Vitamin İlaçları Nedir?

Vitamin İlaçları Nedir?

Uzmanların önerdiği vitamin takviyeleri nelerdir? Kilo artışını destekleyen vitaminler nelerdir? Cinsel güç artırıcı vitamin ilaçları nedir?
Fenilalanin Nedir? Okunuyor Vitamin İlaçları Nedir? 26 dakika İlerle Interval Antrenman Nedir?

Vitamin eksikliği yaşayan kişilerin kullandığı ilaçlara vitamin ilaçları denmektedir. Medikal mağazalar, eczaneler ve internet üzerinden satışı yapılan vitamin ilaçları reçetesiz olarak ulaşılabilen ürünlerdendir, ancak en doğru kullanımı yine doktor kontrolünde gerçekleştirilir. 

Latince kökenli olan vitamin kelimesi ilk olarak 1912 yılında Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından kullanılmıştır. Bu tarihten sonra vitaminlerin vücut için farklı etkileri araştırılmış ve buna göre ek takviye ilaçları üretilmiştir. Vitaminler vücudumuz için katalizör görevi görür. Vitamin eksiklikleri, vitamin türüne göre değişiklik gösterse de genel olarak metabolizmayı yıpratıcı etkileri vardır. 

Az vitamin kadar çok vitaminde vücuda zararlıdır. Gereğinden fazla vitamin kullanmak vücutta toksik etkiler yaratabilir. Bundan dolayı doz aşımına dikkat edilmesi gerekir. Ülkemizde pek çok firma farklı vitamin ilaçları üretmektedir. Pharmalife, LifeTime, New Life ülkemizde sıkça kullanılan vitamin hapları markalarındandır. 

En İyi Vitamin İlaçları Hangileridir?

Ülkemizde satışı yapılan vitamin ilaçlarından en iyileri şunlardır:

 • Supradyn Energy Fast Action: 13 vitamin içeren bu ilaç oldukça hızlı bir emilime sahiptir. Bundan dolayı etkisi de o denli hızlı olur. Bu ürünün bir diğer avantajı ise susuz bir şekilde kullanılabilmesidir. Ürünün fiyatı ortalama 40 TL’dir. Eczanelerde ve internette bulunan ilaç sigorta kapsamına girmez.   
 • Pharmaton Kapsül: Multivitamin ve ginseng özelliği ile ön plana çıkan bu ürün, zihinsel odaklanmaya yardımcı olmaktadır. 30’luk paketlerde satılan bu hapların ortalama fiyatı 100 TL’dir. İlaç SGK kapsamına girmemektedir. 
 • Lavanser 30 Vejetaryen Kapsül: Bu vitamin takviyesinin en önemli özelliği vejetaryen olmasıdır. B vitamini içeren Lavanser, ortalama 85 TL’lik bir fiyata satılmaktadır. SGK kapsamına girmemektedir. 
 • Eurho Vital A-Z Multivitamin Plus Lutein Q10 30 Tablet: Yüksek miktarda B3 vitamini içeren bu ilaç, koenzim Q10 ve lutein formülleri ile de desteklenmektedir. SGK kapsamına girmeyen bu kapsülün ortalama fiyatı 50-55 TL’dir. 

A Vitamini İlaçları

İçeriğinde yüksek oranda A vitamini desteği barındıran ilaçlar A vitamini ilaçları olarak geçer. A vitamini ilaçları antioksidan özellik gösterir. A vitamini genellikle besin aracılığı ile alınsa da yetersiz kalınması durumlarda mutlaka ek takviye ilaçları kullanılmalıdır. A vitamini kanser gelişimi ve kalp hastalıklarını önleyici bir etkiye de sahiptir. 

En iyi A vitamini markaları şunlardır:

 • Solgar Beta Carotene 7 Mg 60 Kapsül: İçeriğinde 60 adet kapsül barındıran bu ürün, koruyucu içermemektedir. Kullanım şekli yemeklerden sonra birer adet olarak belirlenmiştir. 
 • Zade Vital A Vitamini: 30’lu paketlerde satılan bu ürün 11 yaş üzeri kişilerde günde 1 kapsül alacak şekilde kullanılmalıdır. Kolay yutulabilir olması kapsülün kullanımını kolaylaştırmaktadır. 1 kapsülünde 900 MCG A vitamini içermektedir ki bu da %112’lik bir orana tekabül eder. 

B Vitamini İlaçları

B vitaminin pek çok çeşidi vardır. Temelde 8, toplamda 11 adet tür ile yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Tüm türler B vitamini sınıflandırması içine girer. B vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Solgar Biotin 5000 Mcg: 50 kapsüllük bu ürün vejetaryenlere uygundur. Günde 1 kapsül olmak üzere yemeklerden sonra kullanımı önerilmektedir. Cam şişede muhafaza edilmesi nedeni ile kolayca muhafaza edilebilir. 
 • Ocean B Complex: 10 farklı B vitamini içeren bu ürün 50 kapsüllük ambalajlarda satılmaktadır. Günde 1 kapsül almak yeterli olacaktır. Bitkisel kaynaklı bir üründür. 

