çay içerek zayıflamak mümkün mü

21 Günlük Challenge: Çay İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

Hangi çaylar zayıflamaya destek olur? Yeşil kahveli mangolu çay nedir? 21 Günde yenilenmeye hazır mısınız?
Bir Yudum Çay Sizi Rahatlatacak! Okunuyor 21 Günlük Challenge: Çay İçerek Zayıflamak Mümkün mü? 6 dakika İlerle En Uzun Geceye Cilt Nemlendirme Tüyoları

Son zamanlarda oldukça popülerleşen ‘’çay içerek kilo vermek’’ düşüncesi yapılan varsayımlardan sonra gözleri bilimsel çalışmalara çevirdi. Çok sayıda yapılan bilimsel çalışma, özellikle yeşil çay tüketicilerinin, yeşil çay tüketmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiklerini gözlemlemiştir. Yani, haberler iyi olabilir! Spor çantalarınızı rafa kaldırıp su ısıtıcılarınızı çalıştırmanın zamanı gelmiş olabilir! Fakat, konuyu daha derinlemesine incelemek ve doğru anlamamız da önemli. Bu sebeple, sizleri yazımızla baş başa bırakıyoruz; keyifli okumalar dileriz.

Hangi Çay Türleri Zayıflamayı Destekler?

Bazı çay türleri zayıflama konusunda daha etkilidir.

Yeşil Kahveli Mangolu Çay: 

Öncelikle, yeşil kahve çekirdeğinin ne olduğundan bahsetmemiz gerekirse; yeşil kahve çekirdeği, bildiğimiz kahve çekirdeğinden elde edilir. Fakat, yeşil kahve çekirdeğini klasikleşmiş olan kahve çekirdeğinden ayıran bazı temel süreçler bulunmaktadır. Bunun temeli, kahve çekirdeğinin işlenme sürecidir. Hepimizin bildiği kahve çekirdeğinin, kavurma işleminden geçmemiş hali olan; yeşil kahve çekirdeği, diğer çekirdeklere nazaran faydalı olarak bilinen birçok besin içeriği barındırıyor. Yeşil kahve çekirdeği, sağlığa yönelik faydalarıyla oldukça göz önünde olmasının yanı sıra lezzetli aromasıyla, kolay içimiyle de oldukça popülerleşmiş durumda. 

Yeşil kahve çekirdeği faydalarını, içerisinde bulunan klorojenik aside borçludur. Antioksidan seviyesi bakımından da oldukça zengin olan yeşil kahve çekirdeği, vücuttaki iltihabı azaltma konusunda, hücreler için yaşlanma karşıtı görevini üstlenme konusunda tam bir savaşçı rolü görmektedir. Bütün bu etkilerin yanında, yeşil kahve çekirdeği kilo vermeye olan etkisiyle de isminden söz ettirir. Yeşil kahve çekirdeğinin, kilo vermeye yardımcı olacağını savunan birçok araştırma bulunmaktadır. Hatta, günümüzde bu araştırmaların sayısı giderek artmaktadır.

Yeşil kahveli mangolu çaya değinecek olursak, temelinde yeşil kahve çekirdeği barındıran mango ile lezzetlendirilen bu çay, her yudumda size eşsiz bir deneyim sunacaktır. Ağızda bıraktığı hoş tadıyla ve sağlığa olan etkisiyle adından söz ettirmeyi başaran yeşil kahveli mangolu çayın adını daha sonraki günlerde daha çok duyacağınıza eminiz.

Elma Sirkeli Çay:

Son zamanların bir diğer gözdesi ise elma sirkeli çay. Elma sirkeli çay, sağlığa olan birçok potansiyel faydasıyla popülerlik kazanmaya devam ediyor. Elma sirkesi çayının temel potansiyel sağlık yararları, elma sirkesi, yeşil çay, zencefil ve limon kabuğu gibi ana bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Elma sirkesi çayı, doğrudan çay yapraklarıyla yapılmadığı için teknik olarak çay değildir. Elma sirkesi çayı, elma sirkesi, sıcak su ve limon suyu, bal ve baharat gibi diğer bileşenlerin bir karışımıdır. Fakat, günümüzde içerisine yeşil çay eklenmiş daha sağlıklı olabileceği düşünülmüş çaylar bulunmaktadır. Sağlığa çeşitli katkıları olan elma sirkeli çayın asıl popülerleşme nedeni, kilo vermeye olan etkisidir.

Elma sirkeli çay için küçük çaplı bir araştırma yapılmış ve elma sirkesi, düşük kalorili bir diyetle eşleştirildiğinde daha fazla kilo kaybına neden olmuştur. Elma sirkesi çayının ayrıca halk arasında iyi olarak bilinen HDL kolesterolü artırırken iştahı, vücut kitle indeksini, kalça çevresini, toplam kolesterol düzeylerini ve trigliserit düzeylerini de önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre de elma sirkesindeki asetik asit, yağ yapım süreci olan lipogenezi azalttığı öne sürülmüştür. Bu sebeple, elma sirkesi çayı kilo vermeye yardımcı bir çay olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca, bütün etkilerinin yanı sıra sıcak sıvılar içmek tokluk duygunuzu artırmanıza ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilmektedir. Elma sirkesi çayı gibi düşük şekerli içecekler ve diğer sağlıklı beslenme değişiklikleri, soğuk sıvıların içilmesine kıyasla kilo kaybına daha çok yardımcı olabileceği ve metabolizmayı hareketlendirebileceği düşünülmektedir.

