Whole30 Diyet Alternatifleri Nelerdir?

Whole30 Diyetinin Alternatifleri Nelerdir?

Whole30 diyetine benzer ve kolay uygulanabilecek diğer diyet türleri nelerdir?

Sağlığınızı geliştirmek istiyor ve kilo vermek istiyorsanız, ancak herhangi bir sebepten ötürü Whole30 diyetini uygulayamıyorsanız bu diyet türüne benzer başka diyet türlerini uygulamak mümkündür. Bu diyet türleri aşağıda listelenmiştir.

1. Paleo Diyeti

Whole30 diyeti gibi Paleo diyeti, tahılları, mandıraları, rafine şekeri, baklagilleri, işlenmiş gıdaları ve rafine yağları ortadan kaldırır ve bunun yerine yüksek kaliteli et, yumurta, kuruyemiş ve sağlıklı yağları tercih eder. Kulağa benzer gelmiyor mu? Paleo diyet planını biraz daha bağışlayıcı yapan birkaç farklılık var. En önemli ayrımlardan biri, Paleo diyetinin akçaağaç şurubu, bal ve hindistan cevizi şekeri gibi işlenmemiş şekerlere izin vermesi, ancak Whole30 diyetinin bunları tamamen yasaklamasıdır. Bazı Paleo diyeti yapanlar ayrıca bir kadeh kırmızı şarap veya ara sıra tekila gibi tahıl bazlı olmayan alkolün tadını çıkarırlar. Whole30’da bu tür alkollere yer yoktur. 

Ayrıca, en sevdiğiniz rahat yemekleri yeniden üretmek için Paleo onaylı malzemeleri kullanan çok sayıda Paleo tarifleri vardır, ancak Whole30 her türlü tatlı tüketimini yasaklar. Uzun vadede hazır yemeklerden vazgeçmeye istekliyseniz ama yine de hayatında biraz tatlılığa ve daha rahat diyet listesine ihtiyacınız varsa, Paleo diyeti harika bir seçim olabilir.

2. Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, hayvan proteinleri ve sebzelere odaklanması bakımından Whole30'a benzer, ancak peynir tüketimi bakımından farklıdırlar. Bu diyet türünde süt ürünlerine izin verilir. Ketojenik diyet, şekerleri, karbonhidratları ve bakliyatları keserken, istediğiniz kadar tam yağlı tereyağı, krema, peynir ve yoğurt yemenize herhangi şekilde karışmaz. Ayrıca, ketojenik diyet uygulamak için yalnızca et, süt ürünleri ve nişastalı olmayan sebzeler yiyebilmeniz için çok az miktarda çilek yemenizi önerir. Karbonhidratsız yaşayabilen ancak günlük kahvesinde kremaya ihtiyaç duyanlarınız için ketojenik diyet mükemmel bir uzun vadeli seçenek olabilir.

3. Atkins Diyeti

Atkins diyetini Keto diyetinin daha az çekici ve modaya uygun bir çeşidi olarak düşünün. Whole30'da olduğu gibi tüm tahılları, fasulyeleri veya şekeri ortadan kaldırmanız gerekmese de, bunlardan daha az yemeniz gerekir. Çünkü her gün yalnızca yaklaşık 50 gram karbonhidrat almanıza izin verilir. Bu diyet, düşük kalorili bir diyetin bazı faydalarından yararlanmaya devam ederken az miktarda tahıl veya bakliyat yemek isteyenlere hitap edebilir.

4. Dukan Diyet

Dukan diyeti, bir kişinin karbonhidrat ve yağ alımını azaltırken yüksek proteinli yiyecekler tüketmesini gerektirir. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları vurgular ve günlük fiziksel aktiviteyi teşvik eder. Dukan diyetinde izin verilen 100 gıdanın listesi resmi Dukan diyeti web sitesinde bulunabilir. 100 gıda arasında 68 "saf protein" ve 32 sebze var. Diyetin sonraki aşamalarında, yeni yiyecekler tanıtılabilir.

Dukan diyeti, Whole30 planından bile daha katı olan, yalnızca doğal proteinden oluşan bir diyet türüdür. İkinci aşamada sebzeleri, ardından küçük porsiyonlarda meyve, besleyici tahıllar, karbonhidratlar ve peynir içerebilir. Uzun süreli kısıtlamalarla mücadele eden ve 30 günün ötesinde uzun süreli porsiyon boyutları ve dengesi hakkında farkındalık kazanmak isteyenler Dukan diyetinden yararlanabilir.

Whole30 Yerine En İyi Diyet Türü Nasıl Seçilir?

Whole30 yerine başka tür diyet seçimi yaş, ağırlık, cinsiyet ve sağlık durumu ile ilişkilidir. Size uygun olan diyet türünün en iyi seçilme olanağı nasıl beslendiğiniz, yaşınız, cinsiyetiniz ve sağlık durumunuzla alakalıdır. Herhangi bir diyet türü seçilmeden doktor kontrolüne gitmek önemlidir. Sağlık durumunuz hakkında bilgi aldıktan sonra Whole30’a alternatif olan diyetler hakkında bilgiler öğrenip aralarından birini seçmelisiniz. Örneğin, vücudunuzda bulunan kalsiyum miktarı normalden çok daha düşükse ve kilo vermek istiyorsanız ketojenik diyet türü sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Hangi Diyetler Whole30'Dan Daha Kolaydır?

Paleo diyeti, Ketojenik diyet ve Atkins diyeti Whole30’a göre daha esnek besin listesi barındırdıkları için Whole30’a göre daha kolaydırlar. Whole30 diyeti oldukça sınırlı besin listesi içerir ancak diğer diyetlerde bu kadar sınırlandırma yoktur. Ayrıca Whole30 diyetinde oldukça katı olan kurallar vardır. Diğer diyet türlerinin kuralları bazı durumlarda esnek olabilmektedir.

Hangi Diyetler Whole30'Dan Daha Zordur?

Dukan diyeti başlangıçta yalnızca protein tüketimine teşvik ettiği için Whole30 diyetinden daha zordur. Dukan diyeti uygulayan kişiler bu diyete başladıklarında karbonhidrat ve yağ alımını istemezler. Ancak Whole30 diyetinde önemli olan bu 3 ana enerji kaynaklarının dengede olmasıdır. 

Hangi Diyetler Whole30'Dan Daha Pahalıdır?

Et fiyatları normal besinlerden biraz daha pahalı olduğu için Dukan diyeti Whole30 diyetine göre biraz daha pahalıdır. 

Hangi Diyetler Whole30'Dan Daha Ucuzdur?

Whole30 diyeti oldukça sınırlı besinler içerdiği için bu besinlerin fiyatı diğer diyet türlerine göre biraz daha fazla olabilmektedir. Paleo diyeti, Atkins diyeti ve Ketojenik diyet esnek besin listelerinden dolayı Whole30 diyetine göre daha ucuzlardır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!