Smoothie nedir

Smoothie Nedir?

Smoothieler hayatımızı kolaylaştırır mı? Smoothielerin etkileri nelerdir? Smoothieler kilo vermeyi destekler mi?

Meyve ve sebzelerle yapılan; destekleyicilerle zenginleştirilen, yağlı tohum, yulaf ezmesi, keten tohumu yağı gibi birçok besin grubu üyesi besinlerle öğününüzü güzelleştiren smoothie soğuk bir içecektir. 1900’lü yıllardan bu yana özellikle Brezilya, Arjantin gibi tropikal bölgelerde tüketilmeye başlanan smoothie, kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Tatlı ve besleyici özelliğe sahip olması içeceğin tercih edilme nedenlerinden biridir. Önemli özelliği katı ile sıvı arasında yoğun kıvamda olması ve kararında karıştırılmasıdır.

Geleneksel olarak, çoğu smoothie üç bölümden oluşur: bir tür sıvı (genellikle smoothienin "temeli" olarak adlandırılır), çeşitli meyve ve/veya sebzeler ve buz. Dondurulmuş meyve veya sebzeler kullanılırsa, soğuk sıcaklık buz kullanılmadan elde edilebilir.

Bir smoothienin kalınlığı (yoğunluk) genellikle sıvıların katılara oranıyla belirlenir, bu nedenle herhangi bir smoothie tarifinin yoğunluğunu artırmak için genellikle eklenen sıvı miktarını azaltabilir veya tam tersine eklenen meyve veya sebze miktarını artırabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bazı insanlar, ek takviye ve tatlandırma için bir smoothieye, aynı zamanda yoğunluğu da artıran tozlar ekler. Bunun bir örneği aromalı protein tozu veya vitamin takviyeleridir.

Bir smoothieyi bir meyve suyundan ayıran ilk özelliği geleneksel olarak "karışık" veya "harmanlanmış" bütün meyve ve sebzelerden yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle hazırlamanın bir blender kullanımını gerektirmesi gerekliliği vardır. Meyve veya sebzelerin sadece sıvılarının çıkarılmasıyla meyve suları yapılır. Öte yandan bir smoothie ise, tipik olarak meyve veya sebzenin tamamını içerir ve kaba yem, kabuk, tohumlar ve meyve suyu sıkılarak dışarıda bırakılan diğer parçaların ek sağlık yararlarını sağlar. Bu nedenle, bir smoothie, meyve ve sebzelerden elde edilen tüm orijinal lifleri içerirken, meyve suyu yalnızca özütlenmiş sıvıyı içerir.

Bir meyve sıkacağının işi, tamamen kaba yem ve liflerden meyve suyu çıkarmaktır. Meyve suyu sıkma, besinleri sınırlı sindirim kapasitesine sahip veya hastalık tedavisi gören kişilere dağıtmanın etkili bir yolu olabilir. Bununla birlikte, smoothieler, lif içeriğini korumanın yanı sıra, katı protein ve yağ kaynaklarını da bünyelerine katabilmeleri, onları daha makro-besin dengeli bir öğün haline getirmeleri ve aynı zamanda tokluğu teşvik etmeleri gibi ek bir faydaya sahiptir.

Taze meyve suyuna yönelik yaygın bir eleştiri, yüksek doğal şeker konsantrasyonunun kan şekerinde hızlı bir artışa neden olmasıdır. Ayrıca, meyve suyundan önemli miktarda sağlıklı yağ kaynağı elde etmenin pratik bir yolu yoktur, bu nedenle, yuvarlak bir makro besin profili isteniyorsa, meyve suyu ek gıdalarla desteklenmelidir. Taze bir smoothie, mağazadan satın alınan meyve sularıyla aynı türde işleme tabi tutulmaz, bu da genellikle daha yüksek bir besin değerine sahip olacağı anlamına gelir.

Smoothie Ne İşe Yarar?

