transandantal meditasyon nedir

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon nasıl uygulanır? Transandantal meditasyon ve zen meditasyonu arasındaki fark nedir?

Kelime, ses veya küçük bir cümlenin kişisel mantra olarak kabul edilmesiyle yapılan basit bir tekniktir. Gözler kapalıyken rahatça oturur pozisyonda, günde iki defa 20’şer dakika boyunca uygulanır. Bu teknik sayesinde konsantrasyon veya ekstra çaba olmadan iç huzura ulaşabilir, derin bir rahatlama ve dinlenme elde edebilirsiniz.

Oldukça spiritüel bir meditasyon formu olan transandantal meditasyonun amacı, varoluş halinin bir üst seviyesine ulaşmak ve yükselmektir. Bu pratiğin öğreticisi, uygulayıcı ile gerek mantrasını belirlerken gerek yol gösterirken bireye özel davranış gösterir. Mantra, kişinin ihtiyaç hissettiği ve zihninde değiştirebileceği ya da ruhsal deneyimi ve farkındalığı sayesinde kurtulabileceği belirli bir şey olabilir. Bu da deneyimi çok kişisel bir boyutta yaşamanızı sağlar.

Mantra Nedir?

Mantra; bir sesi, kelimeyi ya da ifadeyi arka arkaya tekrarlamak anlamına gelen antik bir öğretidir. Mantra’lar (Mantra ile ilgili olarak Fit1001 de bir link bulunamamıştır.)  Zihnimizi ritim, ton ya da fiziksel titreşim yoluyla değiştirebilir. Günlük düşünce akışımızı yarıda keserek dikkatimizi daha sessiz ve soyut bir noktaya taşıyabilir. Manevi bir değeri bulunan ve kutsal kabul edilen mantra’lar, özel ses titreşimlerinden oluşur. Bu titreşimler, zihnin daha fazla kullanılmasını ve odaklanmasını sağlayabilir. Belli bir melodiyle art arda okunan mantra’lar, niyetlerin gücünü kullanmak ve daha derin farkındalığa sahip olmak için uygulanabilir.

Sanskritçe kökenli bir kelime olan mantra, manas (akıl) ve tra (araç) köklerinin birleşiminden oluşur. “Aklın aracı” anlamını taşıyan mantra; Budizm, Hinduizm ve yoga gibi farklı din ile spiritüel öğretilerde önemli bir yere sahiptir. Kişinin belli bir amaç doğrultusunda beyni ile iletişim kurmasını sağlamasının yanı sıra bilinçaltında yer edinmiş negatif düşünceleri silip zihinde yeni olumlu şeylere yer vermeye yarar. Bilincin gerçekliğinden geçerek bilinçaltına ulaşmaya yardımcı olur. Mantra’ların etkisiyle bilinçaltına istenen düşünce kalıpları yerleştirilebilir. Ayrıca bilinçaltının evrenle iletişime geçerek bütünleşmesine ve niyetinin gerçekleşmesine de yardımcı olabilir. Sonuç olarak mantra’lar; evrene niyetlerimizi ve amaçlarımızı iletmemize, aynı şekilde evrenden de karşılık almamıza olanak tanıyan bir yöntem.

Transandantal Meditasyon Mantraları Nelerdir?

Günün her anında tekrarlanabilecek birçok mantra var. En çok bilinen mantra’lar ve yapılış yöntemleri ise şu şekilde:

 • AUM veya OM

 • Evren oluşurken ortaya çıkan ve evrensel bir titreşim olarak kabul edilen bu ses, en ünlü mantra’ların başında yer alır. Evrenin tüm titreşimlerini ve sesini taşıyan OM mantra’sı; yaratılışı, oluşumu ve yıkılışı temsil eder. Bu mantra’yı uygularken belirli bir niyete odaklanın ve OM sesinin dalgasıyla dünyaya ne gönderdiğinizi düşünün. OM sesinin, durgun suya düşen bir taş gibi derinleşmesine ve dalgalanmasına izin vermelisiniz. Bu mantra’yı kendi sağlığınıza, mutluluğunuza, ailenize, çevrenize ve dünyaya adayın. Bir yoga pratiğine başlamadan önce veya pratiği bitirirken OM mantra’sını bir ila üç kere tekrar edebilirsiniz. Bu kutsal sesi istediğiniz her an, her yerde dile getirebilirsiniz.