Yeşil Çay:

Kilo vermeye yardımcı olan çaylardan bahsederken yeşil çayı atlamak olmazdı. Çünkü bilinenin üzerine, yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ hücrelerini parçalamaya yardımcı olabilecek kafein ve bazı biyoaktif maddeler içerir. Bununla birlikte, kilo vermeyle ilgili çoğu çalışma, içeceğe değil, yeşil çay ekstraktlarına ya da takviyelerine odaklanmıştır. Yeşil çayın bulundurduğu kafein içeriği, çok sayıda çalışmada yağ yakımına yardımcı olduğu ve egzersiz performansını artırdığı tespit edilen iyi bilinen bir uyarıcı olarak bilinmektedir. Bütün bunların yanı sıra, yeşil çay antioksidan içeriğiyle ön plana çıkan bir içecektir. Kateşin adı verilen güçlü antioksidan deposu olan yeşil çay aynı zamanda, metabolizmayı hızlandırmayı destekleyen bir madde olan epigallokateşin galata sahiptir. Uzun vadede vücut yağının azalmasına yol açabilme, metabolizma hızını arttırma ve zararlı olan iç organ yağlarını azaltma konusunda iyi etkileri bilinen yeşil çayın, kilo vermek isteyen tüketiciler için vazgeçilmez bir içecek olmasına şaşırmamalıyız.

Kilo Verirken Bitki Çayının Önemi Nedir?

Bitki çayları, makul bir diyet ve egzersizle eşleştirildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Yukarıdaki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi, bitki çaylarında kateşin adı verilen, metabolizmayı hızlandıran ve vücudunuzun yağları daha hızlı parçalamasına yardımcı olan bir tür flavonoid bulunur. Birçok çayın içindeki kafein enerji kullanımınızı artırarak vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olur. Bu iki bileşik muhtemelen meydana gelebilecek herhangi bir kilo kaybı için birlikte en iyi şekilde çalışır. Kilo verdikten sonra çay, birkaç kilo verdikten sonra sık görülen metabolizma yavaşlamasını önleyerek kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Bütün yararları bir kenara bıraktığımızda, olaya daha bir basit mantıkla baktığımızda: Eğer her sabah tükettiğiniz sütlü kahvenizin yerini limonlu bir fincan bitki çayıyla değiştirirseniz, günlük toplam kalorinizden neredeyse 300 kaloriyi azaltacaksınız ve doğal olarak kilo verme konusunda destekleyeceksiniz.

Düzenli Bitki Çayı İçmenin Olası Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tüketilen bitki çayı, sağlık üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Düzenli bitki çayı tüketiminin sağlık üzerindeki olası faydaları aşağıda listelenmiştir. 

Düzenli bitki çayı tüketimi:

  • Kan basıncını düşürmede etkilidir.
  • Hücrelerin gençleşmesinde rol oynar.
  • Sindirim sistemini destekleyerek, sindirim sistemini güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kronik hastalıkları önler.
  • Daha sağlıklı bir cilt için cildin altyapısını güçlendirir.
  • Vücutta gençleştirici etki gösterir.
  • Yavaş yaşlanma geliştirerek vücuda anti-aging bir etki sağlar.
  • Beyin fonksiyonlarını uyarır.

Bitki Çayı Tüketimi Kimler İçin Önerilmez?

Çeşitli bitki çaylarının çeşitli etkileri vardır. Her bitki çayı vücutta aynı etkiyi yaratmadığı gibi kullanım alanları ve yan etkileri de farklıdır. Özellikle gebe olan bireylerin bitki çayı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Düşük yapma, erken doğuma gitme gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Bu sebeple, özellikle gebe bireylerin bitki çayı kullanımından önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Ayrıca, bitki çaylarının içerisinde barındırdığı kafein oranından sebep bebeklerin tüketimi pek doğru bulunmamaktadır. Özellikle, ilk 6 aydan önce bitki çayı tüketimi önerilmez. Bunların dışında, bazı bitki çayları bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. İstenmeyen sonuçları önlemek için bitki çayı tüketmeden önce sağlık uzmanınızla görüşmenizde fayda vardır.

21 Günde Yenilenin!

Herby 21 gün fit çay’ını duymuş muydunuz? Herby markası sayesinde 21 gün boyunca beslenmenize dikkat ederek Herby’nin muhteşem çaylarından destek alıp vücudunuzun yenileyin! 21 gün içerisinde vücudunuzdaki değişiklikleri fark edip kilo verme konusunda hız kazanacağınız ve muhteşem çayları tadacağınız bir serüvene hazır olun.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.