Şampuan Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şampuan Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçınıza uygun şampuan seçimiyle saçlarınız istediğiniz görüntüye kavuşabilir. Peki doğru şampuan seçimi nasıl yapılır?

Saçları kirlerden, yağdan arındırmak ve aynı zamanda saç bakımının büyük ve önemli bir kısmını kaplayan, en çok tercih edilen kozmetik ürün şampuanlardır. Düzenli aralıklarla saç temizliğini sağlamak, sağlıklı uzamasına yardımcı olmak, saç derisinde oluşan kirlerinden arındırmak, ışıltılı bir görünüme ulaşabilmek için kullanılan şampuan seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Böylelikle saç ve saç derisi sağlığı korunur, saçın daha sağlıklı uzaması ve ışıltılı bir görünüme sahip olması sağlanabilir. Şampuanlar seçilirken;

 1. Saç tipine uygun şampuan seçilmelidir.
 2. Paraben içermeyen şampuan tercih edilmelidir.
 3. Şampuanın pH değerine dikkat edilmelidir.
 4. Çok köpüren şampuanlar tercih edilmemelidir.
 5. Kepeğe karşı koruyucu etkiye sahip olan şampuanlar tercih edilmelidir.

1. Saç Tipine Uygun Şampuan Seçilmeli

Şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken ilk özellik saç tipine uygun şampuan tercih etmektir. Bunun için öncelikle sahip olunan saç tipi bilinmelidir. Aynı zamanda dönem dönem saçların farklı ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Bu ihtiyaçlara uygun şampuanlar tercih edilmelidir. Farklı saç tiplerine uygun şampuan alternatifleri;

 • Kepek karşıtı şampuanlar,
 • Saç dökülmesi karşıtı şampuan
 • Boyalı saçlar için şampuan 
 • İncelmiş ve zayıf telli şampuan
 • Hassas saç derisine uygun şampuan
 • Cansız görünen, yıpranmış saçlar için şampuan
 • Yağlı saçlar için şampuan
 • Kuru saçlar için şampuan

2. Paraben İçermeyen Şampuan Tercih Edilmeli

Paraben ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan ürünlerin raf ömrünü uzatan koruyucu bir maddedir. Paraben içeren şampuanlar kullanmak sadece saç ve saç derisine zarar vermez durulama esnasında şampuan vücudumuza da etki etmektedir. Bu sebeple içeriğinde paraben bulunan şampuanlardan tüm vücudumuz etkilenmektedir. Şampuanlarda yer alan paraben saç dökülmesi, saç derisinde kuruluk, tahriş, saç renginin solması ve saç dökülmesi gibi yan etkilere sahiptir. Ayrıca ciltte egzama gibi tahriş edici yan etkilere, cildin yaşlanmasına da sebep olmaktadır. Bu sebeple şampuan seçimlerinde paraben içermeyen şampuanlar tercih etmek sadece saç ve saç derisi sağlığı için değil aynı zamanda vücudumuzun sağlığı için de önemlidir. 

3. Şampuanın PH Değerine Dikkat Edilmeli

pH bir çözeltinin asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılmakta olan bir ölçü birimidir. Saçı temizlemek ve bakım yapmak için kullanılan şampuanların saçı iyi temizleyebilmesi için saç derisinin pH değerine yakın olan şampuanların kullanılması gerekmektedir. Şampuanların pH değerinin saç derisinin pH değeri olan 5.5 e yakın olması gerekmektedir. Aksi takdirde saç derisinin pH dengesini bozar ve saçta tahrişlere dökülmelere neden olur.

4. Çok Köpüren Şampuan Tercih Edilmemeli

Şampuanlar hakkında çok bilinen fakat yanlış olan bir gerçek vardır. Şampuan ne kadar çok köpürüyorsa o kadar iyi temizlemez. Şampuanın fazla köpürmesi içerisinde köpürtebilmek için bulunan kimyasalların fazla olduğu anlamına gelmektedir. Fazla köpüren şampuanların içeriği deterjan içeriğine yakındır. Bu da hem saça, hem saç derisine hem de vücudumuza zarar vermektedir.  Bu sebeple çok köpüren şampuanlar tercih edilmemelidir. 

5. Kepeğe Karşı Koruyucu Etkiye Sahip Olmalı

Güzel, sağlıklı uzayan, parlak ve gür saçlara sahip olmak için saç derisinin sağlıklı olması şarttır. Saç derisinin sağlıklı olması için de kepeğe karşı koruyucu etkiye sahip şampuanlar kullanılmalıdır. Kuru saçlar ve saç derisi kepeğe neden olmaktadır. Kepek de hem saçın hem de saç derisinin sağlıksız olduğunun bir göstergesidir. Saçların derinlemesine temizlenmesi, kepekten arındırılabilmesi için kullanılan şampuanların kepeğe karşı koruyucu etkiye sahip olması gerekmektedir.

Örneğin Natur Vital Anti Dandruff Yağlı Saçlar İçin Kepek Şampuanı, paraben ve koruyucu içermeyen formülü ile saçlarınıza taze bir his verir. İçeriğindeki yeşil limon, kadife çiçeği özleri, meyan kökü ve organik aloe vera özleri ile kepek oluşumunu azaltır, saç derisini rahatlatır ve sebum üretimini azaltır. Ayrıca saç derisindeki kaşıntıları giderir. 

Yağlanan Saçlar İçin Hangi Şampuan Tercih Edilmeli?

Sağlıklı saçlar saç derisini korumak ve nemlendirmek için bir miktar sebum ve yağ üretmektedir. Bu yağ ve sebum miktarı hijyen alışkanlıklarına, kullanılan ürünlere, yaşam tarzları ve beslenme gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazen saçlarda bu yağlar birikebilir ve kaygan ve temiz olmayan bir görüntü ortaya çıkabilir. Yağlanan saçlarla başa çıkabilmek için önemli etkenlerden bir tanesi de uygun şampuan kullanımıdır. 

Yağlanan saç tipine sahip kişilerin sebum miktarını dengeleyici ve hacim veren şampuanlar seçmeleri gerekmektedir. Ayrıca seçilen şampuanların kremsiz olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü kremli şampuanlar daha fazla yağlanmaya neden olmaktadır.  

Saç Dökülmeleri İçin Hangi Şampuan Tercih Edilmeli?

Saç dökülmelerinin çevresel veya biyolojik olarak birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplere bir tanesinin daha eklenmemesi ve saç dökülmesine engel olabilmesi için kullanılan şampuan içeriklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesine karşı içeriğinde bitkisel ürünler barındıran, saç derisini besleyen, saç derisine bakım yapan şampuanlar tercih edilmelidir. Tercih edilen şampuan içerisinde şampuan barındırmamalıdır. Seçilecek şampuan içeriğindeki bitkisel özlerle saç diplerinin direncini artırarak hem saçı ve saç derisini temizler, hem de saç dökülmesini engeller.  

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!