Smoothie ne işe yarar sorusuna verilecek cevap aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Meyve ve sebze tüketimini artırır

Yeterince meyve ve sebze yemek, sağlık için çok önemlidir. Her birinden günde bir ila iki veya üç fincan kan basıncını düşürebilir, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabilir, diyabet geliştirme riskini azaltabilir ve kardiyovasküler ve inme riskini azaltabilir.

 • Lif alımını artırır

Lif, sindirim sistemine yardımcı olur ve kalp hastalığı, diyabet ve kolon kanseri gelişme şansını azaltmaya yardımcı olabilir. Smoothielere eklenecek bazı yüksek lifli yiyecekler arasında ahududu, böğürtlen, çilek, armut, elma, muz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, chia tohumları, ayçiçeği çekirdekleri, öğütülmüş keten tohumu ve badem yağı bulunur.

 • Öğün yerine geçebilir 

Bir kilo verme programında, sağlıklı malzemelerle yapılan smoothieler bir öğünün yerini alabilir ve gerekli besinleri sağlayabilir. Düzenli yemek yemek ve pişirmek için çok meşgulseniz ve hızlı yiyeceklerden kaçınmak istiyorsanız, hızlı tüketim için önceden bir kap smoothie hazırlayabilirsiniz.

 • Yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerden oluşan bir beslenme dengesi sağlayabilir. 

Bir smoothiede besin dengesini sağlamanın anahtarı, tohumlardaki sağlıklı yağlar, fındık veya fındık ezmesi ve protein ile zenginleştirilmiş meyve ve sebzeleri birincil bileşenler olarak kullanmaktır.

 • Yiyecek isteklerini yönetmeye yardımcı olur.

Kahvaltıda smoothie içmenin faydalarından biri de enerji ve protein kaynağı sağlayabilmeleridir. Araştırma çalışmaları, daha yüksek protein alımının insanları daha tok hissettirdiğini ve günün ilerleyen saatlerinde yemek isteklerini azalttığını bulmuştur. Proteinler, parçalanmaları karbonhidratlardan daha uzun süren karmaşık moleküllerdir, bu nedenle daha uzun ömürlü enerji sağlarlar.

Protein ayrıca, kalorisi kısıtlı bir diyetle kilo verirken kas kaybını önlemeye yardımcı olur ve yüksek proteinli smoothieleri harika bir kilo verme gıdası yapar. Birçok kişi bitkilerden, sütten veya yumurtadan yapılan protein tozunu smoothielerine ekler. Yüksek proteinli bileşenler arasında badem ve diğer fındıklar, fıstık ezmesi, keten tohumu, soya sütü ve tofu sayılabilir.

Smoothie Hangi Besinlerle Yapılır?

Smoothielerde aklınıza gelebilecek pek çok meyve ve sebze kullanılabilmektedir. Smoothienin hazırlandığı bazı besinler aşağıdaki gibidir:

 • Portakal
 • Ahududu
 • Yaban mersini
 • Salatalık
 • Kivi
 • Armut
 • Taze lime suyu
 • Taze nane yaprakları
 • Domates
 • Taze limon suyu
 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Doğranmış mango
 • Havuç suyu
 • Nane
 • Fesleğen gibi taze otlar
 • Hindistan cevizi suyu
 • Doğranmış kırmızı pancar
 • Doğranmış tatlı elma
 • Taze zencefil
 • Doğranmış pazı ya da ıspanak
 • Maydanoz
 • Muz
 • Süt
 • Karpuz
 • Yulaf
 • Fıstık ezmesi
 • Avokado
 • Çilek
 • Fındık

İnsanlar neredeyse 100 yıldır smoothie yapıyor ve bu süre zarfında yeni içerikler bulma süreci, kabaca aşağıdakilere ayrılabilecek farklı smoothie türlerinin veya kategorilerinin geliştirilmesine yol açtı. Bu kategoriler aşağıda sıralandığı gibidir:

Meyveli Smoothieler: Özellikle tatlı tatları için meyvelerden yapılan bir smoothie.

