C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini vücudun işlevlerini yerine getirmesini sağlayan önemli bir vitamindir. Pek çok besinde bulunurken en zengin kaynakları meyve ve sebzelerdir. Özellikle domates, portakal, mandalina, limon, kırmızı biber, maydanoz ve greyfurt C vitaminini yüksek miktarlarda içerirler. Örneğin; domates 19, 8 mg, kırmızı biber 150,  7 mg, mandalina 26, 7 mg, portakal 45. 3 mg , greyfurt 36, 9 mg, limon 42, 1 mg, maydanoz 188, 9 mg kadar C vitamini içermektedir. C vitamini vücut için önemli bir vitamindir. Bu sebeple yeterli miktarda alımı gereklidir. Günlük besin tüketim listelerine C vitamini kaynakları eklenmeli ve yeterli miktarda tüketimi gerekmektedir.

1.Domates

Domates C vitamininin en zengin kaynaklarından biridir. 100 gramı 19,8 mg C vitamini içermektedir. 100 gram domates, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %33’ ünü karşılar. Domates aynı zamanda B6 vitamini, B9 vitamini, A vitamini ve K vitamini içermektedir. Domateste bulunan mineraller ise kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve sodyumdur. İçerisinde bulunan likopen sayesinde güçlü antioksidan etki gösterir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici etki gösterir. Her gün düzenli tüketimi kötü kolesterol yani LDL’ yi düşürmeye yardımcıdır. A vitamini içeriği sayesinde az ışıkta görmeyi sağlar ve gece körlüğünü önler. C vitamini içeriği sayesinde cilt sağlığını korur ve esnek kalmasını sağlar. Aynı zamanda eklem ve kemik hastalıklarını sonucu yaşanan ağrıları azaltmaya yardımcıdır. Domatesin 100 gramı 19 kalori değerindedir. 

Kırmızı biber

2.Kırmızı Biber

Kırmızı biber içerisindeki vitaminlerle ön plana çıkan bir besindir. 100 gram kırmızı biber 150,7 mg C vitamini içermektedir.100 gram kırmızı biber, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %213’ ünü karşılar. Kırmızı biberin içerisinde bulunan diğer vitaminler B9 vitamini, A vitamini ve K vitaminidir. Aynı zamanda fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve sodyumdur. Güçlü antioksidan içeriğine sahiptir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırır. Kırmızı biber bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşmasını sağlar. Kırmızı biber tohumuyla beraber tüketildiğinde içeriğindeki C vitamininden maksimum düzeyde faydalanmış olunur. Zengin C vitamini içeriğiyle yaşlanma karşıtı etki gösterir. Ciltteki kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek daha esnek ve sıkı bir cilt sağlanır. İçeriğindeki A vitamini halsizlik, yorgunluk ve stresi azaltır. Kırmızı biberin 100 gramı 28 kalori değerindedir.

3.Yeşil Biber

Yeşil biberin 100 gramındaki C vitamini 80, 4 mg kadardır. Yeşil biberdeki C vitamini kırmızı bibere oranla daha azdır.100 gram yeşil biber, günlük C vitamini ihtiyacının %134’ ünü karşılar. Yeşil biberde bulunan diğer vitaminler A vitamini, B6 vitamini, K vitamini ve E vitaminidir. Bununla beraber demir, magnezyum ve kalsiyumdur. Yeşil biber içeriğindeki vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. C vitamini içeriği sayesinde antioksidan etki gösterir ve ciltteki yaşlanmayı engeller. Yeşil biberin bazı kanser türlerinin oluşumunu engellediği bilinmektedir. K vitamini içeriğiyle kandaki pıhtılaşma sağlanır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. A ve C vitamininden zengin olan yeşil biber, göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Görme problemlerini önler. Yeşil biberin 100 gramı 27 kalori değerindedir.

4.Taze Kuşburnu

Kuşburnu vitamin içeriği oldukça yüksek bir besindir. 100 gramı 426 mg C vitamini içermektedir. Portakaldaki C vitamininden yaklaşık olarak 10 kat daha fazladır. 100 gram kuşburnu, günlük C vitamini ihtiyacının  %700 ‘ünü karşılar. Portakalda bulunan diğer vitaminler ise A vitamini, az miktarda B grubu vitaminleridir. Aynı zamanda fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum minerallerini içermektedir. Kuşburnu yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve oluşan hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Aynı zamanda C vitamini sayesinde antioksidan etki gösterir. Antioksidan özelliği eklem veya dokularda iltihaplanmaları hafifletir. 100 gram kuşburnu 162 kalori değerindedir.

