yüz yogası nedir

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası nasıl yapılır? Yüz yogası ne işe yarar?

Yüz kaslarını düzenli olarak çalıştırmak sureti ile yapılan yüz yogası, yapılabilecek en kolay yoga tekniklerinden biridir.  Yüz yogası, yüzünüzdeki kaslar için bir dizi egzersiz, esneme ve masaj uygulamalarını kapsar. 

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası, bireysel çabanızla evde kolaylıkla yapabileceğiniz hareketler dizinini içerir. Yüz yogasının ilk adımı temiz bir cilttir. Uygulamaya geçmeden evvel yüzünüzü kirden, yağdan ve nemden arındırmanız gerekir. Yüzünüzdeki her bölge için farklı hareketler uygulamanız gerekir. 

Alnınız için her iki elinizi yumruk yapın. Her iki yumruğunuzu da alnınızın ortasına yerleştirin, böylece her iki elinizin parmak eklemleri birbirine değsin. Kendinize bir yumruk attığınızı hayal edin. Nefes alın ve parmaklarınızı hafifçe alnınıza bastırın. Nefes verin ve parmaklarınızı yavaşça şakaklarınıza doğru hareket ettirin. Bu rutini üç kez uygulatın. 

Gözleriniz için parmak uçlarınız burnunuzun iki yanında olacak şekilde gözlerinizin altına birer işaret parmağı yerleştirin. Dişleriniz görülmeyecek şekilde ağzınızla küçük bir “O” şekli yapın. Tavana bakın ve göz kapaklarınızı 30 saniye boyunca kapayıp açın.

Yanaklarınız için ellerinizi burnunuzun üzerine getirin. Parmak uçlarınız burnunuzun hemen üstüne değmelidir. Parmak uçlarınızı nazikçe burnunuzdan aşağıya doğru hareket ettirin. Ardından, parmak uçlarınızı elmacık kemiklerinizin altından şakaklarınıza kadar takip edin. Bu hareketi üç kez tekrarlayın. 

Boynunuz için bakışlarınız tavana dönük olacak şekilde başınızı hafifçe geriye doğru eğin. Dudaklarınızı büzün. Bu sırada boynunuzun ön tarafında hafif bir gerginlik hissetmelisiniz. Beş saniye boyunca bastırmalı, bu rutini 5 kez tekrarlamalısınız. 

Üçüncü göz olarak bilinen kaşlarınızın arası için işaret parmağınızı kaşlarınızın arasına yerleştirin. Yavaşça bastırın ve derin nefes alarak 10 saniye basılı tutun. 20 saniye boyunca işaret parmağınızla bir yönde küçük daireler çizin. Ardından diğer yön için de aynı şeyi tekrarlayın. 

Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

Yüz yogası, yüzünüzdeki kasları belli aralıklarla çalışmanıza yardımcı olur. Yüz kaslarınızı düzenli aralıklarla çalıştırmanız zamanla oluşabilecek olan kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu noktada, yüz yogası faydaları listesinin bilim insanları tarafından nasıl bir karşılık bulunduğu merak konusu olur. Yüz yogasının ne işe yaradığı konusunda bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar, yüz egzersizlerinin görünür yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığını öne sürmektedir. Yüz yogasının ne işe yaradığı konusunda çalışmalar devam etmektedir. 

Yüz Yogasında Kullanılabilecek Bakım Ürünleri

Yüz yogasında genellikle bakım kremi, yüz serumu, dudak koruyucu, tonik ve sabun gibi ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler, yüzünüzdeki kuruluğu giderecek ve derinizdeki kiri yok edecektir. Yüz yogasına başlamak için temiz bir cilt gerekli olduğundan bu bakım ürünleri düzenli aralıklarla kullanılmalıdır. 

Canlandırıcı tonik cildinizi tüm kalıntılardan arındırır. Temizleyici özelliği ile siyah noktaları ve yağları temizlemenize yardımcı olur. Siyah noktaları ve yağları temizlemenin bir diğer yolu ise katı cilt temizleyicisi kullanmaktır. Genellikle kokusuz olan bu ürünlerin kullanımı çok kolaydır. Nemlendirici kremler ise cildin kuruyup dökülmesinin önüne geçer. 

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Yüz yogasının gerek ruhsal gerekse fiziksel faydaları şunlardır:

 • Uygulandığı alandaki kan dolaşımını artırır.
 • Cildinizin daha parlak görünmesini sağlar. 
 • Kırışıklıkları ve ince çizikleri giderir. 
 • Yüz kaslarınızı güçlendirir. 
 • Yüz bölgesindeki şişkinliği azaltır. 
 • Göz altlarındaki halka ve morlukları giderir. 
 • Kas ve iskelet ağrısını azaltır. 
 • Üçüncü gözü açarak ruhsal olarak rahatlamanıza yardımcı olur. 
 • "Gülümseme çizgileri" olarak da bilinen nazolabial kıvrımları azaltır ve yanakları sıklaştırır. 

Yüz Yogası Cildi Sıkılaştırır Mı?

Yüz yogasının cildi sıkılaştırdığı iddia edilen faydalarından biridir. Özellikle yüzünüzdeki kasları çalıştırması, bu bölgedeki sarkmaların düzelebileceği ve cildin sıkılaşacağını işaret eder; ancak yüz yogası üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda henüz kesin bir bilgi elde edilememiştir. 

Yüz Yogası Kan Dolaşımını Arttırır Mı?

Yüz yogası sırasında kan dolaşımınız hızlanır. Kan, uzun süre çalıştırılmayan alanlarda çok daha yavaş hareket eder. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirir. Yüz yogası yaparken çok fazla çalıştırmadığınız yüz kaslarınızı aktif olarak kullanabileceğiniz için o bölgedeki kan dolaşımında da hareketlilik olur. 

Yüz Yogası Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Yüz yogasının işe yaraması isteniyorsa, düzenli aralıklarla mutlaka yapılmalıdır. Yüz egzersiz rutininizin sonuçlarını görmek için yüz kası egzersizlerinizi haftada üç ila beş kez, her seferinde yaklaşık 20 dakika yapmanız gerektiği düşünülmektedir. 

Yüz Yogasında Nefes Kullanımının Etkisi Var Mıdır?

Yüz yogası yaparken ayrı olarak nefes egzersizi uygulamanıza gerek yoktur; ancak tabii ki nefes alışverişi doğru bir ritim ve kan akışı için çok önemlidir. Hareketleri uygularken kendinizi çok sıkmamaya ve düzenli olarak nefes alışverişinde bulunmaya dikkat etmelisiniz. 

Yüz Yogası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yüz yogası yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Yogaya başlamadan evvel ellerinizi ve yüzünüzü iyice yıkamanız gerekir. 
 • Yüz bakım ürünlerini yoga öncesinde uygulayabilirsiniz. 
 • Parmak yerleşimi yüz yogası için çok önemlidir. Bu nedenle hareketinizi yaparken bir ayna önüne geçmeniz çok önemlidir. 


 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!