Yeşil Smoothies: Smoothies, ıspanak gibi koyu sebze yeşilliklerinin kullanılması nedeniyle tipik olarak koyu yeşil renktedir.

Sağlıklı Smoothies: Takviyelerin yerini almak ve kişinin günlük önerilen tüm vitaminlerini ve makro besinlerini doğal bir biçimde sağlamak amacıyla besin içeriği miktarını optimize etmeyi amaçlayan herhangi bir smoothie.

Kilo Kaybı Smoothies: Bunlar tipik olarak herhangi bir ilave şeker içermez (yüzlü içeceğin genel glisemik yükünü en aza indirmek amacıyla) ve genellikle kişinin iştahını doyurmaya yardımcı olmak için keten tohumu veya badem yağı gibi sağlıklı yağlar içerir. Hem metabolizmayı hızlandırarak hem de iştahı azaltarak kilo kaybını daha da destekleyen yeşil çay veya kahve gibi kafein bazlı uyarıcılar da eklenebilir.

Tatlı Smoothies: Tatlı smoothieler tipik olarak dondurma veya şurup şeklinde ilave şeker veya yağ içerir birçok tarif kitabı, ilave şeker veya süt ürünleri içeren smoothieleri, çoğu durumda tadı shake ile aynı olan tatlı benzeri bir içecek oluşturur.

Smoothie Hazırlanırken İçine Dondurma Koyulur mu?

Damakta bıraktığı kalıcı lezzetiyle keyifli anlar yaratan dondurmalı smoothie hem lezzetli hem de sağlıklı bir ara öğün seçeneği olabilmektedir. Evde bulunan malzemelerle rahatlıkla hazırlayabileceğiniz dondurmalı smoothie, özellikle çocukların da ilgisini çeker. Gün boyu hareket halindeki çocukların enerjisini tamamlamak için ideal bir seçenek olan içeceği, muzlu, çilekli ya da başka meyveli dondurma alternatiflerini kullanarak hazırlayabilirsiniz. Hatta farklı lezzetlerden hoşlanıyorsanız pek çok dondurma kombinasyonunu aynı anda kullanarak kendinizi şımartabilirsiniz.

Ayrıca dondurmanın faydalı olduğunu da belirtmekte fayda var. Dondurmanın bazı faydaları şunlardır:

 • 3 top dondurmanın kalsiyumu 1 bardak sütle eşdeğer

Kalsiyum hem kemik ve hem de diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Vücut günlük olarak yeterli miktarda kalsiyum almadığında kemiklerden çekilen kalsiyum ile kemik erimesi, diş çürümeleri gibi durumlar kaçınılmaz sonu oluşturuyor. Bununla birlikte yapılan çalışmalar yetersiz kalsiyum alımının yağ hücrelerinde daha fazla yağ depolandığını gösteriyor. Yarım bardak süt ile 120 mg kalsiyum alınırken aynı miktar dondurmayla 150 mg kalsiyum alımı söz konusu. Bu nedenle 3 top dondurmayı 1 su bardağı süt, 1 ince dilim ekmek ve 1 porsiyon meyveye eşdeğer olarak düşünürsek günlük alımda bu tip değişimlerle sağlıklı olarak gönül rahatlığıyla tüketmek mümkün.

 • Kasların düzgün çalışmasını sağlıyor

Sütten elde edilen bir tatlı çeşidi olan dondurmada protein kalitesi oldukça yüksek. Ayrıca A vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi kaynakları da içeriyor. Bu nedenle dondurma kasların düzenli şekilde kasılıp çalışmasına destek veriyor ve böylece doku kaybına engel oluyor.

