metilsülfonilmetan nedir

Metilsülfonilmetan Nedir?

Metilsüfonilmatanın etkileri nelerdir? Metilsülfonilmetan hangi durumlarda kullanılabilir?
Glukozamin Nedir? Okunuyor Metilsülfonilmetan Nedir? 9 dakika İlerle Metabolizma Nedir?

Metilsülfonilmetan (MSM) yeşil bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir kimyasaldır. Ayrıca bir laboratuvarda da yapılabilir. MSM, MSM Mucizesi: Ağrı için Doğal Çözüm kitabı nedeniyle popüler oldu. Ancak kullanımını destekleyen çok az yayınlanmış bilimsel araştırma vardır. MSM’yi destekleyen bazı literatürün aksine, MSM’de bulunan MSM veya kükürt için Tavsiye Edilen Diyet Ödeneği (RDA) yoktur. Sülfür eksikliği tıbbi literatürde tanımlanmamıştır. İnsanlar ağız yoluyla MSM alır ve kronik ağrı, osteoartrit, eklem iltihabı, romatoid artrit, osteoporoz, eklem çevresindeki iltihaplanma (bursit), tendinit, tendonların etrafında şişlik (tenosinovit), sinir ağrısı (nöropati) kanser ilaçları, kas-iskelet ağrısı, kas krampları, skleroderma adı verilen sertleşmiş cilt durumu, skar dokusu, çatlaklar, saç dökülmesi, kırışıklıklar, güneş / rüzgar yanmasına karşı koruma, göz iltihabı, ağız hijyeni, dişeti hastalığı, yaralar, kesikler ve sıyrıklar / hızlandırılmış yara iyileşmesi.

Metilsülfonilmetan Ne İşe Yarar?

Araştırmalar, hyaluronik asit ve çay ağacı yağı (Proctoial, BSD Pharma) ile birlikte MSM içeren spesifik bir jelin 14 gün boyunca uygulanmasının hemoroitli kişilerde ağrı, kanama ve tahrişi azaltabileceğini göstermektedir. Araştırmalar yine gösteriyorki, MSM’yi günde iki veya üç bölünmüş dozda, tek başına veya glukozamin ile birlikte almanın, ağrı ve şişmeyi hafifçe azaltabileceğini ve osteoartritli kişilerde işlevi iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak gelişmeler klinik olarak anlamlı olmayabilir. Ayrıca, MSM sertliği veya genel semptomları iyileştirmeyebilir. MSM, glukozamin, ve 12 hafta boyunca kondroitin de osteoartritli kişilerde ağrıyı azaltabilir. Ayrıca, erken araştırmalar, MSM (AR7 Ek Kompleksi, Robinson Pharma) içeren bir kombinasyon ürününün 12 hafta boyunca ağızdan alınmasının osteoartritli kişilerde eklem ağrısı ve hassasiyet için derecelendirme puanlarını artırdığını, ancak eklemlerin görünümünü iyileştirmediğini göstermektedir. Yine de bilgilendirmekte fayda var metilsülfonilmetanın etkinliğini gösteren yeterli miktarda kanıt ve araştırma yoktur. İstenmeyen bir durum ile karşılaşmamak için doktor tavsiyesi almanızda yarar var.

Metilsülfonilmetan Nasıl Çalışır?

Günümüzde MSM veya kükürt için günlük alınması gereken miktar hakkında tam olarak belirlenmiş bir doz bulunmamaktadır. Her hastaya uygun doz doktoru tarafından belirlenir.  Özellikle osteoartrit tedavisinde günde bir kere 1500 mg, günde iki kere 750 mg veya günde 3 kere halinde 500’er mg olarak kullanılabilir.