B1 Vitamini İlaçları

Tiyamin olarak bilinen B1 vitamini temel B vitaminleri arasındadır. Hücrelerin tümü B1 vitamini kullanır. Aldığınız gıdaların enerjiye döndürülmesi işlevini B1 vitamini üstlenmektedir. B1 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Nature's Supreme Vitamin B1 100 Mg: 100 kapsüllük bu ürün patentli bir hammadde kalitesine sahiptir. Günde bir kez kullanılması gereken bu vitamin tercihen yemek sırasında kullanılabilir. Yüksek miktarda B1 vitamini içerir. 

B3 Vitamini İlaçları

Diğer adı niasin olan bu vitamin, vücut açısından oldukça faydalıdır. B3 vitamini yüksek kolesterolü dengelemek için kullanılır. B3 vitaminin diğer faydaları arasında DNA onarımına yardımcı olması ve cilt sağlığını koruması gelir. Her ne kadar B3 vitamini eksikliği çok sık görünen bir sorun olmasa da, ishal, yorgunluk, kafa yorgunluğu, depresyon gibi belirtiler B3 eksikliğinin bir göstergesi olabilir. B3 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Natures Supreme Vitamin B3 500 Mg: Yüksek bir B3 vitamini oranına sahip olan bu ürün 50 kapsüllük ambalajlarda satışa sunulmaktadır. Hammaddesi oldukça kalitelidir.

B5 Vitamini İlaçları

Pantotenik asit olarak bilinen B5 vitamini, suda çözülebilen bir vitamindir. İnsan vücudu için önemli vitaminlerden biridir. Hem kan hücrelerinin oluşumuna hem de yenilen besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. B5 vitamini takviye ilaçları yorgunluğun azaltılmasına, enerji metabolizmasının oluşmasına katkıda bulunur. B5 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Nature's Supreme Vitamin B5 500 Mg: Quali-B hammadde kalitesine sahip olan bu hap, hızlı emilim özelliği sayesinde çabuk etki yapar. Servis başına 500 mg B5 vitamini içeren bu ürün, bitkisel kaynaklı olduğundan vegan ve vejetaryenler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. 
 • Suda Vitamin B 50 Complex: 50 MG’da 833% değeri içeren bu ürün komple bir B vitamini ihtiyacını kapsar. Kolin ilaveli ve bitkisel kaynaklı olması bu ürünü ön plana çıkarmaktadır. 

B6 Vitamini İlaçları

B6 vitamini, kan seviyesindeki azalma ve bağışıklık sistemi için önemli olan bir vitamindir. Enzimlerin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için B6 vitamine ihtiyaç duyulur. Yorgunluk ve bitkinliği azaltarak vücuda enerji verir. Kilo vermek isteyenler için de takviye olarak alınan B6 vitamini, yağ yakmada etkili bir rol oynar. B6 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır: 

 • Solgar Magnesium Vitamin B6: En yüksek B6 vitamin oranı içeren vitamin hapıdır. Kullanım şekli tercihen günde bir adet olmak üzere bol su ile tüketilmelidir. Vegan kullanıma uygun bir vitamin hapıdır. 100 tablet içeren bu üründeki B6 vitamini 8,3 mg’dır. İçeriğinde tuz, soya, şeker, glüten, süt ürünleri ve buğday bulunmamaktadır. 
 • PharmaQ Vitamin B6: Yetişkinler için uygun olan bu hap günde bir kez kullanılmalıdır. Servis miktarının yüksek olması bu ürünü ön plana çıkarmaktadır. Servis başına 10 Mg B6 vitamini içermektedir. Günlük alım dozu aşılmamalıdır. 

B9 Vitamini İlaçları

Folik asit olarak bilinen B9 vitamini, bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir vitamindir. DNA ve kan hücrelerindeki alyuvar oluşumu, kas metabolizmasının gelişmesi B9 vitaminin faydaları arasındadır. Yetişkin kadın ve erkeklerde günlük alınması gereken B9 vitamini oranı 400 mcg’dır. Hamile kadınlarda bu oran günlük 600-700 mcg olmalıdır. Özellikle hamilelik döneminde B9 vitamini takviyesi düzenli olarak yapılmalıdır. Bebeğin beyin ve sinir gelişiminde B9 vitamini önemli bir rol oynar. B9 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Nutraxin Anne Adayları İçin Folik Asit: Anne adaylarının folik asit seviyesini yükseltmesine yardımcı olur. Düşük folat düzeyi fetüsün gelişiminde risk faktörü yaratır. Bundan dolayı anne adayları kendileri için üretilen folik asitleri dikkatlice kullanmalıdır.  

B12 Vitamini İlaçları

Amino asit ve yağ asitlerinin vücut içinde kullanımında önemli bir rol oynayan B12 vitamini, vücut içinde hemen hemen her hücre için oldukça önemlidir.  Kobalamin, bu vitamine verilen diğer isimdir. En karmaşık yapıya sahip olan B12 vitamini, vücudun folik asidi emmesine de yardımcı olur. 14 yaş üzeri bireyler için günlük alınması gereken B12 vitamini 2, 4 mikrogramdır. Aşırı B12 kullanımında B12 vitamini toksik etki gösterebilir. Bundan dolayı kullanım dozu aşılmamalıdır. B12 vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Dynavit Vitamin B12: Bir tablette 1000 Mcg B9 vitamini barındıran bu ürün, cam şişede satışa sunulmaktadır. Koruyucu içermez ve Türkiye’nin en kaliteli firmalarından olan Eczacıbaşı güvencesi ile üretilmektedir. Ürünün bir servisinde 1.000mcg B12 vitamini bulunmaktadır. 
 • NaturalNest Vitamin B12: Dilaltı tablet formunda olmasından dolayı hızlı bir emilim sağlar. Hap yutmakta zorlanan bireyler bu nedenle bu hapı kolayca kullanabilirler. Bu ürünün vişne aromalı olması yutarken kötü bir tat oluşmasının da önüne geçer. 

