S-Adenozil metiyonin nedir

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Nedir?

Kimler SAMe kullanabilir? SAMe etkileri nedir? Yan etkileri var mıdır?

Bir aminoasit olan metiyonin ile vücutta enerji kaynağı olarak kullanılan ATP’nin birleşiminden ortaya çıkan; S-adenozil metiyonin, S-adenozil L-metiyonin yada SAMe olarak bilinen bu madde oldukça önemlidir. Çünkü kendisi bir metil donörüdür ve diğer metil donörlerinden çok daha etkilidir. Metil donörü, önemli yapıların hasarını azaltması sebebiyle hücreleri kanser ve yaşlanma gibi önemli sorunlardan korur. Dolayısıyla vücudunuzda metil donörü ne kadar fazlaysa daha iyi korunursunuz.  

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Ne İşe Yarar?

S-adenozil metiyonin yani SAMe depresyondan, fibromiyaljiye kadar birçok hastalığın tedavisinde önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalar ise hala devam etmektedir.

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Yapılan araştırmalarda: Toksik maddelerin artışı, kötü beslenme ve diğer problemlerin karaciğer hastalığı riskini arttırdığı söylenebilir. Hastalığın sıklığı ve ciddiyetindeki artış ile beraber bazen elimizdeki doğal ve kimyasal tedavi araçları yeterli olamayabiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki SAMe, sirozu olan bireylerde ölüm oranını ve/veya karaciğer nakli oranını azaltabilir. Toksik etkenlere bağlı karaciğer enzim yüksekliğini düşürebilir. Safra akımının engellenmesi durumu olan kolestaziste medikal tedaviye ek olarak kullanıldığında süreci iyileştirebilir. Kökeni araştırılmayan karanlıkta kalmış can sıkıcı hastalıklardan biri olan fibromiyalji için birçok farklı yaklaşım var. Fibromiyalji’de de araştırmalar SAMe nin Fibromiyaljide de inflamasyonu azaltmak, kökene bakmak dışında sürece destek olacak bir diğer ajan olduğu ortaya çıkmıştır. Kendisi hem glutatyon düzeyini arttırmaya yardım eder hem de seratonin düzeyini arttırarak ağrıyı azaltıcı etki gösterir.

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Nasıl Kullanılır?

İlk kural hekim onayı olmalıdır. Diğer tüm destekler gibi SAMe’yi kulanmadan önce hekiminize danışın. Eğer her şey yolundaysa ve SAMe önerilmişse aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz tavsiye olunur. Bipolar, şizofreni, Parkinson hastalıklarında ve gebelikte SAMe kullanımından kaçının. Folat eksikliğine bağlı bazı bulgular SAMe kullanımı ile ortadan kaybolabilir. Bu durumda kesinlikle folik asit kullanımını durdurmayın. Antidepresanlar veya 5-HTP ile beraber SAMe almayın. Güvenli olarak görülse de konuyla ilgili kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca dekstrometorfan etken maddesi içeren bir ilaç kullanıyorsanız SAMe almayın. İşin ciddiyetini anlamanız için belirtilmeli ki, dekstrometorfan “basit” olarak nitelendirilen öksürük şuruplarında bile var! Bunlara dikkat etmenizde yarar var. Bu sebeple istenmeyen sonuçlar çıkmasın istiyorsanız doktorunuzla mutlaka danışıklık içerisinde olun.

Hastalık                Minimum Doz        Maksimum Doz

Depresyon                     800 mg                         1.200 mg

Osteoartrit                     400 mg                         1.200 mg

Karaciğer hastalığı         800 mg                         1.200 mg

Fibromiyalji                     800 mg                         1.000 mg

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Hangi Gıdalarda Vardır?

Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan adenosil-metionin yani “SAMe” olarak bilinen bileşikte bulunur. Veganların sağlıklı seviyede metiyonin elde etmesine yardımcı olacak örnek gıdalar:

  • Yosun ve spirulina
  • Susam taneleri
  • Brezilya fındığı
  • Yulaf
  • Ayçiçeği yağı

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Özellikleri Nelerdir?

SAM-e ile birlikte B12, B6 ve folik asit alınması ilacın etkinliğini arttırır. Günde iki kere aç karna kullanılmalıdır.

