akneler için gül suyu ve aloe vera kullanımı

Akneler için Gül Suyu ve Aloe Vera Kullanımı

Gül suyu nasıl kullanılır? Gül suyunun faydaları nelerdir? Aloe vera ile yapılacak maske tarifleri nelerdir?

Gülleri kim sevmez ki? Eşsiz kokusu ve büyüleyici görüntüsüyle gül, bir çiçekten daha fazlası! Gül yapraklarını kaynatılarak elde ettiğimiz gül suyu, düşündüğümüzden daha yararlı olabilir. Gül suyu kullanımının birkaç yüzyıl öncesine dayandığını ve doğal bir güzellik vaat ettiğini duymuşsunuzdur. Hatta, Kleopatra’nın saf gül suyuyla yıkandığı bazı kaynaklarda geçmektedir. Gül suyunun, nemlendirici ve yatıştırıcı özelliklerinin yanı sıra gül suyu doğal bir antiseptik, antiinflamatuar, yaşlanma karşıtı ve antibakteriyel özelliklerini de taşımaktadır. Bu sebeple, gül suyu en üst düzey güzellik güçlerinden biri olarak sayılır.

Bu aynı zamanda üst düzey markaların neden bunu birçok ürününün temeli olarak kullandığını da açıklıyor. 

Gül suyunun sivilce tedavisinde kullanımını destekleyen beş temel özelliği vardır. Bu özellikler  aşağıda liste şeklinde verilmiştir:

-Gül suyu doğal bir antiinflamatuardır.

-Doğası gereği sıkılaştırıcı etki gösterir.

-Antiseptik ve antibakteriyeldir.

-Cildin pH’ını dengeler.

-Antioksidanlara sahiptir.

Bu özellikler gül suyunun sivilce ve diğer cilt rahatsızlıkları için neden faydalı olabileceği hakkında ipuçları verir.

Antibakteriyel Özelliğiyle Gül Suyu

Yapılan araştırmalar sonucunda, gül suyunun antibakteriyel özellik gösterdiği kanıtlanmıştır. Gül suyunun antiseptik özellikleri sayesinde ciltte oluşabilecek enfeksiyonları önlemede etkin rol oynayıp cilt sorunlarını tedavi eder. Akneler üzerinde gül suyu kullanımı için de birçok araştırma bulunmaktadır. Araştırmalar ışığında, gül yağının son derece etkili bir antibakteriyel olduğu ve sivilceyle bağlantılı bir bakteri olan ‘’Propionibacterium’’ aknelerini öldürdüğü sonucuna varmıştır.

Gül Suyu ve Cilt pH’ı

Dermatoloji uzmanlarına göre, cilt tahrişini ve intoleransını en aza indiren, kullanımı güvenli olan cilt bakım ürünlerinin pH seviyesi 4,0 ila 5,0 arasında belirlenmiştir. Saf gül suyunun pH’ı ise 4,0 ila 4,5 arasında değişiklik gösterdiğinden cilt pH’ını dengelemede gül suyu kullanımı ideale yakındır.

Antioksidan Olarak Gül Suyu

Yüzde biriken fazla serbest radikallerin cilt iltihabına neden olabileceğini ve bunun sonucunda ciltteki gözeneklerin ve sivilcelerin tıkanmasına sebebiyet verebileceği söylenmektedir. Gül suyu gibi topikal antioksidanlar serbest radikal oksidasyonunu sınırlamada etkin rol oynayabilir. Bu sebeple düzenli gül suyu kullanımı, sivilce oluşumunu ya da gözeneklerin tıkanmasını önler.

Gül Suyunu Cildinizde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yüzünüzdeki Fazla Yağları Arındırın!

Yumuşak bir pamukla ya da pamuk pedinizi soğutulmuş gül suyuyla nemlendirin ve temiz cildinizde hafifçe gezdirin. Temizleme sonrasında cildinizde kalan fazla yağ ve kirin gittiğini gözlerinizle göreceksiniz.

Cildinizi düzenli olarak gül suyuyla toniklemek, tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca gül suyu, alkol ya da kimyasal bazlı cilt toniklerine göre cildinizi daha az kurutur.

Nemlendirirken pH Dengesini Koruyun!

