bir yudum çay sizi rahatlatacak

Bir Yudum Çay Sizi Rahatlatacak!

Çay sakinlik sağlayabilir mi? Passifloralı çay nedir? Lavanta çayı sakinleştirir mi?

Daha önce çayın, ruh halini değiştiren bir büyüsü olduğunu fark etmiş miydiniz? Araştırmacılar, bir fincan çayın içindeki bileşenlerin ruh halini iyileştirebileceğini, odaklanmayı kuvvetlendireceği ve hatta belki de depresyon ve demansı nasıl önleyebileceğini araştırıyorlar. Yüzyıllardır tüketilen çay, dünyanın her yerindeki insanlar için rahatlatıcı ve canlandırıcı niteliklerine tanıklık ettiler. Çeşitli çay çeşitleri, vücutta çeşitli etkiler yaratır. Örnek vermek gerekirse, çeşitli çaylar; meditasyona yardımcı olur, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur, hazımsızlığa iyi gelir. Bu konuyu daha detaylı incelememiz gerekirse:

Farklı Çay Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Çay, ülkemizde ve Dünya’mızda en çok tüketilen içeceklerden biridir. Kendi içinde 5 ana başlıkta incelenip çeşitlilik açısından da geniş bir yelpazeye sahiptir. Vücudumuzda farklı çay çeşitleri farklı etkiler göstermektedir. Bu başlığımızda sizler için en çok tercih edilen bitki çaylarının vücuda sağladığı etkileri derledik:

Rezene çayı: Gaz problemlerine ve kabızlığa iyi gelir. Solunum sistemi problemleri; grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen rahatsızlıklara karşı ilaç gibidir.

Papatya çayı: En bilinen özelliğiyle papatya çayı, sakinleştirici etkisiyle vücuda sakinlik verir. Stres ve kaygıyı azaltma da uyku sorunlarını gidermede oldukça etkilidir.

Melisa çayı: Uyku kalitesini arttırma konusunda, mide şikayetlerini azaltmada etkin rol oynayan melisa çayı, sindirimi sistemini de destekleyerek mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olur.

Lavanta çayı: Lavanta çayının, hazımsızlığı, şişkinliği ve gaz problemlerini hafifletme etkisi vardır. Ayrıca, kasların ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltarak oluşabilecek ağrıyı hafifletme etkisi bulunmaktadır.

Yeşil çay: Yeşil çay, içerisinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Kolesterol ve yağ dengesinin iyileştirilmesinde, tansiyonun düzenlenmesinde ve bağırsak sağlığının iyileşmesinde rol oynar.

Beyaz çay: Beyaz çay, içerisinde barındırdığı polifenoller sayesinde kanser ve kardiyovasküler hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıyeten, vücudu enfeksiyonlara karşı korumada rol oynar.

Rahatlama Çayı Nedir?

Hem kokusuyla hem de en güzel muhabbetlere ortak oluşuyla çayların, toplumumuz ve kültürümüz üzerine büyük etkisi vardır. Tıbbi açıdan vücuda destek sağlayan çaylar, sağladıkları bütün yararların yanında vücuda verdiği sakinlik ve yatışma hissiyle de ön plana çıkmaktadır. Bütün bir haftanın yorgunluğunu üzerinizden alacak, uykusuzluk sorununuza son olacak rahatlama çayları çoğu zaman sizi mental olarak da iyileştirmektedir. Rahatlamak ve sakinleşmek için kullanılan birçok farklı çay çeşidi vardır. Fakat bunlar arasında en çok talep gören ve bilinen çaylara örnek verecek olursak; papatya çayı, melisa çayı, lavanta çayı, passiflora çayı. 

Passiflora Nedir?

Passiflora çayının ne olduğuna değinmeden önce, passifloranın ne olduğunu bilmek gerekir. Passiflora, adını çarka benzeyen görüntüsünden alan çarkıfelek bitkisinden almaktadır, çarkıfelek olarak bilinen çiçeğin bilimsel adıdır. Dünya çapında çeşitli tedaviler için kullanılan bu bitki, genellikle uykusuzluk, kaygı ve stres sorunları için güzel bir yöntemdir. Passiflora kullanımı, anksiyete, kaygı bozukluğu, uykusuzluk gibi psikolojik sorunların semptomlarını minimuma indirgeme konusunda başarılı bir yöntem olduğundan oldukça yaygın bir kullanımı söz konusudur. 

Bütün bu bilgilere ek olarak, passiflora bitkisi, dikkat eksikliği, kalp ritmi bozuklukları, hemoroid sorunları, menopoz dönemi yaşanacak çeşitli sıkıntılar gibi çeşitli sıkıntılara da çare olabilmektedir.