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Faydaları Nelerdir?

Bağımlılık yapmayan SAM-e, tedavinin istenilen sürede bırakılabilmesi, yüksek hızda yüksek etkinlik göstermesi, yan etki risklerinin hemen hemen olmaması gibi özelliler ile depresyon için en iyi takviye olarak görülüyor ve depresyon tedavisinde gerçek bir devrim olarak nitelendiriliyor. 

S-Adenosil-L-Metionin Depresyonu İyi Gelir

SAMe son derece etkin bir doğal antidepresan ve duygu durumu dengeleyicisi kabul ediliyor. Bazı hafif depresyon vakaları sadece her gün alınan bir tablet SAME ile tedavi edilebiliyor. SAMe (S-Adenosil-MEtionin) doğal bir molekül.

SAM-e, Karaciğer Rahatsızlıklarının İyileşmesine Yardımcı Olur

SAM-e , alkolik ve alkolsüz sirozun yanı sıra kolestaz gibi kronik karaciğer hastalıklarını ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. SAM-e Tylenol ve steroidler gibi ilaçlara bağlı karaciğer toksisitesini tersine çevirir ve önler. 

SAM-e Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Ciddi depresyonu olan hastalarda ve Alzheimer hastalarında veya bunama hastalarında beyin omurilik sıvısı (CSF) SAM-e düzeyleri belirgin bir şekilde düşüktür. SAM-e ile tedavi ruh durumu ve beyin işlevini geliştirir.

S-Adenosil-L-Metionin Osteoartiritte Faydalıdır

Osteoartrit ağrı, sertlik ve vücuttaki hareket azalması ile ilişkilidir. SAM-e, osteoartrit ile ilişkili rahatsızlıları hafifletmeye epey yardımcı olur.

Kireçlenmeye İyi Gelir

Kireçlemeye karşı ve ağrıyı azaltıcı özellikleri mevcuttur.

SAMe (S-Adenozil Metiyonin)  Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

AM tüketimi ile gastrointestinal bozukluk, dispepsi ve anksiyete ortaya çıkabilir. Mide sorunları, kaygı bozuklukları da yan etkileri arasında gösterilir.  Uzun vadeli etkiler bilinmemektedir. SAM zayıf bir DNA alkilleyici ajan olarak bilinir. SAM'ın bildirilen diğer bir yan etkisi uykusuzluktur; bu nedenle, ek genellikle sabahları alınır. Hafif yan etkilerin diğer raporları arasında iştahsızlık, kabızlık, mide bulantısı, ağız kuruluğu, terleme, anksiyete ve sinirlilik yer alır. Ancak plasebo kontrollü çalışmalarda, bu yan etkiler plasebo gruplarında yaklaşık olarak aynı insidansta ortaya çıkar.

SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İlk kural kesinlikle hekim onayı olmalıdır. Diğer tüm destekler gibi SAMe’yi kullanmadan önce hekiminize danışmanız oldukça önemlidir. Eğer her şey yolundaysa ve SAMe önerilmişse birazdan açıklanacak hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bipolar, şizofreni, Parkinson hastalıklarında ve gebelikte SAMe kullanımından kaçının. Folat eksikliğine bağlı bazı bulgular SAMe kullanımı ile ortadan kaybolabilir. Bu durumda kesinlikle folik asit kullanımını durdurmayın. Antidepresanlar veya 5-HTP ile beraber SAMe almayın. Güvenli olarak görülse de konuyla ilgili kesin bir kanıtımız yok. Ayrıca dekstrometorfan etken maddesi içeren bir ilaç kullanıyorsanız SAMe almayın!

Kimler SAMe (S-Adenozil Metiyonin) Kullanabilir?

SAMe beyinde bulunan fosfotidil kolin ve fosfotidil serin gibi ileti elemanlarının yapımı için gereklidir. Dolayısıyla birçok nörolojik fonksiyonun devam etmesini sağlar. Araştırmalara devam edildiğinde SAMe’nin, ağrı kesiciler gibi yan etki oluşturmadan tedaviyi onarıcı ve ağrı kesici etki ile iki yönlü devam ettirebileceğini açık olarak görüyoruz. buna ihtiyaç duyan kimselerin hekim önerisi veya hekim gözetimiyle kullanmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!