Prolon diyet nedir?

Prolon Diyeti: Artıları ve Eksileri

Prolon diyet nedir? Prolon diyet nasıl uygulanır? Prolon diyet kimler için güvenlidir?
Vegan Yoğurt Nedir? Okunuyor Prolon Diyeti: Artıları ve Eksileri 10 dakika İlerle Makyaj Nedir?

Prolon diyet ya da diğer adıyla oruç taklit diyeti, kısa süre oruç tutarak optimal sağlığa ulaşmayı hedefler. Toplamda beş gün süren sınırlı miktarda kalori tüketimine dayanır. Oruç tutmanın neden olduğu metabolik fonksiyonları taklit ederek kilo kaybını hızlı bir şekilde sağlamayı amaçlar.

Prolon diyette bitki bazlı beslenme hakimdir ve insülin yanıtının iyileşmesine yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Diyette kalori alımını tamamen kısıtlamak yerine kademeli azaltma önerilir. İlk gün 1.100 kalori alırken iki ila beşinci gün arası günlük 700 - 800 kalori tüketimi önerilmektedir.

Diyette sebzeli çorba çeşitleri, enerji içecekleri, enerji barları, atıştırmalıkların tüketimi tavsiye edilirken takviyelerle mikro besin öğe ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanır. 

Prolon Diyetini Kimler Denemeli?

Prolon diyeti genellikle diyabet hastalarına, insülin direnci olanlara, kan şekeri dalgalanması olanlara, yüksek kolesterolü olanlara ve göbek yağlanması olan kişilere önerilmektedir. Ancak genel sağlık durumu iyi olan aşırı kilolu herkes uygulayabilir. 

Prolon Diyetinden Kimler Kaçınmalı?

Prolon diyet gebeler, emzikliler, zayıf bireyler, yeme bozukluğu olanlar, yaşlı kişiler, besin alerjisi olanlar, fiziksel aktivitesi yüksek olanlar, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara uygun bir program değildir. 

Aynı zamanda kronik hastalığı olan kişilerin prolon diyete başlamadan önce uzmana danışması tavsiye edilmektedir.

Prolon Diyeti Nasıl Çalışır?

Prolon diyet, orucu taklit ederek geliştirilmiş bir plandır. Yağdan zengin, protein ve karbonhidrattan fakirdir. Prolon diyete 5 gün devam etmek önerilir. Diyet savunucularına göre birinci gün, vücudun temizlenmesi sağlanır ve vücut yağ yakma durumuna geçiş yapar. İkinci gün, yağ yakımı hızlanır ve ketojenez başlar. Üçüncü ve dördüncü gün, yağ yakımı ve keton üretimi devam eder, süreç hızlanır. Beşinci gün ise oruç tamamlanır ve hücresel temizlik tamamen gerçekleşir.

Prolon diyet savunucuları, metabolizmanın dengelenmesi için en az üç ay sürecek şekilde ayda bir kez beş günlük prolon diyet uygulamak gerektiğini söylemektedir.

Prolon Diyetine Nasıl Başlanır?

Prolon diyetine başlamadan önce besinlerin temin edildiği şirkete ulaşmak gerekir. Size şirket tarafından beş günlük besin ihtiyaçlarınızın tamamı kutu ile gönderilir. Diyet süresince bitkisel enerji barları, bitki bazlı enerji çubukları, tatlandırıcılı sebzeli çorbalar, mantarlı çorba, domatesli çorba çeşitler, çeşitli içecekler, atıştırmalıklar ve takviye ürünler tüketilirken bunlar dışında hiçbir şeyin tüketilmemesi gerekir.  

Prolon diyet beş gün için oluşturulmuş bir programdır daha uzun süre diyete devam edilmemelidir.

Prolon Diyetindeyken Yiyebileceğiniz Yiyecekler Nelerdir?

Prolon diyetinde tüketilebilecek besin çeşitleri oldukça sınırlıdır. Diyet süresince tüketilecek olan her türlü besin şirket tarafından kutuyla eve teslim edilir ve planda verilen besinler dışında bir yiyecek tüketilmemesi gerekir. Prolon diyette yer alan besinler gluten ve laktoz içermez, vejetaryen beslenmesine uygundur. 

Prolon diyetinde kutuda teslim edilen besinler aşağıda sıralanmıştır.