5.Roka

Rokanın 100 gramında 109, 4 mg C vitamini bulunmaktadır. 100 gram roka, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %182’ sini karşılar. Roka yüksek C vitamini içeriğiyle beraber B9 vitamini, A vitamini ve K vitamini içermektedir. Aynı zamanda içeriğinde demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum mineralleri bulunur. Roka içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı önemli ölçüde güçlü tutar. Serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek vücutta antioksidan etki gösterir. K vitamini içeriği sayesinde kemik ve eklem rahatsızlıklarını önlemeye yardımcıdır. A vitamini içeriğiyle göz sağlığını korur ve görme fonksiyonlarını düzenler. Roka metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. 100 gram roka 26 kalori değerindedir.

6.Maydanoz

Maydanoz C vitamininden oldukça zengin bir besindir. 100 gramı 188,9 mg C vitamini içermektedir. 100 gram maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %222’ sini karşılar. Aynı zamanda B9 vitamini, A vitamini ve K vitamininden de zengindir. Maydanozda bulunan mineraller ise demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyumdur. Maydanoz içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde idrar yolunu temizler ve böbrek hastalıklarının oluşmasını önler. Sindirim enzimlerinin fonksiyonlarını düzenleyerek mide ve bağırsak rahatsızlıklarından korur. Bununla beraber karaciğer hastalıklarını, göz hastalıklarını ve gut ataklarını önleyici etkisi vardır. Maydanoz C vitamini içeriği sayesinde güçlü antioksidan etki gösterir. 100 gram maydanoz 37 kalori değerindedir.

7.Marul

Marulun 100 gramı 9, 2 mg C vitamini içermektedir. 100 gramı, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %15 ‘ini karşılar. Marulun içerdiği diğer vitaminler A vitamini, K vitamini ve B9 vitaminidir. Aynı zamanda selenyum, çinko, sodyum, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum ve demir minerallerini içerir. Marulda bulunan vitamin ve mineraller bazı kanser türlerini engelleyici etki gösterir. Kan basıncını düşürerek kalp damar hastalıklarından korur. A vitamini içeriği sayesinde göz sağlığını korur. Mide ve bağırsak şikayetlerini azaltır, sindirim sistemini rahatlatır. Kemik ve kas dokularına katılır ve güçlendirir. Marulun sinir sistemini koruyucu etkisi vardır. 100 gram marul 17 kalori değerindedir.

Brokoli

8.Brokoli 

Brokoli C vitaminini önemli ölçüde içermektedir. 100 gramı 107, 5 mg C vitamini içermektedir. 100 gram brokoli, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %149’ unu karşılar. Brokolide bulunan diğer vitaminler ise K vitamini, B9 vitamini ve A vitaminidir. Bununla beraber sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve az miktarda D vitamini içerir. Brokolide bulunan C vitamini kollejen üretimini destekler. Bu sayede yaralar hızlı iyileşir ve iltihap oluşumu önlenir. Aynı zamanda bazı kanser türlerinin de oluşumunu engellemektedir. C vitamini içeriği diş ve kemik yapısını güçlendirir. Mide ve bağırsakları rahatlatarak sindirim sistemine oldukça fazla katkısı bulunur. Brokolinin 100 gramı 39 kalori değerindedir.

9.Limon

Limon yüksek oranda C vitamini içerir. Limonun 100 gramında 42, 1 mg bulunmaktadır. 00 gram limon, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %88’ ini karşılar. Limon C vitaminiyle beraber A vitaminini de içerir. Limonda bulunan mineraller ise potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfordur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kuvvetli bir antioksidandır. C vitaminini fazla miktarda bulundurması sayesinde kalp damar hastalıklarını önler. Ateroskleroz riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek uzun süreli hastalıklardan korur. C vitamini demir emilimini artırdığı için anemi oluşma riskini azaltır. Çözünür lif içeriğiyle sindirim sistemini düzenler. İnsülini dengeleyerek diyabet oluşumunu önler. Limonun idrar söktürücü etkisi vardır. 100 gram limon 39 kalori değerindedir.