C Vitamini İlaçları

C vitamini ilaçlarını kullanma amaçlarının başında C vitamini eksikliği gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, göz ve cilt hastalıklarına karşı olumlu etkileri, doğum öncesi sorunlara yardımcı olması gibi etkenler C vitamininin faydaları arasındadır. C vitamini eksikliği nadir görülen bir sorun olsa da, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına ek takviyelerle kullanılması önerilmektedir. C vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • EurhoVital Vitamin C + Zink 10 Mg 20 Kapsül: Günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde bir kapsüldür. Blister ambalajı sayesinde kolay ve temiz bir kullanıma sahiptir. Kutu içerisinde 20 kapsül bulundurmaktadır. Bir serviste 300 mikrogram C vitamini barındırmaktadır.
 • Solgar Ester-C Plus 1000 Mg: Solgar kalitesi ile üretilen bu ürün, bitkisel kaynaklı olarak hazırlanmaktadır. İçinde kuşburnu, turunçgiller ve rutin bioflavonoidleri ile desteklenmiş yoğun bir C vitamini oranı bulunmaktadır. 
 • Newvit Vitamin C Efervesan: İçeriğinde çinko ve C vitamini vardır. Ürünün bir servisinde 1.000mg C vitamini, 5mg çinko bulunmaktadır. 

D Vitamini İlaçları

D vitamini doğrudan güneşten alınır. Bundan dolayı adı güneş vitamini olarak da bilinmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu vitamin, fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler. D vitaminin pek çok faydası vardır. Güneş ışınlarından D vitamini alamayan birisi için D vitamini hapları büyük bir önem taşımaktadır. Yaşlılar, yeni doğum yapmış anneler, koyu tenli olanlar, aşırı kilolular D vitamini eksikliği risk grubundadırlar. Kemik ve kas ağrıları, yorgunluk, saç dökülmesi, kemik kaybı gibi belirtiler D vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.  D vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Solgar Vitamin D3 1000 IU: Tek serviste 25,0mcg D3 vitamini içeren bu ürün, kolay yutulması ve yüksek D vitamini oranı ile oldukça etkili bir kullanım sağlar. Günde 1 adet olarak tercihen yemeklerden sonra kullanımı uygundur. Kapsülün kaynağı sığır jelatinidir. Bundan dolayı veganlar için uygun değildir. 
 • Newvit Vitamin D3 400: Bu vitamin çocuklar için oldukça uygundur. Püskürtmeli yapısı sayesinde kolaylıkla kullanılabilir. Tek püskürtmede 0,15 mL D vitamini takviyesi yapmaktadır. Hem sprey hem de damlalık başlıkları ile kullanılabilir. Bu ürün sıvı formu sayesinde hızlı bir emilim sağlar. Herhangi bir kimyasal, glüten, tatlandırıcı ya da renklendirici içermez. 
 • Wellcare Vitamin D3 Sprey: Yetişkinler için uygun olan bu ürün, günde 1 puf fışkırtılarak kullanılmalıdır. Sprey kullanmak istemeyenler ise damlalık ile kullanabilirler. Ürünün tek servisinde 25 mikrogram D vitamini bulunur. 

E Vitamini İlaçları

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. İnsan vücudundaki hücre zarlarını belirli oksijen tiplerinden koruyan vitamin E vitaminidir. Yetişkin bir bireyin günde 7 ila 15 mg arasında E vitamini alması gerekmektedir. E vitamini eksikliği nadir görülen bir şey olsa da, nöropatik bazı sorunlar E vitamini eksikliğine işaret edebilir. E vitamini yönünden zengin besinlerin alınması dışında oral yolla alınan E vitamini takviyeleri de günlük dozajı karşılamada yeterlidir. E vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Solgar Vitamin E 400 IU 268 Mg: Tuz, nişasta ve şeker gibi katkı maddeleri içermez. Doğal E vitamini formunda olması nedeni ile en çok tercih edilen E vitamini takviyesidir. 50 kapsül barındıran bu ürün servis başına 268 mg E vitamini içermektedir. 
 • Nature's Bounty Vitamin E 400 IU Pure d-Alpha: Softjel formunda üretilen bu ürün, servis başına 267 mg E vitamini içermektedir. Ürün sığır jelatininden elde edilmiştir. 

K Vitamini İlaçları

K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik gelişiminde önemli bir görev üstlenir. K vitamini eksikliği kan pıhtılaşması gibi tehlikeli sorunlara yol açabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar ise K vitamini alımını sınırlandırmalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği çok sık görünen bir sorundur. Yetişkin bir birey, vücut kütlesinin her bir kilogramı için 1 mcg K vitamini almalıdır. K vitamini için en kaliteli hap türleri şunlardır:

 • Venatura Vitamin K2 100 Mcg: Servis başına 100 mikrogram K vitamini içeren bu ürün, günde 1 ya da 2 kez yağlı bir öğünün sonrasında tüketilmelidir. Bu ürün 11 yaş üzeri için uygundur. 
 • Nature's Supreme Vitamin K2 100 Mcg: %99 saflık oranına sahip olan bu ürün bitkisel kaynaklıdır. Yüksek biyoyararlanım sağlayan doğal bir K2 formu bulunur. Ürünün içeriğinde herhangi bir soya ya da alerjen bulunmamaktadır. 
 • NaturalNest Vitamin K2 100 mcg 30 Kapsül: NaturalNest Vitamin K2, her kapsülde 100 mcg K2 vitamini içeren bir besin desteğidir. İçeriği patentli MenaQ7, yüksek verimlilikte K2 vitamini sunar.