Küçük bir sprey şişesini gül suyuyla doldurun ve yüzünüze sıkmak için kullanın. Bu, cildinizin nemlendirilmesine ve doğal pH dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir. Daha fazla ferahlık için şişeyi buzdolabında saklamanızda fayda vardır.

Yorgun Gözlerinizi Rahatlatın ve Şişliği Azaltın!

İki adet pamuğu soğuk gül suyuna batırın ve yavaşça göz kapaklarınıza yerleştirin. Yorgun ve şişmiş gözlerinizi dinlendirmek için pamukları gözünüzde yaklaşık 5 dakika bekletin. Etkisini çok kısa süre içerisinde görmüş olacaksınız.

Akneler için Aloe Vera Kullanımı

Aloe vera sukulent ailesinden bir bitkidir. Yabani olarak yetişir ve kalın, tırtıklı yaprakları vardır. Aloe vera yapraklarının içindeki berrak jel, yanmış veya tahriş olmuş cildi yumuşatmak için topikal olarak kullanılır ve bazı insanlar bunu sivilce tedavisinde kullanır. Aloe veranın antibakteriyel özelliği, aloe verayı sivilce tedavisinde kullanmayı etkili kılan bir özelliğidir.

Aloe verayı tek başına kullanarak da aradığınız sonuçları elde edebilirsiniz. Aloe veranın antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu kanıtlanan özellikler arasındadır. Yüzyıllardır yaraları temizlemek, acıyı dindirmek ve yanıkları iyileştirmek için kullanılan aloe vera, akneler için de kullanımı oldukça yaygındır. Aloe vera kullanımı sayesinde, leke izleri de hafiflemektedir.

Aloe Vera Maskeleri Yaparak Cildinizi Tazeleyin!

Evde hazırlayabileceğiniz pratik maske tarifleriyle cildinize nem kazandırmak ve yenilemek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse aşağıda liste şeklinde verilmiş 5 maske tarifi aşağıda sıralanmıştır;

Aloe Vera, Bal ve Tarçınlı Yüz Maskesi

2 yemek kaşığı saf bal ile 1 yemek kaşığı saf aloe verayı bir kasenin içerisinde karıştırın. Karışımınızın yayılması kolay ancak akıcı bir formda olmamasına özen gösterin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra, 1 çay kaşığı toz tarçını ilave edin ve yüzünüze nazikçe uygulayın. Maske 5 ila 10 dakika boyunca sihrini gerçekleştirirken siz de rahatlayın. Uygulamadan sonra hemen sonra cildinizi iyice durulayın.

Aloe Vera ve Limon Suyu Maskesi

Bu maske için baz olarak saf aloe vera kullanın ve 2 yemek kaşığı aloe veraya yaklaşık bir çay kaşığından biraz az limon suyu ekleyin. İşte bu kadar, hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın karışımı 5 ila 10 dakika cildinizde bırakın. Daha sonra güzelce durulayın.

Aloe Vera Antibakteriyel Sprey

Aloe vera sağlıklı cilt hücresi büyümesini teşvik edebildiğinden, kendi temizleyici aloe spreyinizi yapmanız ya da satın almanız faydalı olabilir. Bu sprey sayesinde, gözeneklerinizi tıkayabilecek, parlamaya ya da aşırı yağ üretimine neden olabilecek etkenler olmadan yüzünüzü nemlendirebileceksiniz.

Aloe Vera, Şeker ve Hindistan Cevizi Yağı Peelingi

Hindistan cevizi yağını baz olarak kullanın, yarım su bardağı beyaz şekere yaklaşık yarım su bardağı hindistan cevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Buzdolabında saklayabileceğiniz peeling karışımı için bir çay bardağı saf aloe vera jeli ekleyin. Kullanmak için karışımı yüzünüze nazikçe sürün. Uygulamayı yaparken peelinginizin göz çevrenize temas etmemesine özen gösterin. Kullandıktan sonra suyla cildinizi iyice durulayın.

Aloe Vera ve Çay Ağacı Yağı Temizleyici

Aloe verayı baz olarak kullanın, karışımı yüzünüze dikkatlice uygulamadan önce arıtılmış su ve 2 ila 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Yaklaşık bir dakika sonra durulayın ve yüzünüzü kurulayın. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!