yardımcı olur,
 • Testosteron seviyesini üst düzeye çeker. Sertleşme, cinsek istikrarsızlık gibi sorunların tedavisinde kullanılması önerilir, 
 • Sindirime ve karaciğere yaptığı katkılarla kilo verme sürecine olumlu katkılar yapar,
 • Hormonları destekleyerek libidoyu arttırır. 
 • İnsana enerji veren bir yapısı vardır. Özellikle içerdiği amino asitler günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için destekleyici olarak kullanmanıza yardımcı olur. Bu özelliği nedeni ile sporcuların oldukça faydasına olur.
 • İçerdiği birçok vitamin sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirerek özellikle mevsimsel geçişlerde görülen hastalıkların oluşmasını engeller.  

Arı Sütünün Zararları Nedir?

Özellikle arı sütüne alerjisi olan bireylerde ve aşırı tüketim sonucunda pek çok yan etki ve olumsuzluk gözlenebilir. Arı sütünün zararları şunlardır:

 • Alerjik reaksiyonlarının başında mide bulantısı ve ciltte lekeler gelmektedir. 
 • İçeriğinde hormonel maddeler bulundurduğundan kanser hücrelerinin büyüyüp çoğalmasını tetikleyebilir. 
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bu ilacın etkisini arttırarak kanamalara neden olabilir.
 • Aynı şekilde kolesterol düşürücü ilaçlara da etki eder ve olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. 

Arı sütü kullanmadan evvel mutlaka bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmanız gerekmektedir. Özellikle hamile, kronik hastalıklara sahip olanlar ve arı alerjisi olanlar için arı sütü ciddi bir tehlike yaratabilir. 

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütünü tüketmek için pek çok farklı formül vardır. Bunlardan en çok kullanılan yöntem arı sütünü bal ile karıştırıp macun formuna getirmektir. Böylece tüketmesi çok daha kolay bir hal alır. Diğer bir yöntem ise arı sütünü farklı bir içecekle karıştırıp tüketmektir. 

Bunlar dışında doğal olarak alınmayan arı sütleri jel ya da hap şeklinde de satılmaktadır. Bu tip ürünleri su ile tüketebilirsiniz. Arı sütünü dilinizin altında 30 saniye kadar tutup sonra suyla da tüketebilirsiniz.

arı sütü

Arı Sütü Hangi Besinlerle Birlikte Tüketilir?

Arı sütü birçok besinle beraber tüketilebilir. Günlük dozaj aşılmadıktan sonra en sık karşılaşılan yöntem bal, polen ve arış sütünü karıştırmaktır. Bu üç besinin birleşiminden oluşan gıda takviyesi ile enerjinizi yenileyip vücut direncinizi arttırabilirsiniz. 

Süt ya da içme suyu içine de arı sütü karıştırıp içebilirsiniz. Arı sütü ile tüketilebilen bir diğer besin ise yoğurttur. İçine bir miktar arı sütü koyduğunuz yoğurdu afiyetle tüketebilirsiniz.

Arı Sütü Hangi Miktarda Tüketilmelidir?

Arı sütü için günlük maksimum 1 gram olarak alınması önerilmektedir. Sağlıklı bir yetişkin için günlük 500 mg yeterken, herhangi bir rahatsızlık durumuna karşı kullanılıyorsa günlük 1 grama yükseltilebilir. Çocuklarda bu doz daha aşağılara çekilebilir. Doktor tavsiyesi altında yetişkinler için verilen dozun ¼’ü yeterli olacaktır. 

Arı Sütü ve Propolis Karışımı Nedir?

Propolis de tıpkı arı sütü gibi yenileyici ve enerji verici özelliklere sahip olan bir besindir. Kovan ürünlerinden olan propolis ve arı sütü balla karıştırılarak tüketilebilir. Neptune Organik Su Bazlı Propolis Damla gibi arı sütü ve propolis içeren besin takviyeleri kullanılabilir. 

Arı Sütü ve Propolis Karışımının Faydaları Nelerdir?

Arı sütü ve propolis karışımının pek çok faydalı noktası vardır. Bu faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Bolca antibiyotik maddeler içeren yapısı sayesinde soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkları tedavi eder. 
 • B vitamini ve mineraller vücudun doğru bir şekilde yapılanması için önemli bir yer tutar.
 • Bağışıklık sistemi ve sindirimi kuvvetlendirir. 
 • Demir ve çinko açısından oldukça zengin bir karışımdır. 
 • Kuru öksürüğü ve boğaz kuruluğunu gidermek için kullanılır.
 • Halsizlik ve anemiye karşı kullanılır.
 • Kasları uyararak harekete geçirmeyi sağlar. 
 • Stres sonucu oluşan ruhsal bozukluklara iyi gelir.

Arı Sütü ve Propolis Karışımı Nasıl Tüketilir?

Arı sütü ve propolis farklı besinlerle karıştırılıp tüketilebildiği gibi damla olarak da satın alınıp tüketilebilir. Damla olarak satın aldığınız karışımı suyla ya da sütle karıştırarak içebildiğiniz gibi bal ile karıştırıp da tüketebilirsiniz. Günlük sütlerle tüketebileceğiniz gibi farklı bitkisel sütler de kullanabilirsiniz.    

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!