cildi güzelleştiren besinler nelerdir

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?

Cilt sağlığını iyileştiren besinler var mıdır? Hangi besinler cilt üzerinde güzelleştirici etkiler gösterir?

Sağlık için en önemli olan şeylerin başında düzgün beslenme gelir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza ve hatta kalbiniz ve karaciğeriniz gibi organlarınızın işleyişine de zarar verebilir. Yediğiniz şeylerin etkilediği bir diğer organ ise cildinizdir. Bilim insanları diyet ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği giderek daha açık hale gelmektedir. 

Meyveler

Cilt sağlığınızı korumak için çinko, beta karoten, lütein, likopen, manganez, bakır, selenyum gibi vitamin ve minerallere ihtiyacınız vardır. Meyveler çok önemli mineral ve vitaminlerle sahip olduklarından cilt sağlığı için mutlaka tüketilmeleri gerekmektedir. 

Elma, cildi güzelleştiren flavonollerden biri olan kuversetin açısından oldukça zengindir. Üzüm, kırmızı üzüm, yaban mersini, dut, kızılcık, ahududu, karadut, çilek gibi berry grubuna ait olan meyveler ise resveratrol, polifenol gibi antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar cildi genç tutar ve daha parlak görünmesini sağlar. Cilde iyi gelen bir diğer önemli meyve ise avokadodur. Avokado sağlıklı yağlar bakımından zengin bir meyvedir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dâhil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve fayda sağlar. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak çok önemlidir.

Fındık

En sağlıklı kuruyemişlerden biri olan fındık, cilt için oldukça faydalı olan antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, cildinize zarar verebilecek olan mücadele ederek, cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cilt için en büyük tehditlerden biri olan güneşin zararlı ışınlarına karşı sizi korur. UVA ve UVB ışınlarının kanser edici özellikleri cildiniz için oldukça büyük bir tehdittir. Fındık aynı zamanda önemli bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini, ciltte biriken ölü hücreleri ortadan kaldırır. 

Ceviz

Ceviz, onları sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin yapan birçok özelliğe sahiptir. Bunlar, vücudunuzun kendi kendine üretemediği yağlar olan iyi bir esansiyel yağ asitleri kaynağıdır.  Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri açısından diğer birçok kuruyemişten daha zengindirler. Omega-6 yağlarında çok yüksek bir diyet, sedef hastalığı gibi cildinizin enflamatuar durumları dâhil olmak üzere iltihaplanmayı teşvik edebilir. Öte yandan, omega-3 yağları, cildiniz de dâhil olmak üzere vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltır. 

Ceviz, omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitlerinin dengeli bir oranını içerdiğinden, aşırı omega-6'ya karşı potansiyel inflamatuarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri içerir. Bir örnek vermek gerekirse 28 gram ceviz, çinko için DV'nin %8'ini içerir. Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan, E vitamini ve selenyumun yanı sıra porsiyon başına 4-5 gram protein içerir.

Semizotu

Semizotu, önemli mineral ve vitamin kaynağı sebzelerden biridir. İçeriğindeki A vitamini bakterilerle savaşırken, C vitamini virüslere karşı koruma sağlar. E vitamini ise semizotunu hassas ciltler, egzama, akne ve hatta en reaktif ciltlerin tedavisinde kullanımını sağlar. 

Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarda semizotu özünün cilt için çok faydaları olabileceği ortaya çıkarılmıştır. Yapılan bu çalışmalara göre semizotu özü; yaşlanmayı geciktirir, cildi sakinleştirir, kızarıklığı azaltır, cildin nemi tutmasına yardımcı olur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defaya kadar güvenle kullanılabilir. Diğer bileşenlerle etkileşime girmemesi dolayısıyla genellikle tüm cilt bakım rutinlerinde güvenle kullanılabilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, pazı, lahana, marul, brokoli, maydanoz, roka gibi birçok farklı sebze yeşil yapraklı sebzeler sınıfına girer. Su oranları oldukça fazla olan bu sebzeler, bu özellikleri ile cildinizin ihtiyacı olan nem oranını karşılayabilirler. Antioksidan özellikleri sayesinde akne ve sivilce oluşumunun önüne geçebilirler. 

Kuru Baklagiller

Sağlıklı bir diyetin olmazsa olmaz proten kaynaklarının başında kuru baklagiller gelir. Posa içeriği yüksek olan bu besinler arasında; bakla, nohut, fasulye, mercimek gibi gıdalar bulunur. Kuru baklagiller, içerdikleri yüksek orandaki antioksidan sayesinde cildinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. Özellikle kuru fasulyeden yapılan cilt maskesi, cildi nemlendirerek daha güzelleşmesini sağlayabilir. Yapmanız gereken tek şey geceden ısladığınız fasulyeyi temiz bir suda haşlamak ve ezerek püre kıvamına getirmektir. Bu rutini ister günlük ister haftalık olarak uygulayabilirsiniz. 

