Yumurta Kabuğu Zarı Nedir?

Yumurta Kabuğu Zarı Nedir?

Yumurta kabuğu zarı tüketilir mi? Yumurta kabuğu zarı takviyesi ne işe yarar? Yumurta kabuğu zarı cildi yeniler mi?
Kudret Narı Nedir? Okunuyor Yumurta Kabuğu Zarı Nedir? 5 dakika İlerle Bitkisel Protein Kaynakları Nedir?

Yumurta kabuğu zarı, haşlanmış bir kuş yumurtası soyulduğunda görülebilen yumurta kabuğunu kaplayan şeffaf filmdir. Tavuk yumurtası kabuğu zarları besin takviyesi olarak da kullanılır. Yumurta kabuğu zarları ticari olarak işlemcilerin yumurta kabuklarından elde edilir.

Yumurta Kabuğu Zarının Özellikleri Nedir?

Yumurta kabuğu zarı yüksek oranda protein içermektedir. Bu sayede eklem ve kemik rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kemikte ve kasta meydana gelen ağrıları önler. İçerisinde barındırdığı yüksek kolajen içeriği sayesinde hücre yenilenmesini sağlar.

Yumurta Kabuğu Zarında Hangi Maddeler Bulunur?

Yumurta kabuğu zarının doğal formunda, V ve X kolajenleri, fibronektin, proteoglikanlar ve glikoproteinler içermektedir. Yumurta kabuğunun içini kaplayan ince bir film olan yumurta kabuğu zarı esas olarak proteinden oluşmaktadır.

Yumurta Kabuğu Zarı Ne İşe Yarar?

Yumurta kabuklarının en ucuz kalsiyum kaynakları oldukları bilinmektedir. Kalsiyum süt ürünleri de dahil olmak üzere pek çok gıdada bulunmaktadır. Bu özelliği ile yumurta kabuğu zarı kozmetik ve gıda takviyelerinde içerik olarak yer almaktadır. Bunun dışında bitkiler için de kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca yüksek oranda protein içermesi sebebiyle eklem ağrılarına iyi gelmekte ve kolajen içerdiği için cilt sağlığı için de kullanılmaktadır.

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları Nedir?

 • Eklem kireçlenmesini önler.

Yumurta kabuğu zarında yüksek oranda protein bulunmaktadır. Bu proteinler eklemlerde oluşan kireçlenmeyi önlemektedir. Sık sık masa başında kalanlar, sürekli oturan kişilerin kullanması tavsiye edilir.

 • Kas ağrılarını hafifletir.

Kas ve kemik ağrıları yaşam kalitesini azaltmaktadır. İş temposuna veya spordan sonra oluşan ağrılara yumurta kabuğu zarının iyi geldiği bilinmektedir.

 • Kemik erimesini önler

Yumurta kabuğu zarı kemikte bulunan dokuları güçlendirir ve oluşabilecek hasarı önler. İleri yaşlarda görülebilecek kemik erimesine karşı etkilidir.

 • Hücreleri yeniler.

Yumurta kabuğu zarı kolajen içermektedir. Bu özelliği sayesinde yeni hücre oluşumunu hızlandırır. Yaşlılık belirtilerini gizlemek ve ertelemek için yumurta kabuğu zarı önerilmektedir.

 • Menisküs yırtıklarını iyileştirir.

Yumurta kabuğu zarı menüsküs yırtıklarını kısa sürede onarır. Ani hareket veya spor sonucunda oluşan yırtıkların iyileşmesi için yumurta kabuğu zarı önerilmektedir.

 • Cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi yumurta kabuğu zarındaki mineraller sayesindedir. Vücuttaki ölü hücrelerin atılması ve yeni hücrelerin oluşumunu desteklemektedir.

Yumurta Kabuğu Zarı Eklem Ağrısına İyi Gelir mi?

Yumurta kabuğu zarında yüksek oranda protein bulunduğu için eklem ağrılarına, kireçlenmeye iyi geldiği bilinmektedir.

