Yüz Bakımı Nedir?

Yüz Bakımı Nedir?

Yüz bakımının önemi nedir? Doğru yüz bakımı nasıl yapılır? Yüz bakımında hangi ürünler kullanılmalıdır?

Yüzün ihtiyaç duyduğu ürünleri kullanarak daha sağlıklı, bakımlı ve aydınlık bir yüze sahip olmak için rutin olarak yapılan işlemler bütününe denir.

Yüz bakımı için öncelikle beslenmeye dikkat edilmeli, bol su tüketilmeli, sigara alkol gibi zararlı ürünlerden kaçınılmalı, yüze dokunmaktan kaçınılmalı ve uyurken sürekli temasta olunan yastık kılıfları 2 günde değilse haftada bir değiştirilmelidir. Bol bol yıkanmalı ve yıkarken sıcak sudan kaçınılmalıdır. Kullanılan makyaj malzemeleri cilt tipine uygun seçilmeli, sonrasında makyaj temizliğine özen gösterilmelidir. Ayrıca güneşe karşı koruma için güneş ürünleri kullanılmalıdır. 

Tüm bunlara dikkat edildikten sonra cilt tipine uygun yüz bakım ürünleri ile düzenli olarak yüz bakımı yapılmalıdır.

Klasik yüz bakımı rutin olarak yüz temizleme, tonikleme, peeling, buhar tutma, siyah nokta temizleme, maske uygulama, yüz serumu, nemlendirme, göz çevresi bakımı ve güneş koruması ile tanımlanabilir.

Tüm bunlarla birlikte mutlaka uzman kişilerden profesyonel bir destek alınarak yüz bakımı yaptırılmalıdır.  

Yüz Bakımı Neden Önemli?

Yüz bakımı, yüzde çeşitli etkenlerden kaynaklı oluşmuş deformasyonların giderilmesi veya oluşabilecek deformasyonlar için önlem alabilmek adına önemlidir. Yüzde oluşacak deformasyonları kamufle etmeden rahatça hareket edebilmek için yüz bakımı önemlidir. 

Gün içinde yazın sıcağa, kışın soğuğa, rüzgara vb dış etkenlere maruz olan cildin hava alabilmesi, nemlenmesi, tazelenmesi ve yenilenmesi için yüz bakımı çok önemlidir.

Sürekli korumasız ve dış etkilere karşı açık olan yüzde oluşabilecek siyah noktalar, yüz lekeleri, sivilceler, yüzde oluşan renk eşitsizlikleri ve gözenek oluşumunu engellemek yüz bakımının avantajları olarak sayılabilir.

Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

 Yüz bakımı yaparken cilt bakımı ile beraber yüz bir bütün olarak ele alınmalıdır. Yüz bakımında diş bakımı ayrı olarak ele alınmalı, kaş ve kirpik yağları ve serumları kullanılmalıdır. Kırışıklıkları engellemek için yüz masajı veya yüz yogası kasların uyarılması ve çalışması için önemlidir. Bol su tüketmek, düzenli uyku, sigara ve alkolden kaçınmak, makyaj yaparken cilde uygun ürünler kullanmak ve makyaj temizliğine özen göstermek, düzenli ve dengeli beslenmek bakımın temel taşlarıdır.

Ayrıca bunu destekleyici yüz bakımını düzenli ve uygun ürünlerle yapmak sağlıklı olmak ve görünmek için önemlidir.

Yüz bakımında öncelikle cilt tipine uygun bir yüz temizleme ürününe sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra tonikleme işlemi için cildinize uygun bir tonik ve maske kullanımı yüzünüzün  nefes almasını sağlayacaktır. Yüze uygun serumlar ve tabi ki nemlendiriciler uygulanmalıdır. 

Klasik yüz bakımına cilt temizliği ile başlanır. Sonrasında tonikleme, peeling, buhara tutma, siyah nokta temizleme, maske uygulama, göz ve yüz serumu ve ardından nemlendirdikten sonra güneş koruması ile cilt bakımı tamamlanmış olur. 

Dudaklar yüzdeki hassas noktalardan bir tanesidir. Nefes alıp verme, konuşma, yemek yeme gibi hayatın doğal akışında sürekli gerçekleştirilen eylemler dudakların nem kaybetmesine, hasar görmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı dudakta da temizleme aşamasından sonra nemlendirme ve uygun aralıklarla peeling ve dudak maskesi kullanılmalıdır.

Yüz Bakımında Hangi işlemler Yapılır?

Yüz bakımı,

  • temizleme
  • tonikleme
  • peeling
  • buhar tutma 
  • siyah nokta temizleme
  • maske uygulama
  • yüz serumu uygulama
  • göz çevresi bakımı
  • nemlendirme
  • güneş koruması

şeklinde sıralanan işlemlerin düzenli olarak uygulanmasına denir.

