kardiyo egzersizlerinin kalbinize faydaları

Kardiyo Egzersizlerinin Kalbinize Faydaları

Kardiyo egzersizi nedir? Kardiyo egzersizi ve kalp sağlığı ilişkisi nedir?
Sonbahar Depresyonu Nedir? Okunuyor Kardiyo Egzersizlerinin Kalbinize Faydaları 4 dakika İlerle Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kalp atış hızını hızlandırarak kalp sağlığını destekleyen egzersizlerden biri olan kardiyo, vücuttaki oksijen akışını iyileştirerek kan basıncını düşürür ve bu da kan damarlarınızı güçlendirir. Tıpkı vücutta bulunan diğer kaslar gibi kalp kaslarının gelişmesi için de düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Kalbin güçlenmesi, felç, koroner hastalık ve diyabet riskini de azaltacaktır. 

Kardiyo Egzersizi Nedir?

Kardiyo egzersizi, kardiyovasküler sistemi (kalp ve damarlar) güçlendirmek ve iyileştirmek amacıyla yapılan egzersiz türüdür. Bu egzersiz türüne aerobik egzersiz de denir. Kardiyo egzersizleri, vücudu daha yüksek kalp atış hızlarında çalıştıran ve solunum hızını artıran aktiviteleri içerir. Bu tür egzersizler, dayanıklılığı artırır, kalp sağlığını iyileştirir ve vücut yağını yakmaya yardımcı olabilir.

Kardiyo Egzersizi ve Kalp Sağlığı İlişkisi Nedir?

Kardiyo egzersizleri, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalp kasını güçlendirerek, daha verimli bir şekilde kan pompalanmasını sağlar. Bu, kalp atış hızının düşmesine ve dinlenirken kalbin kendisini daha az yormasına yardımcı olur. 

Kardiyo egzersizleri, kan damarlarının genişlemesine ve esnekliğin artmasına yardımcı olur. Bu, kan akışının düzeltilmesine ve kan basıncının kontrol altında tutulmasına katkı sağlar. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) yani "iyi" kolesterol seviyelerini artırır ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) yani "kötü" kolesterol seviyelerini azaltır. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Egzersiz sırasında düşen kan basıncı, egzersizden sonra da düşük seviyelerde kalabilir. 

Kalp sağlığına olan katkısı kilo kontrolünde de kendini belli eder. Fazla kilo, kalp sağlığına zarar verebilir. İnsülin duyarlılığını artırarak tip 2 diyabet riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

Kardiyo Egzersizleri Kolesterolü Düşürür mü?

Kardiyo egzersizleri, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Düzenli bir şekilde yapılan kardiyo, özellikle düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü yani "kötü" kolesterolü azaltabilir ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü yani "iyi" kolesterolü artırabilir.

Sağlıklı olan HDL kolesterol seviyelerini ise yükselterek, kolesterolün damarlarda birikmesini önler. Bu özellikleri sayesinde kilo kontrolü ve diyabet gibi birçok sorunun çözümünde önemli bir rol oynar; ancak tek başına kardiyo egzersizi kolesterol seviyesini düşürmeye yetmez. Bunun yanında sağlıklı bir diyet sürdürmek, sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmak ve düzenli sağlık kontrollerine girmek gereklidir. 

Kardiyo Egzersizleri Kalbi Yorar mı?

Kardiyo egzersizleri, düzenli olarak ve uygun bir şekilde yapıldığında kalbi yorar gibi görünebilir, ancak aslında kalbinizin daha sağlıklı ve daha güçlü olmasına yardımcı olur. Kardiyo egzersizleri, kalbinizin daha fazla kanı pompalamasını ve vücuda oksijen taşımasını sağlar. Bu, kalp kasının güçlenmesine ve dayanıklılığının artmasına neden olur. Yani, kardiyo egzersizleri kalbi güçlendirir, ancak yormaz.

Düzenli bir şekilde uygulanan kardiyo egzersizleri, kalp kasının daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalp atış hızınızı artırarak daha fazla kanı vücuda pompalar. Bu, kalp sağlığını iyileştirir ve kalp kasını güçlendirir. Kardiyo egzersizleri, kan damarlarının genişlemesine ve elastikiyetlerinin artmasına yardımcı olur, bu da kanın daha rahat akmasını sağlar.

Kardiyo egzersizlerinin kalbi yoracak kadar zor olması daha uygundur. Egzersiz sonrası yaşayacağınız yorgunluğun olumsuz bir etkisi bulunmaz. Kalp, egzersiz sırasında daha hızlı atar, ancak bu geçici bir durumdur. Kalp dinlendiğinde, normal ritmine döner. Uzun vadede düzenli kardiyo egzersizleri, kalbi daha etkili bir şekilde çalıştırırken aynı zamanda kalp atış hızınızın düşmesine yardımcı olur.

Önemli olan, egzersizi yaparken aşırıya kaçmadan, hedeflenen egzersiz şiddetine ve süresine uygun bir şekilde yapmaktır. Bu nedenle, programı bir sağlık profesyoneli veya antrenörün gözetiminde oluşturmanız önerilir.  

Kardiyo Egzersizleri Kimler için Uygun Değildir?

Kardiyo yapmak birçok insan için güvenilir egzersiz şekillerinden biridir; ancak bazı durumlar ve kişiler için uygun olmayabilir. Kardiyo egzersizleri için uygun olmayan kişi ve durumlar şunlardır:

  • Kalp rahatsızlıkları, kalp krizi geçmişi ve kalp yetmezliği olan kişiler
  • Tansiyonu kontrolsüz bir şekilde yükselen tansiyon hastaları
  • Kan şekeri yakın şekilde kontrol edilen şeker hastaları
  • Yaşı ilerlemiş olan kişiler (özellikle 60 yaş üzeri)
  • Hamile kadınlar
  • İleri derecede soğuk algınlığı, grip veya diğer akut enfeksiyonlar geçiren kişiler
  • Aşırı kilolu veya obez kişiler
  • Astım veya diğer solunum sorunları olan kişiler

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.