yoga nidra nedir

Yoga Nidra Nedir?

Yoga nidra nasıl yapılır? Yoga nidra kimler için uygundur? Yoga nidra zayıflatır mı?

Uyku yogası olarak da bilinen yoga nidra, uyku ile uyanıklık arasındaki bilinç haline erişilerek yapılan bir yoga türüdür. Hinduizm ve Budizm geleneklerinden gelen yoga nidra, Swami Satyananda Saraswati adlı bir guru sayesinde modern zamanlarda popüler oldu. 

Yoga nidra ile amaçlanan; fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamaktır. Yogik uyku olarak bilinen bu süreçte stres ortadan kaldırılır ve bilinçaltındaki sıkıntılı durumlar uzaklaştırılır. Genellikle bir rehber eşliğinde yapılır ve yapan kişi rehberin yönlendirmesine uyarak yogayı gerçekleştirir. 

Yoga Nidra Nasıl Yapılır?

Yoga nidra yapacak bir kişinin öncelikle kendine bir rehber bulması gerekir. Çünkü pratik esnasında kişi, bir rehberin yönlendirmesi ile hareket etmelidir. Bazı durumlarda YouTube’dan izleyeceğiniz bir video da size rehberlik edebilir. Yoga nidra yaparken evinizde yoga matı ya da minderi bulundurmanız yeterli olacaktır. İsteğinize göre tütsü ya da mum gibi sizi rahatlattığını düşündüğünüz kokuları tercih edebilirsiniz. 

Rahat ve kolay nefes alan kıyafetler tercih edin. Birkaç tur güneşi selamlama veya Surya Namaskar yapmak, kaslarınızı ve zihninizi etkili bir şekilde yoga yapmaya hazırlayabilir. Uygulamaya geçmek için sırt üstü uzanın ve kollarınızı en rahat hissettiğiniz pozisyona alın. Gözlerinizi kapatın; ancak göz bebeklerinizi sıkmayın. Burnunuzdan alacağınız nefesi yavaşça ciğerlerinize doldurun. Bunu, onar saniyelik periyotlarla tekrarlayın. 

Vücut farkındalığınızı yavaş yavaş oluşturmak için çenenizi, ağzınızı, kulaklarınızı, burnunuzu ve gözlerinizi hissedin. Bedeninizde ve zihninizde mevcut olan hisleri olumlu bir şekilde karşılayın. Endişeli bir ruh haliniz varsa, huzuru çağırın. Hissettiğiniz duyguların zıtlarını vücudunuzda hissetmeye çalışın.  Her nefes verişinizde vücudunuza yayılan sıcaklık, neşe ve refah hissini deneyimleyin.

Bitirmek için yavaşça gözlerinizi açın ve çevrenize uyum sağlayın. 

Yoga Nidranın Faydaları Nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal birçok faydası olan yoga nidranın genel olarak faydaları şunlardır:

  • Zihinsel aktiviteleri yavaşlatır ve sinir sistemini yeniden dengeler.
  • Anksiyeteye iyi gelir.
  • Stresi azaltarak gevşemeye yardımcı olur. 
  • Uyku düzenliklerini gidermek için kullanılabilir. 
  • Enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olur. 

Yoga Nidra Kimler İçin Uygundur?

Yoga nidra, diğer yoga türlerinin aksine her yaş ve cinsiyet grubu için uygun bir yogadır. Yapılması gereken tek fiziksel aktivite yere yatmaktır. Uzun süre sırtüstü yere yatamayanlar için oturarak yapma seçenekleri de mevcuttur.

Yoga Nidra Zayıflatır mı?

Yoga nidranın zayıflamaya yardımcı olduğuna dair herhangi bir kanıt ya da bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle başlı başına yoga nidranın bireyin zayıflamasına yardımcı olacağı söylemi, gerçek dışı bir söylemdir. 

Yoga Nidra Anksiyeteye İyi Gelir mi?

Yoga nidra, beynin ruh hali ve hafızadan sorumlu kısmı olan hipokampus yenilenmesine yardımcı olur. Güçlü bir hipokampus stres tepkisini azaltırken, zayıf bir hipokampus kişiyi kaygıya daha yatkın hâle getirir. Yoga nidra, hipokampüsü zayıflatabilecek ve bireyi depresyon ve anksiyeteye karşı savunmasız bırakabilecek aşırı kortizolün (stres hormonu) sistemden uzaklaştırılmasını teşvik etmektedir. 

Aynı zamanda, International Journal of Yoga tarafından yapılan 2018 tarihli bir araştırmaya göre yoga nidra uygulamanın, stres, anksiyete ve depresyon düzeylerini dengelemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.