Vitamin İlaçları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Vitamin ilaçları kullanılırken belirli bir rutine uyulmalıdır. Uygun bir besin programı ile birlikte kullanılan vitamin ilaçlarının vücuda yararı çok daha fazla olacaktır. Dengeli bir beslenmede ek vitamin takviyesine gerek duyulmaz. Düşük enerjili diyet uygulayanalar, yeteri kadar güneş ışığı ile temas kuramayanlar ve sağlıksız beslenen bireyler vitamin desteği almalıdır. Örneğin bir vitaminin bulunduğu besinleri kullanmayan ya da bunlara alerjisi olan biri, o besinlerden alacağı vitaminleri ek takviye ilaçları ile alır. Vitamin ilaçları doktor kontrolünde belirlenen bir takvime göre alınmalıdır. 

Bebekler Vitamin İlaçları Kullanabilir Mi?

Bebekler için özel olarak üretilen ürünler vitamin takviyesi olarak bebekler için rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yeni doğan çocuklarda bazı vitamin eksikliği problemleri olabilir. Anne sütünden yeterli mineral ve vitamin takviyesi alamayan bebekler için vitamin ilacı kullanılabilir. Bebekler için en gerekli vitamin D vitaminidir. Bebeğin kemik yapısı ve sinir sisteminin gelişmesi için D vitamini takviyesi yapılmalıdır. D vitamini dışındaki diğer vitaminler gerektiğinde kullanılmalıdır. Bebekler anne sütünden ihtiyacı olduğu mineral ve vitamini karşılayamıyorsa bu doktor kontrolünde teşhis edilip ona göre bir ilaç takvimi uygulanmalıdır. 

Her Gün Vitamin Hapı Almak Doğru Mudur?

Vitamin eksikliği yaşayan biri için o eksikliği yaşadığı vitamini takviye olarak almak doğrudur. Bun un dışında günlük vitamin ihtiyacını besinlerden ya da güneş ışığından karşılayamayan kişiler de her gün vitamin hapı alabilir. Vitamin hapları doktor önerisi ve kontrolü ile kullanılırsa daha doğru olacaktır.

Vitamin İlaçları Hangi Saatlerde Alınmalıdır?

Vitaminlerin hangi saat ile kullanılması gerektiği konusunda net bir ifade yoktur. Bazı vitaminler sağlıklı bir öğünden sonra alınmalıyken bazı vitaminler aç karnına alınmalıdır. Doğum öncesi vitaminler multivitamin olduğundan öğle yemeklerinden önce alınması doğru olur. Böylece vitamin içerdiği tüm değerlerin hızlı bir şekilde emilimini sağlar. Yağda çözülen vitaminler için en uygun zaman akşam yemekleri sonrasıdır. Vücuttaki yağı kullanan bu vitaminler hızla çözülür. Suda çözünen vitaminler ise sabah saatlerinde aç karına kullanılmalıdır. Sabah aç karna kullanmayanlar ise kahvaltıdan 2 saat sonra kullanabilirler. 

Hamilelikte Vitamin İlaçları Alınmalı Mıdır?

Hamilelik planları yapan bir anne adayı, bu planları uygulamadan 3 ay evvelden folik asit takviyesi kullanabilir. Günlük 400 mikrogram alınan folik asit gebelik sürecinde hem anneye hem de bebeğe oldukça fayda sağlar. Hamileliğin 3 ayından sonra omega-3, kalsiyum, çinko, magnezyum gibi mineral desteği yapılmalıdır. 

Hamilelikte Ne Zaman Vitamin İlaçları Alınmalıdır?

Gebelik dönemlerinde de anne adayları doktor kontrolünde vitamin kullanmalıdır. Örneğin A vitamini fazla alındığında bebek üzerinde ciddi konjenital anomali sorunları yaratabilir. Hekim kontrolünde belirlenen dozajların alınması hem bebek hem anne sağlığı için çok önemlidir.

Fazla et tüketmeyen ya da vejetaryen olan anne adayları ise B12 vitamin desteği almalıdır. B12 vitaminin oral yolla alınması yeterli desteği sağlamayacağından damar yolu ile alınması önerilmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için günlük C vitamini kullanımı önerilmektedir. 

Vitamin İlaçları Nasıl Üretilir?

İlk aşama olarak vitaminin hammaddesi belirlenir. Vitaminler hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan elde edilebilir. A vitamini, balık karaciğerinden alınan yağla yapılabilirken, C vitamini genellikle portakal gibi turunçgillerden ya da kuşburnundan elde edilebilir. Temel hammaddeye ek olarak kalsiyum, glikoz gibi katkı maddeleri konabilir. Hapların daha kolay yutulmaları için kayganlık maddesi olarak stearik asit ya da magnezyum stearat kullanılır. 