 • Gebelik dönemindeki bulantılara çare

Gebeliğin ilk haftalarında kendini gösterebilen mide bulantıları bazı dönemlerde çok yoğun enerji kısıtlamalarını ve düzensiz beslenmeyi tetikleyebiliyor. Bu dönemde en sade ve tadı mümkün olduğunca nötr gıdalar tercih edilmek isteniyor. Dondurma bu tür atakları olan gebelerde iyi bir protein kaynağı olduğu gibi kusma ile yoğun sıvı ve mineral kaybı olduğu bu dönemde mineral açığının yerine konulmasına da epey bir yardımcı oluyor.

 • Dondurmanın verdiği mutluluk bilimsel olarak da kanıtlandı

2002 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların beyinleri zararsız bir yöntemle izleniyor ve dondurma yediklerinde beyinlerinde hangi noktaların aktive olduğu ortaya çıkartılıyor. Sonuç olarak dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine dokunduğu, insanların dondurmayı keyif almak ve sosyalleşmek için kullandığı ispatlanıyor. Ancak dondurmanın sağlığa faydalarını maksimum seviyede, zararlarını ise minimum düzeyde tutabilmek için özellikle çikolatalı külahlar, soslar ve kâğıt helva tercih edilmemesi, sade ya da meyveli türlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok masum bir besinsel kaynak olan dondurma kalori bombası haline gelebiliyor.

Smoothie Nasıl Hazırlanır?

Smoothieye eklenen ürünler ısıya maruz kalmadıkları için besinleri doğal yollardan alıyorsunuz. Bu özel karışımlarla mevsimin taze sebze ve meyvelerini daha neşeli hale getiriyor, tatlarını değiştirebiliyorsunuz. Smoothie hazırlamanın bir sanat haline geldiği bu dönemlerde herhangi bir çeşitte smoothie hazırlamak için birkaç temel unsura sahip olmanız gerekir:

 • Karıştırıcı
 • Meyve ve / veya sebze
 • Yoğurt, yulaf ezmesi, tahıl, kuruyemiş gibi koyulaştırıcılar
 • Süt veya meyve suyu gibi harmanlamaya yardımcı olan bir sıvı

Blenderinizin gücüne bağlı olarak malzemelerinizi blendere koyma sırası genel dokuyu etkileyebilir. Malzemeleri karıştırıcıya şu şekilde yerleştirebilirsiniz:

 • Bıçaklarda karıştırmayı kolaylaştırmak için sıvılar.
 • Sırada yeşillikler var, bu da onların sorunsuz bir şekilde toz haline gelmelerine yardımcı olacak.
 • Taze meyve ve yumuşak sebzeler gibi yumuşak malzemeler bıçakların karışmaya başlamasına yardımcı olur.
 • Dondurulmuş meyveler ve sert sebzeler gibi sert malzemeler en son gelir.

Smoothie Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Smoothielerin besin değeri ve kalori miktarı, malzemeler için yaptığınız seçimlere bağlıdır. Örneğin, az yağlı süt yerine tam yağlı süt kullanmak smoothieye şeker ve kalori ekler. Smoothie hazırlarken dikkat edilecek birkaç husus aşağıda belirtilmiştir:

