Vücut şampuanı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Vücut Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücut şampuanı seçerken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerekir? Vücut şampuanı için önemli özellikler nelerdir?

Vücut şampuanları duş veya banyo sırasında vücuda uygulanan, cildin temiz kalması, nemini muhafaza etmesi için kullanılan bakım ürünleridir. Cildin temiz kalması için cilt yüzeyindeki her şeyi sıyıran bu ürünler seçilirken cildin neminin korunmasını da sağlamalıdır. Vücut şampuanı seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında içeriği gelmektedir. Besleyici ve kimyasal içermeyen doğal ürünler kullanılmalıdır. Vücudumuzun en büyük organı deridir ve dış etkenlere en fazla maruz kalan organımızdır. Bu sebeple derimizin sağlıklı, temiz ve bakımlı olması için seçilen vücut şampuanlarına özen gösterilmelidir.

  • Cilt tipine uygun şampuanlar seçilmelidir.
  • Paraben ve renklendiriciler içermeyen vücut şampuanları kullanılmalıdır. 

1. Kuru Ciltler İçin Nemlendiricili Vücut Şampuanı Tercih Edilmeli

Kuru ciltler için tercih edilen vücut şampuanları nemlendirici etkiye sahip olan ürünler olmalıdır. Jel yerine daha kremsi vücut şampuanları kullanmak kuru ciltler için daha uygun bir tercih olacaktır. Krem yıkama kuru ciltler için daha naziktir ve cildi tahriş etmez. Zeytinyağı, aloe vera veya bal gibi cildi nemlendiren ve nemli tutan maddeler içeren ürünler kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca A, B1 ve E vitamini içeren ürünlerin kullanılması cildin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlayacaktır.  

2. Mat Ciltler İçin Uygun Vücut Şampuanı Tercih Edilmeli

Kötü hava koşulları, beslenme, vitamin yetersizliği gibi etkilerden ötürü cilt matlaşır ve donuklaşır. Bu cilt tipine uygun vücut şampuanı kullanmak önemlidir. Öncesinde vücudun yeteri kadar su alıp almadığına dikkat edilmeli ve peeling yapılmalıdır. Bunlara dikkat edildikten sonra kullanılan vücut şampuanı ile ölü deri vücuttan atılacak ve daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşulacaktır. Mat ciltler için nem dengesine uygun vücut şampuanı seçmek çok önemlidir.

3. Paraben ve Renklendiriciler İçermeyen Vücut Şampuanı Tercih Edilmeli

Paraben ve renklendiriciler kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan, ürünlerin daha cazip hale getirilmesi, raf ömrünün uzatılabilmesi için kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler cildi yaşlandırmakta, tahriş etmekte ve çeşitli cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Bazı kanser tümörlerinde parabene rastlandığı bilinmektedir. Bu sebeple hangi cilt tipine sahip olunursa olunsun cilt sağlığı için vücut şampuanlarında bakılması gereken ilk özellik paraben ve renklendiriciler içermeyen ürünler olmalıdır. Örneğin Natur Vital Sensitive Body Wash Vücut Şampuanı cilt nemini ve esnekliğini organik Goji ekstresi ve keten tohumu bileşikleri sayesinde cilltte tutar, Hindistan cevizi sayesinde ise cildi nemlendirir. En hassas ciltler dahi kullanabilir. Silikon, paraben ve koruyucu maddeler içermez.

4. Hassas Ciltler İçin Uygun Vücut Şampuanı Tercih Edilmeli

Aşırı kuru cilt, kaşıntı, egzama hassas cilde sahip olan kişilerin ortak problemleridir. Cildin tahriş olmasını önlemek, sağlıklı ve temiz kalmasını sağlamak için hassas ciltlere uygun vücut şampuanları tercih edilmelidir. Alerjik madde içermeyen vücut şampuanları tercih edilmelidir. Yoğun kokulu vücut şampuanlarından uzak durulmalıdır. Doğal ve besleyici içeriğe sahip vücut şampuanları tercih edilmeli, kremsi formüle sahip ürünler kullanılmalıdır. Seçilen ürünlerde  pH değerine dikkat edilmeli, vitamin içerikli besleyici vücut şampuanları kullanılmalıdır. 

Çocuklar İçin Vücut Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar için kullanılan vücut şampuanlarının özenle seçilmesi gerekmektedir. Çocukların ciltleri oldukça hassastır ve bu sebeple kolayca tahriş olabilmektedir. Öncelikli yapılması gereken vücut şampuanlarının içeriğine dikkat etmektir. Paraben, SLS, parfüm ve uçucu yağlar içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Çok köpüren ürünlerden uzak durulmalıdır çünkü köpürmesi için ürünlerin içerisine kimyasal maddeler eklenmektedir. Bu da çocukların cildini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple seçilen ürünler hipoalerjenik ve nemlendirici etkili, doğal içerikli besleyici ürünler olmalıdır. 

Çocuklar için kullanılabilecek bir vücut şampuanı da Natur Vital Kids Body Wash Mild & Moist tir. Natur Vital Kids Body Wash Mild & Moist 300 ml içeriğindeki bitkisel içerikler yardımıyla özellikle çocukların hassas cildini koruması ve bakım yapması için özel olarak formüle edilmiştir. Cildin doğal dengesini koruması için taze meyve kompleksi, gliserin ve Hindistan cevizi yağından elde edilmiştir. Elma, şeftali, üzüm ve limon meyve kompleksi, şeker amino asitler ve vitaminler açısından zengindir. Cildi esnek ve yumuşak tutarak nemlendirir.

Vücut Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Vücut şampuanının birincil işlevi cildin kir, yağ, ter gibi kirlerden arındırmaktır. Vücut şampuanı kullanılırken doğru miktarda kullanmak, ürün kullanılırken sıcak su kullanmamak ve uygulama sırasında cilde çok sert davranmamak kullanım sırasında cildin sağlığı açısından önemlidir. Duş veya banyo sırasında vücut ıslatılır. Ardından vücut şampuanı lif kabağı, lif veya bir bez üzerinde köpürtülür. Cildin her yerine nazik bir şekilde uygulanır ve sonrasında da ılık su ile durulanır. Duruladıktan sonra cilt temiz bir havlu ile tampon hareketlerle kurulanır.  

Vücut Şampuanı ile Saç Yıkanır mı?

Vücut şampuanları ve şampuanlar iki farklı temizleme ürünüdür. Şampuanlar şaç temizliği için saçların ve saç derisinin ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş ürünlerdir. Vücut şampuanları vücuda uygulanacak şekilde formüle edilmiştir. Vücut şampuanı saça uygulanabilir fakat bunun sürekli yapılması saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Saça vücut şampuanı uygulamak saç derisinin pH değeri etkiler, bu da kuruluk, kepeklenme, kaşıntı, yağlanma veya bu gibi sorunlara neden olur. Bu sebeple vücut şampuanları saça uygulanmamalıdır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!