10.Portakal

Portakalın 100 gramı 45, 3 mg C vitamini içermektedir. 100 gram portakal, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %79’ unu karşılar. Portakal C vitamini içeriğinin yanı sıra A vitaminini de içermektedir. Portakalda bulunan mineraller ise sodyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve potasyumdur. Portakal kış aylarında sıklıkla tercih edilen vitamin deposu bir meyvedir. Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler, kalp damar hastalıklarını önler. Yüksek lif içeriğiyle kolesterolü düşürür. C vitaminini yüksek oranda içeren portakal, cilt esnekliği ve parlaklığı için oldukça faydalıdır. C vitamini sayesinde yüksek antioksidan içerir. Bu sayede vücut toksik maddelerden arınır. Portakalın 100 gramı 49 kalori değerindedir.

11.Greyfurt

Greyfurtun 100 gramı 36, 9 mg C vitamini içermektedir. 100 gram greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %61’ ini karşılar. C vitamini içeriğinin yanı sıra A vitamini de içerir. Greyfurtta bulunan mineraller ise potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve sodyumdur. C vitamini sayesinde güçlü antioksidan içeren bir meyvedir. Serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek vücudu arındırır.  Likopen maddesi içermesiyle kalp damar hastalıklarından koruyucu etki gösterir. Bazı kanser türlerini önleye yardımcıdır. C vitamini içeriğiyle ciltteki yaşlanmayı önler ve esneklik kazandırır. Yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini düzenler. 100 gram greyfurt 40 kalori değerindedir.

12.Mandalina

Mandalina vitamin deposu bir meyvedir. 100 gram mandalina 26, 7 mg C vitamini içermektedir. 100 gram mandalina, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %27’ sini karşılar. Bununla beraber A vitamini ve B9 vitamini içermektedir. Mandalinada bulunan mineraller ise fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyumdur. Mandalina yüksek posa içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler. İdrar söktürücü özellik gösterir bu sayede böbrek hastalıklarının oluşmasını önler. Kolesterolü dengede tutarak kötü kolesterol yani LDL ‘yi düşürür. Mandalina yüksek antioksidan etki gösterir. Bu sayede vücut serbest radikal oluşumunu engeller. C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildin elastikiyetini korumasının sağlar. Mandalinanın 100 gramı 39 kalori değerindedir.

13.Kivi

Kivi yüksek oranda C vitamini içermektedir. 100 gram kivi 92, 7 mg C vitamini içerir. 100 gram kivi, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %155’ ini karşılar. C vitamini içeriğiyle beraber A vitamini ve B9 vitaminini de bulundurur. Kivideki mineraller ise fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyumdur. Yüksek potasyum içeriği sayesinde spor sonrası oluşan kas kramplarını azaltır. C vitamini içeriğiyle yaşlanma karşıtı etki gösterir. Cildi güzelleştirir ve esneklik kazandırır. Kan basıncını düzenleyerek kalp damar hastalıklarından korur. A vitamini içeriği sayesinde görme fonksiyonlarını düzenler ve göz rahatsızlıklarının oluşmasını engeller. Vitamin ve mineral deposu olan kivi, bağışıklık sistemini düzenleyerek hastalıklara karşı vücudun direncini yüksek tutar. 100 gram kivi 63 kalori değerindedir.

14.Ananas

Ananas iyi bir C vitamini deposudur. 100 gramında 59, 3 mg C vitamini bulunmaktadır.100 gram ananas, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %80’ ini karşılar. Aynı zamanda A vitaminini ve B grubu vitaminlerini de içerir. Ananasın içerdiği mineraller ise potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfordur. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde antioksidan etki gösterir. Bu sayede serbest radikallerin oluşmasını önler. Bağışıklık sistemin güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşturur. A vitamini içeriğiyle görme problemlerini önler ve göz fonksiyonlarını düzenler. B vitamini içeriği sayesinde bilişsel fonksiyonları düzenler. Magnezyum içeriğiyle kemik yapısına katılır. İçeriğindeki bromelain sayesinde kan pıhtılaşmasının önler. Ananasın 100 gramı 49 kalori değerindedir. 

Çilek

15.Çilek

Çilek yaz aylarında sıklıkla tüketilen vitamin deposu bir meyvedir. 100 gramı 75,5 mg C vitamini içerir. 100 gram çilek, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %95’ ini karşılar. Çileğin içerdiği diğer vitaminler ise B9 vitamini ve A vitaminidir. Aynı zamanda magnezyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum içerir.  İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Bununla beraber bağırsak problemlerini önleyerek sindirim sistemini düzenler. Kalsiyum içeriği sayesinde diş ve diş etinin yapısına katılır. Yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle antioksidan etki gösterir. Bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç oluşmasını sağlar. Çilek idrar söktürücü özelliğe sahiptir. 100 gram çilek 32 kalori değerindedir.