 • Kilo vermek için smoothie içiyorsanız, düşük şeker, düşük karbonhidrat ve az yağlı içerikler seçtiğinizden emin olun.
 • Doğru bir besin içeriği hesaplayabilmeniz için malzemeleri dikkatlice ölçün
 • Meyvelerdeki şekeri, sağlıklı bir dozda lif, A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir ve diğer besinleri sağlayabilen lahana veya ıspanak gibi koyu yapraklı yeşil sebzelerle dengeleyin; genellikle meyveyi bir fincanla sınırlandırmalısınız.
 • Aromalı yoğurtların, sadece doğal süt şekeri laktozu içeren sade, aromasız yoğurttan daha yüksek şeker içeriğine sahip olduğunu unutmayın.
 • Sağlıklı ev yapımı smoothieler en iyi yüzde bir süt, şekersiz soya sütü veya şekersiz badem sütü gibi beslenme seçenekleriyle yapılır; antioksidan açısından zengin yeşil çay veya kalorisiz su da kullanabilir
 • Kahvaltı smoothieleri yüksek lifli ve yüksek proteinli olmalıdır.
 • Atıştırmalık smoothieler düşük şekerli ve düşük kalorili olmalıdır.
 • En çok sevilen içecekler arasında yerini alan, taze, ferah ve besleyici smoothieler, içerisine ne koyduğunuza bağlı olarak en iyi arkadaşınız veya en büyük düşmanınız olabilir.
 • Smoothie hazırlarken yapılan en büyük yanlışlardan biri, içine 3-4 porsiyonluk miktarlarda meyve katmaktır. Çünkü smoothielerdeki şekeri ve kaloriyi yükselten en önemli etken içindeki meyvenin oranıdır. Sadece süt, yoğurt ve meyve karıştırınca smoothie yapmış olmazsınız. Yaptığınız karışımın adı meyveli süt veya meyveli yoğurt olabilir. 
 • Sağlıklı, dengeli ve bir ana öğün yerine geçen smoothieyi yaparken 6 ana bileşen kullanmanız gerekir. Yoksa ana öğün yerine geçmez ve çabuk acıkırsınız. İçine avokado, fıstık ezmesi, bir avuç kuruyemiş, chia ve keten tohumunu bir arada eklerseniz çok yüksek yağ ve kalori içerikli bir smoothie yapmış olursunuz. Miktar ve değişimlere dikkat etmelisiniz.
 • Kaloriden kar etmek için smoothieye sağlıklı karbonhidrat eklememek de yapılan yanlışlar arasındadır. Sağlıklı karbonhidratlar, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurken aniden bastıran tatlı krizlerinizin de önüne geçer.

Smoothie İçmek Faydalı mıdır?

Smoothie her mevsim içilebilen bir içecek de olsa özellikle sıcak yaz günlerinde serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle öne çıkıyor. Bakın bu doğal içeceğin sağlığa ne gibi faydaları var:

 • Smoothie sebze ve meyvelerle hazırlanan bir içecek olduğu için sindirim sistemi özellikle de karaciğer üzerinde arındırıcı bir etkiye sahip.   
 • Smoothie hazırlarken kullanılan sebze ve meyveler kan şekerinin dengeli bir biçimde yükselmesini sağlıyor. Smoothie hem tatlı ihtiyacınızı gideriyor hem de tok tutuyor.
 • Özellikle sabah aç karnına içilen smoothie güne enerjik, zinde ve keyifli başlamanızı sağlıyor.
 • Smoothie faydaları arasında lif içeren özelliği de öne çıkıyor. Bu doğal iksiri tükettiğinizde sebze ve meyvelerde bolca bulunan liflerden de istifade etmiş oluyorsunuz. Lif demek bağırsakların düzenli çalışması demek ki bu da sağlık için elzem.
 • Sebze yemeklerini sevmeyenler için sebzelerle yapılmış smoothie tarifleri tam bir kurtarıcı. Böylelikle sebzelerin içerdiği vitaminlerden de mahrum kalmamış olursunuz.
 • Smoothie yüksek oranda antioksidan içerdiğinden cildinizi ışıldamasını ve gergin olmasını sağlar.
 • Metabolizma hızınızı ve direncinizi artırır.
 • Düzenli smoothie tükettiğinizde enerjik ve dinç olursunuz. Bu keyifli olma hali moralinizi hep üst seviyede tutar. Yani smoothie sadece bedeninize değil ruhunuza da iyi gelir.
 • Anksiyete ve tedirginliği azaltır.
 • Yağsız süt, soya sütü, badem sütü, yer fıstığı ve ceviz gibi besinlerle hazırlanan bir smoothie yüksek oranda protein içerdiklerinden spor yapanlar için oldukça uygundur.
 • Smoothie sıcak yaz aylarında tüketildiğinde sıvı kaybının önüne geçer, böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Yeşil elma, ıspanak, zencefil, yeşil çay gibi sebze ve malzemelerle hazırlanan yeşil smoothie de metabolizmayı uyaran özelliği ile bilinir.
 • Özelikle genç ve zinde kalmak isteyenler için yeşil smoothie faydaları ile öne çıkan bir içecek diyebiliriz.