 • So-Hum

 • Sanskritçede “Ben” anlamını taşıyan So-Hum, tam bir cümle olarak kabul edilir. So-Hum, kök çakrayı dengelemek ve hepimizin evrensel bütünlüğün bir parçası olduğunu kabul etmek için kullanılabilir. Sesli bir şekilde uygulandığında nefesle uyum yakalayan bu mantra’nın enerjisi, öz sevginin artmasını ve yeterlilik farkındalığının oluşmasını sağlar. Bu mantra, yoga pratiğinde güçlü bir asana içerisinde tekrar edilebilir. So-Hum mantra’sını uygularken “Şu an buradayım. Olmam gereken yerdeyim. Güvendeyim ve ben değerliyim.” gibi olumlu olan şeyleri hayatınıza çekebilirsiniz.

 • LAM-VAM-RAM-YAM-HAM-OM

 • Bija mantra’ları ve tek heceli tohum sesleri, her bir çakrayı uyarmak ve blokajları kaldırmak için kullanılır. Çakra mantra’larındaki her ses, yedi ana enerji merkeziyle birleşir: muladhara, svadistana, manipura, anahata, visshudha, ajna ve sahasrara. Hayatınızın herhangi bir anında kendinizi dengesiz hissettiğinizde bu mantra’ları söyleyebilirsiniz. Her çakra için bir kez olacak şekilde yedi kere tekrar edebilirsiniz.

 • Om Gam Ganapataye Namaha

 • Bu mantra, engelleri ortadan kaldıran ve bilgi ustası olarak kabul edilen Hindu Tanrısı Ganesha’yı çağırır. “Engelleri yok eden Ganesha’ya selamlar, sizi anıyoruz.” anlamını ifade eder. Yaratıcılığınızın engellendiğini düşündüğünüzde, kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissettiğinizde ya da hayatınızın zor bir döneminde bu mantra’yı uygulayabilir ve Ganesha’yı yolunuzu temizlemesi için anabilirsiniz. Yolculuk öncesinde, korktuğunuzda veya kendinizi gergin hissettiğinizde mantra’yı sessiz bir şekilde söyleyebilirsiniz.

 • Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

 • Sanskritçe bir ilahi olan bu mantra; “Tüm varlıklar, her yerde mutlu ve özgür olsun. Sözlerimiz, düşüncelerimiz ve eylemlerimiz bu mutluluğa ve özgürlüğe bir şekilde katkıda bulunsun.” anlamını taşır. Evrensel bir mantra olan Lokah Samastah Sukhino Bhavantu, kendimiz de dahil olmak üzere evrendeki tüm varlıklara sevgi dolu ve nezaketle yaklaşmamızı sağlar. Kötü niyetimizi dağıtarak merhametimizi artırır. Bu mantra’yı zor bir günün ardından günlüğünüze yazabilir, yoga pratiğinden önce veya sonra melodiyle söyleyebilirsiniz.

 • Om Namoh Lakshmi, Om Namoh Lakshmi, Om Namoh Lakshmi, Prema Devi Mataji

 • Bolluk bereket mantra’sı olarak bilinen bu mantra; Hindu Tanrıçası Lakshmi’yi güzellik, bolluk, sağlık ve sevgi için anar. “Ah anne Lakshmi. Refah, iyi şans ve güzellik tanrıçası. Aşk tanrıçası, sana boyun eğiyorum.” anlamını taşır. Kendinizi sıkılmış hissettiğinizde ya da büyük bir değişim yaşayacağınız anlarda bu mantra’yla Lakshmi’yi anabilirsiniz. Mantra’yı kalp açıcı bir yoga pratiğinden önce veya sonra tekrarlayabilirsiniz.