16.Patates

Patatesin 100 gramında 24 mg C vitamini bulunur. 100 gram patates, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %40’ ını karşılar. Aynı zamanda A vitamini ve B9 vitamininden de zengindir. Patateste bulunan mineraller ise çinko, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur. Patates yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır. İçeriğindeki vitaminler sayesinde antioksidan özelliği yüksektir. Gluten içermemesiyle çölyak hastalarının besin listelerinde sıklıkla tercih edilir. Kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle kan basıncını düzenler ve kalp damar sağlığına faydalıdır. C vitamini içeriği sayesinde cilt esnekliği sağlanır ve deride kırışıklık oluşumunu önler. Aynı zamanda ciltte göz altı şişliği ve göz altı morluklarında patates kullanılır. 100 gram patates 68 kalori değerindedir.

17.Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının 100 gramı 109, 1 mg C vitamini içerir. 100 gram brüksel lahanası, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %181’ ini karşılar. C vitamini içeriğinin yanı sıra A vitamini ve K vitamini içeriği oldukça yüksektir. Brüksel lahanasında bulunan mineraller ise azot, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyumdur. Yüksek K vitamini içeriğiyle kan pıhtılaşmasını sağlar ve kemik yapısına katılır. C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini düzenler. Aynı zamanda brüksel lahanası yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde kansızlığı önler. Bilişsel fonksiyonları düzenleyerek Alzheimer riskini düşürür. Brüksel lahanası kabızlığı önler ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. 100 gram brüksel lahanası 44 kalori değerindedir.

18.Kuş Üzümü

Kuş üzümünün 100 gramı 4, 7 mg C vitamini içerir. 100 gram kuş üzümü, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %8’ ini karşılar. Kuş üzümü A vitamini ve B6 vitamini için de iyi bir kaynaktır. İçeriğinde bulunan mineraller demir, fosfor, magnezyum ve kalsiyumdur. Kuş üzümü bazı kanser türlerinin oluşmasını engelleyici etkiye sahiptir. Tansiyon ve kolesterol değerlerinin dengede olmasını sağlar. Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsak problemlerini önler. Kuş üzümü içeriğindeki C vitamini sayesinde cilt yapısına katılır. Cilde parlak bir görünüm verir ve ciltte oluşabilecek kırışıklıkları önler. Balgam sorununu azaltmaya yardımcıdır. Kuş üzümünün 100 gramı 44 kalori değerindedir. 

19.Papaya

Papaya yüksek oranda C vitamini içeren bir meyvedir. 100 gramında 61 mg C vitamini bulunmaktadır. 100 gram papaya, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %100’ ünü karşılar. Bununla beraber A vitamini ve B grubu vitaminlerini içermektedir. Papayada bulunan mineraller ise demir, potasyum, kalsiyum, manganez ve bakırdır. Yüksek C vitamini içeriğiyle antioksidan etkiye sahiptir. A vitamini sayesinde görme sağlığının korunmasını sağlar. Papaya yüksek oranda lif içeriğine sahiptir. Sindirim sistemini yardımcıdır ve kabızlığı önler. Cilde parlaklık kazandırır aynı zamanda esneklik sağlar.  Bağışıklığı önemli ölçüde yükselterek hastalıklara karşı direnç oluşmasını sağlar. Papaya bazı kanser türlerini önleyici etkiye sahiptir. Papayanın 100 gramı 42 kalori değerindedir. 

20.Kavun

Kavunun 100 gramında 21 mg C vitamini bulunur. 100 gram kavun, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %35’ ini karşılar. C vitamini içermesiyle beraber A vitamini de içermektedir. Kavundaki mineraller ise magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyumdur. C vitamini ve potasyum içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kemik sağlığına faydalıdır. A vitaminiyle katarakt gibi görme problemlerini önler ve göz sağlığını korur. Cilt yapısını düzenleyerek cildin esnek yapıda olmasını sağlar. Yüksek oranda lif içerir. Lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk sağlanır. Kavun, üreme sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. 100 gram kavun 41 kalori değerindedir. 