Vitamin hapı yapmak için kullanılan tüm malzemeler sertifikalı olmalıdır. Bir laboratuvardan alınacak onay, vitaminde kullanılacak maddelerin bakteriyel bir sorunu olup olmadığı konusunda fikir verir. Üretici hammaddeyi genellikle toz halinde alır. Bu sayede harmanlama çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Hammaddenin tabletlenmeye hazır halde gelmemesi durumunda ıslak granülasyon metodu uygulanır. Bu aşamada vitamin selüloz ile karıştırılır. Kuruyan vitamin hapları özel olarak şekillendirilir. Tartma işleminde sonra karıştırıcıya dökülen vitamin materyali 15-20 dakika kadar karıştırılır. Numune alma işlemi de karıştırma sırasında gerçekleştirilir. Alınan numunede herhangi bir sorun çıkmaz vitamin hapı ağırlık kontrolüne girer. Kapsüllerin makine tarafından ikiye bölünmesinde sonra dozaj belirlenir. Vitamin hapları parlatılır ve ambalajlanarak satışa hazır hale getirilir. 

Suda Eriyen Vitamin İlaçları Nelerdir?

B ve C vitaminleri suda eriyen vitaminlerdir. Suda eriyen vitaminlerin emilimi diğer vitaminlere göre daha hızlı olur. B vitamini içindeki 8 temel B vitamini türü de suda çözülen vitaminler içerisindedir. 

Devletin Karşıladığı Vitamin İlaçları Nelerdir?

Devlet B komplex vitaminleri karşılamaktadır; ancak vitamin-mineral kombinasyonları önemli olmaksızın en ucuz hazır ilaçlar kullanılır. Devletin karşıladığı vitamin ilaçları her geçen gün değişebildiğinden ötürü doktorunuzun yazdığı ilacı eczanelere sordurarak karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz.  

İşlevlerine Göre En İyi Vitamin İlaçları Nelerdir?

Her vitamin ilacı farklı bir yarar sağlamaktadır. Vitamin ilacını hangi amaçla kullandığınıza göre değişen işlevleri arasında her yaş grubuna yönelik farklı vitamin ilacı sınıflandırılması ve dozajı yapılmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken vitamin ilaçları düzenli bir beslenme programı ile uygulandığında daha olumlu sonuçlar almak mümkündür.

Sperm Sağlığını Arttıran Vitamin İlaçları Nelerdir?

Düşük sperm sayısı sorunu yaşayan erkekler çocuk sahibi olma konusunda zorluk yaşamaktadırlar. Bir spermde mililitre başına 15 milyon sperm bulunması gerekir. Bundan az olan sperm sayısı düşük sperm sayısı sorunu oluşumuna yol açar. Sperm sayısını arttırmak isteyen erkekler farklı vitamin hapları ile sperm sağlığını güçlendirebilir. E vitamini, B-12 vitamini, Folik Asit, C vitamini sperm sağlığını güçlendirmek için kullanılır. 

Bu ilaçların dozajları ve markaları doktorlar tarafından belirlenmelidir. Bu vitaminleri fazla kullanmak toksik etkilere neden olabilir. Sperm sayısını korumak ya da fazlalaştırmak için yalnızca vitamin hapı kullanımı yeterli olmayabilir. Bundan dolayı komple bir etki isteyenler dengeli beslenmeyi ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmayı hayatlarına adapte etmelidirler. 

Cilde İyi Gelen Vitamin İlaçları Nelerdir?

Yeterli vitamin takviyesi yapan birey cilt sağlığı konusunda kendini oldukça sağlıklı hisseder. Cildin, vücudu dış etkilerden koruduğu düşünülünce cilt sağlığının önemi daha da artmaktadır. Cilt için faydalı olan vitaminler şunlardır:

 • E vitamini: E vitamini çok ciddi bir antioksidandır. Nemlendirici özelliğinin bulunması dolayısıyla cilt için en önemli vitaminlerin başında gelir. 
 • C Vitamini: Ciltteki lekeleri gidermek için C vitamini oldukça etkilidir. Ciltteki yorgun ve mat görüntüyü engeller. C vitamini bazı ciltlerde hassaslığa yol açabildiğinden bir cildiye ya da dermatoloğa başvurmadan kullanılmaması daha sağlıklı olur. 
 • A Vitamini: Özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için A vitamini takviyeli ilaçlar faydalı olur. Cilt bakım ürünleri içine retinol olarak A vitamini konmaktadır.  
 • D Vitamini: D vitamini güneş ışınları dolayısı ile alınır. Cildin renk tonuna ve sedef hastalığına iyi gelmektedir. 

Cilt sağlığına faydası olan vitaminleri barındıran ilaçlar şunlardır:

 • Nature's Supreme Biotin 5000 Mcg
 • Venatura Vitamin C Hyaluronic Asit Serum
 • PharmaQ Provess Collagen Complex
 • Nature's Bounty Biotin 1000 Mcg

Güç Arttıran Vitamin İlaçları Nelerdir?

Tam bir enerji deposu olan vitaminler bağışıklık sistemin en önemli sigortalarından biridir. B2 vitamini kanda alyuvar oluşmasına yardımcı olurken göz sağlığı içinde çok faydalıdır. Özellikle hamile kadınların kullanması gereken folik asit, hem anne hem bebeğe oldukça faydalıdır. Enerji veren vitaminler genellikle spor, antrenman gibi aktivitelerden önce kullanılabilir. Böylece fiziksel hareketlerden aldığınız verimi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. 