 • Asatao ma sadgamaya/Tamaso ma jyotir gamaya/Mrtyorma amrtam gamaya/OM shanti shanti shanti

 • Şiirsel bir ayet olan bu mantra, oldukça güçlü bir anlama sahip. “Beni yalandan gerçeğe, karanlıktan aydınlığa, ölümden ölümsüzlüğe götür. OM barış, barış, barış.” olarak tercüme edilir. Varoluşsal maneviyattan bahseden mantra; günlük hayatın her noktasında uygulanabileceği gibi yılbaşı, doğum günü veya mevsim değişikliği gibi yılın belirli zamanlarında da tekrarlanabilir.

  Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

  Transandantal meditasyon yapmadan önce çevrenizi ve kendinizi hazırlamak önemlidir. İlk olarak meditasyon yapacağınız alanın huzurlu ve sakin olmasına özen göstermeniz gerekir. İsterseniz ışıkları kısabilir, mum ya da dekoratif objelerle çevrenizi daha davetkâr bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

  Meditasyon sırasında herhangi bir şeyin dikkatinizi dağıtmayacağından emin olmak önemlidir. Bu sebeple, pratiğe başlamadan önce kişisel temizliği sağlamak gerekir. Ferah ve hijyenik bir beden, meditasyonun daha rahat ilerlemesine fayda sağlayabilir. Bu konuda Dove Go Fresh serisini kullanarak hem detaylı hijyen sağlayabilir hem de ferah kokular ile dikkatinizi toplayabilirsiniz.

  Transandantal meditasyonu doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için bir yogiden destek almak önemlidir. Eğer evde tek başınıza bu pratiği edinmek isterseniz şu adımları izleyerek zaman içinde meditasyon yeteneğinizi geliştirebilirsiniz:

  •     Ayaklar yerde ve eller kucağınızda olacak şekilde rahat bir sandalyede oturarak başlamanız gerekir. Sıkışmaması için bacakları ve kolları çaprazlamak tavsiye edilmez.
  •     Gözlerinizi kapatarak vücudun gevşemesi için birkaç derin nefes alabilirsiniz.
  •     Zihninizde size uygun olan bir mantrayı tekrarlayabilirsiniz.
  •     Aklınıza başka bir düşünce takılırsa bunu fark ederek sakince mantranıza geri dönebilirsiniz.
  •     Meditasyonu tamamladıktan sonra, kendinizi dünyaya döndürmek için el ve ayak parmaklarınızı hareket ettirmeye başlayabilirsiniz.
  •     Son olarak gözlerinizi açarak kendinizi hazır hissedene kadar sakince oturabilirsiniz.

  Transandantal meditasyon etkili yöntemler arasında yer alır. Meditasyona başlamadan önce Dove Cream Bar Fresh Touch kullanarak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Bu pratiği günlük hayatınızda tekrarlamaya başladıkça daha stressiz ve huzurlu bir hayata adım atabilirsiniz.

  Transandantal Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

  Transandantal meditasyonun faydaları arasında size hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi gelecek pek çok pozitif etki bulunmaktadır.

  • Stresi ve anksiyeteyi azaltır
  • Performansınızı arttırır
  • Kan basıncını düzenler
  • Kalp hastalıkları riskini azaltır
  • Hiperaktivite tedavisine destekçidir
  • Alkol tedavisinde ve sigarayı bırakma sürecinde destek sağlar
  • Zihin sağlığına iyi gelir
  • İlişkileri güçlendirir

  Transandantal meditasyonun hormon dengeleyici, sinir sistemi aktivitesini arttırıcı, beyin kapasitesini güçlendirici özellikleri sayesinde stresi ve anksiyeteyi azalttığı düşünülmektedir. Her gün 20 dakika transandantal meditasyon yapan bireylerin daha sakin, empati gücü daha kuvvetli, daha uyumlu insanlar haline geldikleri gözlemlenmiştir.

  Genel sağlığa olumlu etkilerde bulunan transandantal meditasyon, iş performansınızın veya okul performansınızın pozitif bir ivme göstermesine katkıda bulunur. Zihin sağlığını desteklediği için daha kıvrak bir zekayla iş veya okul hayatınızdaki problemlerin üstesinden gelmenize olanak sağlar.

  Transandantal meditasyonun hipertansiyon, kalp hastalıkları ve yaşlılığa bağlı dolaşım problemleri gibi sıkıntılarda olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. 55 yaşında, uzun süre transandantal meditasyon yapan bir hipertansiyon hastasının kan basıncının %30 azaldığı gözlemlenmiştir.

