soğuk havalarda cildi korumanın yolları nelerdir

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın Yolları Nelerdir?

Soğuk havalarda cilt nasıl nemlendirilmelidir? Kışın güneş kremi kullanılır mı?
Yüksek Proteinli 5 Pratik Tarif Okunuyor Soğuk Havalarda Cildi Korumanın Yolları Nelerdir? 3 dakika İlerle Buğday Çimi Suyu Nedir?

Soğuk havalar, nem oranıyla cilde zarar vererek kurutur ve pul pul dökülmesine neden olur. Cilt sağlığı yalnızca estetik açısından değil, daha da önemlisi cildin vücudun birçok temel görevini yerine getirmesi nedeniyle önemlidir. Diğer özelliklerinin yanı sıra vücudu, kişinin günlük olarak maruz kaldığı birçok virüs ve bakteriden korur. Ayrıca güneşin hücrelere zarar verebilecek ölümcül ultraviyole ışınlarına karşı da koruma sağlar. Sağlıklı cilt aynı zamanda kişinin etrafındaki önemli değişikliklere acı veya baskı hissederek daha iyi tepki vermesine de yardımcı olur. Soğuk hava ayları cilt sağlığını büyük ölçüde tehlikeye atabilir ve şiddeti değişebilen kserozis (kuru cilt) veya egzama (ciltte kaşıntılı, kuru, kırmızımsı lekeler veya lezyonlar) gibi durumları tetikleyebilir.

Genel olarak soğuk havalarda cildi korumanın yolları şunlardır:

 • Nemlendirici içeriği yüksek, kaliteli bir krem veya losyon kullanmak
 • Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korunmak için güneş kremi kullanmak
 • Duş sürelerini kısaltarak ılık suda duş almak
 • Cildinizi nazikçe temizleyen, parfüm ve alkol içermeyen ürünleri tercih etmek
 • Soğuk ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkarken cildinizi korumak için bere, eldiven, atkı gibi giysiler kullanmak
 • Nemlendiriciyi duştan hemen sonra, hala hafif ıslak cilde uygulamak
 • Argan yağı, hindistancevizi yağı gibi hafif ve nemlendirici cilt bakım yağları kullanmak
 • Yeterli seviyede su içmek

Soğuk Havanın Cilde Etkisi Nedir?

Kış havaları insan cildine zarar verebilir. Sıcaklığın düşmesi ile nem oranı da düşer. Nemin düşmesi ile birlikte cildiniz nemi ciltte tutmakta güçlük çeker. Bu da ciltte kaşıntıya, kuruluğa ve dudakların çatlamasına neden olabilir. Cilt bakımı, mevsimden mevsime göre farklılık göstermelidir. Yazın işe yarayan bir bakım rutini, kış aylarında nem düştüğü için geçerli olmayabilir. Kuru ve soğuk hava, cildin kurumasına, kaşınmasına neden olmasının yanı sıra ince çizgilerin ve kırışıklıkların daha belirgin olmasına neden olabilir.

Soğuk Havalarda Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Soğuk havalarda cildi nemlendirmek için birçok losyon ve bakım kremi bulunur. Soğuk havalarda cilde gerekli nemi vererek çatlakların ve dökülmelerin önüne geçmek için nemlendirici krem kullanılmalıdır. Gün aşırı tüketilmesi gereken bu kremler, açıkta kalan el ve yüz bölgesine uygulanabilir. 

Soğuk havalardan olabildiğince az etkilenmek için yüzünüzü ve ellerinizi koruma altına alın. Boyunluk, yüz maskesi ve eldiven takarak, soğuk havanın cildinize doğrudan temas etmesine izin vermeyin. Çok sıcak ve çok soğuk su ile temizlemeyin. Duştan sonra cildinizi nazikçe kurulayın ve nemlendirici krem uygulayın. Cilt, içten de kuruyabilir. Bunun önüne geçmek için gün boyunca bol sıvı tüketilmelidir. 

Soğuk Havalarda Cilde Hangi Ürünler Uygulanmalıdır?

Soğuk havalarda cilt bakım rutininizi oturtmak çok önemlidir. Soğuk havalarda rutininize eklenebilecek olan ürünler şunlardır:

 • Nemlendirici krem
 • Güneş kremi
 • Dudak nemlendirici
 • Cilt bakım yağı
 • Vazelin

Soğuk Havalarda Güneş Kremi Kullanılır mı?

Güneş kremi, soğuk havalarda da kullanılması gereken bir üründür. Güneşin zararlı UV ışınları sadece sıcak havalarda değil, aynı zamanda soğuk havalarda da etkilidir. Kar, buz veya su yüzeylerinden yansıyan güneş ışınları cilde ek bir UV maruziyeti sağlar. Ayrıca, kış aylarında güneşin daha düşük olduğu düşünülse de, UV ışınları cilt üzerinde potansiyel zararlarını sürdürebilir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi seçmek, cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korur. Ayrıca, yüksek SPF (Güneş Koruma Faktörü) içeren bir ürün tercih etmek, ekstra koruma sağlar.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!