Güç arttıran bazı vitamin ilaçları şunlardır:

 • Pharmaton 30 Kapsül
 • Supradyn All Day 60
 • Solgar Nero Nutrients
 • Eczacıbaşı Medigard Vitamin Mineral Kompleks CoQ10 60 Tablet

Yorgunluğa İyi Gelen Vitamin İlaçları Nelerdir?

Vitamin takviyesi sayesinde doğal besinler kadar olmasa da yorgunluğa iyi gelebilecek hücre onarımı ve multivitamin almak mümkündür. Özellikle bahar yorgunluğunu gidermek için B ve C vitaminleri yorgunluktan korunmak için çok önemlidir. Tüm günün yorgunluğunu atmak isteyen kişiler günlük olarak kullanabilecekleri vitamin hapları ile kendilerini daha zinde hissedebilirler. 

Yorgunluğa iyi gelen vitamin ilaçlarından bazıları şunlardır:

İştah Açıcı Vitamin İlaçları Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için önerilen iştah açıcı vitaminler, genel vücut sağlığına da yardımcı olmaktadır. Günlük olarak alınması gereken bu vitaminler salt kilo almanıza yardımcı olmaz ancak iştah açıcı özelliği sayesinde besin değeri yüksek öğünlerle beslenmenize yardımcı olur. B12 vitamini, A vitamini, C vitamini ve D vitamini iştah açıcı vitaminlerdendir. 

En iyi iştah açıcı vitaminler şunlardır:

 • Nerox B12 
 • Ferro Sanol
 • Ferrum Forte
 • Benexol
 • Marincap Balık Yağı

Saç Uzamasını Sağlayan Vitamin İlaçları Nelerdir?

Özellikle erkeklerin en büyük sorunlarından olan saç dökülmesi farklı şartlara bağlı olarka yaygın görülen bir sorundur. Kimi saç dökülmeleri genetikken kimi saç dökülmelerinin nedeni stres, yanlış beslenme ve vitamin eksikliği olabilir. Saç dökülmesini engelleyecek olan vitaminler şunlardır:

 • A vitamini: Saçı canlı ve parlak tutar. Özellikle saçlarının hızlı uzamasını isteyen kadın ve erkekler A vitamini takviyesini es geçmemelidir.
 • B7 Vitamini: Biyotin olarak da bilinen bu vitamin “saç uzatan vitamin” olarak da bilinir. 
 • B12 Vitamini: Saç kaybını önlemek için önemli bir vitamindir. Saç sağlığı için gerekli olan demir takviyesini yaparak saçları sağlıklı tutar. 
 • C Vitamini: Erken beyazlayan saçlar için C vitamini takviyesi önerilmektedir. Günlük alınan C vitamini saç sağlığını korumanıza yardımcı olur. 
 • Folik Asit: B grubu vitaminlerinden olan folik asit saçları daha parlak ve kalın bir forma sokar. 

Saç sağlığına iyi gelen vitamin ilaçları şunlardır:

 • Hairash Hair Vitamins
 • Voonka Selenium
 • Nutraxin Keratin
 • Redoxon C Vitamini

Doğal Vitamin İlaçları Nelerdir?

Doğal vitamin ilaçları doğrudan bitki kökleri, bitkisel özler ve tohumlardan hazırlanır. Bu tip doğal vitamin ilaçlarını hammaddeleri genellikle passiflora, çörek otu yağı, kabak çekirdeği yağı, aspir yağı gibi doğal özlerden oluşur. Doğal vitamin ilaçları vegan kullanımına uygundur. 

En iyi doğal vitamin ilaçları şunlardır:

 • New Life 4 Hepa 30
 • Nature's Supreme Milk Thistle Complex
 • İmuneks Inflamax Optimize Zerdeçöp
 • Ocean Çörek Otu Yağı 1000 Mg

Beyin İçin Vitamin İlaçları Nelerdir?

Zekâ geliştiren vitamin ilaçları özellikle çocuklar tarafından düzenli bir şekilde kullanılmaktadır. Normal bir güne dahi beyin % 25-30 oranında enerji harcar. Öğrencilerin günlük sınav streslerindeki dönemlerde ise bu oran % 80-90’lara çıkar. Bu dönemlerde beyin özellikle B vitamini eksikliği yaşayabilir. B vitamini eksikliği geçici hafıza kaybına neden olabilir. Bu nedenle öğrenme döneminde olan biri B vitamini içeren takviyelere yönelmelidir. Beyin için Omega-3 yağ asidi oldukça önemlidir. Beynin hacmini arttıran Omega-3, hafızaya da iyi gelmektedir. Bu tip takviyeler günlük olarak kullanılabilir. 

Zekâ geliştiren vitamin ilaçları şunlardır:

Boy Uzatan Vitamin İlaçları Nelerdir?

Özellikle gelişme dönemlerinde olan çocuklar için boy uzatmaya yardımcı vitamin takviyeleri oldukça önemlidir. Çocuklar için boy uzaması çevresel faktörlerin yanı sıra doğru bir beslenme ile de alakalıdır. 

Kemik yapısını sağlıklı tutmak iyi bir gelişim için çok önemlidir. Kemik gelişimine yardımcı olan D vitamini, kolajen üretimi yapan C vitamini boy uzamasına yardımcı olan vitamin çeşitleridir. 

