Yeşil Çay Nedir?

Yeşil Çay Nedir?

Kuşburnu Nedir? Okunuyor Yeşil Çay Nedir? 4 dakika İlerle Zencefil Nedir?

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarının kurutulup demlenmesiyle oluşan çaydır. Aynı bitkinin yaprakları yavaş ve uzun süreli kurumaya bırakılır ise siyah çay meydana gelir. Yeşil çay ise, bitkinin yapraklarının hemen kurutulup kavrulmasıyla elde edilir.

Demlenmiş yeşil çay sadece 1 kaloriye sahiptir. Bu çay protein, karbonhidrat ve g yağ içermez. Yeşil çayda siyah çayda olduğu gibi kafein bulunur ancak siyah çayda bulunan kafein miktarından daha az miktarda kafein içermektedir.

Yeşil Çay Ne İşe Yarar?

Yeşil çay doğru tüketilmesi durumunda, ödem atmaya, kilo vermeye, odak problemini gidermeye ve sakinleşmeye yardımcı olur. C vitamini bakımından oldukça zengin olan yeşil çay, solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca içerdiği mineraller sayesinde beyin sağlığını güvende tutar ve daha doğru düşünmenin, daha odaklı çalışmanın ön ayağı olur. Kış aylarında içilmesi durumunda soğuk havalarla birlikte daha kötü çalışan bağışıklık sistemini destekler ve hasta olma riskini indirir. Ayrıca yeşil çay, yaşlılığın getirdiği cilt problemlerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Yeşil Çayın Faydaları Nedir?

Aşağıda yeşil çayın faydaları listelenmiştir.

  • Bağışıklık sistemini düzenler.
  • Ödem atmaya yardımcı olur.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Cilde faydalıdır.
  • Odak problemini gidermeye yardımcı olur.
  • Sakinleştirici etkisi vardır.

1. Kanser Riskini Azaltır

Kanser, hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalıp insan vücuduna zarar vermesidir. Yeşil çay kanser hastalığına karşı önemli antioksidan bileşenler içerir. Bu antioksidan içerik, hücrelerde oksidatif hasarın önlenmesine yardımcı olur. Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli olarak yeşil çay tüketen bireylerin kansere daha az yakalandıklarını göstermiştir. Aynı zamanda, kanser hastası bireylerin iyileşme sürecinde yeşil çayın yardımcı bir rol üstlendiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

2. Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Yeşil çay kalori bakımından oldukça düşük bir içecek olmasının yanında metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur ve kilo kaybına neden olur. Yapılan araştırmalar sonucunda obez bireylerin yeşil çay tüketerek daha hızlı kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Kilo vermek isteyen bireyler, çeşitli diyetlerinin yanında ve spor aktivitelerinin yanında yeşil çay tükettiklerinde daha hızlı sonuç alacakları bilinmektedir.

3. Kronik Hastalıklara İyi Gelir

Yeşil çay, insülin direncini azaltır ve kan şekeri seviyesini düzenlemektedir. Bu özelliği ile diyabet hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. Bir diğer kronik hastalıklardan olan kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde damar tıkanıklığına iyi gelir ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nedir?

Yeşil çay antioksidan özellikli bir içecektir. İçeriğinde bulunan besin bileşenleri yaşlanmanın getirdiği cilt kırışıklıkları ve sarkmaları en aza indirmeye yardımcı olur. Anti inflamatuar özelliği sayesinde diğer cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Örneğin yumru gibi cilt hastalıklarına, yapılan araştırmalar sayesinde iyi geldiği bilinmektedir. 

yeşil çay içen kadın

Yeşil Çayın Zararı Var mıdır?

Yeşil çay düzenli ve kontrollü tüketildiğinde zararı yoktur. Ancak aşırı tüketildiğinde çeşitli yan etkiler beraberinde gelir. Sinir problemi, ishal, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, kusma, baş ağrısı ve iştah kaybı gibi rahatsızlıklar yeşil çayın aşırı tüketilmesi sonucu yan etkileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

Yeşil çayın sabah çok erken saatlerde içilmesi tavsiye edilmemektedir. En ideal tüketim zamanı, yemeklerden birkaç saat sonra ve sabah en erken saat 11:00’da olduğu bilinmektedir. Yemeklerden hemen sonra içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Bir fincan su kaynatılır. Su kaynar haldeyken içerisine bir miktar yeşil çay konulur ve demlenmesi beklenir. Yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Ve sıcak olarak tüketilir.

Kimler Yeşil Çay İçebilir?

Alerjik reaksiyon göstermeyen her birey yeşil çayı düzenli ve aşırı tüketimden kaçınarak tüketebilir. Çok az kalori barındırdığından genellikle kilolu bireyler için vazgeçilmez içeceklerden birisidir. Kronik hastalıkları bulunan, sinir ve stres problemi yaşayan bireyler, bağışıklık sistemini düzeltmek isteyen her birey yeşil çay tüketebilmektedirler.

Yeşil Çay Çok Fazla Tüketilirse Ne Olur?

Yeşil çayın çok tüketilmesi durumunda yan etkileri ortaya çıkar. Bu yan etkiler; ishal, kusma, baş dönmesi, hazımsızlık, iştah kaybı, aşırı stres gibi etkilerdir.

Yeşil Çay Hangi Besinlerle Birlikte Tüketilebilir?

Yeşil çay demir emilimini azaltır. Bunun için yeşil çayı çeşitli besinler ile birlikte tüketmek daha yararlı olmaktadır. Bu besinlerin en başında limon gelmektedir. C vitamini bakımından çok zengin olan limon, yeşil çay ile birlikte tüketildiğinde ortaya oldukça verimli bir besin açığa çıkar.

Poşet Yeşil Çay Zararlı mıdır?

Maalesef kalitesiz poşet çayların çoğu zararlıdır. Kaynar suya atılıp demlenmesi beklenen poşet çaylar suya çeşitli zararlı maddeler bırakabilir. Ancak kaliteli ve özenle yapılan poşet çayların hiçbir zararı yoktur. Aksine zamandan tasarruf sağlayarak bireylere katkı sağlamaktadır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!