güneş koruma ürünleri

Güneş Koruma Ürünleri: Krem, Yağ, Sprey - Hangisi Size Uygun?

Su Bazlı Cilt Temizleme Jeli Nedir? Okunuyor Güneş Koruma Ürünleri: Krem, Yağ, Sprey - Hangisi Size Uygun? 8 dakika İlerle Ödem Attıran Çaylar Nelerdir?

Güneş koruma ürünleri, cilt sağlığınızı korumak için çok önemli bir rol oynar. İşte cilt tipinize göre güneş koruma ürünü seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Kuru ciltler: Kuru ciltler için nemlendirici etkili güneş kremleri ideal bir seçenektir. Bu kremler, cildin nem dengesini koruyarak kuruluğu önler. Mineral içerikli güneş kremleri de kuru ciltler için tercih edilebilir.
 • Yağlı ve akneye eğilimli ciltler: Yağlı cilt tipleri için matlaştırıcı etkiye sahip, yağsız güneş koruma ürünleri uygundur. Jel veya losyon formundaki güneş kremleri, cildin yağlanmasını önler ve gözenekleri tıkamaz. Akne oluşumunu engellemek için non-komedojenik ürünler tercih edilmelidir.
 • Hassas ciltler: Hassas ciltler, parfüm ve kimyasal filtre içermeyen, hipoalerjenik güneş koruma ürünlerini seçmelidir. Fiziksel bloklayıcılar içeren, yani mineral filtreli güneş kremleri, ciltteki tahriş olasılığını azaltır.

Normal ve karma ciltler: Normal veya karma cilt tipleri, geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapabilir. Nemlendirici özellikli ve hafif formüllü güneş koruma ürünleri, bu cilt tipleri için uygun seçenekler arasındadır.

Güneş Koruma Ürünleri Çeşitleri Nelerdir?

Güneş kremi fiziksel, kimyasal ve hibrit olmak üzere 3 çeşide sahiptir. Filtre farkına dayanan koruyucu çeşitlerinin kendine özgü avantajları yer alır. 

Fiziksel koruyucuların özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğinde titanyum dioksit veya çinko dioksit gibi mineraller bulunur.
 • Cildin alt katmanına geçmeden UVA/UVB ışınlarını cildin üzerinden yansıtarak korur.
 • Sürüldüğü bölgede terleme ve diğer sıvı ile müdahale edildiğinde akma gözlemlenebilir. Bu nedenle, tam koruma için kısa süreli olarak yenilenmesi önerilir.
 • Cildin altına nüfus etmediği için gözeneklerde tıkanma oluşturmaz.
 • Eğer, hızlı bir şekilde güneşe çıkılacak ise pratik koruma için önerilebilir. 

Kimyasal koruyucu özellikli güneş kremlerinin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • UVA/UVB ışınlarını yansıtan moleküller cilt altında emilerek işlev sağlar.
 • İçeriğinde, avobenzone, oxybenzone, benzophenone-3, diethylamino hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate gibi maddeler bulunur.
 • Cilt altında etki gösterdiği için en az 20-30 dakika öncesinde cilde sürülmesi gerekir.
 • Homojen yapısı sayesinde kolay dağılır, pürüzsüzlük hissi verir.
 • Bununla birlikte, hibrit olarak adlandırılan güneş kremlerinde; kimyasal olduğu gibi fiziksel koruyucu özellik gösteren maddeler yer alır. Formülasyon sırasındaki bu maddelerin eklenme oranı türünü belirlemede etkilidir.

Güneş kremi 4 formmda karşımıza çıkar. Bu formlar; Krem form, yağ for, sprey form, güneş koruyucu losyon form şeklinde karşımıza çıkar.

Krem form

En popüler seçenek olan güneş kremleri, cilde uygulandığında kolayca emilen yarı katı bir yapıdadır. Nemlendirme özelliği taşıyan bu kremler, cildi nemlendirirken aynı zamanda geniş spektrumlu UV ışınlarına karşı koruma sağlar ve birçok cilt tipi için ideal bir formdur. Krem form yüze uygulamak için en iyi formdur.