Boy uzatan vitamin ilaçları şunlardır:

Göze İyi Gelen Vitamin İlaçları Nelerdir?

Vitaminlerin göz sağlığı için büyük bir önemi vardır. A vitamini eksikliği gece körlüğüne yol açabilir. Bundan dolayı yeterli A vitamini takviyesi yapılması gece görüşünü daha iyi bir hale getirir. B2 vitamini ise gözlerde katarakt oluşumunu engeller. B2 vitamini içinde bulunan riboflavin, göz yorgunluğunu ve buna bağlı oluşan migreni engellemede aktif bir rol oynar. C vitamini ise dolaylı yoldan göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücuttaki şeker oranını düzenleyen C vitamini şekere bağlı görme kaybını engelleme konusunda başarılıdır. 

Göze iyi gelen en iyi vitamin ilaçları şunlardır:

 • Venatura Zeastaksantin Lutein Resveratrol Vitamin C 30 Kapsül
 • TheaPharma Nutrof Total 30 Kapsül
 • Solgar Lutein Carotenoid Complex 30 Kapsül
 • Doppelherz Aktiv Lutein 30 Kapsül

Hücre Yenilenmesini Arttıran Vitamin İlaçları Nelerdir?

Hücre yenilenmesi sağlıklı bir metabolizma için oldukça önemlidir. Besleyici vitaminler hücre yapılanmasına yardımcı olurken vücut için gerekli enerjiyi de sağlamış olur. B12, D vitamini, E vitamini gibi takviyelerle hücre yenilenmesi konusunda vücudunuza gerekli faydayı sağlamış olursunuz. 

Hücre yenilenmesine yardımcı olan vitamin ilaçları şunlardır:

Cinsel Gücü Artıran Vitamin İlaçları Nelerdir?

Özellikle bir yaştan sonra erkeklerde cinsel isteksizlik artış gösterebilir. Testosteron ve östrojen dengesinin bozulması ile birlikte cinsel istek azalabilir. Cinsel isteğin azalmasını engelleyici doğal kaynaklı vitaminler erkeklere oldukça faydalı olabilir. 

Birçok vitamin cinsel güce fayda sağlayabilir. Bunların başında gelen E vitamini, cinsellik hormonlarını üreten vitamindir. Erkeklik hormonlarını üreten bir diğer vitamin ise B6 vitaminidir. B6 vitamini aynı zamanda stres seviyesini de azaltır, bu da cinsel hayata olumlu etki yapan başka bir nedendir. Günde 1 ya da iki kez kullanılabilen vitaminler erkeklere özel olarak üretilmektedir. Dozajın uzman bir doktor tarafından ayarlanması önemlidir. Fazla kullanımlarda toksik etki görülebilir.    

Cinsel gücü arttıran vitamin ilaçları şunlardır:

 • Vemax 60 Kapsül
 • Sunlife Zenergd 10 Tablet
 • Bigjoy Vitamins Alphamen 90 Kapsül
 • Voonka Collagen Active Men 250 Gr

Vitamin İlaçları Kilo Aldırır mı?

Vitaminler salt kullanımda kilo aldırmazlar. Kilo alma sorunları yaşayan biri düzenli bir şekilde vitamin kullanmaya başlar; ancak bu süreçte beslenmesine özen göstermezse kilo alamaz. Vitaminler kalori içermeyen mikro besin unsurları içerisinde yer alır. Vitaminlerin görevi yemek yeme sırasında, aldığınız besinlerin bedeninizdeki metabolik süreçleri daha düzgün bir şekilde yönlendirmesidir. 

Vitaminler salt kilo vermenize de yardımcı olmaz. Kilo almak ya da vermek düzenli bir beslenme programı ile yapılabilir. Vitaminlerin bu konuda destekleyici bazı özellikleri bulunmaktadır. Kilo almak isteyen biri için iştah açıcı vitamin kullanımı önerilir. Bu vitaminler yemek yemekte zorlanan kişilere yardımcı olur. Kilo vermek isteyen birisi için ise metabolizmayı ve sindirimi canlandıran vitamin ilaçları önerilir. 

Kilo Artışına Yardım Eden Vitamin İlaçları Nelerdir?

C, D, B1 gibi vitaminler iştah açıcı yönlerinden dolayı kilo almaya yardımcı olabilir. Bu vitaminler sağlıklı bir şekilde kilo alma hususunda kişiye yardımcı olabilir. Yetişkinlerde içeriği zengin vitamin ilaçları tercih edilirken çocuklara uygun olarak iştah açıcı balık yağı hapları kullanılabilir.

Kilo artışına yardım eden vitamin ilaçları şunlardır:

Kilo Vermeye Yardım Eden Vitamin İlaçları Nelerdir?

Kilo vermeyi sağlıklı ve düzenli hale getirebilmek için hızlı bir metabolizma ve sindirim sistemi gereklidir. Kilo vermeye yardımcı olan vitamin ilaçları bu faydaları sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Sadece vitamin ilacı kullanarak kilo verilmesi imkansızdır. Bundan dolayı bu ilaçları bir kurtarıcı olarak değil, yardımcı bir öge olarak görmek mantıklı olacaktır. 

B vitaminleri grubundan olan B2, B3, B5, B6 ve B8 metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. D vitamini ise içerisinde bulunan leptin sayesinde beyne tokluk hissi yollayarak hormon yapısını düzenler. Probiyotikler de kilo vermeye yardımcı olan ek takviyelerdendir.  

