yaban mersininin faydaları nelerdir

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini ne sıklıkla tüketilmeli? Vücuda faydaları nelerdir?
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Okunuyor Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? 5 dakika İlerle Böbrek Taşı Nedir?

Fundagiller familyasının bir üyesi olan ve çay üzümü, ayı üzümü, çoban üzümü gibi isimlerle de bilinen yaban mersini, ılıman iklimi seven bir meyvedir. Tatlı ekşi bir tada sahip olan bu meyve, temmuz ve eylül ayları arasında hasat edilir. Oldukça lezzetli bir meyve olan yaban mersini aynı zamanda insan sağlığı açısından da birçok faydaya sahiptir. 

Yaban mersininin faydaları şunlardır:

  • Antioksidanlar açısından zengin
  • İyi bir C vitamini kaynağı
  • Göz sağlığına faydalı
  • Kilo kontrolüne yardımcı
  • Kalp sağlığına faydalı

Antioksidanlar açısından zengin

Yaban mersini, yaygın olarak tüketilen meyve ve sebzeler arasında en yüksek antioksidan seviyelerinden birini içerir. Bu genellikle ORAC derecesi olarak adlandırılır. Elajik asit ve antosiyanidinler gibi fitokimyasallar olarak adlandırılan doğal olarak oluşan bitki bileşikleri açısından son derece zengindirler. Yaban mersinindeki fitokimyasallar, vücudun uzun bir hastalık listesiyle savaşmasına yardımcı olan koruyucu özellikleri nedeniyle kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

İyi bir C vitamini kaynağı

Yaban mersini vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki C vitamini oranı sayesinde, bir fincan kadar yaban mersini tüketmeniz durumunda günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 24’ünü karşılamış olursunuz. 

Göz sağlığına faydalı

Düzenli olarak tüketilen yaban mersini göz sağlığını olumlu bir şekilde etkiler. Bunun temelinde yatan sebep, yaban mersininin içeriğindeki yoğun antioksidan oranıdır. Yakın ve uzak görme problemleri, katarakt gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini en aza indirir. İçeriğindeki C, E, A vitaminleri, selenyum, çinko ve fosfor gibi vitamin ve mineraller sayesinde göz sağlığını iyileştirir. Göz hastalıkları arasındaki hasarı güçlendiren glokom rahatsızlığı için de etkilidir. 

Göz tansiyonu sorunu olan kişilerde yüksek seviyelerde bulunan göz içi basıncı hücreleri yeterli miktarda besleyemediği için hücreler ölmeye başlar. Yaban mersini basınç dengesini sağlayarak bu sorunu engellemek için kullanılabilir. Tavukkarası veya bilinen diğer adı ile gece körlüğünü engellemenin en doğal yollarından biri de yaban mersinidir. 

Kilo kontrolüne yardımcı

Yapılan son araştırmalardan sonra, yaban mersininin yağ yakmayı ve depolamayı düzenleyen genleri etkileyebileceği, karın yağını azaltmaya ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceği sonuçları ortaya çıkmıştır. Düşük kalorili bir diyetle birleştirildiğinde, yaban mersini ayrıca trigliseritleri düşürebilir ve kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir, bu özellikler kapsamlı bir kilo verme planının ana dinamiklerindendir. Kalori oranı düşük olan yaban mersini, yüksel lif oranı sayesinde tok hissetmenize yardımcı olur. 

Kalp sağlığına faydalı

Yaban mersininin içeriğindeki vitamin ve mineraller kalp sağlığını destekleyici özellikler taşır. Kolesterol içermediğinden dolayı kalp hastalığı olan kişiler de rahatça tüketebilir. Zengin lif içeriği sayesinde kandaki kötü kolesterolü düşürür ve bu da kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltır. 

B6 ve folat içeriği sayesinde kalp sorunlarına neden olabilen yüksek homosistein düzeylerinin düşürülmesini sağlar. Yaban mersini üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre içinde bulunan antosiyaninin düzenli tüketilmesi durumunda genç, orta yaş ve yaşlı kadınlarda kalp krizi riskini %32 oranında azalttığı sonucu ortaya çıkarılmıştır. 