21.Erik

100 gram erik 9, 5 mg C vitamini içermektedir. 100 gram erik, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %16’ sını karşılar. C vitamini içeriğinin yanında A vitamini ve B grubu vitaminlerini de içermektedir. Erikte bulunan mineraller ise potasyum, bakır, demir ve fosfordur. Erik, yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Potasyum içeriği sayesinde böbreklerin çalışmasına yardımcı olur. Östrojen hormonunu dengeler. C vitamini içeriğiyle antioksidan etki gösterir. Cilt esnekliğini sağlar. Damar tıkanıklığını önler ve kalp damar sağlığı için önemli bir meyvedir. Magnezyum içeriğiyle spor sonrası oluşabilecek kas kramplarını önler. Erikte bulunan A vitamini göz sağlığını korur. 100 gram erik 45 kalori değerindedir. 

Ispanak Yaprağı

22.Ispanak

Ispanak yüksek miktarda vitamin içermektedir. 100 gramında 35, 7 mg C vitamini bulunmaktadır. 100 gram ıspanak, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %56’ sını karşılar. C vitamini içeriğinin yanında B9 vitamini, A vitamini ve K vitaminini de içermektedir. Ispanakta bulunan mineraller ise demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve selenyumdur. Ispanak damarlardaki pıhtılaşmayı engelleyerek kalp damar sağlığı için önemli bir görevde yer alır. Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler ve bağırsak dostudur. K vitamini içeriğiyle kemik erimesi riskini azaltır. C vitamini içeriğiyle antioksidan etki gösterir. Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. B9 vitamini sayesinde bilişsel fonksiyonlarını düzenler ve Alzheimer oluşma ihtimalini düşürür. Ispanağın 100 gramı 24 kalori değerindedir.

23.Semiz Otu

Semiz otunun 100 gramında 24,6 mg C vitamini içermektedir. 100 gram semiz otu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %41’ ini karşılar. Bununla beraber A vitamini, B9 vitamini ve K vitamini içermektedir. Semiz otunda bulunan mineraller ise kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve sodyumdur. Antioksidan içeriği sayesinde bazı kanser türlerini önleyici etki gösterir. Omega 3 yağ asitleri sayesinde özellikle çocukların beyin gelişimini destekler. Semiz otu idrar söktürücü etki gösterir ve böbrek sağlığını korur. C vitamini içeriği sayesinde ciltte oluşabilecek kırışıklıları önler ve cilde esneklik kazandırır. Semiz otunda bulunan vitaminler kansızlık riskini düşürür. 100 gram semiz otu 22 kalori değerindedir. 

24.Kıvırcık Lahana

Kıvırcık lahana vitamin içeriği oldukça yüksek bir besindir. 100 gramında 95 mg C vitamini bulunmaktadır. 100 gram kıvırcık lahana, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %158’ ini karşılar. C vitamini içeriğinin yanı sıra B3 vitamini, A vitamini ve K vitaminini içerir. Kıvırcık lahananın içerdiği mineraller ise demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyumdur. Kıvırcık lahana kolesterolü dengeler ve kalp damar sağlığını korur. A vitamini içeriğiyle görme problemlerinin oluşmasını önler. C vitamini içeriği sayesinde cilt sağlığını korur ve ciltteki kuru görünümü engeller. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde kandaki toksik maddelerin temizlenmesini sağlar. 100 gram kıvırcık lahana 51 kalori değerindedir. 

C Vitamini İçeren Takviyeler

C vitamini insanın hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini sağlayan bir vitamin türüdür. Vücuda oldukça fazlası faydası bulunmaktadır. Özellikle antioksidan içeriğiyle serbest radikal oluşumunu engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşturulmasını sağlar. Günlük alınması gereken C vitamini miktarı kişiden kişiye göre değişir. Bu değişim kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlıdır. C vitamini ihtiyacı besinlerden veya takviyelerden karşılanabilir. Fakat ilk tercih edilen doğal besinler olmalıdır. Günlük beslenmeyle gıdalardan alınan C vitamininin gösterdiği antioksidan içerik daha fazladır. Bu sebeple öncelik C vitamininden zengin besinleri günlük beslenmeye eklemek olmalıdır. Mevcut hastalık veya büyüme gelişme dönemi gibi durumlarda C vitamini ihtiyacı yeterince karşılamaz. Bu noktada C vitamini takviyelerinden faydalanılır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!