Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı Nedir?

Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı cilde iyi gelir mi? Kudret narı nasıl tüketilir?

Kudret narı kabakgiller familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bir bitki türüdür. Kudret narı kırmızı ve turuncu renk karışımlı bir meyvedir. Dış kabuğu pürüzlüdür. Sarmaşık formda olup yaz aylarında çiçek açmaktadır. Yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişli yapraklara sahiptir. Çiçekleri sarı renklidir. Bütün kısımları ve öz suyu acı olan meyve hamken yeşil renklidir. 10-20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik şekline gelir. Çekirdekleri nar tanelerine benzemektedir.

Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kudret narı mide ve bağırsak ile ilgili problemlerde etkili bir meyvedir. Kabızlığa, ülsere, reflüye, hemoroid şişliklerine iyi geldiği bilinmektedir. Hücrelerin kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Bu sebeple meme, gırtlak gibi bazı hastalıklara karşı mücadelenin destekçisidir. Rahim hastalıkları tedavisinde de kullanılmaktadır. Yüksek oranda protein ve E vitamini içermektedir. Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Yanık ve yaraları iyileştirdiği de bilinmektedir. Sindirim problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Varis ağrılarını iyileştirdiği bilinmektedir.

Kudret Narı Nerede Yetişir?

Kudret narı, Asya’da, Karayip Adaları’nda, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da doğal olarak yetişmektedir. Uzak Doğu ve Güney Amerika’da ise yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde daha çok ithalatı yapılsa da Bursa ve Yalova'da yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Kudret Narı Nerelerde Kullanılır?

Kudret narının meyve olarak kullanımı dışında, zengin bir içeriğe sahip olduğundan dolayı besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Genellikle meyve ve takviye besin olarak kullanılmakta olan kudret narı ciltte meydana gelen yara, leke, yanık gibi durumlarda da iyileştirici özelliği ile hazırlanan karışımın cilde sürülmek sureti ile kullanıldığı bilinmektedir. 

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narının acı tadı sebebi ile genellikle tek başına kullanımı tercih edilmemektedir. Bu nedenle kudret narı çiğ karışımlar veya farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanarak kullanılmaktadır. çekirdekler temizlenerek küçük dilimlere bölünüp, yaprakları ile birlikte balın içerisinde bekletilir. 21 gün ile 6 ay arasında bekletilerek kullanılabilir. Ballı kullanım şeklinin saf zeytinyağı ile hazırlanmış hali de kullanılmaktadır. Kudret narı çay olarak da tüketilebilmektedir. Çay olarak kullanmak için meyvenin kurutulmuş hali suyun içerisine atılır ve demlenir.  Harici kullanımlar ise zeytinyağlı olan karışım sürülmek sureti ile yanıklar, kesikler ve açık yaralar için ise iyileştirici olarak kullanılabilir. 

Kudret narı kullanımı için her zaman bulunamayan bir meyve olduğundan dolayı takviye olarak kullanımı da mümkündür. Bu nedenle kudret narından faydalanabilmek için kudret narı kapsülü veya kudret narı macunu kullanılabilir. 

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narı tam olarak olgunlaştığı zaman, bu da turuncu ile sarı renk arasında bir renk almasından anlaşılabilir, bitkiye zarar vermeden koparılır. ezilerek sade bir şekilde veya bal ile tüketilebilir. Fakat kudret narı olgunlaşmamış ise ve tadı acı geliyorsa yani mevsimi dışında tüketilmek isteniyorsa, kudret narını tüketmek için natürel sızma yani soğuk sıkım zeytinyağında en az 1 ay süre bekletildikten sonra tüketebilirsiniz. Günde birkaç kaşıktan fazla tüketilmemektedir.

Zeytinyağı ile tüketilmek istenmez ise bal dolu bir kavanozun içinde kudret narı eklenerek beklenir ve sonrasında tüketime hazır hale gelmektedir. Bal içinde bekleyen kudret narı bir süre sonra reçel gibi olmaktadır. 

Kudret narının en bilindik tüketim şekli macun kıvamında olan halidir. Çekirdekleri kabuktan ayrılıp küçük parçalara bölünür ve kavanoza eklenir. Bir su bardağı bal kudret narına eklenir ve kavanoz 30-40 gün boyunca ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilir. Bu karışım macun kıvamından biraz daha sıvı halde olacaktır. Sabahları bir kaşık tüketilmesi önerilmektedir.

