Şampuan Nedir

Şampuan Nedir?

Doğru şampuan nasıl seçilir? Şampuanın içerisindeki maddeler nelerdir? Yağlı saçlar için şampuan tercih ederken nelere dikkat edilmelidir?

Saçlarımız protein, lipid, su ve küçük miktarda eser elementlerden meydana gelmektedir. Şampuanlar teknik olarak saç derisini ve sebumu temizlemek, folikülit ve seboreik dermatiti önlemek üzere geliştirilmiş kimyasal formüllerdir. Şampuanlar saçtaki sebumu, terlemeyle oluşan komponentleri, dökülen stratum korneumu ve şekil verici yapay maddeleri temizlemektedir.

Gümünüzde önemli bir kozmetik ürünü olan şampuanlar, yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde şampuanın bu denli yaygın olması, yalnız başına saç güzelliği ve bakımını sağlamanın ötesinde, saçı beslemeye, korumaya ve başka birçok özel amaca yönelik etkin maddelerin katılmasıyla özel ihtiyaçlar için kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Şampuan Ne İşe Yarar?

Şampuan genel bir ifadeyle; saç temizliği için kullanılan bir üründür. Şampuan kullanımı saçların beslenmesi, sağlıklı uzaması ve saçın uzun ömürlü kullanıma sahip olmasını sağlamaktadır. Şampuanlar, saç temizliğinin yanı sıra saç derisi ve saç teli tiplerine göre hazırlanan içerikleri sebebiyle saçlarda ortaya çıkan çeşitli problemler için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

Çeşitli saç şekillerine göre hazırlanan şampuanları bu adresten inceleyebilirsiniz

Şampuanın Özellikleri Nelerdir?

Saç temizliği için şampuan oldukça yaygın bir kullanımdır.  Cilt bakımında olduğu gibi saç ve saç derisi bakımında da birtakım hususlara öncelik vermek gerekmektedir. Yaşanılan saç problemlerine öncelik vererek, bir şampuan seçmek oldukça önemlidir. Şampuanlar; yağlı saç, kuru saç, kepekli saç, mantar vb. hassasiyeti olan saç ve derisi, boyalı saç, uzamayan saç, dökülen saç gibi farklı ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış özelliklere sahiptirler.  

Şampuanın Ham Maddesi Nedir?

Şampuan kimya endüstrisinin bir ürünüdür. Bununla birlikte çeşitli kozmetik firmaları ve doğal kozmetik üreten firmalar tarafından da üretilmektedir. Kozmetik firmaları birçok saç çeşidi ihtiyacına yönelik şampuan ürettikleri için, şampuan içerikleri de değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar mümkün olduğunca doğal bir içerik elde etmek için çeşitli kimyasalları ya kullanmazlar ya da kullanım oranlarını minimuma indirirler. Dolayısıyla şampuanlar için tek tip bir içerikten söz etmek pek de mümkün görünmemektedir.  Yine de ortalama olarak bazı maddeleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür. Şampuanlarda genel olarak kullanılan ham maddeler işlem sırasına göre karıştırılır ve şampuan nihai halini alır. Bu maddeleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tuz 
 • Su
 • Boya
 • Ammonium Lauryl Sulfate /Ammonium Laureth Sulfate / Sodium Lauryl Sulfate: Bu maddeler deterjan ve emülgatör özellikleri olan bir kimyasallardır.
 • Comperland KD: Bu kimyasal sarı bir renge sahiptir. Sıvı-katı viskozite arttırıcı özelliklerinden dolayı koyultma maddesi olarak kullanılmaktadır.
 • Cosmacol HE: Açık sarı bir hidrofilik yumuşatıcıdır.
 • Esans: Şampuanlara hoş koku vermek amacıyla kullanılmaktadır. 
 • Sodium Citrate (SC): Bu madde saçların pH seviyesini korumaktadır. 
 • Panthenol: B vitamini içermektedir. Saçları kökten uca beslemektedir. 
 • Ascorbic Acid/Citric Acid: C vitamini içerir.  Saç derisini ve saçı canlandırır. 
 • Doğal Yağlar

Şampuanlar Saçları Nasıl Temizler?

Şampuan ile saç temizliğinin en önemli adımı saç tipine ve saçlarının ihtiyacına en uygun şampuanın tercih edilmesidir. Şampuanlarla yapılan en genel saç temizliği; saçlara uygulanan şampuanlar öncelikle ılık suyla birlikte köpürtülür, ardından bol suyla durulanır. Saçlara uygulanan şampuan işleminde saç derisinden yıkamaya başlamaya özen gösterilmelidir. Saç uçlarına şampuan uygularken çitiler gibi sert hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü bu şekilde yıkama saç uçlarına zarar vererek kolay kırılmaların sebep olmaktadır. Bu yüzden saç diplerine nazik ve dairesel hareketlerle şampuan uygulanmalıdır. Bu uygulama ile saç diplerindeki gereksiz yağ ve fazla kir saçlardan uzaklaştırılmış olur. 

Saçlar yıkanırken doğru bir şampuan kullanımının yanı sıra kullanılan suyun ılık olması, uygun bir tarakla saçın taranması ve uygun bir havlunun seçilmesi tamamlayıcı bir temizliği sağlamaktadır. 

Saç Tipine Göre Hangi Şampuan Seçilmelidir?

