retinol nedir

Retinol Nedir?

Retinol ne işe yarar? Retinol serum nasıl kullanılır? Retinol serum kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Retinol, cildin orta tabakasında bulunan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan bir A vitamini formudur. Yaşlanma karşıtı ve hücreleri yenileme özelliği sayesinde serumlara, kremlere, ve losyonlara eklenilebilir. 

Retinol Serum Ne İşe Yarar?

Retinol, cildin gençleşmesini teşvik eden ve ciltteki çeşitli sorunları tedavi eden birçok faydalı özelliğe sahiptir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak kırışıklıkları azaltır, cilt tonunu düzelir, lekeleri azaltır ve cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Retinol, cildin yüzeyindeki ölü hücreleri temizler ve cilt altında kollajen ve elastin üretimini artırır. Bu, cildin daha sıkı, daha esnek ve daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca retinol, ciltteki gözeneklerin tıkanmasını önleyerek sivilce ve siyah noktaların oluşumunu azaltabilir.

Retinol Serum Hangi Ciltler için Uygundur?

Retinol hemen hemen her cilt tipi için uygundur. Kırışık cilde sahip olanlar, cildinin genel görünümünü iyileştirmek isteyenler, akne ve sivilce sorunlarını halletmek isteyenler ve cilt tonunu eşitlemek isteyenler, retinol serumlarını kullanabilirler. 

Retinol Serum Nasıl Kullanılır?

Retinol serumu kullanmadan evvel cildinizin gösterebileceği reaksiyonu test etmeniz gerekir. Bunun için cildinizin küçük bir bölgesinde biraz sürün. Birkaç gün sonra cilt bölgeniz çok kırmızı veya kaşıntılı değilse yatmadan önce cilt bakımı rutininize retinol ekleyebilirsiniz.

Eğer cildiniz seruma karşı olumsuz bir reaksiyon göstermiyorsa ilk aşama olarak cildinizi yumuşak bir temizleyici ile silin ve kurulayın. Retinol serumu uygularken cildinizi ovmayın.  Serumu yüzünüzün tamamına ince bir tabaka halinde uygulayın. Bunu yaparken ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize bulaştırmamaya dikkat edin. Bezelye büyüklüğünde bir doz kullanmanız yeterli olacaktır. Tedavinin ilk birkaç haftasında retinolü yalnızca gün aşırı uygulayın. Son olarak gözeneklerinizi tıkamayacak (komedojenik olmayan) bir yüz nemlendiricisiyle işlemi tamamlayın.

Retinol Serum Ne Zaman Kullanılır?

Retinol serumun günün hangi zamanı kullanılacağı cilt tipine göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak sabah, akşam ve gündüz saatlerinden birbirlerinden bağımsız olmak kaydı ile kullanılabilir. 

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırdığı için güneş ışığına maruz kalmadan önce kullanılması önerilir. Bu nedenle, retinol serumunu genellikle akşamları yatmadan önce temiz cilde uygulamak en etkili yöntemdir.

Eğer gündüzleri kullanacaksanız cildinizi güneş ışığına karşı cildi daha hassas hale getireceğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle, gündüz kullanımlarında mutlak ekstradan güneş losyonu da kullanmanız önerilir. 

Başlangıçta retinol serumunu haftada bir veya iki kez kullanmak, cildinizin bu aktife alışmasına ve olası tahriş veya kurulukları azaltmaya yardımcı olabilir. Daha sonra kullanım sıklığını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Retinol Serum Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Retinol serumu kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Gerek kullanım dozajları gerekse şekli nedeniyle bu hususlara dikkat etmek, retinol kullanımını daha faydalı bir hâle getirebilir. Retinol serum kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Retinol serumunu başlangıçta haftada bir veya iki kez kullanarak başlayın ve cildinizin bu aktife alışmasına izin verin. Daha sonra, cilt toleransınıza bağlı olarak kullanım sıklığını kademeli olarak artırabilirsiniz. Ayrıca, retinol konsantrasyonunu yavaşça artırmak daha iyi bir yaklaşım olabilir.
 • Retinol, cildi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanığı riskini artırabilir. Bu nedenle, retinol serumu kullanırken her gün güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Güneş ışığına maruz kalınacaksa, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Bu serum, cildi kurutabilir ve tahriş edebilir, bu nedenle kuru veya hassas cilde sahip olanlar için nemlendirici kullanmak önemlidir. Nemlendirici, cildin nemini korur ve retinolün neden olduğu kuruluk ve tahrişi azaltabilir.
 • Cildi hızlı bir şekilde yeniden şekillendirme yeteneğine sahip olduğundan, aynı anda kullanılan diğer aktif bileşenlerle birleştirildiğinde cilde fazla stres uygulanabilir. Bu nedenle, retinol serumunu kullanırken diğer aktif bileşenlerin uyumluluğunu göz önünde bulundurmak önemlidir.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde olan kişiler, retinol serumu kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Retinol Serumun Yan Etkileri Nelerdir?

