Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılmalıdır?

Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılmalıdır?

Termojenik yağ yakıcının etkileri nelerdir? Termojenik yağ yakıcı ve CLA yağ yakıcı farkı nedir?
Sağlıklı Yağ İçeren Besinler Nelerdir? Okunuyor Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılmalıdır? 7 dakika İlerle Glisin Nedir?

Termojenik yağ yakıcılar; vücut ısısında artışa neden olan, egzersiz boyunca enerji sağlayan ve daha fazla kalori harcanmasını sağlayan takviyelerdir. Termojenik yağ yakıcılar içeriğinde kafein, yeşil çay ve guara gibi bileşenleri bulundururlar. Kafein vücutta güçlü termojenik etki yaratır. Bu sebeple termojenik yağ yakcıların içeriğinde yer alır. Vücudun adrenalin seviyesini artırır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler. Yeşil çay da güçlü termojenik bileşenlerden oluşur. Kafeinli yeşil çay tüketiminin metabolizmayı %4 oranında hızlandırırken yağ yakımını %16 oranında artırdığı çalışmalarda belirtilmiştir. Guara, kahve çekirdeklerine benzer tohumlardan elde edilen bileşiklerdir. Termojenik yağ yakıcılar, doğal uyarıcı özelliğine sahip maddeleri içerir. Yeni kullanılmaya başlandığında hafif dozlar tercih edilir. Özellikle egzersize başlamadan 30 ila 60 dakika önce alınır bu sayede daha fazla ve daha uzun süreli etki gösterir. Vücutta uyarıcı etki yaratmasından dolayı tavsiye edilen miktarın aşılmaması gerekir. Uyku öncesinde alındığında uyku problemlerine sebep olur. Termojenik yağ yakıcılar kullanılırken ambalaj okunmalı, belirtilen miktar kadar alımı sağlanmalıdır.

Termojenik Yağ Yakıcı Ne İşe Yarar?

Termojenik yağ yakıcılar temelde metabolizmanın hızlanmasını sağlarlar. Ürünün etkileri kişilerde değişiklik gösterir. Yapılan çalışmalarda, termojenik yağ yakıcıların kilo kaybına yardımcı olduğu fakat tek başına kullanımlarının aynı etkiyi yaratmadığı görülmüştür. Dengeli diyet ve egzersizle desteklendiğinde kişilerde metabolizma hızlanmasını ve kilo kaybına yardımcı olması mümkündür. Termojenik yağ yakıcıların faydalarının bilinmesi için ürünün içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olunmalıdır. Termojenik yağ yakıcıların içeriğinde bulunan bileşenler genellikle yeşil çay, kafein, guarana, kapsaisin ve linoleik asittir. Kafein içeriğine sahip termojenik yağ yakıcılar, tokluk sağlar ve iştah kapatır. Kafein aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımını destekler. Yeşil çay özütüne sahip termojenik yağ yakıcılar ise gün içerisindeki yağ yakımını %16 oranında artırır. Kapsaisin içeren termojenik yağ yakıcılar, vücuttaki adrenalin seviyesini artırır ve metabolizmanın hızlanmasını destekler. Daha fazla kalori harcanması sağlanır.

Termojenik Yağ Yakıcı Etken Maddesi Nedir?

Termojenik yağ yakıcıların içeriğinde termojenik içeriği yüksek bileşenler yer alır. Termojenik yağ yakıcılarda sıklıkla yer alan etken maddeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kafein

Kafein, vücutta güçlü uyarıcı etki gösterir. Termojenik yağ yakıcı ürünlerin içerisinde bulunur. Sinirlerin uyarılmasını sağlar, dikkat ve odak toplanmasını sağlar, fiziksel olarak güç artışını sağlar, yorgunluk ve uykusuzluğu giderir. Kafein, yağların oksitlenmesine neden olur. Bu sayede kalori harcanması hızlanır. İştahın azalmasını sağlar ve tokluk hissi verir. Fazla miktarda kafein tüketimi uyku problemlerine, kalp ritminin artmasına ve vücudun bazı bölgelerinde titremeye neden olabilir. 

