Zencefil Nedir?

Zencefil Nedir?

Zencefil, zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Boyu yaklaşık 1 metreye kadar ulaşabilmektedir ve ince uzun yapraklara sahiptir. Sarı ve kırmızı renklerde çiçek açar ve kök yumruları ile baharat ve tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar yapılmaktadır. Genelde Asya bölgesinde yetişmektedir.

Zencefil, geçmiş yüzyıllardan beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan yararlı maddeler çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Zencefil Ne İşe Yarar?

Baharat olarak kullanıldığında zencefil, yemeklere keskin ve baskın bir tat verir. Ayrıca soğuk içeceklere zencefil eklendiğinde ferahlatıcı bir etki göstererek içeceğin içilmesini daha etkili kılmaktadır. Aynı zamanda sıcak içeceklere eklendiğinde hem tat olarak etki gösterir hem de içerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde vücuda çok sayıda faydalı katkılar sağlamış olur. Zencefil aynı zamanda, ilaçların yapımında ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Zencefilin Faydaları Nedir?

Aşağıda zencefilin faydaları listelenmiştir.

  • Kalbe faydalıdır.
  • Sindirim sistemine iyi gelir.
  • Solunum yollarına iyi gelir.
  • Ağrıları kesmeye yardımcı olur.
  • Mide sağlığına iyi gelir.
  • Kansere karşı etkilidir.

1. Kalbe Faydalıdır.

Düzenli zencefil tüketimi kalp krizi ve inme rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda zencefil tüketen bireylerde kalp krizi vakası daha az görülmüştür. Zencefil, kalp sağlığını iyileştirerek daha rahat ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca damar sağlığına iyi gelerek kalbin pompaladığı kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.

2. Solunum Yoluna İyi Gelir.

Zencefil yağı nefes darlığına iyi gelmektedir. İçerdiği birçok besin bileşeni sayesinde solunum yollarında bulunan rahatsızlıklara iyi gelir ve daha ferah ve sağlıklı nefes alımını sağlar. Zencefilin, solunum yolu enfeksiyonu hastalığına iyi geldiği yapılan birçok araştırma kanıtlamıştır.

3. Ağrıları Kesmeye Yardımcı Olur.

Zencefil, sinir uçlarına doğrudan etki ederek ağrı kesmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda zencefil, iltihaplanmaya iyi gelmektedir. Adet sancısına iyi geldiği de yapılan araştırmalar sayesinde bilinmektedir. Zencefil ayrıca, çeşitli kramplar, açık yaralar, romatizma gibi ağrıya neden olan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

4. Sindirim Sistemini Düzenler.

Zencefil hazımsızlığa iyi gelmektedir. İçerdiği besin bileşenleri sayesinde sindirim sistemini düzenler ve daha sağlıklı bir sindirim süreci oluşturmaya yardımcı olur. İshali önler ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı önler ve ülser, reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca vücut ısısını artırır ve vücutta bulunan toksin maddelerin vücut dışına çıkmasını sağlar. 

zencefil tozu

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil tek başına acı bir besin olduğundan genellikle yalnız başına tercih edilmez. Genellikle baharat olarak yemeklerde kullanılır. Ayrıca demlenerek çay olarakta tüketilebilmektedir. Toz hali ile baharat olarak kullanılırken, rendelenerek veya taze haliyle çay yapılabilmektedir. Ev yapımı tariflerde balık, kırmızı et, tavuk etinde baharat olarak çok sevilmektedir. Ayrıca gazoz, kek gibi hazır atıştırmalıklara ilave ederek daha zengin bir tat sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Zencefil, sadece gıda olarak tüketilmemektedir. Ayrıca, cilt bakım yağı, saç bakım yağı ve masaj yağı olarak kullanılabilmektedir. 

Zencefil Yağı İle Masaj Yapılır mı?

Zencefil yağı ile masaj yapılabilmekte ve oldukça yararı görülmektedir. 3 damla zencefil yağı ve 1 damla lavanta yağının karışımıyla oluşan bileşen kas ağrılarını gidermeye ve romatizmaya iyi gelmektedir. Fit1001’de bulunan AlchemLife Flexiqule Emollient masaj yağı zencefil yağı içerir ve oldukça faydalı ve kaliteli bir masaj yağıdır.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Zencefil çok farklı sayıda tüketilebilmektedir. Rendeleyip ılık süte ilave edilip tüketilebilmektedir. Ayrıca demlenip çay olarak tüketilebilmektedir. Baharat olarak ev yemeklerine eklenerek tüketilebildiği gibi sütlü tatlılarda ferahlatıcı bir lezzet içinde tercih edilmektedir. Çeşitli besinler ile birleştirip doğal besin takviyesi oluşturularak tüketmekte yaygın bir kullanım şeklidir.

Zencefil Kürü Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 300 ml suyun içine 5-6 gram aralığında kök zencefil atılır ve su kaynamaya bırakılır. Yaklaşık 10 dakika kaynadıktan sonra demlenmeye ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür ve kür hazır olur. 

zencefil çayı

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 200 ml su kaynatılıp içerisine 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ilave edilir. 5 dakika kadar beraber kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra sıcak olarak tüketilebilmektedir.

Zencefilin Yan Etkisi Var mıdır?

Aşırı kullanımda zencefil çeşitli yan etkiler gösterebilmektedir. Zencefil, aşırı tüketim sonucu safra taşı oluşumuna sebep olabilir. Mide rahatsızlıklarına sebep olabilir ve ayrıca tansiyonu düşürebilir. Kan sulandırıcı özelliği olduğundan dolayı kanama sorunu yaşayan bireyler aşırı zencefil tüketiminden kaçınmalıdır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!