Kudret Narı Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kronik bir hastalığa sahip olan kişiler veya bir hastalık sebebi ile tedavi gören kişiler kudret narını tüketmeden doktorlarına danışmalıdır. Özellikle hamilelerin kudret narı tüketmeden önce bir uzmana sormaları önem teşkil etmektedir. Emzirme döneminde de kudret narı tüketilmesi önerilmez. Kanamayı artırabileceği sebebi ile regl döneminde de kullanımına dikkat edilmelidir. Kudret narının ya da macunun günde bir tatlı kaşığından fazla tüketilmesi mide sorunlarına ve ishale neden olabileceği için fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

 • Kudret narı reflü, ülser gibi mide problemlerine iyi gelmektedir.
 • Sindirim sorunlarını çözer.
 • Sindirimi kolaylaştırdığı için kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Varis ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekerini düzenlediği için diyabet hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Yanık ve yara gibi cilt problemlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede yardımcıdır. 
 • Kanser ile savaştığı bilinen kudret narı sayesinde kanser hücrelerinin vücuda yayılması önlenir.
 • Gırtlak ve meme başta olmak üzere kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.
 • İçinde bolca bulunan lutein ve likopenin antioksidan özellikleri sayesinde vücutta oluşmuş tümörlerin büyümesini engellemektedir.
 • Antibiyotik özelliği olan kudret narı, grip nezle gibi mevsimlik hastalıklarla savaşabilmek için oldukça faydalıdır.
 • Hemoroid şişliklerine iyi gelmektedir.
 • Rahim hastalıkları tedavisine destek olur.
 • Karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır.
 • Hücrelerin kendini yenilemesini sağlar.

Kudret Narı Kanser ve Tümöre İyi Gelir mi?

Kudret narının kanser ve tümöre iyi geldiğine dair son zamanlarda çokça araştırma yapılmaktadır. Konusunda uzman pek çok kişi kudret narının kansere karşı çok faydalı bir besin olduğunu dile getirmektedir. Amerika’da yayınlanan kanser araştırmaları üzerine olan bir dergide, kudret narının kanser hücrelerinin yayılmasını, gelişmesini ve büyümesini önlediğini açıklamıştır. Yine bir araştırma sonucunda meme kanserinin nüksetmemesi için kudret narının gıdalara katılarak tüketimi tavsiye edilmektedir. İçinde bolca bulunan lutein ve likopenin antioksidan özellikleri sayesinde vücutta oluşmuş tümörlerin büyümesini engellemektedir.

Kudret Narı Hangi Besinleri İçerir?

Kudret narının içerdiği besinler arasında demir, magnezyum, potasyum, çinko, bakır, selenyum, ve magnezyum gibi mineraller ile bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca (niasin vitamin B-3), pantotenik asit (vitamin B-5), pridoksin (vitamin B-6) gibi küçük miktarda B kompleksi vitaminleri içerir. İçerdiği yüksek lifler sayesinde mükemmel bir diyet kaynağıdır. Ayrıca ıspanağın iki katı kalsiyum, beta-karoten ve bir muz kadar potasyum içermektedir.

Kudret Narı Cilde Faydalı mıdır?

Kudret narı pek çok cilt problemine iyi gelmektedir. Örneğin güneş yanıklarına iyi gelmektedir, Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildin yıpranmasını engeller. Kudret narının içeriğinde A ve C vitaminleri yer almaktadır. Ayrıca kudret narı antioksidan özelliğe sahiptir. Erken yaşlanmayı önler, sivilcelerin azalmasına, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde rol oynamaktadır. Kudret narı cildin elastin ve kolajen dokusunu güçlendirir ve bu sebeple kırışıklıklar için de kullanılmaktadır. Kudret narı cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Kudret narının özünde bulunan bileşenler sayesinde cildi onarır ve hücreleri yeniler. Sivilceleri ve sivilce izlerini geçirmek için kullanılabilir. Ciltte oluşan kızarıklık ve yanık yaralarının kolayca iyileşmesinde yardımcıdır. Cilt lekeleriyle savaşmaktadır. 

Kudret Narı Çekirdeği Zehirli Mi?

Kudret narının çekirdeklerinin zehirli olduğu yaygın olarak söylenmektedir. Kudret narının içerisinde bulunan kırmızı çekirdekler, çok az miktarda tüketildiği zaman zehirlenmeye yol açmaz. Ancak doğru miktarda tüketilmediği zaman tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için kudret narının çekirdeklerinin tüketilmesi önerilmez.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!