Metilsülfonilmetan Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Eklem ağrılarıları olan kişilerde ağrıları haiflretir. MSM kullanmanın en önemli amaçlarından birisi eklem veya kas ağrısını azaltmaktır. Nitekim bilimsel çalışmalar dizler, sırt, eller ve kalçalarda yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara fayda sağladığı göstermiştir. Eklem dejenerasyonu, hareketleri ve hareketliliği sınırlandırarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Araştırmalar, MSM’nin eklemlerdeki kemikleri uçlarını koruyan esnek bir doku olan kıkırdağın parçalanmasını engellediğini belirlemiştir. 50 yaş üstü 100 kişide yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca 1200 mg MSM içeren bir takviyeyle yapılan tedavinin, plaseboya kıyasla eklemlerde ağrı, sertlik ve şişmeyi azalttığını bulmuştur. Ayrıca takviye kullanan kişiler, genel yaşam kalitesini artırdığını ve yürümede ve yataktan kalkmada çok daha az zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bel ağrısı olankişilerde yapılan bir başka çalışma, metilsülfonilmetan ve glukozamin içeren bir takviye edici gıda kullanmanın bel sertliğini ve hareket halindeki ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve ayrıca yaşam kalitesini büyük ölçüde artırdığını göstermiştir. Çalışmalar, metilsülfonilmetanın eklem ağrısını, sertliğini ve şişliğini azaltmada etkili olduğunu ve bu şekilde yaşam kalitesini arttırdığını belirlemiştir.

MSM’nin vücudunuzdaki iltihabi yanıtlarda yer alan bir protein kompleksini inhibe ettiğine inanılmaktadır. Ayrıca, sistemik iltihapa bağlı sinyal proteinlerinin üretimini de azaltır. Metilsülfonilmetan, vücut tarafından üretilen güçlü bir antioksidan olan glutatyon seviyelerini artırabilir. Deney hayvanları ile yapılan bir çalışmada, MSM takviyesi, mide ülseri olan farelerde, sinyal proteinlerini inhibe ederek ve ayrıca glutatyon seviyelerini artırarak inflamasyonu önemli ölçüde azaltmıştır. Yoğun spor ve egzersiz sırasında kas hasarları oluşmaktadır ve oksidatif stres artar. Bu durum, özellikle sporcuların atletik performansını etkileyebilecek ve antrenmanını engelleyebilecek kas ağrısı yaşamasına neden olur. MSM, yoğun spordan sonra iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak kas iyileşmesini hızlandırabilir. MSM ayrıca uzun süreli egzersiz sonrası ağrıyı azaltmak için de faydalı olabilir. Bir çalışmada, 22 sağlıklı kadın, üç hafta boyunca günde 3 gram MSM veya plasebo alarak yarım maraton koşmuştur. Çalışma sonucunda MSM grubu, plasebo grubuna göre daha az kas ağrısı ve eklem ağrısı bildirmiştir. Başka bir araştırma, iki hafta boyunca günde 3 gram MSM alan atletik erkeklerin, yoğun direnç egzersizinden sonra daha düşük iltihap göstergesi seviyelerine ve daha az kas ağrısına sahip olduğunu bulmuştur. Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığına neden olan yaygın bir inflamatuar rahatsızlıktır. Metilsülfonilmetan, güçlü anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahip olduğundan, artritle ilgili semptomları iyileştirmek için genellikle ilaçlara doğal bir alternatif olarak kullanılır. Ayrıca, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve boswellik asit gibi artrit tedavisinde kullanılan diğer yaygın takviyelerin etkinliğini artırabilir.