 • Acı Biber Özütü (  Kapsaisin ) 

Acı biber özütü olan kapsaisin maddesi, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Vücudun çalışmasını hızlandırır ve ısı artışına neden olur. Yağ yakımına yardımcı olur. Kapsaisin, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç oluşturur. İştahın azalmasını ve daha az kalori alınmasını sağlar. Hemoroid problemine sahip kişilerin tüketimi risklidir. Fazla miktarda tüketimi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir.

 • L – Tyrosine

L – Tyrosine, tiroid bezlerinin çalışmasını düzenleyen amino asit türevidir. Yağ yakımını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sebeple tiroidi fazla çalışan kişilerde bu maddenin salgılanmasına bağlı kilo kaybı artar. Stres azaltıcı etkisi mevcuttur.

 • Krom

Krom, vücuda dışardan alınan bir mineraldir. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Kas yapım faaliyetlerine katılır. İnsüline olan hassasiyeti artırır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakılmasına yardımcı olur. Fazla miktarda tüketimi kan şekerinde düşüklük ishal ve baş ağrısına neden olabilir.

 • Guarana

Guarana D vitamini, A vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, bakır, fosfor, çinko ve kafein içeriğine sahiptir. Dünyada en yüksek kafein içeriğine sahip bitki seçilmiştir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımına destek olur.

 • Karnitin

Karnitin, termojenik yağ yakıcıların içeriğinde bulunur. Performans artışını sağlar ve yağ yakımına destek olur.

 • Yerba Mate

 Yerba mate, termojenik etkiye sahip bir bitkidir. Aynı zamanda iltihap oluşumunu önleyici etkisi mevcuttur. Sıklıkla termojenik yağ yakıcılarda yer alır.

 • Turunç Özü

  Turunç özü, termojenik etkiye sahiptir. Metabolizmayı hızlandırır ve kalori harcanmasını bir miktar artırır.

 • Yeşil Çay

Yeşil çay, termojenik yağ yakıcıların içeriğinde bulunan bir maddedir. Vücutta uyarıcı etki gösterir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımını destekler. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlayan detoks etkisi gösterir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Fazla miktarda tüketimi uykusuzluk ve demir eksikliğine neden olabilir.

kafein

Termojenik Yağ Yakıcı Yan Etkileri Nelerdir?

Termojenik yağ yakıcılar belirtilen miktardan fazla alındığında vücutta yan etkilere neden olur. Termojenik yağ yakıcıların yan etkileri aşağıda listelenmiştir.

 • Mide bulantısı, mide ekşimesi, midede yanma.
 • Karın ağrısı.
 • İshal, kusma, 
 • Yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı.
 • Kalpte çarpıntı, yüksek kan basıncı, nabız yüksekliği.
 • Böbrek ve karaciğer problemleri.
 • Sindirim sistemi problemleri.
 • Kaygı, duygu durum bozuklukları.
 • Bağımlılık.
 • Alerji.

Termojenik Yağ Yakıcı Kapsül mü Tablet mi Kullanılmalıdır?

Termojenik yağ yakıcılar iki ayrı formda sunulur. Bunlar kapsül termojenik yağ yakıcılar ve tablet termojenik yağ yakıcılardır. Kapsül termojenik yağ yakıcılar genel yapıları itibariyle insan vücudunda kana daha hızlı karışırlar. Bu sebeple etki süresi daha kısadır. Tablet forma sahip olanlar ise uzun süreli raf ömrüne sahiptir. İnsan vücudunda kana karışma süresi daha uzundur. Kısa sürede etki bekleniyorsa kapsül termojenik yağ yakıcılar tercih edilmelidir. Aynı zamanda termojenik yağ yakıcı seçimi yapılırken kapsül ve tablet fark etmeksizin içeriğindekiler büyük önem teşkil eder.

yağ yakıcı kapsül

Termojenik Yağ Yakıcı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Termojenik yağ yakıcılar kullanılırken içeriği ve dozajı mutlaka öğrenilmelidir. Kafein benzeri güçlü uyarıcıya sahip olmalarından dolayı ilk kullanılmaya başlandığında düşük dozlar tercih edilir. Antrenmandan 30 ila 60 dakika kadar önce alınması önerilir. Bunun sebebi ise yoğun egzersizlerde daha fazla kalori harcanmasını sağlamaktır. Etkileri güçlü olabileceği için tercih edilen ürünün belirtilen dozu kadar kullanılmalıdır. Önerilen dozun üstüne çıkılması durumunda yan etkiler kendini gösterebilir.