  Beş yıl süren bir araştırmada, transandantal meditasyon uygulayıcılarının %48 oranında daha az kalp krizi riski taşıdıkları belirtilmektedir. Buna göre transandantal meditasyon, damar tıkanıklığı, konjestif kalp yetmezliği, miyokardiyal iskemi gibi problemlerle savaşarak daha uzun ve sağlıklı bir yaşam ihtimalini sağlamlaştırmaktadır.

  Yapılan araştırmalar, transandantal meditasyonun ileri alışkanlık ve bağımlılık konularında kişiyi rahatlatıcı işlevi olduğunu göstermektedir. Yapılan bir araştırma, iki yıl boyunca transandantal meditasyon yapan kişilerin %50 oranında sigarayı bıraktıklarını ortaya koymaktadır.

  Alkolü bırakma desteği veren grup veya tedavi merkezlerinde yapılan araştırmalarda, 18 aylık transandantal meditasyon terapisi uygulamalarının ardından %70 oranında alkolü bırakma sonucuna ulaşıldığı görülmüştür.

  Pek çok insan hiperaktivite problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Üç aylık bir transandantal meditasyon uygulamasının hiperaktivite semptomlarını hafifleterek okula veya işe daha fazla odaklanma, organizasyon yeteneğinde artış, mutluluk, uyku kalitesinde iyileşme gibi pozitif etkiler uyandırdığı saptanmıştır.

  Transandantal meditasyonun zekayı desteklediği, olaylara bakış açınızda yeni bir pencere açılmasına yardımcı olduğu, bilgi akışında hız kazanmanızı sağladığı, sosyal ilişkileri güçlendirdiği, bilişsel zekaya katkıda bulunduğu saptanmıştır. Algı, analiz, yorumlama, risk hesaplama gibi konularda düzenli transandantal meditasyon uygulaması sayesinde ilerleme kaydettiğinizi keşfedebilirsiniz.

  Yapılan araştırmalar, transandantal meditasyon deneyimleyen kişilerin evliliklerinde daha fazla mutluluğa ve tatmine ulaştıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, transandantal meditasyonun hayatınıza getirdiği sakinlik, uyumluluk, yaratıcı bakış açısı kazanımı ve düşünce gücü olabilir. Bu pozitif etkiler de yalnızca duygusal ilişkilerinizle sınırlı kalmayarak hem sosyal hayatınıza hem de iş, okul hayatınıza yansımaktadır.

  Transandantal Meditasyonun Zararları Nelerdir?

  Bu yönteme başvuran insan sayısını net olarak ifade etmek biraz zor ancak bu meditasyon yöntemiyle ilgili mobil uygulamanın pek çok kişi tarafından mobil cihazlara indirildiği tespit edildi. Her ne kadar meditasyonun zararları ihtimali sizi şaşırtmış olsa da çeşitli çalışmaların desteğiyle evet maalesef bu durum biraz olağan. Yapılan uzun çaplı çalışmalara göre bireylerin yaklaşık olarak %8'inde kaygı, depresyon ve stres gibi olumsuz etkilere ve halüsinasyon gibi bazı olumsuz durumlara sebebiyet verdiği öne sürülüyor.

  Meditasyonun olumsuz bir tarafının olduğunu duymak da evet biraz mantıksız ve can sıkıcı gelebilir. Ama aslında yapılan bu çalışma bizlere bilim insanlarının bu sorunların uzun zamandır farkında olduklarını gösteriyor. 

  1977'de Amerikan Psikiyatri Birliği eşliğinde meditasyonun yararlarının yanı sıra tehlikeli birtakım durumlara da yol açabileceği konusunda çeşitli fikirler öne sürüldü. Eskiden yayınlanmış olan çeşitli bazı meditasyon kılavuzlarında da doğru uygulama yapılmadığı takdirde zihnin huzursuz, kararsız ve karmaşık bir hale dönüşebileceği konusu ele alınmıştır. Bu durum kaygı ve stres bozukluğu sonucu meditasyona başvuran insanlar meditasyona başvurulacaksa öncelikle detaylı araştırılmalı anlamını taşır. Bu ve son çalışmalardan elde edilen kanıtlar maalesef bizlere olumsuz bazı sonuçların da mümkün olabileceğini gösteriyor.

