saç dökülmesini önleyen vitaminler

En İyi 5 Saç Vitamini Tavsiyeleri Nelerdir?

Saç vitamini önerileri nelerdir? Hangi vitaminler saç dökülmesini önler?
Köpeklerde Bağışıklık Sistemi Okunuyor En İyi 5 Saç Vitamini Tavsiyeleri Nelerdir? 8 dakika İlerle Şeker Otu Nedir?

Saçlar kişilerin bir nevi özgüven ve mutlu olma kaynakları arasında yer alır. Saçların sağlıklı ve temiz görünmesi insana mutluluk vermektedir. Günümüzde saçların dökülmesi, kırılması, uzama problemleri ve saçların cansız görünmesi en çok yaşanan problemlerden biri haline gelmiştir. Saç dökülmesinin altında yatan hava koşulları, su tüketiminin yetersizliği, hormonlar, stres beslenme alışkanlıkları, uyku düzensizliği sigara,  alkol, saçlarının ıssıyla birleşmesi gibi birçok sebebi vardır. Yaşam tarzının değiştirildiği takdirde saçlar üzerinde etkisi de olacaktır. Fakat yoğun tempolardan ve daha başka sebeplerden dolayı bunların önüne geçilmesinde zorluk yaşanabilmektedir.

Bir günde 50-100 arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Ancak dökülen saç teli sayısı bu rakamın üzerindeyse normalin dışında bir durum söz konusu olabilir ve doktora başvurulması gerekebilir. Saç dökülmesi ve saç kırılmaları, demir eksikliğinden romatizmaya, tiroid hastalıklarından çinko ve biyotin eksikliğine kadar çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Saç dökülme sorunu yaşayanlar, başlangıçta "saç dökülmesine karşı" adı altında şampuan veya krem gibi ürünlere yönelmektedirler. Ancak, şampuan veya saç kremlerinin çözüm olmadığı durumlarda, saç dökülmesini ameliyatsız bir şekilde vitamin takviyelerine yönelmek mümkündür. Ayrıca, vitamin eksikliği saç dökülmesi üzerinde doğrudan etki eder. Saç dökülmesi için gerekli olan takviye edilen vitaminler saç üzerinde olumlu etki ederek sağlıklı, güçlü ve canlı saçlar görünümünü kazandırmaktadır.

Sağlıklı ve güçlü saçlar için temel unsur, beslenme alışkanlıklarımızdır. Saçlarımızın ihtiyaç duyduğu en önemli unsurlar, organik gıdalardan alınan mineraller ve vitaminlerdir. Besinlerden aldığımız vitaminler, saç diplerinden köklerine kadar besleyerek saçlarımızın sağlıklı olmasını sağlar. Ancak, yetersiz beslenme durumlarında saçlar yeterli vitaminleri alamaz ve canlılığını, gücünü, yumuşaklığını ve ışıltısını kaybedebilir. Bu durumlarda, doktor kontrolünde takviye edilen vitaminler sayesinde daha dolgun ve canlı saçlara sahip olabiliriz.

Saçlar için gereken iyi gelen vitaminler A vitamini, E vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, B7 vitamini, B3 vitamini, C vitamini ve minerallerdir.

A vitamini vücuttaki eksikliği saçlarda kuruluk ve saç diplerinde pullanma, kepek ve kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Saç dökülmesinde gerekli vitaminlerden biri olan A vitamini antioksidan olma özelliği taşıdığı için saçların ihtiyacı olan nemi sağlamaktadır. Aynı zamanda, sebum üretim özelliği saç diplerini ve saç köklerini besler.

E vitamini cilt ve saç üzerinde önemli etken olan bir vitamindir. Hücre yenilenmesi için gerekli olan E vitamini, vücuttaki hücre yenilenme işlemini hızlandırarak saç derisinin güçlenmesini sağlar. Böylece güçlenen saç derisi ile saç dökülmeleri azaltılıp saçlar sağlıklı bir şekilde uzayabilir.

B9 vitamini; Folik asit olarak da adlandırılan B9 vitamini, saç hücrelerinin iyi çalışmasını sağlayarak saçlardaki parlaklığı arttırır ve saç tellerindeki kırılmaları önler. Aynı zamanda saçların erken beyazlamasını da engelleyebilir.