Passifloralı Çay Ne İşe Yarar?

Günümüzde popülerliği günden günde artan passifloralı çayı, bu denli popüler kılan ve talep edilmesindeki en büyük etkenlerden biri elbette ki vücuda sağladığı faydalardır. Passifloralı çayın vücuttaki olası faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Vücudu sakinleştirir ve rahatlatır. 

Mental sağlık üzerindeki etkileriyle ön planda olan passiflora çayı, sinir stres gibi olumsuz ruh hallerinin giderilmesine yardımcı olur.

  • Ağrılara iyi gelmektedir.

Passifloralı çay, yatıştırıcı ve spazm önleyici etkisiyle olası bir ağrıda ağrı kesici etkisi göstermektedir. Kas ağrısı, karın ağrısı, migren gibi ağrılı süreçlerde doğal ağrı kesici olarak kullanılan passifloralı çay, regl döneminde sancılı geçen sürece büyük katkı gösterdiğinden kadınların vazgeçilmezi olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

  • Daha dinç bir görünüm elde etmek için tüketilir.

Passiflora içerisinde bulundurduğu bol miktarda C vitamini ve antioksidanlar sayesinde yaşlanma belirtilerini en aza indirgeyerek antiaging bir yapı oluşturur. Cildin içerisindeki kolajen miktarını muhafaza ederek, cilde elastik bir yapı kazandırır. Bu vesileyle, passiflora tüketimi cildin daha diri ve genç görünmesini sağlar.

  • Sigarayı bırakmak isteyenler için oldukça etkili bir yöntemdir!

Passiflora bitkisi doğası gereği nikotin ihtiyacını azaltan bir besin kaynağı olduğundan, nikotine bağlı olarak nikotin bağımlılığını azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Vücuttaki sinir ve stresi düzenleyip minimuma indirmesiyle de sigaraya olan ihtiyacı azaltır. Passifloranın rahatlatıcı etkisinden kaynaklı olarak da, sigara tüketme isteğini doğal olarak kesmektedir.

Papatya Çayı Sakinleştirir mi?

Sakinleştirici özelliğiyle öne çıkan papatya çayı, stres, kaygı ve uykusuzluk gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı oluyor. Tek başına kokusuyla bile zihne dinginlik veren papatya, içerdiği çeşitli minerallerle stresi azaltmaya ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Aromatik bir çay olan papatya, aynı zamanda çok hafif bir sakinleştirici olarak kabul edildiğinden hem fiziksel hem de zihinsel olarak sakinleşmenize yardımcı olabileceği araştırmalar sonucu söylenmiştir. Ayrıca, sakinleştirici etkisiyle papatya çayı yüzyıllardır uyku ve rahatlamaya yardımcı olarak kullanılmıştır. Papatya çayı, uykuyu teşvik etmek için mükemmel olan hafif bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Uykuya daldıktan sonra papatya uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir, böylece dinlenmiş ve tazelenmiş olarak uyanırsınız. Papatyanın ayrıca depresyon ve diğer zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkili uyku kalitesi sorunlarına da yardımcı olduğu gösterilmiştir. 

Çayın Huzur Veren Gücü!

Herby No Stress çaylarının içeriğindeki passiflora, melisa ve lavanta da tam olarak istediğiniz sakinleştirici etkiyi sizlere sağlayabilir. İçerisinde bulundurduğu etkenler sayesinde vücudunuzda sakinleştirici etki yaratabilir. Bu sayede vücudunuzun dinlenmesine destek olabilir.

Gerek sorumluluklarımızın getirdiği yüklerden gerekse içerisinde yaşadığımız kargaşanın getirisi olan sinir, stres ve yorgunluğun sebep olduğu çöküşü minimuma indirgemek için, kendi hayatımızdan feda ettiklerimizin yerine ne yapıyoruz hiç düşündünüz mü? Şehrin akış hızına bıraktığımız belki de mutlu olduğumuz anlardır. Kendimiz için önemli olan anları ne denli umursayıp kendi mental sağlığımız için önlem alıyoruz? Bazen bütün bir haftanın yorgunluğunu, çekilmez sandığımız dertlerin devasını bir sıcak çayda bulabileceğinizi hiç düşündünüz mü? En değerli vakitlerimiz aslında sanılanın aksine kendimizle en çok vakit ayırdığımız zamanlardır. Naçizane tavsiyemiz, kendinize bir iyilik yapın ve sıcak bir çay eşliğinde hayata şükranlarınızı sunun. Eminiz ki, size de huzurlu gelecektir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!