Latte Nedir?

Latte Nedir?

İtalyanca süt anlamına gelen “latte”, kahve kültüründe önemli yer tutan içeceklerden biridir. Genellikle buharla ısıtılmış süt kullanıldığından üst kısmı oldukça yumuşa bir dokuya sahiptir.  Latte, süt köpüğü ile süslenmiş ve genellikle krema şeklindeki kalın süt köpüğünden daha ince bir süt tabakası içerir.

Kahvesinde sütü daha belirgin sevenler ve daha yumuşak içimli kahve arayanlar için uygun bir içecek olan latte, vanilya, tarçın veya fındık aromaları gibi çeşitli şuruplarla tatlandırılabilir.

Latte Nasıl Yapılır?

Evde latte yapımı oldukça kolaydır. Sadece birkaç basit malzeme ile latte yapmak mümkündür. Evde latte yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Espresso veya güçlü demlenmiş kahve (1-2 shot)
 • 1 su bardağı süt (tercihen taze ve soğuk)
 • Şeker veya tatlandırıcı (isteğe bağlı)
 • Vanilin, tarçın gibi ek tatlar (isteğe bağlı)

Latte yapımı için önce espresso hazırlanmalıdır. Evde bir espresso makinesi yoksa, çok güçlü bir kahve demleyerek veya alternatif olarak Türk kahvesi gibi yoğun kahve türleri kullanarak bir veya iki shot espresso hazırlayın.

İkinci aşama olarak sütü hazırlayın. Bir sos tenceresinde veya mikrodalgada, bir su bardağı sütü ısıtın. Buradaki püf nokta sütü kaynatmadan sadece ısıtmaktır. Sütü buharla ısıtma yeteneğine sahip bir buhar çubuğu veya süt köpürtücü kullanarak buharla ısıtıp köpürtmek daha iyidir. Sütü köpürtürken içine hava karıştırarak yoğun bir süt köpüğü elde edin.

Latteyi hazırlamak için hazırladığınız espresso veya güçlü kahveyi bir bardağa ekleyin. Hazırladığınız sıcak sütü üzerine dökün. Süt, espresso ile karışmalıdır. İsteğe bağlı olarak şeker ya da tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu aşamada isteğe bağlı olarak farklı aromalara sahip şuruplar da ekleyebilirsiniz. 

Son aşamada köpürttüğünüz süt köpüğünü latte'nin üstüne ekleyin. İsteğe bağlı olarak, üzerine tarçın veya kakao serpiştirerek servis edin ve sıcak sıcak tüketin. 

Diyette Latte Tüketilir mi?

Diyet yaparken latte tüketmek, içerdiği kalorilere ve kullanılan malzemelere dikkat edildiği sürece olağan bir durumdur. Kalori oranının düşük olması için düşük yağlı veya yağsız süt kullanarak hazırlanan latteyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, sütünüzü tatlandırmak için daha az miktarda şeker veya şeker yerine düşük kalorili tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.

Kalori oranı düşürmek için espresso miktarını düşürebilirsiniz. Bir shot espresso kullanmak yerine yarı shot veya daha az kullanarak latte'nin kalori içeriğini düşürebilirsiniz. Özellikle veganlar için birçok bitki bazlı süt alternatifi bulunur. Bu sütler, hayvansal sütler yerine daha az yağ ve kalori oranı içerir. Bu sütler, süt alerjisi veya laktoz intoleransı olanlar için uygun bir seçenek olabilir.

Aromalı Latte Çeşitleri Nelerdir?

En çok tüketilen aromalı latte çeşitleri şunlardır:

 • Vanilya latte
 • Tarçınlı latte
 • Badem latte
 • Fındıklı latte
 • Lavantalı latte
 • Çikolatalı latte
 • Meyveli latte
 • Hindistan cevizi latte
 • Bal ve Tarçınlı latte
 • Kâğıt helva latte

Zerdeçal Latte Ne İşe Yarar?

Saf Nutrition markasının ürettiği zerdeçal latte mix, içinde bulunan malzemeler sayesinde su dışında herhangi bir işlev gerektirmeden latte hazırlamanıza yardımcı olur. Bu içecek, doğal bir anti-enflamatuar bileşen olan curcumin açısından zengindir. Curcumin üzerinde yapılan araştırmalar, bu bileşenin depresyona karşı faydaları olduğunu göstermiştir. Zerdeçal latte, Hindistan cevizi sütü, organik zerdeçal ve organik tarçın içerir. İçerisindeki Hindistan cevizi sütü sayesinde yalnızca sıcak su ile kolayca hazırlanabilir. 

Zerdeçal Latte Zayıflamaya Destek Olur mu?

Zerdeçal latte, düşük kalori oranı ve organik içeriği dolayısıyla zayıflamak isteyenler için ideal içeceklerden biridir; ancak tıpkı diğer içeceklerde olduğu gibi zerdeçal latte de tek başına tüketilerek zayıflamaya yardımcı olabilecek bir içecek değildir. 

Zerdeçal Lattenin Bağışıklık Üzerindeki Etkisi Nedir?

Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin, Kurkumin, antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip bir bileşiktir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir. Kurkuminin anti-enflamatuar özellikleri, vücuttaki iltihaplanma tepkilerini azaltabilir. Bu, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir; ancak unutulmamalıdır ki zerdeçal latte veya zerdeçal tüketimi tek başına bir mucizeyi ifade etmez. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli bir beslenme, düzenli egzersiz ve uyku gibi yaşam tarzı faktörlerinin de dikkate alınması önemlidir.Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!