Yaban Mersininin Zararları Nelerdir?

Yaban mersini limit aşılmadan tüketildiğinde oldukça faydaları bir meyvedir; ancak içeriğindeki salisilat adı verilen doğal bileşikler bazı insanlar için risk teşkil edici olabilir. Salisilat duyarlılığı, baş ağrısı, kızarıklık, gastrointestinal rahatsızlık ve solunum sorunları gibi bir dizi semptoma neden olabilir.

Yaban mersininin gereğinden fazla tüketilmesi durumunda aşağıdaki sorunlar baş gösterebilir. 

Yaban Mersini Çok Yenirse Ne Olur?

Yaban mersini, sayısız sağlık yararı nedeniyle genellikle iyi bir meyve olarak bilinir; ancak her gıdada olduğu gibi çok fazla yaban mersini tüketmek de olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yoğun oranda lif içeren yaban mersini, fazla tüketildiğinde şişkinlik, gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarına yol açabilir. Bunun nedeni, yaban mersinindeki lifin kolayca sindirilmemesi ve aşırı tüketiminin sindirim sistemini aşırı yüklemesidir. Yaban mersini aynı zamanda yüksek şeker oranına sahip bir meyvedir. Çok fazla yaban mersini tüketmek, kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa neden olabilir ve bu, altta yatan sağlık sorunları olanlar için tehlikeli olabilir. Diyabet veya insülin direnci olan bireyler için karbonhidrat alımlarını izlemek çok önemlidir ve tüketilen yaban mersini miktarını sınırlamak kan şekeri dengesizliklerini önlemeye yardımcı olabilir. İçeriğindeki şekerin bir diğer zararı ise diş çürüklerinin oluşumuna katkı sağlamasıdır. Yaban mersini içindeki şeker, diş minesini aşındırabilen ve boşluklara yol açabilen asit oluşturmak için ağızdaki bakterilerle birleşebilir.

Yaban mersini oksalat bakımından da yüksek bir meyvedir. Böbrek taşı oluşumuna yatkın insanlarda fazla oksalat böbrek taşı oluşumuna katkı sağlar. Yaban mersinine alerjisi olan kişilerde Aşırı miktarda tüketmek, hafif ila şiddetli arasında değişebilen alerjik reaksiyon riskini artırabilir.

Yaban Mersininin İçerisinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Yaban mersini vitaminler dışında da birçok yararlı besin öğesi içerir. Ancak yaban mersini içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

  • C vitamini
  • K vitamini
  • B6 vitamini

Yaban Mersini Nasıl Tüketilmeli?

Bir yaz meyvesi olan yaban mersininin farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Olgunlaşmış bir meyve olarak tüketebileceğiniz bu lezzeti farklı tariflerle de karıştırabilirsiniz. 

Yaban mersinini smoothie'nize, salatalara, yoğurdunuza, tatlı tariflerinize ve yulaf ezmesi karışımınızın içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz dondurulmuş yaban mersini de tüketebilirsiniz; ancak sıkı bir diyet programında olanlar için tercih edilmesi gereken tüketim şekli olgunlaşmış yaban mersini yemektir. Piyasada birçok yaban mersini suyu ya da püresi bulunmaktadır, ancak bu ürünler çeşitli koruyucu kimyasallarla ve ekstra şekerle hazırlanmaktadır.  Bu nedenle içeriğini bilmeden tüketmeniz önerilmez. 

Yaban Mersini Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Bir günde güvenle tüketebileceğiniz yaban mersini miktarı kişisel sağlık durumunuza ve beslenme gereksinimlerinize bağlıdır. Her gün tüketilebilecek bir meyve olsa da günlük miktarınızı mutlaka ayarlamanız gerekir. Standart olarak günde bir fincan kadar yaban mersini tüketmek yeterli olacaktır. 

Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

100 gram olgunlaşmış yaban mersininde yaklaşık olarak 57 kalori bulunur.  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!