Yağ form

Hafif ve akıcı bir dokuya sahip güneş yağları, yağ bazlı formülleri sayesinde cilde çabucak nüfuz eder. Suya karşı dirençli olan bu yağlar, özellikle su sporları ve kumsalda geçirilen günler için ideal bir yapıdadır. Cilde parlaklık kazandırırken nemlendirme işlevi de görür, fakat yağlı cilt hissi bırakabilir ve bu sebeple yağlı cilt tipleri tarafından tercih edilir.

Sprey form

Sıvı haldeki güneş spreyleri, pratik sprey mekanizması ile uygulanır ve geniş alanlara hızla yayılabilir. Açık havada yapılan etkinlikler ve spor sırasında kullanım kolaylığı sunar. Ancak, güneş spreylerinin cilt üzerinde homojen bir dağılımı sağlamak önemlidir ve yüz gibi hassas bölgelere direkt olarak sıkılmaması önemlidir.

Güneş koruyucu losyon form

Kremlerle yağların arasında bir yerde bulunan güneş losyonları, daha akışkan bir kıvama sahiptir ve hafif yapısıyla cilt tarafından hızla emilir. Su bazlı olan bu losyonlar, günlük kullanım için uygundur ve hızlı emilimi sayesinde tercih edilir. Suya dayanıklı seçenekleri de mevcuttur.

Hangi Güneş Kremi Hangi Cilde Uygun?

Güneş kremi tercih edilirken bakılması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi cilt tipine uygunluktur.

Cilde göre güneş kremleri;

 • Kuru Ciltler için güneş kremleri,
 • Yağlı ciltler için güneş kremleri,
 • Hassas ciltler için güneş kremleri,
 • Karma ciltler için güneş kremleri,
 • Olgun ciltler için güneş kremleri,
 • Lekeli ciltler için güneş kremleri,

olarak gruplandırılmaktadır.

 1. Kuru Ciltler için Güneş Kremi

Kuru ciltler için güneş kremi kullanımı çok önemlidir çünkü güneş ışınları cildi kurutur. Kuru ciltlerdeki en temel sorun nemi tutma kapasitesinin düşük olmasıdır. Bu sebeple erken yaşlanma ve  kırışıklık meydana gelmektedir. Bu sebeple su bazlı, uzun süre nemlendirme sağlayan, içeriğinde su tutma kapasitesi yüksek bileşen bulunduran güneş kremleri tercih edilmelidir.

 1. Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi

Yağlı ciltler güneşin zararlı ışınlarına karşı ne kadar güçlü olsalar da uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalma cilde zarar vermektedir. Bu sebeple yağlı cilt tipine özel olarak üretilmiş, komedojenik olmayan su bazlı güneş kremleri yağlı cilt tipine sahip kişiler için uygun güneş kremleridir.

 1. Hassas Ciltler İçin Güneş Kremi

Hassas ciltler kendi kendini koruma kapasitesi düşük olan ciltlerdir. Bu sebeple çevresel faktörlerden kolaylıkla etkilenmektedirler. Bundan dolayı güneş kremi seçerken hipoalerjenik olmasına, dermatolojik olarak test edilmiş ve eczane ürünü olmasına parfüm içermemesine ve yüksek koruma özelliğine sahip olmasına dikkat edilmelidir.

 1. Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

Karma cilt tipine sahip kişiler için güneş kremi tercihi zordur. Fakat seçim yaparken komedojenik olmayan, gözenek tıkamayan, yüksek kaliteli dermatolojik güneş kremleri tercih edilebilirler.

 1. Olgun Ciltler İçin Güneş Kremi

Yaş ilerledikçe güneş ışınlarının ciltteki etkisi daha fazla hasara neden olmaktadır. Bu sebeple yaşlanma karşıtı, omega, çinko ve kolajen içeren güneş kremi tercih edilmelidir.

 1. Lekeli Ciltler İçin Güneş Kremi

Lekeli cilt tipine sahip insanlar güneş kremi kullanması gerekliliğinin farkındadırlar. Çünkü güneş sebepli lekelenmeye maruz kalmışlardır. Yüksek korumalı güneş kremi kullanmalıdırlar. İçeriğinde çinko, omega ve E vitamini içeren leke oluşumunu engelleyen doğal bileşenlere sahip güneş kremi tercih etmelidirler.