1-Temizleme

Yüz temizliğinin ilk ilk adımı cildi kirinden, yağından arındırmak ardından uygun cilt bakım ürünleri ile cildin sağlıklı görünümüne ulaşmasını sağlamaktır. Yüz temizliği yapılırken cilt çok fazla yorulmamalıdır. Narin hareketler ile tahriş etmeden temizleme yapılmalıdır. Yüz temizliğinde sıcak su yerine ılık veya soğuk su tercih edilmelidir. Yüz yıkandıktan sonra bir süre nemli kalmalı sonrasında kişisel havlu ile cildi tahriş etmeden kurulama işlemi yapılmalıdır.

2- Tonikleme

Temizleme işleminin ardından küçük bir pamuk tonik ile ıslatılmalıdır. Sonrasında yüze yumuşak ve dairesel hareketler ile uygulanmalıdır.

3- Peeling

Peeling dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze yapılmalıdır. Yüzü tahriş etmeden küçük dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu sayede ciltteki ölü derinin temizlenir ve siyah nokta oluşumunu engeller.

4-Buhar tutma

Bir kaba sıcak su koyduktan sonra başa bir havlu örterek sıcak buharın dışarı gitmesi engellenir. Yaklaşık olarak 5-10 dakika yüz buharda bekletilir.

5- Siyah nokta temizleme

Buhar tutma yüzde bulunan gözeneklerin genişlemesini sağlar. Bu sayede siyah noktalar, gözenek içinde biriken ölü deri, makyaj kalıntıları siyah nokta bantları ile veya uzman kişilerin yardımı ile temizlenebilir.

6- Maske uygulama

Siyah nokta temizliğinin ardından cilt tipine uygun maske seçilmeli ve yüze uygulanmalıdır. 5-10 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımı ile cildi tahriş etmeden çıkarılmalıdır. Serinleme etkisi için hazır kullanılan maskelerde uygulamadan 1 saat öncesinde buzdolabında bekletilebilir.

7-Yüz serumu uygulama

Serumlar çeşitli vitamin, mineral ve hücre yenileyici içeriklere sahiptir. Bu sebeple cilt tipine uygun serum maskeden sonra yüze uygulanmalıdır.

8-Göz çevresi bakımı

Göz çevresi bakımı için yeterli su tüketimi ve düzenli uyku çok önemlidir. Bunun yanı sıra çok hassas bir yapıya sahip olması nedeni ile göz çevresine uygun serum ve nemlendirici kullanılmalıdır.

9- Nemlendirme

Cilt tipine uygun nemlendiriciler yüze nazik ve dairesel hareketler ile uygulanabilir.

10- Güneş Koruması

Gün içinde güneşe maruz kalan yüzünüzde leke oluşumunu engellemek, zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korumak için cilt tipine uygun güneş kremi kullanılmalıdır.

Düzenli Yüz Bakımı Nelere İyi Gelir?

Düzenli yüz bakımı; yüzde oluşacak siyah nokta ve sivilceleri, yüzde oluşacak lekeleri ve renk eşitsizliklerini ve gözeneklerin oluşumunu veya var olan gözeneklerin genişlemesini önler. Yaşlanma belirtilerinin oluşmasını geciktirir.

1. Siyah Nokta ve Sivilceleri Önler

Siyah nokta oluşumunun en önemli etkeni gözeneklerde biriken sebum ve bununla birlikte makyaj kalıntıları, ölü deri ve kirdir. Düzenli temizleme, tonikleme siyah nokta temizliği ardından siyah nokta oluşumunu engeller. Aslında siyah noktalar henüz iltihaplanmamış sivilcelerdir denilebilir. Yağın ve kirin gözeneklerde birikmesi ve iltihaplanma ile oluşan sivilceler de düzenli yüz bakımı ile önlenebilir. Düzenli yüz bakımı cildin yağ dengesinin kurulmasını sağlar, siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu engeller.

2. Yüz Lekelerini Önler

Lekelerin bir çoğu uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma ile oluşsa da genetik faktörler, hamilelik, hormonal ilaçlar da leke oluşumuna neden olabilir. Cilt bakım ürünleri ile cildin yapısının bozulması sonucu oluşabilecek lekelerin önüne geçilir. Son aşama olan güneş kremleri ile güneş sebepli oluşabilecek lekeler engellenir.

3. Geniş Gözenekleri Önler

Cildi ölü hücrelerden arındırmak ve temizliğine dikkat etmek gözeneklerin küçülmesine ve bakım sırasında kullanılacak gözenek sıkılaştırıcı ürünler gözeneklerin kapanmasına yardımcı olurlar. Gözenek sıkılaştırıcı , temizleme ürünü, tonik serum ve maskelerin düzenli kullanımı var olan gözenekleri kapatır yenilerinin oluşumunu engeller.

