melisa çayı nedir

Melisa Çayı Nedir?

Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayının olası sağlık riskleri nelerdir?

Sakinleştirici bir bitki olarak bilinen melisa bitkisi, kaygıdan hazımsızlığa kadar birçok derdin dermanıdır. Anavatanı Güney Avrupa, Akdeniz ve Orta Asya olan melisa dünyanın birçok yerinde bulunabilir. Küçük beyaz çiçekleri arıları ve diğer polen taşıyıcılarını çekerken limon kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Hatta öyledir ki, melisa bitkisi, İngilizcede yapraklarının kendine has hafif limon kokusu olduğundan ‘lemon balm’ olarak da bilinmektedir. Melisa bitkisi, çok eski tarihlere dayanan bir süredir, doğal ilaç olarak kullanılmaktadır ve çok çeşitli rahatsızlıklara yardımcı olduğu inanılmaktadır. 

Melisa Çayının Sağlığa Faydaları

Çalışmalar, melisa bitkisinin kaygıdan adet semptomlarına kadar birçok sorun için potansiyel bir tedavi olduğunu göstermiştir.

Kaygıyı Azaltmada Etkin Rol Oynar

Stresi hafifletmeniz gerekiyorsa melisa çayı aradığınız tedavi olabilir. Kaygıyı ve sinirliliği azaltmada oldukça başarılı olan melisa çayı, bazı araştırmalara göre bu başarısını, melisa özünden alıyor çünkü melisa bitkisinin özünde kişinin ruh halini ve dikkatini iyileştirebileceğini gösteren çalışmalara imza atılmıştır. Bir araştırmaya göre, melisa özünde bulunan terpen adı verilen kimyasalların, beyin devrelerini yeniden aktive ederek ciddi demans hastalarında ajitasyonun sakinleşmesine yardımcı olabileceğini buldu. Düzenli melisa çayı tüketiminde, kişinin kaygıya bağlı stresin azaldığı gözlemlenmiştir.

Kan Şekerinin Düşmesinde Rol Oynar

Antidiyabetik etki içeren melisa çayı, yüksek kan şekeri seviyesini düşürmeye destek olduğu için diyabet hastalarının gözdesidir.

Sindirim Sorunlarını Kolaylaştırır

Melisa çayındaki bileşikler, şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide bağırsak sorunlarını hafifletebilir. Hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi sindirime bağlı komplikasyonları önlemede melisa çayı oldukça başarılıdır. Adeta bir ilaç görevi gören melisa çayı, sindirim sorunu çeken insanlar için iyi bir destektir.

Uykusuzluğu Tedavi Eder

Araştırmalar, kediotu gibi şifalı bitkilerle birleştirildiğinde melisa çayının uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca melisa çayı içmek uykusuzluğa bağlı olan sorunların giderilmesinde yardımcı olabilir. İnsomnia hastalığının tedavisinde, uykusuzluğa bağlı yorgunluğun giderilmesinde melisa çayı etkin rol oynamaktadır.

İdrar Söktürücü Özelliği Bulunmaktadır

Melisa bitkisi içerdiği uçucu yağların etkisiyle melisa çayı tüketiminin idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede ödem probleminin azalmasına destek olur.

Uçukların İyileşmesinde Rol Alır

Melisa çayı tüketimi, uçuk tedavisinde etkili bir doğal çözümdür. Melisa çayının antiseptik özelliği göstermesi sayesinde, istenmeyen uçuk, yara, sivrisinek ısırığı ve kızarıklık gibi cilt sorunlarının iyileştirildiği söylenmektedir.

Adet Ağrısını Azaltır

Melisa bitkisindeki rosmarinik asit bileşiği, kramp ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarıyla baş ediyor. Adet günlerinde oluşan şiddetli karın ağrısı, kas ağrısı ve kramp gibi adet semptomlarının şiddetini en aza indirmede vücuda yardımcı olur. Özellikle, adet günlerinde ilaçtan önce melisa çayına başvurmak, vücuda kimyasal almaktan çok daha iyidir.

Melisa çayının birçok alanda yararı bulunsa da sağlık açısından riskli olduğu bazı yerler vardır.

Melisa Çayının Sağlık Riskleri Nelerdir?

Melisa çayının bazı bireylerde dikkatli kullanılması önerilmektedir.

Tiroid İlaçları ve Sedatiflerle Etkileşime Girebilir

Uykusuzluk için tiroid ilacı ya da sakinleştirici kullanıyorsanız melisa çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır çünkü melisa çayı tiroid ilaçlarıyla etkileşime girebilir.

HIV İlaçlarıyla Etkileşime Girebilir

Melisa çayı tüketimi, HIV ilaçlarıyla etkileşime girebileceğine dair iddialar bulunmaktadır. Günümüzde yeterli bilgi olmadığı için, HIV ilacı kullanıyorsanız sağlık uzmanınıza danışmanızda fayda vardır.

Göz Tansiyonunu Arttırabilir

Düzenli melisa çayı tüketimi, göz basıncını artırıp glokomu halk diliyle göz tansiyonunu etkileyebileceğine dair bazı raporlar bulunmaktadır. Bu sebeple, böyle bir şikayetiniz varsa melisa çayı tüketmeden önce sağlık uzmanınıza danışmanızda fayda vardır.

Melisa Çayı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Melisa çayının fiziksel gelişim sürecini etkilediğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu sebeple, 16 yaş altındaki çocukların melisa çayı içmemesi önerilir. Ayrıca, hamilelik dönemindeki ve emzirme dönemindeki kadınların melisa çayı tüketmesi kesinlikle önerilmez.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!