Retinol serum genellikle güvenli bir ürün olarak kabul edilir; ancak bazı cilt tiplerinde ve farklı ürünlerle gösterebileceği reaksiyonlar, çeşitli yan etkilere yol açabilir. Retinol serumun yan etkileri şunlardır:

 • Serum, cildin üst tabakasını hızla yenilediği için, bazı insanlarda cilt kuruluğu ve tahrişe neden olabilir. Bu genellikle cildin daha hassas bölgelerinde, özellikle yanaklar ve çene çevresinde görülür.
 • Ciltteki kan akışını artırabilir ve bu da kısa süreli kızarıklığa neden olabilir; ancak, bu genellikle cildin alışmasının bir parçasıdır ve zamanla azalabilir.
 • Cildin üst tabakasını hızla yenilediği için, bazı insanlarda ciltte hafif bir soyma veya pullanma görülebilir.
 • Cildin güneşe karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle, retinol kullanırken güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı ve her zaman yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu ile birlikte kullanılmalıdır. 
 • Bazı insanlar retinol serumunu kullanırken hafif bir kaşıntı veya yanma hissi yaşayabilirler. Bu genellikle cildin alışmasının bir parçasıdır ve zamanla azalabilir.

Retinol Serum Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Retinol serum seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat etmek, faydalı bir kullanım için çok önemlidir. Ürün bazlı seçim yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Bu tip ürünlerin farklı konsantrasyonları olabilir. Eğer yeni başlayacaksanız düşük konsantrasyonlu bir ürün tercih etmelisiniz. Daha sonra, cilt toleransınıza bağlı olarak konsantrasyonu kademeli olarak artırabilirsiniz.
 • Bazı retinol serumları, cilt için faydalı diğer aktif bileşenlerle birleştirilmişken, bazıları daha sade içeriğe sahiptir. Cildinizin ihtiyaçlarına ve cilt sorunlarına yönelik ekstra faydalar sağlayabilecek bu bileşenler, ürün seçiminizde önemli bir rol oynayabilir.
 • Retinol serum farklı formlarda üretilmektedir. Bunlar; jel, krem ya da yağ gibi farklı formlardır. Bu noktada cilt tipinize ve tercihlerinize bağlı olarak en uygun formülasyonu seçmek önemlidir. Yağlı cilde sahip olanlar için hafif ve yağsız bir formülasyon tercih edilebilirken, kuru cilde sahip olanlar için daha nemlendirici bir formülasyon seçilebilir.
 • Retinol, hava ve ışıkla temas ederse stabilitesini kaybedebilir. Bu nedenle, retinol serumunu seçerken, içeriğin korunmasına yardımcı olan opak ve hava geçirmez ambalajları tercih etmek önemlidir.
 • Piyasada birçok farklı kalitede serum bulunmaktadır. Fiyatlar genellikle marka, içerik ve ambalaj gibi faktörlere göre değişir. Kaliteli bir retinol serumu seçerken, fiyatın yanı sıra içerik, etkinlik ve güvenilirlik gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Her pahalı ürün, kaliteli üründür diye bir genelleme yoktur.
 • Retinol serumunu seçerken, cilt tipinizi ve hassasiyetinizi göz önünde bulundurmak önemlidir. Kuru veya hassas cilde sahip olanlar, daha nazik bir formülasyon ve düşük konsantrasyonlarda retinol içeren ürünleri tercih etmelidir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!