Smoothie Tüketmenin Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Smoothie temelde sağlıklı bir içecekmiş gibi görünse de hiçbir besin veya besin ögesi günlük ihtiyaçlarımızı tamamiyle karşılamamıza yardımcı olamaz. Smoothie gibi içecekler günlük beslenmeyi destekleyici nitelikte kullanılabilirler, ama bütün gün yalnızca bunlarla beslenmek doğru değildir. Tüm günü sıvı beslenerek geçirmek sağlık açısından zararlı sonuçlar açığa çıkarabilir. Üstelik doğru hazırlanmadığında yarardan çok zarar da getiriyor olabilir;

Çok büyük porsiyon: Hazırlamış olduğunuz yeşil bir smoothie harika görünüyor olabilir. Peki içine ne kadar yeşillik kattığınıza dikkat ettiniz mi? Bir oturuşta yiyeceğiniz 2 hatta 3 katı kadar yeşillik o bardağın içinde gizlenmiş olabilir. Fazla kalori alımından uzak durmak ve içeceğinizin gerçekten size iyi geldiğini görmek istiyorsanız, ideal ölçülere sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Fazladan kalori: Genellikle bir ürünün hafif veya sağlıklı olduğunu duyduğumuzda, onun kalori içerdiği aklımıza gelmiyor. Ancak durum pek de düşündüğümüz gibi değil. Her ne kadar bir ara öğün ortalama 150 kalori içerse de hazırladığınız içecekler bu sayının 2 katı kadar kalori içeriyor olabilmektedir. Avokado, hurma, fındık ve benzeri kuruyemişler, yerfıstığı ezmesi, yoğurt, meyveli süt, taze sıkılmış meyve suları, yulaf, meyveler ve daha birçok besin kalori içerir. Bu yararlı malzemeleri bol keseden kullanma fikrinden uzaklaşmanızda yara vardır. Ekstra kalori alımına son vermek istiyorsanız, içeceğinizi günlük almanız gereken besinleri düşünerek hazırlayın. Böylece fazladan aldığınız kalorileri keserek, içeceğinizi ara öğün yerine tüketebilirsiniz. Hatırlatmadan geçemeyeceğimiz bir husus da sağlıklı bile olsa, fazladan aldığınız her şeyin vücudunuzda yağ olarak depolanacağıdır.

Yüksek karbonhidrat, düşük lif: Meyveler içerisindeki antioksidan, vitamin ve minerallerle her ne kadar sağlığımıza olumlu etki etse de içerdiği karbonhidratın fazlası her zaman iyi değildir. Tek başına yüksek karbonhidrat tüketimi, birkaç saat sonra sizi yorgun ve halsiz bırakabilir.  Prediyabet veya diyabeti olan bireyler için özellikle önerilmemelidir. Ayrıca katı meyve sıkacağı kullanılarak hazırlanan smoothielerde posanın büyük kısmı atıldığı için düşük lif içeriği de azalacaktır.

Smoothie Diyeti Nasıl Yapılır?

Özellikle kilo verirken birkaç hafta art arda kilo duraksaması yaşıyorsanız üç günlük smoothie diyetimi uygulayarak direnci hızla kırabilirsiniz. Çünkü doğru içerik ve miktarda hazırlanmış smoothie'ler karbonhidrat, protein, yağ ve sıvı içeriği ile kas dokunuzu korur, yağ kaybını destekler ve ödem sorununu gidererek zorlu kilolara karşı adeta bir savaş açar. Smoothie diyeti ile kilonuzun tıkandığı dönemde üç günde kilo kaybını başlatıp sonrasında yine düşük kalorili sağlıklı ve çeşitli beslenme ile zayıflamaya devam edebilirsiniz. Bu diyetimi ayda bir veya iki kez üçer gün keyifle uygulayabilirsiniz.

