aromalı yeşil çaylar zararlı mı

Aromalı Yeşil Çaylar Zararlı mı?

Aromalı yeşil çay nedir? Aromalı yeşil çay açık yeşil çay kadar etkili mi?

Camellia sinensis yapraklarından elde edilen yeşil çayın vücudumuza pek çok faydası vardır. Ancak abartılan faydaları, yeşil çayı birçok insan tarafından “abartılı bir diyet objesi” haline getirmiştir.  

Yeşil çay, yapay tatlar içerene kadar güvenli bir içecektir. Yapay aromalar genellikle çayın tadını daha içilebilir kılmak için kullanılır. Yapay tatlandırıcıların sağlığınıza uzun veya kısa vadede olumsuz etkileri olabilir, bu nedenle yapay tatlandırıcılı çaylardan uzak durulmalıdır. Ancak yapay aromalar, tatlandırıcı kullanılmadıysa problem yaratmaz.

Aromalı Yeşil Çay Nedir?

Aromalı yeşil çay, klasik bir yeşil çaya farklı aromalar katılması ile elde edilen bir çay türüdür. Bu aromalar kimi zaman kurutulmuş meyve parçaları, baharatlar, çiçekler, otlar, kuruyemişler gibi lezzet ve görsellik katan ögelerle sağlanırken, kimi zaman aspartam, sakarin, sukraloz gibi sağlığa zararlı yapay tatlandırıcılar içerebilir.  

En çok tüketilen aromalı yeşil çaylar; çilek, limon, elma, ahududu, nane, vanilya, bergamot gibi insanların günlük tüketimlerine aşina olan tatlardan oluşur. Genellikle poşet veya kutulu çay olarak satılır. 

Aromalı Yeşil Çay Açık Yeşil Çay Kadar Etkili mi?

Yeşil çayın içine katılan aromalar, çaya lezzet ve çeşitlilik katar. Bunun dışında klasik bir yeşil çaya göre aynı etkilere sahiptir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, yeşil çaya aroma veren maddelerin doğal olarak katılmış olmasıdır. İçerisinde farklı kimyasallar ve bileşenler bulunan yeşil çaylar sağlık açısından risk teşkil edebilir. 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çaylar, içerdikleri aktif bitki bileşiklerin etkisi ile birçok faydaya sahiptirler. Bu faydalar şöyle listelenebilir:

  • İşlenmemiş olduklarından zengin bir içeriğe sahip olan yeşil çaylar, polifenol adı verilen koruyucu bitki bileşikleri açısından zengindir.
  • Kafein gibi doğal uyarıcılar içerdiğinden odaklanmayı ve uyanık kalmayı destekler. 
  • Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan L-theanine amino asidi sayesinde sakinliği teşvik eder. 
  • Faydalı polifenoller, yaşlanmanın beyin üzerindeki zararlı etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
  • Yapılan çalışmalar sonucunda insülin duyarlılığını artırabileceği ve bunun sonucunda kan şekeri yönetimi üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabileceği ortaya çıkmıştır. 
  • Kolesterol yönetimi üstündeki faydaları nedeniyle kalp sağlığını destekler.
  • Kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olarak kırık riskini azaltabilir.
  • Bağırsakta bulunan faydalı bakterileri besler. 

Aromalı Yeşil Çayın Farkları Nedir?

Aromalı yeşil çayları, klasik yeşil çaylardan ayıran en önemli özellik, içerdiği tatlar ve farklı aromalardır. Bazı aromalı yeşil çaylar, içeriğinde tatlandırıcı da içerebilir. Bu da o yeşil çayı klasik yeşil çaylara göre daha tatlı yapar. 

Yeşil çaya eklenen aromalar, çayın içindeki bileşenlerin etkilenmesine yol açabilir. Ürünün içeriğine bağlı olarak; kafein gibi bileşenlerin oranı farklı olabilir. Eklenen tatlar sırasında farklı kimyasallar da içerebileceğinden raf ömrü diğer eşil çaylara göre daha uzun olur. 

Şeftali & Vanilyalı Yeşil Çay Tatlı İhtiyacına İyi Geliyor!

Herby’nin özenle hazırladığı şeftali ve vanilya aromalı yeşil çay, tatlı ihtiyacınızı doğal aromalarla karşılamanıza yardımcı olur. Çayın içinde bulunan vanilya aroması, çaya tatlı tadını verir. Şeftali aroması ise vanilyanın baskınlığını hafifleterek daha yumuşak bir içim sağlar. 

Ödem Atıcı Mango & Ananas Yeşil Çay!

Yeşil çayların en büyük özelliklerinden biri ödem atmaya yardımcı olmasıdır. Ananas ve mango gibi doğal diüretikler içeren meyveler, vücudun su atmasına yardımcı olur. Herby Yeşil Çay Mango & Ananaslı aromaları ile ödem atmaya yardımcı olur. Mango ve ananas aroması, yumuşak bir içim sevenler için uygun aromaya sahiptir. Kolay içimi ile akşamları yemekten bir süre sonra içilerek vücudu rahatlatır ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. 

Çilek & Lime Tadında Antioksidan Deposu

Herby markasının en gözde ürünlerinden biri olan çilek ve lime tadındaki yeşil çay, içeriğindeki bileşenler yardımı ile ciddi bir antioksidan deposu olarak öne çıkar. Çilek ve lime, C vitamini, çeşitli flavonoidler ve mineraller bakımından zengin meyvelerdir. Doğal aroma vericilerle yeşil çayın içine eklendiklerinde bu özelliklerini kullanarak kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olurlar. Yumuşak bir içime sahip olan bu aromalı yeşil çay, ekşi-tatlı bir tat arayanlar için uygundur. 
Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!