granola seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Granola Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Granola nasıl tüketilir? Granola zararlı mıdır? Granola mı daha iyi yulaf mı?
Meditasyon Nedir? Okunuyor Granola Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 4 dakika İlerle Kediniz İçin Lezzetli ve Sağlıklı Ödül Mamaları

Son yılların en çok ilgi gören ürünlerinden biri olan granola, tahıllar, kuruyemiş ve meyveler gibi çeşitli bileşenlerden oluşan gevrek ve basit bir karışımdır. Kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilebilen bu besin, müsliden farklı olarak fırına ya da tavaya geçmeden evvel yağ ve şeker ilavesi eklenir. Bu nedenle granola seçerken ve tüketirken dikkatli olunması gerekmektedir. 

Yulafı tüketiminden hoşlanmayan biri için alternatif seçeneklerden biri olsa da piyasada çok çeşitli türde granola bulunur. Bunlardan bazıları sağlıklı bir yaşam için uygun içeriğe sahiptir. Tüketici, sağlıklı bir granola seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları bilmelidir. 

Granola Sağlıklı mıdır?

Granolanın sahip olduğu besin değerleri üründen ürüne göre farklılık gösterebilir. Her granola sağlıklı olmayabilir. Bazı paketli ürünlerin içerisinde ekstra şeker, meyve şurupları, pirinç unları ve trans yağlar bulunabilir. Bu tip granolaların sağlıklı olduğundan bahsetmek mümkün değildir. 

Granola Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Granolanın tüketimi yulafla benzerlik gösterir. Genellikle süt, kefir ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Genellikle kahvaltı ve ara öğünlerde tercih edilse de günün farklı öğünlerinde de tüketilebilir. Herhangi bir şekilde karıştırarak tüketmek istemeyenler çerez gibi sade olarak da tüketebilirler. 

Hazır paket olarak alınan granolalar herhangi bir ek işleme gerek olmaksızın paketten çıktığı gibi tüketilebilir. Granolalar farklı tariflerin içinde de kullanılabilir. Çıtır yapısı sayesinde özellikle kek ve kurabiye tariflerinde granola kullanımı mümkündür.

Ev Yapımı Granola Tarifleri Nelerdir?

Granola, dışarıdan alınabileceği gibi evde de yapılabilecek ve farklı tariflerde kullanılabilecek olan bir üründür. Ev yapımı granolada yağ, şeker, bal, yulaf ezmesi, kuruyemiş ve kuru meyveler kullanabilirsiniz. Dilediğiniz malzemeye göre şekillendirebileceğiniz granolayı kurabiye, parfe, smoothie kâsesi, muffin, kek, bar ve yulaf lapası yapımında kullanabilirsiniz. 

Granolanın Kalorisi Nedir?

100 gram granolada yaklaşık olarak 443 kalori bulunmaktadır. Bu oran, bir su bardağı granolada 886’dır; ancak unutulmamalıdır ki piyasada bulunan granola ürünleri farklı bileşenler içerebileceğinden kalori oranları değişken olabilir. 

Granola mı Daha Sağlıklıdır Yulaf mı?

Granola ve yulaf, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilebilecek iki farklı seçenektir. İki farklı ürün arasında bir değerlendirilme yapılması gerektiğinde farklı faktörler göz önüne alınmalıdır. 

Yulaf, doğal olarak düşük kalorili bir tahıldır ve lif, protein, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Aynı zamanda glütensiz yulaf çeşitleri de bulunmaktadır, bu nedenle çölyak hastaları için uygun bir seçenektir. Yulaf, özellikle kahvaltılarda veya atıştırmalıklarda tercih edilen bir seçenektir.

Granola ise yulaf, kuruyemiş, tohumlar ve tatlandırıcılar gibi bileşenlerin karışımından oluşur. Genellikle daha yüksek kalori, şeker ve yağ içerebilir. Bu nedenle granolayı seçerken içeriği dikkatlice kontrol etmek önemlidir. Sağlıklı granola seçenekleri, düşük şeker içeriği, yüksek lif ve sağlıklı yağlar içerir.

Sonuç olarak her iki ürünün de kişinin istek ve ihtiyaçlarına uygun özellikleri bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Yulaf daha doğal bir seçenek olduğundan, tüketimi granolaya göre daha özgür olabilir. Her iki ürün de sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilebilir. 

Granolanın zararları nelerdir?

Granolanın olası zararları şunlardır:

 • Yüksek kalorili olan granolalar aşırı tüketildiğinde kilo artışına yol açabilir. Özellikle paketlenmiş granola ürünleri sıklıkla ekstra kalori içerebilir.
 • Birçok granola markası fazla miktarda eklenmiş şeker içerir. Yüksek şekerli granola tüketmek kan şekerini hızla yükseltebilir ve enerji dalgalanmalarına neden olabilir.
 • Doymuş yağlar bakımından zengin olan granolalar, kalp sağlığı için risk oluşturabilir.
 • Bazı granola markaları renklendiriciler, koruyucular ve yapay tatlandırıcılar içerebilir. Bu tür katkı maddeleri sağlığa zararlı olabilir. 
 • Şekerli granolalar dişlere yapışacağı için diş çürüklerine neden olabilir. 
 • Bazı granola markaları glütensiz değildir, bu nedenle çölyak hastaları veya glüten intoleransı olan kişiler için sorun oluşturabilir.

Granolanın İçeriğinde Dikkat Edilecek Şeyler Nelerdir?

Granolanın içeriğinde dikkat edilmesi gereken şeyler şunlardır:

 • Şeker miktarı: Daha az şeker eklenmiş ürünleri tercih etmek sağlık açısından çok önemlidir. İdeal bir granola, doğal tatlarla veya az miktarda doğal tatlandırıcılarla tatlandırılmalıdır.
 • Yağ türleri: Sağlıklı yağlar içeren granolalar tercih edilmelidir. Daha fazla doymuş yağ içeren seçenekler yerine, Omega-3 yağ asitleri içeren tohumlar veya fındık içeren ürünler tercih edilmelidir. 
 • Lif içeriği: Granolanın yüksek lif içermesi, tokluk hissini artırabilir ve sindirim sağlığını destekleyebilir. Daha yüksek lif içeriğine sahip granolaları tercih edin.
 • Protein içeriği: Protein açısından zengin olan ürünleri tercih etmek, kas onarımı ve büyümesini desteklemek için önemlidir.
 • Tazelik: Taze bir granola hem tadı ile hem de kalitesi ile tüketiciye hitap eder. Rancidity (yağın bozulması) önlemek için son tüketim tarihine ve üretim tarihine dikkat edin. 
 • Glütensiz seçenekler: Glüten intoleransı ya da çölyak sorunu olanlar için glütensiz granola seçenekleri bulunur. İhtiyaca göre bu seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Bu özelliklerden yola çıkarak şu iki ürün sağlıklı ve doğru granola seçimi için örnek teşkil edebilir:

 • Züber Glutensiz Kuru Meyve & Kuruyemişli Granola
 • Züber Glutensiz Kakaolu Granola

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!