 • Bitkisel enerji barları ve bitki bazlı enerji çubukları
 • Tatlandırıcılı sebzeli çorbalar, mantarlı çorba ve domatesli çorba çeşitleri
 • Çeşitli içecekler, atıştırmalıklar ve takviye ürünler

Prolon Diyetindeyken Kaçınmanız Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Prolon diyetinde yalnızca teslim edilen kutulardaki besinlerin tüketilmesi gerekir. Orucun bozulma riskini en aza indirmek için ilave yiyecek önerilmemektedir.

Prolon diyetinde kutudaki besinlere ek olarak sınırlı miktarda tüketilebilecek diğer besinler aşağıda sıralanmıştır.

 • Şekersiz ve kafeinsiz bitki çayları
 • Tatlandırıcı içermeyen maden suları
 • Günlük 140 mg’dan az kafein
 • Günlük 1 yemek kaşığından az kuru ot ve baharat
 • Günde 1 yemek kaşığından az deniz tuzu
 • Günlük 2 dilimden az limon
 • Şekersiz sakız

Prolon Diyeti İle İlgili Gerçekler Nelerdir?

Prolon diyet, aralıklı oruç ve su orucu gibi birçok beslenme çeşidi oruç yöntemleri arasındadır. Kilo kaybı ve vücut sağlığı gibi faydalarla yakından ilişkilendirilmiştir. Prolon diyet ya da oruç taklit diyetinde kişiler belirli bir süre boyunca kalori kısıtlamasına gider ve oruç tutma eğilimindedir.

Prolon diyetinin farklı kategorilerde  5 puan üzerinden skorlaması aşağıda verilmiştir.

 • Ortalama Puan: 2.88 Puan
 • Kilo kaybına etkisi: 3.75 Puan
 • Sağlıklı beslenme ile ilişkisi: 2.5 Puan
 • Sürdürülebilirliği: 2.5 Puan
 • Tüm beden sağlığı: 2 Puan
 • Besin kalitesi: 3.5 Puan
 • Kanıta dayalı olması: 3 Puan

Prolon Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Olarak Kabul Edilir mi?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre aralıklı oruç tutmak kalori kısıtlamasına bağlı iltihap riskinin gelişmesini engellemektedir. Prolon diyette de aşırı yemek yemenin önüne geçildiği için daha hafif hissetmeyi sağlar. Prolon diyetini uygulayan kişiler, diyet sonrası daha az yemek yeme isteği yaşadıklarını söylemektedir ancak bunun kalori kısıtlaması nedeniyle mi yoksa prolon diyette temin edilen kitlerle ilgili mi olduğu bilinmemektedir. Bununla beraber düşük kalori alımı nedeniyle herkes için sağlıklı bir program değildir. 

Prolon Diyeti Kanıta Dayalı mı?

Prolon diyeti hakkında yeterli bilimsel araştırma yoktur. Aynı zamanda prolon diyetin diğer oruç tutma modellerinden daha üstün olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. 

Prolon Diyeti Denemeye Değer mi?

Prolon diyeti, sağlıklı olan kişiler için yüksek olasılıkla güvenlidir ve denemeye değer olarak görülebilir. 16/8 gibi oruç tutmaya dayanan beslenme şekilleri daha çok araştırılmıştır. Bu noktada prolon diyetin daha etkili olduğu açık değildir. 

Prolon diyete beş gün boyunca devam edecek maliyet ve disiplin varsa iyi bir seçim olabilir. Ancak diyetin potansiyel faydalarından yararlanmak için sürdürülebilir beslenme programlarını denemek daha yararlı olacaktır. 

Beslenme hakkında temel bilgiye sahip olanlar prolon diyet yerine aynı tarzda yağdan zengin, karbonhidrattan fakir porsiyon kontrollü beslenme programlarını oluşturabilirler.

Prolon Diyeti Pahalı mı?

Prolon diyetinin maliyeti diğer planlara oranla oldukça yüksektir. Diyette birden fazla kutu satın alanlar için indirim yapılırken beş günlük kutu maliyeti 249 dolar civarındadır. 

1 günlük prolon diyet kutusu ise 44,99 dolardır.

Yeni Başlayanlar İçin Prolon Diyeti Dostu Tarifler Nelerdir?