4. Yüzdeki Renk Eşitsizliğini Önler

Ciltteki melanin ve sebum düzensizliği ciltte renk eşitsizliklerine yol açar. Yüz bakımı rutini yüzde oluşabilecek renk eşitsizliğini önler. Oluşan renk eşitsizliği için de doğal maskeler ve cilt tonu eşitleyen kremler renk eşitsizliğinin giderilmesine yardımcı olur.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir?

Yüz bakım ürünleri yüzün ihtiyaç duyduğu ürünlerin düzenli olarak kullanılmasıdır. Yüz bakım ürünlerinden bazıları aşağıda özellikleri ile birlikte verilmiştir.

Dermoskin Yüz Yıkama Köpüğü içeriğindeki ECOCERT sertifikalı temizleme aktifleri ve kremsi köpüğü ile cildinizi hassas bir şekilde temizler.Kremsi köpüğüyle temizleme sırasında ciltte herhangi bir hassasiyet oluşturmaz. Kuru ciltler dahil tüm cilt tipleri için kullanıma uygundur. Retinoid tedavisi gören kişilerde kullanıma uygundur.

%2 salisilik asit içeren Acnegun yüz yıkama jeli cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bakterilere karşı oldukça etkilidir: Sıklıkla görülen problemlerden biri olan akneler için ideal çözüm olan Dermoskin yüz yıkama jeli, sivilcelerin salgıladığı yağ bezelerinin atılmasını desteklemektedir. Cilt üzerinde tıkanmış olan gözeneklerin açılmasını sağlar. 

Cildin yağda ve suda çözünen ölü hücrelerini derinliğine temizlenmesini sağlar. Sivilceli veya sivilceye yatkın yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Kuru ciltlerin kullanımına uygun değildir. Karma ciltlerde ise sadece yağlı bölgelerin temizlenmesine uygundur.

Dermoskin Be Bright Retinil Yüz Serumu, tüm cilt tipleri için leke ve cilt tonunu açmak ve kırışıklıkları önlemeye karşı cilde bakım yapan kadifemsi yapıda bir serumdur.

Retinil serumun güçlü yaşlanma karşıtı etkisi olup kolajen sentezini artırarak kırışıklık oluşumunu baskılar, ayrıca cilt tonunun açılmasına yardımcı olur. Normal ve yağlı cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Hassas ve kuru ciltlerde doktor tavsiyesine göre belli aralıklarla, cildi alıştırarak uygulanmalıdır.   

Dermoskin Be Bright Peptit Kompleks Krem, yaşlanma karşıtı ve uzun süreli nemlendirme özelliği olan, cildin yumuşaklığını artırmaya yardımcı, ipeksi yapıda bakım kremidir. Tüm cilt tiplerine uygundur.

Ciltte leke oluşumunu önlemeye, oluşmuş lekelerin rengini açmaya, cilt tonunun düzenlenmesine yardımcı olur. Arbutin Kompleks Krem Be Bright serisinin en güçlü leke açıcısıdır. Tüm cilt tiplerine uygundur. Hassas ciltlerde tahriş gelişirse uygulamada kullanım sıklığı azaltılmalı veya ara verilmelidir.

İçeriğindeki etken maddelerin kurutucu, arındırıcı, nemlendirici ve anti-bakteriyel özelliği ile sivilceli ve sivilceye yatkın yağlı ciltlerde oluşan problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Maske olarak sivilceli veya sivilceye yatkın yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Kuru ciltlerin kullanımına uygun değildir. Karma ciltlerde ise sadece yağlı bölgelere uygulanır. Sivilce kurutucu olarak, her cilt tipinde o cilt ile uyumlu temizleyici ile cildi temizledikten sonra sadece sivilcelerin üzerine sürülerek, sivilceleri kurutulması için uygulanabilir.

Dermoskin Acgun Onarıcı Gündüz Kremi, sivilceli ve sivilceye yatkın ciltler için nemlendirici olarak formüle edilmiştir. Ayrıca oral yolla Retinoid tedavisi olan kişilerin kuruyan cildini nemlendirmek ve rahatlatmak amacıyla uygulanabilir.

Uygun konsantrasyondaki AHA ve BHA asit karışımlarının keratolitik etkisiyle cildi hassas bir şekilde soyarak siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kolajen sentezinin arttırarak, ince kırışıklıkların, yüzeysel sivilce izlerinin ve güneş lekelerinin giderilmesine, cildin ve vücudun diğer bölgelerinin beyazlanmasına yardımcı olur. Sivilceli veya sivilceye yatkın yağlı ciltlere özel olarak formüle edilmiştir. 


 


 

 Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!