Nitekim yapılan bir çalışma, MSM’yi glukozamin ve kondroitin ile birlikte kullanmanın, diz osteoartriti olan kişilerde ağrı ve sertliği azaltmada tek başına glukozamin ve kondroitinden daha etkili olduğunu göstermiştir. Keratin, saç, cilt ve tırnaklarda ana yapısal bileşen olarak görev yapan bir proteindir. Yüksek düzeyde kükürt içeren amino asit sistein içerir. Metilsülfonilmetan, keratine kükürt donörü görevi görerek keratini güçlendirir ve böylece cilt sağlığı için faydalıdır. Ayrıca cilt hücrelerine zarar verebilecek ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ciltte kızarıklık, tahriş ve iltihaplanmaya neden olabilen rosacea (gül hastalığı) gibi sorunlu cilt koşullarının semptomlarını bile azaltabilir. Yapılan bir çalışma, cilde uygulandığında, MSM’nin rosacea hastalarında kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, nemlenme ve cilt rengini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı muhafaza eden özel bir doku, hücre ve organ ağıdır. Stres, hastalık, kötü beslenme alışkanlığı, yetersiz uyku veya aktivite eksikliği gibi şeyler bağışıklığı zayıflatmaktadır. MSM gibi sülfürlü bileşikleri, bağışıklık sistemi sağlığında önemli roller oynar. En başta bağışıklığı zayıflatabilecek oksidatif stres ve iltihabı azaltmada etkilidir. Ek olarak, vücudun ana antioksidanı olan glutatyonun oluşumunda rol oynar. Bu önemli bileşiğin seviyelerinin artmasına yardımcı olur.

Yeterli glutatyon seviyelerine sahip olmak, bağışıklık sisteminizin genel sağlığı ve işlevi için çok önemlidir. Bir laboratuvar çalışması, MSM’nin, HIV proteinleri ile zayıflatılmış fare hücrelerinde glutatyon seviyelerini etkili bir şekilde yükselttiğini göstermiştir.

Alerjik rinit, gözlerde sulanma, hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilere neden olan alerjik bir rahatsızlıktır. Alerjik kişiler bir alerjene maruz kaldıklarında, prostaglandinler ve sitokinler gibi birçok inflamatuar madde salınmaktadır. Çalışmalar, MSM’nin alerjik rinit semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. Bu etki hem inflamasyonun azalması hem de sitokinler ve prostaglandinlerin salınımını engellemesinden kaynaklanmaktadır. MSM’nin faydalarını inceleyen en yeni araştırmalarda, kanser hücreleriyle savaşmadaki etkinliği incelenmektedir. Araştırmalar sınırlı olsa da sonuçlar şu ana kadar umut verici olmuştur. Birkaç test tüpü çalışması, MSM’nin mide, yemek borusu, karaciğer, kolon, cilt ve mesane kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Bu etkiyi kanser hücresi DNA’sına zarar vererek ve kanser hücresi ölümünü uyararak yaptığı düşünülmektedir. Bu sonuçlar umutverici olsa da kanser tedavisinde MSM kullanımının güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Metilsülfonilmetan Nasıl Kullanılır?

Glukozaminin kullanımında standart bir doz yoktur. Her hastaya uygun doz kendi doktoru tarafından belirlenir. Bilhassa osteoartrit tedavisinde günde bir kere 1500 mg, günde iki kere 750 mg veya günde 3 kere halinde 500’er mg olarak kullanılabilir.

Metilsülfonilmetan Nasıl Tüketilir?

Günümüzde MSM veya kükürt için günlük alınması gereken miktar belirlenmiş değildir. Her hastaya uygun dozu kendi doktoru tarafından belirlenir ve doktor tavsiyesine göre dozlarını aır.  Özellikle osteoartrit tedavisinde günde bir kere 1500 mg, günde iki kere 750 mg veya günde 3 kere halinde 500’er mg olarak kullanılabilir.

Metilsülfonilmetan Günlük Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Özellikle günlük tükettim için bir miktar belirlenmiş değil. Kişiler kendi doktorlarına başvurarak beraber bu süreci yönetirler. Özellikle osteoartrit tedavisinde günde bir kere 1500 mg, günde iki kere 750 mg veya günde 3 kere halinde 500’er mg olarak kullanılabilir.

Metilsülfonilmetan Hangi Gıdalarda Vardır?