Prolon diyetinde yalnızca şirket tarafından teslim edilen besinlerin tüketimi önerilir. Ancak kutu ile teslim edilen besinlere alternatif olabilecek yemek tarifleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ispanaklı Beyaz Fasulye Çorbası

Ispanaklı beyaz fasulye çorbası için gereken malzemeler sırasıyla 1 su bardağı beyaz fasulye, 3/2 su bardağı pişmiş esmer pirinç, 1 doğranmış kereviz, 1 diş ince kıyılmış sarımsak, 2 su bardağı ıspanak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, soğan tozu ve tuzdur.

Ispanaklı beyaz fasulye çorbasını hazırlamak için öncelikle sarımsak ve kerevizi zeytinyağında soteleyin. Fasulye ve pirinci ekleyerek su ile üzerini örtün. Ardından karışıma ıspanağı ekleyin ve suyunu çekene kadar pişmeye bırakın. 4 kişilik çorba servis için hazır. 

 • Mantar Çorbası

Mantar çorbası için gereken malzemeler sırasıyla 3/2 yemek kaşığı zeytinyağı, 3/2 su bardağı doğranmış soğan, 6 su bardağı ince dilimlenmiş mantar, 4 adet doğranmış havuç, tuz ve kuru maydanozdur. 

Mantar çorbasını hazırlamak için öncelikle zeytinyağında soğanı soteleyin. Pembeleşen soğanlara havuç ve mantarları ekleyin. Mantarların rengi altın sarısına döndükten sonra üzerini geçecek şekilde su ekleyin. Havuçlar yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. 4 kişilik çorba servis için hazır.

 • Balkabaklı Kinoa Çorbası

Balkabaklı kinoa çorbası için gereken malzemeler sırasıyla 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 adet doğranmış soğan, 3 diş ince kıyılmış sarımsak, 5 su bardağı doğranmış balkabağı, ⅓ su bardağı pişmiş kinoa ve tuzdur.

Balkabaklı kinoa çorbasını hazırlamak için öncelikle zeytinyağında soğanı soteleyin. Sarımsakları da ekleyin ve sotelemeye devam edin. Balkabağı ve diğer sebzeleri ekledikten sonra üzerini geçecek şekilde su ekleyin. Balkabağı pişene kadar kaynamaya bırakın. Kinoayı ekleyin ve maydanoz ile süsleyin. 4 kişilik çorba servis için hazır.

 • Minestrone Çorbası

Minestrone çorbası için gereken malzemeler sırasıyla ½ yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı doğranmış soğan, 1 adet doğranmış patates, 1 su bardağı dilimlenmiş havuç, 1 su bardağı dilimlenmiş havuç, 1 su bardağı doğranmış kereviz, 1 su bardağı pişmiş barbunya, 3 bardağı dilimlenmiş lahana ve tuzdur.

Minestrone çorbasını hazırlamak için öncelikle zeytinyağında soğanı soteleyin. Diğer sebzeleri de ekleyin ve birkaç dakika kadar pişirin. Sebzelerin üzerini geçecek şekilde su ekleyin. Sebzeler yumuşayana kadar kaynamaya bırakın. Barbunya ve lahanaları ekleyin ve lahana pişene kadar kaynatmaya devam edin. 4 kişilik çorba servis için hazır.

Prolon Diyeti Yaparken Kaç Kalori Tüketebilirsiniz?

Prolon diyetinde kademeli kalori kısıtlaması önerilir. Beş günlük programın; ilk günü 1.100 kalori, iki ila beşinci gününe kadar 700 - 800 kalori tüketilmesi önerilmektedir.

Vücudun Prolon Diyetine İlk Tepkisi Nedir?

Diyet savunucularına göre beş günlük prolon diyet döngüsü sırasında vücutta gerçekleşen değişimler aşağıda verilmiştir.

Birinci Gün: Vücut hücresel temizliğe hazırlanır ve yağ yakma haline geçer.

İkinci Gün: Vücuttaki yağ yakımı artar ve ketogenize bağlı keton üretimi başlar.

Üçüncü Gün: Yağ yakımı devam eder, keton üretimi artar.

Dördüncü Gün: Hücresel temizlik ve hücresel yenileme işlemi devam eder.

Beşinci Gün: Oruç durumu tamamlanır ve hücresel temizlik geçici süreliğine devam eder.

Prolon Diyeti İçin Önerilen Zaman Çerçevesi Nedir?