Kırmızı Et

En sağlıklı demir kaynaklarından biri olan kırmızı et, saçların, tırnakların ve cildin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Demir düşüklüğü yaşayan insanlarda belirtilerden biri de solgun bir cilt rengidir. 

Kırmızı et tüketimi cildinize fayda sağlayabileceği gibi zarara da neden olabilir. Özellikle yüksek yağ oranına sahip kırmızı etler, yüksek konsantrasyonlarda insülin büyüme faktörü ile ilişkilidir. İnsülin büyüme faktörü, akne üretimini artırabilen seks hormonlarının üretimini uyarır. Cilt sağlığınız için tüketmek istediğiniz kırmızı et yağsız olmalıdır. 

Balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besinlerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynakları olması, bu balıkların önemini artırır. Omega-3 yağ asitleri, cildi kalın, esnek ve nemli tutmaya yardımcı olmak için gerekli olan besinlerdir. Omega-3 yağ asidi eksikliği cilt kuruluğuna neden olabilir. Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklık ve akneye neden olabilen iltihaplanmayı azaltır ve cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilirler. Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildinizi etkileyen inflamatuar ve otoimmün durumlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yağlı balık aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır.

Yumurta

Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez besinlerinden biri olan yumurtalar, cildinize bütünsel beslenme sağlamaları açısından çok önemlidir. Lutein cildin hidrasyonunu ve elastikiyetini artırırken, proteinler cilt onarımını kolaylaştırır ve cilt dokularının sıkılığını oluşturur. Yumurta sarısı özellikle cildinizin parlaklığını artırmak için uygundur çünkü yumurta sarısı cildi nemlendiren yağ asitleri ile doludur.

Doğal olarak pastörize yumurtalar, aslında cildinizi nemlendiren ve pürüzsüzleştiren multivitaminler ve proteinler içerir. Aynı zamanda, metabolizmanızı arındırmaya yardımcı olan zengin bir iyot ve kükürt kaynağıdır. Buna karşılık, kan akışınızı artırmanıza yardımcı olur ve cildinize ilave parlaklık verir. Cilt çatlakları, sivilce ve akne oluşumuna karşı kullanabileceğiniz en etkin besinlerin başında yumurta gelir. Yumurta akı, esas olarak cilde sıkılaştırıcı etki veren ve tüm ekstra yağı emen bir protein grubu olan albümin içerir. Bu, aknenin temel nedeni olan gözeneklerin kapanmasında oldukça etkilidir.

Benzer şekilde, aşırı yağ cildimizdeki kıl köklerini tıkadığında da siyah noktalar oluşur. Burada yine yumurta akı fazla yağı emerek gözenekleri temizleyerek cildinizin nefes almasını sağlar ve böylece istenmeyen tüm siyah noktaları yok eder.

Cildi Güzelleştiren Besinler Nasıl Tüketilmeli?

Cildi güzelleştiren besinlerin nasıl tüketileceği türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin yeşil yapraklı sebzelerden birçoğunu suda haşlayarak tüketmeniz gerekir. Çiğ tüketilmesi durumunda sindirilmesi zor olan bu sebzeler, yanlış tüketilmeleri durumunda farklı sindirim problemlerine yol açabilir. Elma, avokado, üzüm gibi meyveler ise doğrudan tüketilmelidir. İsteğe bağlı olarak bazı meyveler, cilt maskesi yapımında da kullanılabilir. 

Cildi Güzelleştiren Besinler Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Cildi güzelleştiren besinlerin birçoğu günlük diyette kullanılmasından zarar görülmeyen besinlerdir. Bundan dolayı genellikle tercih ettiğiniz besini günde bir öğün herhangi bir porsiyon içinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diyetinizin sınırlarını aşmamak bu konuda günlük dozajınızı belirleyebilir. 

Takviye Gıdalar Cildi Güzelleştirir mi?

E vitamini, lutein, demir, omega 3 ve omega 6 gibi besin kaynaklarını doğrudan besinlerden alamayacak olan biri için bu kaynakların tüketimi takviye gıdalarla sağlanabilir. Takviye gıdalar, hap, tablet, kapsül, sıvı gibi farklı formlarda olabilir. Bu sebeple alınacak olan kaynağın doğru oranda doğru şekilde alınması gerekir. 

Cildi Güzelleştirmek için Hangi Takviye Gıdalar Kullanılmalıdır?

Cildi güzelleştirmek için kullanılabilecek takviye gıdalar şunlardır:

 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!