Üç günlük smoothie diyeti kilo ve yağ kaybınızı desteklemenize yardımcı olur. Daha çok lif alımı sağlayarak kabızlığı, hazımsızlığı önleyerek bağırsak sağlığını korur. Doğru içerik ve miktarda tüketildiğinde ciddi oranda kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir diyette hedeflenen günlük beş porsiyon sebze ve meyve alımını sağlamış olur.

Özellikle yeşil smoothieler, kan damarlarının genişlemesine yardımcı ve kan basıncını azaltıcı etki gösteren nitrattan zengindir. Renkli sebze ve meyvelerden oluşan smoothieler antioksidan ve polifenaol bileşikleri vücuda sağlayarak cilt, saç ve tırnak sağlığını destekler. Dinç ve ferah bir vücut sunar.

Kahvaltı smoothieleri ile güne ferah, hafif ve sindirim sıkıntısı yaşamadan başlayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer kahvaltı etmeye zamanınız yoksa veya sabah iştahsız uyanıyorsanız hem sıvı hem de kâsede hazırlayacağınız rengarenk smoothieler kahvaltı için harika bir seçenek olacaktır.

Ayrıca smoothielerin yoğun çalışma temposu olan, yemek yapmayı bilmeyen veya yemek yapmaya zaman ayıramayan bireyler için pratik, aynı zamanda da besleyici ve lezzetli seçenek olduğunu da belirtmek gerekir.

Smoothie Ne Kadar Sürede Tüketilmelidir?

Smoothie’ler taze sebze ve meyvelerle hazırlandığı ve içerdikleri vitaminlerin etkili olabilmesi için bekletilmeden tüketilmelidir. Bu yüzden smoothieyi tüketeceğiniz kadar hazırlamalı, bittikçe yeniden taze olarak hazırlayıp tüketmelisiniz.

Smoothie ile Detoks Yapılır mı?

Her smoothie detoks içeceği değildir, ancak antioksidanlardan zengin her sebze ve meyveyle dilerseniz bir detoks smoothie yaratabilirsiniz.

Başta kırmızı meyveler olmak üzere tüm taze meyveler, kurutulmuş meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve chia yağı, badem yağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ile hazırlanan karbonhidrat, protein ve yağlardan dengeli bir smoothie ile detoks diyetinize renk katabilirsiniz.

Detoksun amacı kilo vermek değildir. Asıl amaç arınmaktır ve bu arınma sadece fiziksel değil aynı zamanda da ruhsal ve zihinsel arınmadır. Unutmayın! Arınmak için sadece beslenme düzeninizi değiştirmeniz de yeterli olmayacaktır. Tam anlamıyla bir arınmayı yakalamak için mümkün olduğunca stresten, olumsuz düşüncelerden, kaygıdan, öfke ve nefret gibi olumsuz duygu ve hislerden de uzak durmanız gerekiyor.

Smoothie Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

 • Smoothieler içerisinde barındırdığı sebze ve meyvelerle besleyici ve arındırıcıdır.
 • Smoothie hazırlanırken doğru seçilen meyve ve sebzeler ile kan şekeriniz dengeli yükselir. Tatlı isteğiniz baskılanır ve tok kalırsınız.
 • Bir bardak smoothie güne daha zinde başlamanızı sağlar.
 • Diyetlerde büyük önem taşıyan lifi dolu dolu almanızı sağlar. Kırmızı meyveler, avokado, yeşillik, kivi, armut, Chia tohumu, keten tohumu gibi besinleri tüketmenizi sağlar. Bu besinler de uzun süren tokluk hissini beraberinde getirir.
 • Sebze ağırlıklı smoothieler sindirimi düzene sokar.
 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde hem cildi güzelleştirir hem de metabolizma direncini artırır.
 • Smoothieler enerji seviyesini artırır, vücudu dinç tutar.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!