Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zencefil ailesine üye olan, Latince adı Curcuma Longa olan bir bitkidir. Sarı çiçeklere ve büyük yapraklara sahiptir. Güneydoğu Asya’da yetişir ve ticari olarak çok etkin olarak kullanılır. Geleneksel tıp tarihinde oldukça önemli bir yeri vardır. Özellikle Hindistan'da geleneksel olarak cilt, üst solunum yolu, eklemler ve sindirim sistemi bozuklukları için kullanılmıştır.

Zerdeçal günümüzün en önemli baharatlarından biridir. Yemekler konulduğunda keskin ve baskın bir tat verir. Zerdeçal ayrıca, zerdeçöp, safran kökü ve sarı boya olarakta bilinir.

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal, oldukça faydalı bir baharattır. İçeriğinde, potasyum, demir, B6 vitamini, C vitamini, manganez ve çok sayıda yararlı diğer mineraller bulunur. İçerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudunda hastalıklara karşı  savaşmasının yanında, hali hazırda var olan sistemlerimizi güçlendirmektedir. 

Zerdeçalın Faydaları Nedir?

Aşağıda zerdeçalın faydaları listelenmiştir.

 • Kötü kolesterole iyi gelmektedir.
 • Damar tıkanıklığını önler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • İltihaplanmaya karşı etkilidir.
 • Depresyon etkilerini azaltarak ruh sağlığına iyi gelmektedir.
 • Karaciğer yağlanmasını engeller.
 • Romatizma ve kireçlenmeye iyi gelmektedir.
 • Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Sindirim sistemine iyi gelmektedir.
 • Alzheimer riskini azaltır.
 • Kansere karşı korur.

Zerdeçal Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Zerdeçal içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudunu adeta koruma kalkanı altına alır. Yapılan çalışmalara göre zerdeçal, içerdiği kurkumin maddesi sayesinde insan vücudundaki hücrelerin DNA’larının bozulmasını engeller ve bu kanser hastalığı riskini azaltır.

Zerdeçal, unutkanlık üzerine olumlu gelişmeler göstermiştir. Alzheimer hastalığının tedavisi daha bulunmamış olsa bile zerdeçal, bu hastalığın etkisini yavaşlatmış ve daha öncesinden kullanılarak önlem alınırken olumlu etkiler göstermiştir.

Zerdeçal ayrıca, kolesterol hastalığı, romatizma, kalp hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

kap içinde zerdeçal

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal yemeklerde baharat olarak veya ılık su ile veya yoğurt ile karıştırılıp direkt olarak kullanılabilmektedir. Keskin bir tadı olduğundan dolayı tadını kontrol edip kullanmakta fayda vardır. Zerdeçal ayrıca hap olarak kullanılabilmektedir.

Zerdeçal Hangi Miktarda Kullanılmalıdır?

Zerdeçal çok faydalı bir baharat olsa da aşırı kullanımda çeşitli yan etkiler gösterir. Bu yan etkiler baş ağrısı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve ishaldir. Bu yan etkilerden kaçınılmak isteniliyor ise günlük tüketim aşılmamalıdır. Günlük zerdeçal tüketimi en fazla 8 gram olmalıdır.

Kimler Zerdeçal Kullanabilir?

Zerdeçal herkes tarafından günlük doz aşılmadığı sürece kullanılabilmektedir.

Bebekler Ne Zaman Zerdeçal Kullanmalıdır?

Bebeğinizin önce baharatlara karşı alerjisi olup olmadığını kontrol ettikten sonra 8 aydan büyük bütün bebekler zerdeçal kullanabilmektedir.

Kimler Zerdeçal Kullanmamalıdır?

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bireyler zerdeçal kullanmamalıdır. Ayrıca, safra kesesiyle ilgili sorun yaşayan bireyler zerdeçaldan kaçınmalıdır. Mide sorunu yaşayan bireyler doktorlarına danışarak zerdeçal kullanmalıdır. Bunun nedeni, Zerdeçal içerdiği bileşenler sayesinde mide asidini arttırabilmektedir ve bu yan etkiler doğurabilmektedir. Ayrıca hamile bireyler doktora danışmadan zerdeçal kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Zerdeçal Hangi Besinlerle Birlikte Tüketilebilir?

Zerdeçal, tek başına çok keskin bir baharat olduğu için onu yumuşatacak besinler ile birlikte tüketilmelidir. Yoğurt, süt, fırınlanmış sebzeler ve kırmızı et ile tüketilebilmektedir. Ayrıca sıcak su ile karıştırılıp süzüldükten sonra çay olarakta tüketilebilmektedir.

Zerdeçal Hapı Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal hapı, zerdeçal kullanmanın bir diğer iyi yönüdür. Zerdeçal hapı, günde yalnızca bir kere tüketilmelidir. Bol su ile tüketmek, zerdeçal hapının içerdiği yararlı bileşenleri vücudumuza daha kolay girmesini sağlayacaktır.  

Zerdeçal Hapının Faydaları Nelerdir?

Aşağıda zerdeçal hapının faydaları listelenmiştir.

 • Nörolojik ve ruhsal hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Yaşlanmayı geciktirir ve cildi tazeler.
 • Artrit problemlerine fayda sağlar.
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Romatizma hastalığına iyi gelmektedir.

Zencefil Ve Zerdeçal Arasındaki Fark Nedir?

Zencefil ve zerdeçal görünümleri bakımından oldukça benzer özellik göstermektedirler. Zerdeçal, parlak turuncu renge sahiptir, zencefil ise daha solgun bir renge sahiptir. Ayrıca zencefil ve zerdeçal içerdiği besin bileşenleri yönünden farklı miktarlarda vitamin ve mineral içermektedirler.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!