ZMA Nedir?

ZMA Nedir?

ZMA veya Çinko Magnezyum Aspartat, sporcular, vücut geliştiriciler ve fitness tutkunları arasında popüler bir besin takviyesidir. Üç bileşenin bir kombinasyonundan oluşur. Bunlar: çinko, magnezyum ve B6 vitaminidir.

ZMA popüler bir takviye gıdadır ve şunları içerir:

 • Çinko monometiyonin: 30 mg - Referans Günlük Alımın %270'i 
 • Magnezyum aspartat: 450 mg - Referans Günlük Alımın  %110'u 
 • B6 Vitamini (piridoksin): 11 mg - Referans Günlük Alımın %650'si

Bununla birlikte, çinko, magnezyum ve B6 vitamini alımını artırmak, artan bağışıklık, kan şekeri kontrolü ve ruh hali dahil olmak üzere çeşitli başka avantajlara sahip olmaktır. Bu, özellikle yukarıda listelenen besinlerden bir veya daha fazlasında eksiklik varsa geçerlidir.

ZMA Ne İşe Yarar?

ZMA çinko magnezyum ve B6 vitamininden oluşan bir takviye gıdadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, antrenman sonrasında yıpranan kasların toparlanmasını sağladığı ve kas sentezinde rol oynadığı bilinmektedir. Aynı zamanda ZMA, uyku düzeni oluşturulmasına yardımcı olur ve içerdiği B6 vitamini sayesinde enerji desteği sağlar. 

ZMA üreticileri ZMA kullanım sonrasında kas kütlesinde artış, uyku kalitesinde artış, kaslarda daha hızlı iyileşme, güç ve dayanıklılıkta artış meydana geleceğini söylemektedirler. ZMA’nın testosteron hormonunun artırdığı iddia edilmektedir. Ancak bu bilgi kanıtlanmamıştır. 

ZMA'nın uyku kalitesi üzerinde de olumlu etkisi olduğu söylenmektedir. Uyku bozukluğu olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, bu kişilerin düşük magnezyum seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Magnezyum takviyesinin uyku kalitesini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. ZMA, magnezyum mineralleri içerdiğinden uyku kalitesine de fayda sağlar.

ZMA’nın Özellikleri Nelerdir?

ZMA bir besin takviyesidir. İçeriğinde bulunan üç bileşenin etkisiyle kas kütlesini artırmak, kas kuvvetini ve dayanıklılığını artırmak, hızlı kas iyileşmesini sağlamak ve hatta yağ kaybetmeye yardımcı olmak amacıyla tüketilir. ZMA'nın ayrıca testosteron seviyelerini arttırdığı söylenir. Bu etkinin çinko ve aspartik asit ile ortaya çıktığı düşünülmektedir, ancak bu sorun için yeterli kanıt yoktur. Genellikle vücut geliştiricileri ve sporcular tüketmektedir. 

ZMA’nın Faydaları Nelerdir?

Aşağıda ZMA’nın faydaları listelenmiştir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Kan şekeri seviyesi düzenlemeye ve kontrolüne yardımcı olmaktadır.
 • Uyku düzenine katkı sağlamaktadır.
 • Ruh halini yükseltir.
 • Kilo vermede rol oynamaktadır.

ZMA’nın İçeriğinde Hangi Maddeler Bulunur?

ZMA içeriğinde 3 ana bileşen bulundurmaktadır. Bunlar:

 • B6 Vitamini
 • Magnezyum Aspartat
 • Çinko Monometiyonin Asparat

1.B6 Vitamini

Piridoksin olarak da bilinen B6 Vitamini, vücudun çeşitli işlevler için ihtiyaç duyduğu suda çözünen bir vitamindir. Protein, karbonhidrat, yağ metabolizması için önemlidir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin ve nörotransmitterlerin oluşumu için önemlidir.B6 vitamini, protein ve glikojen metabolizmasında rol oynayarak bu besinlerin temel yapı taşlarına parçalanarak vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda B6 vitamini, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olan protein sentezi için de  gereklidir.