Güneş Kremi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt tipi ve SPF oranına öncelik verilmesi gerekir. Ayrıca, ürün formülasyonunda cilde kişisel olarak alerji yapacak bir madde varsa başka ürün tercih edilmelidir. Marka önerisinden ziyade ihtiyacı karşılayan bir içerik kullanımı önde tutulabilir. Bitkisel içerikli ürünlerle besleyicilik ve onarım desteği sağlanabilir.

Güneş kremi seçimi, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için hayati önem taşır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken bazı temel faktörler vardır. Bu temel faktörler aşağıda verildiği gibidir:

 • Güneş koruyucu ürünlerdeki SPF (güneş koruma faktörü) değeri, UVB ışınlarına karşı koruma süresini belirler. Dermatologlar, genellikle en az SPF 30 önerirler. Ayrıca, “geniş spektrum” etiketi olan ürünler hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlamaya yarar.
 • Havuzda yüzme veya terleme durumunda suya dayanıklı güneş kremleri ideal bir koruma sağlar. Yeniden uygulama gerekliliği, ürünün suya dayanıklılığına bağlı olarak değişir. Cilt tipinize uygun ürünleri seçmek de önemlidir; yağlı ciltler için yağsız formüller, kuru ciltler için ise nemlendirici özellikli kremler tercih etmek oldukça yararlı olabillir.
 • Hassas ciltler veya alerjiye eğilimli olan kişiler, parfüm veya kimyasal içeriklerden kaçınmalıdır. Hipoalerjenik ve parfümsüz ürünler tercih etmek daha uygun olabilir. Güneş kreminin kolay uygulanabilir olması ve tarihinin geçmemiş olması da önemli faktörlerdendir. Ürünü kullanmadan önce iyice çalkalamak da faydalı olur.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Cildi güneşten korumanın hem sağlık hem de görünüm açısından ne kadar önemli olduğunu artık hemen hemen herkes biliyor. Her mevsim iyi bir güneş koruyucu krem ​​kullanmak, özellikle de yaz aylarında, cilt bakımının sabit bir kuralı olmalıdır. Dermatolojik çalışmalara göre, esas olarak güneş ışınlarının taşıdığı UVA ve UVB ışınları şeklinde bize ulaşan ultraviyole ışığa aşırı maruz kalma, en önemli risk faktörlerinden biridir. İster sahilde denize ister şehirde yürüyüşe çıkılsın, cildin her zaman her yerde korunması, dengede ve sağlıklı olması gerekir. Güneş kremi faydaları  aşağıda verildiği gibidir:

 • Yüzünüzde güneş kremi kullanmak cilt tonunuzu eşitlemenize yardımcı olacaktır. Güneş hasarı, eşit olmayan cilt tonlarının birçok nedeninden biridir ve günlük güneş kremi bu etkilerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Güneş kreminin en belirgin ve göze çarpan faydalarından biri, cildinizi güneşin geniş spektrumlu zararlı UV ışınlarına karşı korumasıdır. Güneş kremi kullanarak UV ışınlarının cilde nüfuz etmesini önleyip, çeşitli cilt bozukluklarının tetiklenmesini en aza indirebilirsiniz. En hafif güneş yanıkları bile zararlı etkilere sahip olabilir, bu nedenle cildinizi korumanız önemlidir.
 • Hepimiz genç, parlak ve sağlıklı görünen bir cilt isteriz. Ancak güneşe aşırı maruz kalma, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü artırabilir. Yani güneş kremi kullanarak erken yaşlanma belirtilerini en aza indirgenebilir.
 • Neyse ki güneş kremi, cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltmada çok etkilidir. Bu cilt kanseri türü son derece agresif olarak bilinir ve birçok kadın için, özellikle yirmili yaş arasındakiler için ölümcül olabilir. Ancak, günler ve aylar boyunca kümülatif korumayı görmek için günlük olarak güneş kremi uygulamanız gerekir.
 • Güneş kremi uygulanırken keratin gibi temel cilt proteinleri korunur. Bu proteinler öncelikle hem görünüm hem de işlev açısından pürüzsüz ve sağlıklı bir cildin korunmasından sorumludur.