Yumurta Kabuğu Zarının Cilde Faydası Nedir?

Yumurta kabuğu zarı kolajen içerdiği için hücre yenilenmesinde büyük yardımcı olmaktadır. Yaşlılık belirtilerinin önüne geçebilmek için yumurta kabuğu zarı kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca yumurta kabuğu zarında bulunan mineraller sayesinde cildin canlı ve genç görünmesi sağlanır. Yumurta kabuğu zarı ölü hücrelerin atılarak, hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Yumurta kabuğu zarı cildin bariyer fonksiyonunu iyileştirir. Bu da cildin iç katmanlarının dış etkilere( UV ışınları, kirlilik vb) karşı daha fazla korunmasını sağlamaktadır. 

Yumurta Kabuğu Zarı Nasıl Tüketilir?

Cilt sağlığından kemik sağlığına kadar etkili olan yumurta kabuğu zarı doğal olarak veya takviye olarak tüketilebilir. Doğal yumurta kabuğu tüketimi aşağıda açıklanmıştır. Takviye olarak kullanılan yumurta kabuğu zarı tablet veya kapsül formlarında kullanılabilir. Tüketmeden önce doktora danışılmalıdır.

Doğal Yumurta Kabuğu Zarı Nasıl Tüketilir?

Doğal yumurta kabuğu zarı tüketime uygun bir maddedir ve doğru kullanıldığında sağlık için de oldukça faydalı bir gıdadır. Doğal yumurta kabuğu tüketilmek istendiğinde evde yumurta haşlanır ve soyulurken zar temizlenmez. Yumurta kabuğu zarı yumurta ile beraber tüketilir.

Yumurta kabuğu zarı kırılan yumurtaların içinden  alınıp omlete eklenerek de tüketilebilinir.

Yumurta Kabuğu Zarı Hapı Nedir?

Protein bakımından zengin bir besin olan yumurtayı haşladığımızda kabuğun iç kısmında kalan ve yumurtanın beyaz kısmını çevreleyen yumurta kabuğu zarı son derece faydalı bir besindir. Vücuda vitamin ve mineral sağlayan yumurta kabuğu zarından hap olarak tüketerek de faydalanılabilinir.

Yumurta Kabuğu Zarı Hapı Faydaları Nelerdir?

 • Yumurta kabuğu zarı hapı kolajen bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için saç, cilt ve kemik sağlığına katkı sağlamaktadır. 
 • İçeriğindeki kolajen dışında kalsiyum da barındıran yumurta kabuğu zarı hapı kemik gelişimine ve sağlığına katkı sağlamaktadır.
 • Ayrıca ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi gibi sorunların önüne geçer.
 • İçerisinde barındırdığı zengin kolajen sayesinde, eklem ve bağ dokularını güçlendirmeye yarar. 
 • İçeriğinde amino asitler de mevcut olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bu amino asitler sayesinde cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Yumurta Kabuğu Zarı Hapı Nasıl Kullanılır?

Tüm takviyelerde olduğu gibi yumurta zarı hapı için de doktora danışılarak nasıl, günde kaç kez, ne kadar kullanılması gerektiği öğrenildikten sonra kullanılmalıdır.Yumurta kabuğu zarı tüketimi için net bir tüketim miktarı bulunmamaktadır. Takviye gıdaların insanlar üzerindeki etkileri; fiziksel durum, cinsiyet ve yaş gibi pek çok faktör nedeniyle farklılık göstermektedir. Bu sebeple yumurta kabuğu hapı doktora danışılarak nasıl kullanıldığı öğrenilmelidir.

Yumurta Kabuğu Zarı Hapı Nereden Alınabilir?

Yumurta kabuğu hapı gibi gıda takviyeleri, fiziksel ve online mağazalar aracılığı ile satın alınabilir. Ürün içeriğinin yer aldığı tablo, günde kaç kez tüketilmesi gerektiği, ne kadar tüketilmesi gerektiğine dair kullanım önerisi gibi bir çok bilgiye ulaşılabilir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!