B6 vitamini eksikliği, böbrek hastalığı veya ince bağırsağın yemeklerden besinleri emmesini kısıtlayan hastalıkları (malabsorbsiyon sendromları) olanlarda daha yaygındır.B6 vitamini eksikliğine ayrıca otoimmün hastalıklar, bazı epilepsi ilaçları ve alkolizm neden olabilir. Bu, kansızlığa (vücudunuzun dokularına yeterli oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği), üzüntüye ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olabilir.

Piridoksin, gıdaların yapısında piridoksal ve piridoksamin adı verilen farklı formlarda da bulunabilir. Aktif form piridoksinfosfattır. Piridoksinin aktif formu olan piridoksal fosfata (PLF) dönüştürülmesi için magnezyum ve riboflavin (B2 vitamini) gibi kofaktörler gereklidir. Bu nedenle B6 vitamininden tam olarak yararlanabilmek için bu kofaktörlerin vücut tarafından yeterince emilmesi gerektiği söylenebilir.

B6  vitamini, ZMA’nın içerisinde yaklaşık 10-11 mg kadar bulunmaktadır. Günlük Alınması gereken B6 vitaminini, ZMA karşılamaktadır. 

2.Magnezyum Aspartat

Magnezyum, 300'den fazla enzim işleminde yer aldığı için insan vücudunda hayati bir mineraldir. Diğer şeylerin yanı sıra kas ve nöron fonksiyonuna, kan basıncının düzenlenmesine ve bağışıklık sistemi desteğine yardımcı olur. Magnezyum, yaşam için gerekli olan yedi makro mineralden biridir. Bu makromineraller, bireylerin her gün büyük miktarlarda alması gereken minerallerdir.

Magnezyum, kemik yapısının güçlenmesine, diyabet hastalığına, kardiyovasküler sağlığa, migrene ve adet öncesi sancılara iyi gelmektedir. Aynı zamanda magnezyum, alzeimer gibi kronik hastalıklara iyi gelmektedir.

ZMA, yaklaşık 450 mg magnezyum içermektedir. Günlük alınması gereken Magnezyum miktarını ZMA karşılamaktadır.

3.Çinko Monometiyonin Asparat

Çinko, vücudunuzun her yerinde bulunan ve bağışıklık sisteminizin ve metabolizmanızın düzgün çalışmasına yardımcı olan bir besindir. Çinko, yara iyileşmesi ve tat ve koku alma duyularınızın gelişimi için de gereklidir. Çinko vücutta üretilemez ve depolanamaz. Bu nedenle dışarıdan çinko takviyesi alınmalıdır. 

Çinko, enzimatik reaksiyonlara, bağışıklık sistemine, protein sentezine, DNA sentezine, yara iyileşmesine, büyümeye ve gelişmeye iyi gelmektedir. Aynı zamanda çinko, vücudumuzda bulunan 300 den fazla enzimin doğru çalışması için gereken bir mineraldir. Çinko, vücudumuzda bulunan en bol ikinci mineraldir.

ZMA, 30 mg çinko içermektedir. Günlük alınması gereken çinko miktarını ZMA karşılamaktadır.  

ZMA Nasıl Kullanılır?

ZMA ağızdan alınan bir kapsüldür. Tablet veya toz şeklinde de üretilmektedir. Günde bir kez alınması gerekmektedir. ZMA kullanılırken aç karna kullanılması gerekmektedir.

ZMA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

ZMA genellikle yatmadan önce kullanılır. Yatmadan yarım saat önce veya yemeklerden ve diğer takviyelerden en az bir saat sonra alınabilir.

ZMA Eksikliği Nedir?

ZMA eksikliği aslında, ZMA'nın içeriğinde bulunan bileşenlerin eksikliğidir. Yani vücudumuzda olması gereken miktarın altında çinko, magnezyum ve B6 vitamini olması ZMA eksikliğidir. Vücudumuz için hayati olan bu vitamin ve mineraller eksikliğinde sağlığımız oldukça hasar görür. 

ZMA Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda ZMA eksikliği belirtileri listelenmiştir.

 • Kemik erimesi
 • Diyabet
 • Yorgunluk hali
 • Hipertansiyon
 • Düşük bağışıklık sistemi
 • Saç dökülmesi
 • Kilo kaybı
 • İshal
 • Kansızlık
 • Enerji düşüklüğü

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!