  Buraya kadar üzerinde durulan bilgiler meditasyon aracılığı ile huzuru arayan pek çok birey için kafa karıştırıcı ve endişe verici bir durummuş gibi gözükebilir ancak hemen karamsarlığa kapılmak elbette ki doğru değildir. Çünkü biliyoruz ki zihin anlayışımız oldukça sınırlı. Meditasyon gibi zihin değiştirici uygulamaların bizlerde oluşturduğu tepki verme mekanizması konusu hala net değil. Her olayın olumlu bir yanı olabileceği gibi bu yöntemin de olumsuz bir yanının olması olağan bir durum.

  Burada işin odak noktası aslında meditasyonun her derde deva olmadığı, her insanda işe yaramadığı ve negatif etkilerinin de oluşabileceği, kimlere daha uygun olduğu, hangi koşullar altında yararlı ve zararlı olabileceği gibi konuların gözden kaçırılmaması gerektiğidir. Bu yüzden bu gibi konularda uzman kişilerin, bireylere özel doğru yöntemlerle meditasyonu uygulaması, ticari amaçlarını göz ardı etmeleri de oldukça önemli bir noktadır.

  Transandantal Meditasyon ile Zen Meditasyonu Arasındaki Fark Nedir?

  Yine antik bir Budist pratiği olan Zen, bir diğer adıyla Zazen, gerçeğe ulaşmada zihnin doğal yeteneğini uyandırmayı hedefler. Spesifik olarak dik oturulması gerekmektedir. Dik oturma pozisyonunda zihni kendi haline bırakıp nefese odaklanılarak varlık ve uyanıklık duygusu beslenmeye ve büyütülmeye çalışılır.

  Zen, spesifik adımları ve postürü olduğundan genellikle bir öğretmen eşliğinde uygulanır. Bu spesifik ihtiyaçlar biraz daha fazla disiplin ve pratik gerektirir. Zen diğer meditasyon türlerinden farklı olarak nefese burunda değil karında ve karın hareketlerinde odaklanır. Deneyimli bir meditasyon uygulayıcısı iseniz ve yeni bir ruhsal yolculuk arıyorsanız Zen iyi bir adım olacaktır.

  Transandantal meditasyon ise; dikkat dağıtıcı düşüncelerden kaçınmak, rahatlamak ve an içinde farkındalık durumunu yaratmak için kullanılan bir tekniktir. Yogi Maharishi Mahesh, transandantal meditasyonu Hindistan'ın eski Vedik geleneğinden yola çıkarak yaratmıştır. Bu meditasyon tekniği zaman içinde tüm dünyaya yayılarak pek çok insan tarafından uygulanmaya başlamıştır.

  Transandantal meditasyon yapanlar, bu ritüel sırasında sıradan düşünme sürecini aşarak saf bir bilinç hâline ulaşabilir. Böylece meditasyon yapan kişi dingin ve rahat bir düzen içine geçebilir. Zihinsel sınırların ortadan kalkmasına yardımcı olan transandal meditasyon stres ve anksiyete gibi sorunların yarattığı etkileri hafifletmek konusunda yardımcı olur.

  Transandantal meditasyonu en doğru şekilde uygulamak için bir profesyonelden yardım almak önemlidir. Belirli nefes teknikleri, mantra ve rahatlama pratikleri sayesinde düşünce hızını yavaşlatabilirsiniz. Pratiği düzenli olarak tekrarladıkça meditasyon konusunda derinleşebilir ve daha hızlı bir şekilde konsantrasyon sağlayabilirsiniz.

  Transandantal meditasyon başlı başına bir sağlık uygulaması değildir. Ancak yapılan araştırmalar stresten kaynaklanan rahatsızlıkların çözümünde bu meditasyon desteğinin yardımcı olabileceğini işaret eder. Stres seviyesinin düzenlenmesine katkı sağlayan pratik ile yaşam kalitesi dengelenebilir ve özgüveniniz artabilir.

  Yorum yaz

  Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

  Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

  Kargo bedava

  500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!