sporcular için bitkisel güç

Sporcular İçin Bitkisel Güç Kaynağı

Sporcular için önemli mineraller nelerdir? Sporcularda rodiola ekstraktı kullanımı ne işe yarar?
Ubikinol Nedir? Okunuyor Sporcular İçin Bitkisel Güç Kaynağı 3 dakika İlerle Hangi Magnezyum Takviyesi Kullanılmalı?

Sporcular için güç kaynakları gerek antrenman öncesi, gerekse antrenman sonrası oldukça önem taşımaktadır. Özellikle önemli bir güç kaynağı olan proteinin yalnızca hayvansal gıdalardan alındığı düşünülse de aslında bu doğru değildir. Önemli güç kaynağı görevi görebilecek pek çok bitkisel kaynak vardır. Kuru baklagiller, tam tahıllar, yeşil sebzeler ve tohumlar bitkisel güç kaynaklarına örnek olarak gösterilebilecek gıdalardandır. 

Bezelye Proteini ve Pirinç Proteini Ne İşe Yarar?

Bezelye ve pirinç proteinleri, önemli bitkisel güç kaynaklarındandır. Özellikle vegan ve vejetaryen beslenenler için ideal olan bu proteinler, içerdikleri yüksek protein oranları sayesinde kas kaybını önleyerek, kas gelişimine destek olur. 

Sporcularda Glutamin Desteğinin Faydaları Nelerdir?

İskelet kaslarında en çok bulunan amino asitlerden biri olan glutamin, kaslara nitrojen taşıyarak kas gücünü ve dayanıklılığını artırır. Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirerek antrenman kazalarının hızla iyileşmesine yardımcı olur. Egzersiz sonrasında kullanılması durumunda yorgunluğu ve kas ağrısını azaltır. 

Sporcular İçin Önemli Mineraller Nelerdir?

Sporcular için önem teşkil eden mineraller şunlardır:

  • Magnezyum
  • Kalsiyum
  • Potasyum

Magnezyum

Vücudun işlevi için çok önemli bir mineral olan magnezyum, kan basıncını normal tutmaya, kemikleri güçlü tutmaya ve kalp ritmini sabit tutmaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda hemen hemen tüm sporlarda önemli rol oynayan hareketler için magnezyum durumu ile kas performansı arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Egzersiz ve magnezyumun tamamlayıcı bir ilişkisi vardır; Egzersiz, magnezyum dağılımını ve kullanımını düzenler, onu vücutta enerji üretiminin gerçekleştiği yerlere götürürken aynı zamanda güç ve kalp-solunum fonksiyonlarında da rol oynar.

Kalsiyum

Sporcular için önemli bir diğer mineral olan kalsiyum, kemik yapısının korunmasında ve kas kasılmasında önemli bir rol oynar. Glikojenin glikoza parçalanmasına da katılarak vücuda enerji sağlar ve enerji üretimi konusunda da aktif bir rol oynar. Kalsiyumun yaklaşık %99'u kemiklerde ve dişlerde depolanır. Kemik sağlığı, doğru ve devamlı bir spor aktivitesi için çok önemlidir. 

Potasyum

Kan basıncının düzenlenmesi, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, hipertansiyon ve felç riskinin azaltılması gibi birçok faydası olan potasyum,  sporcular için oldukça önemli olan minerallerden biridir. Düzenli olarak spor yapan kişilerde bazen ağrılı kas krampları yaşanır. Egzersiz sırasında terleme yoluyla vücuttan atılan elektrolitlerin kaybıyla bağlantılı olabilirler. Bu nedenle yeterli düzeyde potasyumun (aynı zamanda diğer elektrolitlerin) korunması aktif insanların beslenmesinde önemli bir husustur. Antrenman sırasında yaşanabilecek ani ve yoğun sıvı kaybının yaratabileceği dehidrasyonu engeller. 

Sporcularda Rodiola Ekstraktı Kullanımı

Altın kök bitkisi olarak da bilinen rodiola, yorgunluğu gidermek için kullanılır. Sporcular, bu ekstraktı kullanarak antrenman sonrasında oluşan vücut yorgunluğunu azaltabilirler. Rodiola ekstresi, rodiala bitkisinin kökünden elde edilir. Yapısında, medikal anlamda kullanılabilecek 140 adet bileşeni vardır. 

Vücuttaki enerji oranını artırır. Böylelikle kişinin kendini yorgun hissettiği anlarda kullanılabilir. Bunların dışında; huzursuzluk, gerginlik ve stres gibi duygulardan arınılmasına da yardımcı olur. 

Sporcularda Enginar Ekstraktı Kullanımı

Enginar bitkisinden elde edilen enginar ekstraktı, kan şekerinin düşürür, kalp sağlığını destekler ve karaciğerin kendini temizlemesine yardımcı olur. Sporcuların kullanımı için uygun olan bu ürün, içeriğinde yüksek miktarda lif, C vitamini, K vitamini, folat, fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller içerir. 

Sporcular İçin Re-Load Mix Performans Desteği Sağlıyor!

Sporcular için gerekli olan birçok bitkisel proteini içeren Re-Load Mix, pirinç proteini, bezelye proteini, BCAA, magnezyum, kalsiyum, amino asit, radiola ekstraı ve enginar esktratı gibi birçok bileşeni içinde barındırır. Sporcu gıdası olan Re-Load Mix, Saf Nutrion markasının bir ürünüdür. Genellikle antrenman sonrası kullanılır. Antrenman sonunda oluşan vücut yorgunluğunu gidererek sporcunun bir sonraki antrenmana kadar toparlanmasına yardımcı olur. Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.