Günlük diyete doğal olarak kükürt veya MSM içeren besinler tüketilmektedir. MSM kaynakları şunlardır:

 • Elma
 • Ahududu
 • Tam tahıllar
 • Kahve
 • Bira
 • Çay
 • Çiğ süt
 • Domates
 • Yonca filizi
 • Lifli yeşil sebzeler

Bu gıdaları pişirmek MSM miktarını azaltabilir. Bu gıdaları işlenmemiş veya çiğ yemek, bu doğal bileşiğin optimal miktarlarını tüketmenin en iyi yoludur.

Metilsülfonilmetan Özellikleri Nelerdir?

Metilsülfonilmetan (MSM), (CH3) 2S02 formülüne sahip bir organosülfür bileşiğidir. Aynı zamanda metil sülfon ve dimetil sülfon (DMSO2) dahil olmak üzere başka isimlerle de bilinir. Bu renksiz katı, sülfonil fonksiyonel grubuna sahiptir ve sülfonların en basitidir. Kimyasal olarak nispeten inert olarak kabul edilir ve yüksek sıcaklıklarda ayrışmaya direnebilir. Bazı ilkel bitkilerde doğal olarak bulunur, birçok yiyecek ve içecekte az miktarda bulunur ve bir ilaç olarak pazarlanır. Diyet takviyesi Bazen yasadışı olarak üretilen metamfetamin için bir kesici madde olarak kullanılır. Ayrıca, havadaki Afipia bakterisi tarafından bir karbon kaynağı olarak kullanıldığı deniz alanlarının üzerindeki atmosferde de yaygın olarak bulunur. Dimetil sülfoksitin oksidasyonu, hem laboratuvar koşullarında hem de metabolik olarak sülfonu üretir. Yüksek düzeyde kükürt içeren amino asit sistein içerir. Metilsülfonilmetan, keratine kükürt donörü görevi görerek keratini güçlendirir ve böylece cilt sağlığı için faydalıdır. Ayrıca cilt hücrelerine zarar verebilecek ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Metilsülfonilmetan Faydaları Nelerdir?

Metilsülfonilmetanın faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Eklem ağrılarını hafifletir
 • İltihabı azaltır
 • Rehabilitasyonu hızlandırır
 • Kireçlenme semptomlarını hafifletir
 • Cilt sağlığına faydalıdır
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Alerji semptomlarını rahatlatır
 • Kansere karşı etkili olabilir

Metilsülfonilmetan Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Ağız yoluyla kullanımda MSM, 3 aya kadar alındığında çoğu insan için güvenlidir. Bazı insanlarda aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Şişkinlik
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Kaşıntı
 • Bulantı
 • İshal
 • Alerji semptomlarının kötüleşmesi

Cilde uygulandığında 20 güne kadar silimarin, hyaluronik asit ve çay ağacı yağı gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Varisli damarlar ve diğer dolaşım problemlerinde (kronik venöz yetmezlik) MSM içeren bir losyonun uygulanması şişlik ve ağrıyı arttırıcı etki gösterebilmektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde metilsülfonilmetanın güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle hamile kadınların kullanmaktan kaçınılmaları daha doğrudur.

Metilsülfonilmetan Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Varisli damarlar ve diğer dolaşım problemlerinde (kronik venöz yetmezlik) MSM içeren bir losyonun uygulanması şişlik ve ağrıyı arttırıcı etki gösterebilmektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde metilsülfonilmetanın güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle kullanmaktan kaçınılmalıdır. Kullanan bireylerde ise bahsi edilen yan etkiler görüldüğünde doktorlarına başvurmalarında fayda vardır.

Kimler Metilsülfonilmetan Kullanabilir?

Eklem ağrılarını hafifletir. MSM kullanmanın en önemli amaçlarından birisi eklem veya kas ağrısını azaltmaktır. Nitekim bilimsel çalışmalar dizler, sırt, eller ve kalçalarda yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara fayda sağladığı göstermiştir. Bu tarz problem yaşayan hastalar doktor tavsiyesi veya gözetiminde kullanabilir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.