Prolon diyetin tercihen 6 ay içerisinde en fazla ayda bir kez uygulanması önerilir. Diyetin süresi 5 günü aşmamalıdır. 5 günlük plan besin değerlerine göre tasarlanmıştır, bu nedenle uzun süre uygulaması önerilmez. 

Prolon Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Prolon diyetinin sağlığa olan faydaları aşağıda listelenmiştir.

 • Yapılan araştırmalara göre aralıklı oruç tutmak kalori kısıtlamasına bağlı iltihap riskinin gelişmesini engellemektedir.
 • Aşırı yemek yemenin önüne geçildiği için daha hafif hissetmeyi sağlar.
 • Prolon diyetini uygulayan kişiler, diyet sonrası daha az yemek yeme isteği yaşadıklarını söylemektedir.
 • Diyetteki yemekler eve teslim edildiği için planlama gerekmez.
 • Kilo kaybına yardımcı olabilir.
 • Kan basıncının düşmesini sağlayabilir, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.
 • Diyabet riskinin azalmasında etkilidir. 
 • Bazı kanser türlerine karşı koruyucu olabilir.

Prolon Diyetinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Prolon diyetin olumsuz yönleri ve sağlık riskleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pahalı bir beslenme modelidir. Beş günlük hızlı kutunun ücreti 240 dolardır, birden fazla kutu alanlar için indirim yapılmaktadır.
 • Diğer oruç tutma modellerinden daha üstün olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.
 • Düşük kalori alımı nedeniyle herkes için uygun değildir. 
 • Ciddi kısıtlamalara dayalı olduğu için yeme bozukluğunu tetikleyebilir.
 • Uzun süre prolon diyeti uygulamak besin öğe yetersizliklerine neden olabilir.
 • Dehidrasyona ya da hipoglisemi ataklarına neden olabilir.
 • Uzun vadede etkili bir yöntem değildir.

Prolon Diyeti Kanıta Dayalı mı?

Prolon diyetinin savunucuları, diyetin kilo kaybını sağladığını ve sağlığı iyileştirdiğini söylemektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre diğer oruç prensibine dayanan diyetlerden üstün olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. 

Orucun vücut sağlığına olumlu etkisini gösteren birçok kanıt olmasına karşın prolon diyet gibi düşük kalorili diyetlerin bilimsel kanıt oranı düşüktür.

Prolon Diyeti Güvenli ve Sürdürülebilir mi?

Prolon diyeti düşük kalorili bir program olduğundan herkes için güvenli olmayabilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre diğer oruç prensibine dayanan beslenme programlarından daha üstün olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. 

Düşük kalorili olması nedeniyle yeme bozukluğu olanlar için tehlikeli olabilir. Bununla beraber kronik hastalığı olan kişilerin ve böbrek hastalığına sahip olanların prolon diyete başlamadan önce uzmana danışması tavsiye edilmektedir.

Prolon Diyetinin Sağlıklı Alternatifleri Nelerdir?

Prolon diyet gibi oruç tutma prensibine dayanan diğer alternatif diyet programları aşağıda listelenmiştir.

 • OMAD diyet veya bilinen bir diğer adıyla günde bir öğün diyet, aralıklı oruç yöntemiyle kilo kaybını hedefleyen beslenme programıdır. OMAD savunucuları, diyetin hızla kilo kaybına yardımcı olduğunu söylemektedir. Diyeti uygulayanlar günde yalnızca bir defa yemek yemektedir. Genellikle 23:1 sistemini kullanırlar. Bunun anlamı 23 saat açlık, 1 saat kalori tüketimi anlamına gelir. Yemek yenilen öğün genelde akşam yemeğidir. Bunun dışında gün boyunca hiçbir besin tüketmezler. Tek öğün beslenme yapıldığı için alınan enerji 1.200 kalori civarıdır. Fakat tek öğünle 1.200 kalori almak oldukça zordur. 
 • Su diyeti ya da su orucu, besin alımını kısıtlamak için uzun yıllardır uygulanmaktadır. Diyet süresince su dışındaki tüm besinler yasaktır. Kilo kaybında hızlı sonuçlar elde etmek için son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Kısa süreli yapılan su oruçları sağlığa faydalı olabildiği gibi uzun süreli yapıldığında tehlikeli boyutlara gelebilmektedir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!