Termojenik Yağ Yakıcı Kullanımı Sırasında Antrenman Nasıl Değişmelidir?

Termojenik yağ yakıcıların her birinin içerikleri farklıdır. Kullanılan doz ve antrenman planı, yağ yakıcının içeriğine göre ayarlanmalıdır. Eğer sabahları kullanılacak ise kahvaltıdan 30 ila 40 dakika önce alınmalıdır. Bunun sebebi ise metabolizmanın sabahları daha yavaş olmasıdır. Bu sayede gün boyu iştah yönetilir ve metabolizma hızlanır. Bazı termojenik yağ yakıcılar ise aç karnına mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Termojenik yağ yakıcılar, antrenman öncesi alınmalıdır. Ekstra performans sağlayarak antrenmana katkıda bulunur. Akşamları antrenman yapılacaksa kafeinsiz bir yağ yakıcı seçilmelidir. Bunun sebebi ise termojenik yağ yakıcıların uyku kalitesini düşürmesidir. Eğer etkisi yavaş ise döngünün bozulması için bir süre kullanıma ara verilmelidir. Termojenik yağ yakıcı kullanımına yeni başlayanlar için antrenmandan 30 – 60 dakika öncesi önerilen doz kadar alınmalıdır. Bu sayede daha uzun süreli etki sağlanmış olur.

Termojenik Yağ Yakıcı Kafein İçerir mi?

Termojenik yağ yakıcılar kafein içerir. Kafein güçlü uyarıcı etkiye sahiptir. Vücuttaki adrenalin seviyesinin artmasını sağlar. Artan adrenalin sayesinde yağların parçalanması hızlanır. İştahın azalmasını sağlar bu sayede besinlerden alınan enerji de azalır. Metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori harcanmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre her 1 mg kafein tüketimi, sonraki 24 saat boyunca 0. 1 kalori harcanmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum 150 mg kafein alımının, 24 saat boyunca ek olarak 15 kalori harcanması anlamına gelir. İnsanlar ve hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda vücut ağırlığında kilogram başına 1. 4 ila 2. 3 mg kafeinin, metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili olduğu ispatlanmıştır. Kafein alımıyla beraber diyet ve egzersize gösterilen uyum sonucunda vücut ağırlığında etkili değişim yaşanır.

Termojenik Yağ Yakıcı ve CLA Yağ Yakıcı Farkı Nedir ?

Termojenik yağ yakıcılar ve CLA arasındaki farklar aşağıda listelenmiştir.

 • Termojenik yağ yakıcılar vücut ısısının artışına neden olan ürünlerdir. Egzersiz esnasında daha fazla kalori harcanmasını sağlarlar. Antrenmandaki enerjinin ve buna bağlı gücün artmasını sağlarlar. L - Carnitin ve CLA kullanımı sonucunda duraklamış kilo kaybının devam etmesini sağlarlar. L – Carnitin ve CLA kullanımından sonraki basamak olarak termojenik yağ yakıcılar önerilir. Termojenik yağ yakıcılar daha ileri basamakta tercih edilir.
 • Termojenik ürünler, vücutta termo etkisi yaratır. Bu sayede terleme sağlanır. Her bir termojenik yağ yakıcının içeriği farklılık gösterir. İçeriğine bağlı bir şekilde CLA ile kombine edilmesi sağlanır. Diyet ve egzersizle beraber görülen etkisi artacaktır.
 • CLA genellikle süt, süt ürünleri, et ve et ürünlerinde bulunan bir yağ asididir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve iştahı baskılar. Yağ depolanmasını önler ve yağ yakımını hızlandırır. CLA’ nın etkisi yaş ilerledikçe artmaktadır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.