Vegan Yoğurt Nedir?

Vegan Yoğurt Nedir?

Vegan yoğurt markaları nelerdir? Vegan yoğurt nasıl mayalanır? Vegan yoğurdun içeriği nedir?

Vegan yoğurt yaygın olarak denenen lezzetlerin başında gelmektedir. Hayvansal hiçbir ürünün kullanılmadığı vegan yoğurtlar, genellikle Hindistan cevizi, kaju, yulaf veya badem sütü gibi malzemelerden yapılır. Tüm vegan yoğurtları, yararlı probiyotik bakteriler açısından zengindirler. Aynı zamanda birçok vegan yoğurt da protein ve kalsiyum açısından zengindir.

Ripple Yoğurt Alternatifi

% 100 vegan yoğurt üreten markalardan biri olan Ripple, sadece sade yoğurt değil, vanilya, farklı meyveler ve çikolata aromalı yoğurt seçenekleri ile de dikkat çekmektedir. Ticari bir marka olan Ripple, yoğurtlarını genellikle Yunan yoğurdu adı altında satar. Glüten, soya ve laktoz bulunmaz. Lezzetli ve besleyici olan Ripple, diğer süt ürünleri gibi protein oranı açısından zengindir. 

Nancy'nin Sade Yulaf Sütü Yoğurdu 

Bir başka vegan yoğurt markası olan Nancy’s, yulaf sütünden ürettiği vegan yoğurtları, çarkıfelek, muz, yabanmersini, çilek, vanilya gibi aromalarla tatlandırmıştır. GLYPHOSATE FREE sertifikasına sahip olan Nancy’s, glüten kullanılmadan üretilmektedir. Her 6 oz'da 6 gram bitki bazlı protein bulunmaktadır. 

Nancy’s süt, titiz bir yapım sürecinden geçirilir. İlk olarak taze vegan süt pastörize edilir. Daha sonra yararlı bakteriler beslenir ve daha da gelişmeleri sağlanır. Son olarak yoğurda kremsi bir kıvam verilir ve paketlenerek tüketici ile buluşturulur. 

Kite Hill Sade Badem Süt Yoğurt 

Badem sütünden elde ettiği yoğurt çeşitleri ile bir dünya markası haline gelen Kite Hill, şeker kamışı, nişasta, narenciye lifi, keçiboynuzu sakızı, Ksantan sakızı gibi malzemelerden elde edilen bir vegan yoğurt markasıdır. Vanilya, şeftali, yabanmersini, çilek, lime, gibi farklı aromalara sahip çeşitleri ile farklı damak zevklerine hitap eder. Kite Hill’in vegan yoğurtları tıpkı gerçek sütten yapılan yoğurtlar gibi probiyotik açıdan zengindir. Aynı zamanda zengin bir protein kaynağı olan bu yoğurtlar, farklı tariflerde rahatlıkla kullanılabilir. 

Hindistan Cevizli Yoğurt

Hindistan cevizli yoğurt, Hindistan cevizinin probiyotik bir şekilde mayalanması ile elde edilen vegan yoğurt çeşididir. Hindistan cevizi sütünden hazırlanan yoğurtlar da, tıpkı diğer yoğurt çeşitleri gibi protein açısından zengindirler. Sindirimi rahatlatır ve hazımsızlığı giderir. Nişasta, kıvam verici toz, isteğe bağlı olarak akçaağaç şurubu, probiyotik kapsüller, vanilya özü gibi malzemelerle hazırlanan bu yoğurt çeşidi, evde de kendi imkanlarınızla kolayca yapabileceğiniz bir vegan yoğurt çeşididir. 

Lavva Bitkisel Yoğurt

Hayvansal süt ürünü, ilave şeker, glüten ve yağ kullanılmadan üretilen Lavva vegan yoğurt, günümüzde en çok tüketilen vegan yoğurt markalarından biri olmuştur. Bu karışıma prebiyotik açısından zengin plantainler eklenmektedir. Sade, vanilya, mango, çilek, böğürtlen aromaları ile farklı damak zevklerine hitap eden Lavva vegan yoğurt, besleyici olduğu kadar lezzetli tadı ile de ön plana çıkmaktadır. 

Vegan Yoğurt Özellikleri Nelerdir?

Vegan yoğurdun özellikleri şunlardır:

  • Vegan dostu yoğurt ve laktozsuz yoğurt, doğal süt yoğurdu kadar sağlıklı, bağırsak mikrobiyomunu destekleyen probiyotikler içerir.
  • İçerisinde hiçbir hayvansal gıda maddesi barındırmaz.
  • Vegan yoğurtta bakteri kültürleri şekerle beslenir ancak bu şekerin şekli kullanılan sütün türüne ve eklenen diğer bileşenlere göre değişkenlik gösterir. 
  • Badem sütü yoğurdu ve diğer vegan yoğurt formlarında bulunan çok sayıda şeker türünü fermente etmek için birçok farklı bakteri gerektiğinden, bu alternatiflerin çoğu, süt ürünlerinden daha iyi probiyotik çeşitliliği sağlar.
  • Vegan yoğurtlar glüten ve laktoz içermemektedir. 
  • Protein oranları yüksektir. 

Vegan Yoğurt Mayası Nedir?

Vegan yoğurt, badem, yulaf, Hindistan cevizi gibi hayvansal olmayan sütlerden yapılır. Bu sütlerden elde edilen mayaya vegan yoğurt mayası denir. Vegan yoğurt mayası, içerdiği sağlıklı bakteriler ve kültür ile birlikte yoğurda gerekli olan lezzeti sağlar. Vegan yoğurt mayası da, tıpkı gerçek yoğurt mayası gibi yoğurdun özünü oluşturmaktadır. 

Bu yoğurt mayası farklı sütlerden elde edilebilir. İçerisinde faydaları arttırmak isteyenler, probiyotik kapsülleri ile mayayı destekleyebilirler. Bu kapsüller, yoğurdun kıvamının da daha iyi olmasını sağlar. 

Vegan Yoğurt Kültürü Nedir?

Vegan yoğurt kültürü vegan yoğurt mayası ile aynı şeydir. Vegan yoğurdunda yer alan canlı bakteriler, bilim dünyasında yoğurt kültürü olarak adlandırılır. 

Bitkisel Sütten Vegan Yoğurt Nasıl Yapılır?

Bitkisel sütlerden vegan yoğurdu yapmak için önce yoğurt mayasına ihtiyaç vardır. Sütünüzü hangi bitkisel kaynaktan elde etmiş olursanız olun mayasını nohuttan elde edebilirsiniz. Nohudunuzu yıkadıktan sonra kavanoz dibine yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız bitkisel sütün bir bardağını kaynatın ve kavanoza ekleyin. Ağzını sıkıca kapadığınız kavanozu bir gece bekletin. Elde ettiğiniz karışım vegan yoğurdunuzun mayasıdır.     

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!