B12 vitamini; Saç hücrelerinin oksijensiz kalması saç köklerinin üretimini yavaşlatabilir. B12 vitamini, hem vücudun demir ihtiyacını karşılar hem de oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlayarak saçların dökülmesini önler ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

B7 Vitamini; Saç derisi dokusu için önemli olan vitaminlerden biri olan ve biyotin olarak da adlandırılan B7 vitamini, saçlardaki biyotin eksikliğinin olması saçların erken beyazlamasına sebep olmaktadır. B7 vitamini saçlara dolgunluk ve parlaklık verir. Biyotin eksikliği genetik de olabildiği gibi cilt ve tırnak problemlerini de etkilemektedir.

B3 Vitamini; Diğer adı Niasin olan vitamin, diğer vitaminler gibi saç için gerekli olan sağlıklı saçlar için gerekli olan bir vitamindir. Saç derisinde ve vücuttaki kan dolaşımında etkili olan vitamin eksikliğinde saç kökleri ve saç telleri canlılığını yitirmektedir.

C vitamini: Cilt parlaklığı ve saç parlaklığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan vitamin, saç için gerekli olan nem ihtiyacını karşılar. Yeterli miktarda C vitamini alındığında, saç diplerindeki kuruluğun önüne geçerek saçların sağlıklı ve ışıltılı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Mineraller: Saçın ihtiyacı olan vitaminlerin yanı sıra mineraller de son derece önemlidir. Saçta etkili olan mineraller arasında demir, selenyum ve çinko bulunmaktadır. Saçların zayıflaması demir eksikliğinden, saçlardaki kepek oluşumu selenyum minerali eksikliğinden, saçlardaki yağ dengesinin bozulması ise çinko minerali eksikliğinden kaynaklanabilir.

Saç için gerekli vitaminlerin bir arada bulunduğu vitamin takviye edici gıdalar bulunmaktadır. Bu takviye edici gıdaların etkisi için doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Saçları güçlendirmek, sağlıklı uzamasını sağlayacak ve dökülmesini engelleyecek gerekli vitaminleri ve mineralleri içeren vitamin takviyeleri önerilmektedir.

Saç vitamini tavsiyeleri aşağıda verildiği gibidir:

  • Ducray Anacaps Reactiv 
  • Hairash Hair Vitamins 
  • Voonka Selenium
  • Vita Bear Saç Vitamini
  • Nutraxin Keratin

Ducray Anacaps Reactiv 

Ducray Anacaps Reactiv, saçların stres, yorgunluk, doğum, mevsim gibi faktörlerin etkisiyle dökülen saçları güçlü bir şekilde uzamasında ve saçın ömrünü uzatmakta etkili bir takviye edici gıdadır. İçinde 30 kapsül bulunmaktadır. İçeriğindeki Sistein ve Metionin demir, aminoasit ve vitamin kompleksleri sayesinde tırnak ve sağlıklı saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlarken tırnaklardaki kayıpları yok ederek güçlendirmeye destek olmaktadır. E vitamini vücuttaki tek başına dolaşan ve eksik elektronu olan bu atomlara karşı koruyarak saçların erken yaşlanmasını engellemektedir. Ducray Anacaps Reactiv daha etkili olabilmesi için dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirilmelidir.

1 Kapsül İçeriğinde, 125mg L-sistin, 125mg L-metiyonin,14mg Demir, 12mg Vitamin E,16mg Niasin, 1,4mg Vitamin B6, 50mg Biotin bulunmaktadır.

Ducray Anacaps Reactiv 16 yaşından büyük kişiler için uygun olup içerisindeki 30 kapsülü günlük olarak sabah 1 defa bol su ile tüketilmesi gerekmektedir.3 aylık düzenli kullanım ile etkisi görülmektedir. Hamile anne ve emziren anneler için kullanımı uygun değildir. Kullanan kişiler uzun süreli kullanımda saçlardaki dökülme ve uzamasında olumlu etkiler görmektedir. 

