Vücut Bakımı

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut bakımı nasıl yapılır? Vücut bakımın faydaları nelerdir? Vücut bakımı rutinleri nelerdir?
Sükroz Nedir? Okunuyor Vücut Bakımı Nedir? 5 dakika İlerle Bebek Güneş Kremi Nedir?

İnsan mutluluğu için önemli bir önceliğe sahip olan unsurların başında sağlıklı olmak gelmektedir. Bireylerin sağlıklı olmak için günlük yaşamda uygulayacağı rutin uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan bazıları fiziksel temizlik, vücut bakımı, sağlıklı beslenme ve düzenli bir hayattır. Modern hayatta bireyler görüntülerini oldukça önemsemektedirler. Bu nedenle bireyler pürüzsüz, selülitsiz ve genç bir cilt için; el, ayak, saç gibi estetik görünümlerini korumak adına çok harcama yapmaktadır. Elbette vücut bakımı yalnızca estetik kaygıları yok etmek için değil, aynı zamanda genel sağlık için de önemli bir gerekliliktir. Türk Dil Kurumu Sözlüğü bakım kelimesini “bir şeyin iyi gelişmesi, iyi bir durumda kalması için verilen emek” olarak tanımlanmaktadır.

En önemli giysimiz olarak ifade edilen cildimiz uykusuzluk, stres, güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği gibi birçok dış faktörün etkisinde kalmaktadır. Vücut bakımını, vücudumuzun doğal dengesini düzenlemek için yapılan bakımlar olarak tanımlayabiliriz. Bu bakımlar, cildin nem dengesinin ayarlanması, çatlakların giderilmesi ve sağlıklı bir görünüm kazanması için yapılan bütün işlemlerdir.

İnsan cildi, insanın en büyük organıdır. Cildimiz büyük oranda kıyafetlerin altında kaldığı için, vücut bakımı genel olarak ertelenmektedir.  Oysa vücudun daima özel bir bakıma gereksinimi vardır. Vücut bakımı yapmak için, vücutta nelerin eksik olduğunun farkında olunması ve bu eksikliklere yönelik uygun bakımları uygulamak gerekmektedir.

Vücut Bakımı Neden Önemli?

Kişisel bakım ve hijyen, birçok açıdan oldukça önemli hususlardır. Öncelikle, en temel önemi sağlığın korunmasıdır. İnsan cildi çeşitli dış etkenler nedeniyle zamanla özelliğini yitirir ve savunmasız bir hale gelir. Bu durumda cildin koruyucu bariyeri güçsüzleşerek kişinin daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Vücut bakımının ihmal edilmesi, ciltte kaşıntılara ve kızarıklıklara neden olur. Vücut bakımının ihmal edildiği durumlarda ciltte gözeneklerin tıkanması, biriken kir ve ölü derilerin olması, yağlanma ve beraberinde getirdiği sivilce sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Dolayısıyla hem sağlık hem de güzellik bakımından düzenli olarak vücut temizliği yapmak gerekmektedir. 

İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyolojik ve kültürel anlamda insanlar için genel kabul görmüş çeşitli kurallar vardır. Temiz görünmek, temiz kokmak da bunlardan biridir. Bu nedenle vücut rutin olarak yıkanmalıdır. Resmi olsun ya da olmasın insanların kurduğu ilişkilerde temiz olmak olumlu karşılanmaktadır. 

Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücut bakımı için kişisel bakım setleri oluşturmak önemlidir. Bu setler insanların bakımlarını pratik olarak yapmasına yardım eden çeşitli ürünleri içermektedir. Hem erkek kişisel bakım ürünleri hem de kadın kişisel bakım ürünleri bu setlerin içinde bulunabilmektedir. Kişisel bakım setlerinin temel amaçları, her yerde rahatça kullanım imkanı yaratmasıdır.

Temizleme

Vücuttaki gözeneklerin açılması, bakterilerin oluşmaması için banyo yapılmalıdır. Banyo yapılırken sağlıklı duş jelleri kullanmak gerekmektedir. Organik içerikli cildi yoğun nemlendirme özelliğine sahip Natur Vital Sensitive Body Wash Vücut Şampuanı cilt esnekliğinizi koruyarak vücut temizlenmesine destek olur. Vücut temizliğinin bir parçası olan saçlar için de saçı ve saç derisini temizleyecek şampuanlar kullanılmalıdır. Dişlerin temiz tutularak çürümesini engellemek için diş macunları ve diş fırçaları kullanılmalıdır. Cildi temiz tutmak ve kurumasına engel olmak için çeşitli kremler, etkili bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Peeling

Peeling vücut bakımı gerçekleştirilen önemli adımlardan biridir. Vücut bakımı için düzenli olarak yapılması önerilen peeling, cilt üzerinde biriken bütün kiri, ölü deriyi ve gözenekleri kapatan sebepleri vücuttan atar ve cildin daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardım eder. Peeling yaparken cilde zarar vermeden ölü deriyi sökecek içerikler kullanmak gerekmektedir. 

Nemlendirici

Vücut önce yıkanarak kirlerden arındırılır ve ölü derilerin vücuttan uzaklaşması için de peeling işlemi yapılır. Bu işlemler bittikten sonra vücudu nemlendirerek besleme uygulaması gerçekleştirmek oldukça faydalı olacaktır.  

Evde Vücut Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Banyo yaparken kullanılan suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü sıcak su vücudun kurumasına sebep olmaktadır.
 •  Vücuda temas eden kir, ter, deodorant, krem gibi zararlı kalıntıların vücuttan arındırılması gerekmektedir. Bunun için ilk adım temiz bir duş almaktır. Fakat tek başına duş almak bu arınmalar için yeterli olmayabilir.
 •  Vücut için doğru ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Cildi zedelemeden temizleyecek sabunlar ya da duş jelleri kullanmak gerekmektedir. Sert içeriklere sahip olan vücut bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır. 
 • Evde vücut bakımının önemli adımlarından olan peeling, nemlendirme ve temizleme ürünlerinin kaliteli ve doğal içeriklere sahip olmasına dikkat etmek gerekmektedir. 
 • Vücutta istenmeyen tüyler traş edilmeden önce cildin iyice yumuşamış olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Traş olurken cildin tahriş olmaması için doğal içeriklere sahip kremler tercih edilmelidir.
 • Cilt temizliği, peeling ve tıraş gibi vücut bakım rutinleri gerçekleştirildikten sonra cilt henüz tam kurumamışken cilt tipine uygun ve sağlıklı bir içeriğe sahip nemlendirici ile cilt nemlendirilmedir. 
 • Sabahları yüz bol suyla yıkanmalıdır.
 • Sağlıklı ve temiz dişler için dişler fırçalanmalıdır.
 • Duştayken doğal kıllara sahip olan bir fırça, kabak lifi ya da at kılından yapılmış bir temizleme fırçası vücut temizleme için doğru bir seçim olacaktır.
 • Sağlıklı vücut ve sağlıklı bir cilt için C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitaminlerini düzenli olarak almak gerekmektedir.
 • Hem vücut hem de diğer organlar için bol bol su tüketmeye ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!