Kilo vermeye yardımcı olan vitaminler şunlardır:

Uzmanların Önerdiği Vitamin İlaçları Nelerdir?

Pek çok uzman hekim, sağlıklı bir yaşam için vitamin takviyesinin yapılmasını zorunlu olarak gösterir. En doğru olan vitamin takviyesi doğal besinlerden alınan vitaminlerdir. Ancak bazı durumlarda besin ya da diğer etmenlerden vitamin takviyesi yapılamaz. Vitamin eksikliklerinde de ciddi sorunlar oluşabilir. Ek takviye olarak kullanılabilen vitamin ilaçları bu noktada kişiye yardımcı olmaktadır. 

Dr. Osman Müftüoğlu, hafızayı güçlendirmek için omega-3 yağlarının kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Bunun nedeni ise omega-3 yağlarında belleğe iyi gelen DHA bulunmasıdır. Özellikle 400 mg’dan fazla DHA taşıyan omega-3 hapları oldukça fayda sağlamaktadır. 

Tıbbi onkoloji uzmanı olan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, orta ve ileri yaştaki kişiler için B12 vitamini içeren ilaçları önermektedir. Bunun nedeni ise B12’nin bağırsaklardaki emilimi hızlandırmasıdır. Kemik sağlığı içinse D vitamini kullanılmalıdır. Kemik gelişimi orta ve ileri yaştaki kişilerde durduğundan var olan kemikler kuvvetlendirilmelidir. Gebe olan kadınlar için ise folik asit önerilmektedir. Bunun nedeni; hamileliğin ilk 3 ayında görülen nöral tüp defekti (sinir sistemi sorunu) sorunlarının önüne geçmektir. 

Canan Karatay'ın Önerdiği Vitamin İlaçları Nelerdir?

Canan Karatay kendi kitabı olan "Prof. Dr. Canan Karatay'la Şifa Bulanlar" kitabında vitaminlerin önemine değinmiştir. Canan Karatay, C vitamini takviyelerinin kullanımının özellikle Covid-19 sürecinde daha önemli olduğunu belirtmiştir. C vitamininin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi bunda en büyük etkendir. Canan Karatay özellikle bir ilaç ismi vermese de, vitamin ilaçlarının hammaddelerinin doğal olması gerektiğini belirtmiştir. 

Vitamin Hapı ve Vitamin İlacı Arasındaki Bağlantı Nedir? 

Her ne kadar “vitamin ilacı” tanımı kullanılsa da vitamin hapları ilaç değildirler. Vitamin ilacı tanımlaması kullanıldığında insanlar vitamin haplarından bir mucize beklemektedir. Ancak bu tip haplar, günlük alınması gereken vitaminlere destek olarak kullanılmaktadır. 

Vitamin ilaçları diye bir tanım kullanılacaksa bu daha geni bir tanım olarak kullanılmalıdır. Bunun nedeni vitamin desteklerinin yalnızca hap olarak değil, toz, sprey ve akışkan olarak da üretilmesidir. 

Hayvanlara İyi Gelen Vitamin İlaçları Nelerdir?

İnsanlar kadar hayvanlar da vitamin takviyelerine ihtiyaç duyabilir. Vitaminler, hayvanlar için büyüme, gelişme ve üremek gibi fonksiyonları daha etkin bir hale getirir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda vitamin takviyesi daha sağlıklı et ve süt ürünlerinin oluşmasına yol açar. Yetiştirdiği hayvandan daha iyi verim almak isteyen bir çiftçi, hayvanlarına yem sırasında verdiği ek vitamin takviyeleri ile bu verimi sağlar. 

Evcil hayvanlar için de aynı durum geçerlidir. Vitamin takviyeleri ile desteklenmiş mamalar evcil hayvanınızın daha sağlıklı bir şekilde yaşamasına yardımcı olur. Hayvanlarda görülen vitamin eksiklikleri tüy dökülmesi, kaşıntı, halsizlik gibi durumlara neden olabilir. Hayvanlarda da ek takviye olarak verilecek vitaminin dozajı ayarlanmalıdır. Gereğinden fazla kullanılan vitaminler toksik etki gösterebilir. Bu da hayvanın zehirlenmesine yol açar. 

Köpekler için Vitamin İlaçları

Köpeklerin sağlıklı gelişimi için ek vitamin takviye hapları kullanılabilir. Köpeğe ilacı yutturmak zor olabileceğinden köpek mamalarına karıştırılmış olan vitaminleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Bunun dışında damla olan ilaçlar da kullanılabilir. Köpeğin beslenme programına göre ayarlanan günlük dozaja uygun olarak vitamin verilmelidir. Bu bilgiler uzman bir veteriner hekime danışılarak öğrenilmelidir. Köpeğin türüne, yaşına, kilosuna ve daha birçok etkene bağlı olarak günlük alması gereken vitamin miktarı değişkenlik gösterebilir. 

Multivitamin Bir Vitamin İlacı mıdır?

Multivitaminler, farklı bileşenlerle karıştırılmış olan bir tür takviyedir. Vücuda faydası dokunacak vitamin, mineral ve diğer elementleri bünyesinde barındırır. Bu açıdan bakıldığında multivitamine bir vitamin ilacı denilebilir. Diğer vitamin ilaçlarından en büyük farkı içeriğinde barındırdığı mineral ve elementlerdir.  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.