Hairash Hair Vitamins 

Hairash Hair Vitamins saç sağlığına en iyi gelen gıda takviyerinden biridir. Hair ash vitamin içeriğinde; Biotin, Keratin, Sodyum, Çinko, Kalsiyum, Magnezyum, Folik Asit, L – Sistein, A Vitamini, C Vitamini, B-6 Vitamini, B-12 Vitaminleri ile birlikte tamamen bitkisel içerikli gıda takviyesidir.1 Softgel Kapsülden 4 fincan brokoliden alınabilen A vitamini, 4 organik yumurtadan alınabilen B-12 vitamini alımına tekabül etmektedir.

Set halinde olup kutuda 2 ürün bulunmaktadır. Kutulardan biri serum diğeri ise saç vitamin tabletidir. Saç serumu kullanımı saçlar yıkandıktan sonra saç diplerine masaj yaparak kullanılır. 4 saat boyunca saçlarda kalması gerekmektedir. Saç vitamini kullanımı ise bir kutu içerisinde 60 softgel bulunmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde tok karnına bol su ile günde 2 kez kullanılabilir. Ertesi gün yine aynı saatte kullanılması gerekir. Hairash Hair Vitamins 11 yaşından büyük olanlar için kullanımı uygundur.3 ay düzenli kullanımda olumlu etki göstermektedir.

Voonka Selenium

Voonka Selenium içeriğindeki selenyum sayesinde bağışıklık sistemini desteklemeye çalışır. Selenyumun insan vücudundaki temel görevi enzimlerin yapısına kofaktör olarak katılmasıdır yani organizmada düzenleyici olarak rol alır. Voonka Selenium bağışıklık sistemini desteklemeye çalışırken normal saç ve tırnakların korunmasını sağlayan takviye edici gıdadır. Aynı zamanda normal tiroit fonksiyonuna katkıda bulunur. İçerisinde 92 tablet buluna Voonka Selenium günde sadece 1 defa bol su ile kullanılması önerilmektedir. Önerilen kullanım sayısı geçilmemelidir. Hamile, emziren kadınlar ve 18 yaşından küçük çocukların doktor kontrolünde kullanması uygundur.

Vita Bear Saç Vitamini

Vita Bear Saç Vitamini doğal rengini ve tadını gerçek ekşi elma suyundan alan bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. İçeriğinde 16 adet vitaminler, mineraller, aminoasitler ve bitkisel ekstralar ile saçların elastikiyetinin ve kalitesinin artmasına, tırnakların ve kirpiklerin güçlenmesine, beslenmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde hormon olmadığı için diğer bölgelerde tüylenme yapmamaktadır. Bir şişede 60 tablet bulunup günlük 2 adet kullanımı uygundur. Vita Bear Saç Vitamini gıda takviyesinin etkili olabilmesi içi 3 ay düzenli kullanılması gerekmektedir.

Nutraxin Keratin

Nutraxin Keratin  saçların ve tırnakların sağlıklı bir şekilde korunmasında etkili olan en iyi gelen vitamin takviyelerden biridir. 

Nutraxin Keratin ürünü içerisinde keratin protein kompleksi, amino asitler, biotin, çinko, bakır, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, folik asit ve pantotenik asit gibi saç sağlığı için gerekli olan bileşenler bulunmaktadır. Keratin proteini saçın yapı taşlarından biridir ve saçın güçlenmesine, daha sağlıklı görünmesine ve kırılma, dökülme gibi problemlerin azaltılmasına yardımcı olur. Amino asitler saçın yapısını oluşturan proteinlerin temel bileşenidir. Biotin saç ve tırnak sağlığı için gerekli bir vitamindir. Çinko ve bakır saç derisindeki sebum üretimini düzenleyerek saçın nem dengesinin korunmasına yardımcı olur. C vitamini saç derisinin sağlığı için önemlidir ve saç köklerinin beslenmesini destekler. E vitamini saçın nem dengesini korurken, B6 vitamini saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Folik asit ve pantotenik asit de saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler.

Saç dökülmesini önleyen saça hacim kazandıran ve kalınlaşmasını destekleyen takviye edici Nutraxin Keratin içerisinde 60 adet tablet bulunmaktadır. Günde bir defa bol su ile kullanılması gerekmektedir. Diğer vitamin takviyelerinde olduğu gibi 3 ay düzenli kullanımda etki etmesi beklenmektedir.  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!