Şampuan endüstrisi, gelişen teknoloji ile birlikte yeni formüller hazırlayarak üretimlerine devam etmektedir. Bu bakımdan, şampuanlarda çok çeşitlilik söz konusudur. Şampuanlar içerdikleri maddeler bakımından farklı saç tiplerine yöneliklerdir. Hatta şampuanlar temel bakım, kepeğe karşı etki, boyalı saçlara özel, yağlı saçlara uyum sağlayan gibi birçok içerikle alıcılarına ulaşmaktadır.

Şampuanların yalnızca saçı temizlemek gibi bir işleve sahip olduğunun düşünülmesi, şampuan tercihinde özenli davranılmadığı anlamına gelmektedir. Oysa şampuanlar saçı temiz tutmanın yanında çeşitli saç tiplerine özel olarak geliştirilirler. Saç bakımındaki en önemli noktalardan biri kişinin saçlarına uygun olan saç bakım şampuanını kullanmaktır. Bütün saç tiplerinde mutlaka sülfat içermeyen, içinde paraben, silikon, parafin olmayan ve doğal içerikle üretilen şampuanlara yönelmek gerekmektedir.

 • Yağlı saçlar için şampuan seçerken kremli şampuan kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • Zayıf, yıpranmış ve ince telli saçlar için hacim veren şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Kalın telli saçlar kabaran ve elektriklenen bir yapıya sahip olduklarından dolayı kremli şampuanları kullanmayı tercih etmek gerekmektedir.
 • Kepekli saçlar için, içinde çinko bulunan şampuanları tercih etmek gerekmektedir.
 • Dökülen saçlar için kullanılacak şampuanda Gingko Biloba, AMINEXIL VE PP/B5/B6 vitaminlerin olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin Natur Vital Hair Loss içerisindeki güçlü vitamin içeriği ile saç dökülmesini en aza indirebilir.
 • Hastalıklı bir saç derisi için ise bir doktor muayenesinin ardından, yine doktor tarafından tavsiye edilen bir şampuanın kullanılmasına önem verilmelidir. 

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Önerileri Nelerdir?

Saç bakımı konusunda oldukça fazla karşılaşılan sorunlardan biri de saçların aşırı yağlanmasıdır.  Normal şartlarda insan vücudunun savunma mekanizması saç derisini nemlendirme ve saçları korumak için belli bir miktarda sebum veya yağ üretmektedir. Yağ miktarını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Saç için doğal bir mekanizma olan yağlanma, bazı zamanlarda hijyen görünmeyen bir görüntüye sebebiyet vermektedir. Bazen bazı kişilerde bu yağlanma süresi 24 saat içerinde tekrarlanmaktadır. Saç ürünlerinin yanlış ya da aşırı kullanımı, hava şartları, metabolizma, hormonlar, stres, egzersiz, kullanılan şampuan gibi faktörler de saçların yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle öncelikle saçların aşırı yağlanmasına neden olan etkenleri yok edip, ihtiyaç duyduğu bakımı yapmamız gerekiyor. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında, piyasada bu soruna yönelik hazırlanmış şampuanların olduğunu görmekteyiz. Yağlı saçlar için şampuan, saçlara ve saç derisine uygun olarak üretilen şampuanlardır. Bu şampuanlar diğer şampuan seçeneklerine göre daha az nemlendirici içermektedirler. Fakat aynı zamanda güçlü yıkayıcı da içermektedirler.  İşte bu noktada içerisinde ‘’Disodyum Undesilen Amido MEA-Sülfosüksinat ‘’ bulunan Kadolin ve Sedolin şampuanlar, düzenli kullanıldıklarında saçlı derideki yağ dengesini dengeleyerek yağlanma problemini kontrol altında tutmaktadırlar. Ayrıca yağlı saçlar için besleyici, dengeleyici, B3 ve B6 vitamini içeren, silikon içermeyen özelliklere dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin Natur Vital Anti Dandruff yağlı saçlar için geliştirilmiş organik bir şampuandır.

Kuru Saçlar İçin Şampuan Önerileri Nelerdir?

Saç derisi ve saç sorunlarından bir diğeri ise normalin dışında bir kuruluktur. Kuru saçlar genel itibariyle cansız ve solgun bir görünüme sahiptirler. Kuru saç yapısı nedeniyle kırılmalara daha meyilli bir yapı sergilemektedir. Saç derisi doğal bir süreç ulan sebumu üretmektedir. Sebum saç tellerini koruyarak nem kaybının da önüne geçmektedir. Fakat saç derisi saçları nemlendirmeye yetmeyecek kadar doğal yağ üretmemeye başlarsa saçlarda kuruluk meydana gelir. Kuru saçlara sahip olmanın başka da çeşitli nedenleri olabilir. Hava kirliliği, yeterli bakımın yapılmaması, saçların çeşitli işlemlerden geçmesi, kullanılan şampuan saçı kurutan sebepler arasındadır. Kuru saçlar için kullanılacak şampuan için bazı özelliklere dikkat etmek gerekmektedir: öncelikle şampuanın mümkün olduğunca kimyasallardan arındırılmış ve doğal bir içeriğe sahip olmasına öncelik verilmelidir. Ayrıca içerisinde doğal yağlar olan, doğal nemlendiriciler olan, Alkol ve SLS gibi sert kimyasallar ve kurutucu maddeler içermeyen şampuanları kullanmak gerekmektedir. Saçları sık sık yıkamak da nem kaybına neden olacağından saçları sık yıkamaktan da kaçınmak gerekmektedir. Örneğin nemlendirerek saçı canlandırması için Natur Vital Revitalising Ginseng Canlandırıcı Şampuan geliştirilmiştir.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.