Saç Kremi Nedir

Saç Kremi Nedir?

Saç kremi neden kullanılır? Saç kremi kullanmanın zararı var mı? Saç kremi saçı güçlendirir mi?
Cilt Bakımı Nedir? Okunuyor Saç Kremi Nedir? 5 dakika İlerle Göz Bakımı Nedir?

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve saç bakımı için çeşitli ürünler kullanılmaktadır.

Saç kremi saçın kolay taranabilmesi ve şekillenmesini sağlayan bir saç bakım ürünüdür. Elektriklenmesini önlemek, kırılmasını onarmak ve saçı beslemek için saça uygulanmaktadır. Sıvı ve krem forma sahip olabilirler. Ayrıca saç kremleri durulanan ve durulanmayan olarak da ikiye ayrılmaktadır. Durulanan saç kremleri durulanmayan saç kremlerine göre daha çok kullanılmakta ve bilinmektedir. Fakat durulanmayan saç kremleri de durulanan saç kremlerindeki gibi saçı onarır ve besler.

Saç kremi seçilirken saç tipine ve şekillendirme rutinine dikkat edilerek seçilir. Kuru, yağlı, yıpranmış, boyalı gibi farklı saç yapısına sahip saçlar, onarılmak için farklı bileşenlere sahip saç kremine ihtiyaç duymaktadır. Saçın nem dengesini bozmamak için haftada iki veya üç kez kullanılabilir. Saç diplerine uygulanmamalıdır. Çene hizasından aşağı uçlara kadar uygulanmalı ve saçta çok bekletilmemelidir. Durulanabilir saç kremlerinde saç şampuan ile yıkandıktan sonra saçtaki fazla su sıkılmalı ardından saç tipine uygun saç kremi uygun miktarda saça uygulandıktan sonra bir iki dakika içerisinde durulanmalıdır. Uygulama yapılacak saç eğer ince telli ise bir fındık büyüklüğünde, eğer kalın telli ise iki fındık büyüklüğünde saç kremi yeterlidir. Saçın ılık veya soğuk su ile durulanması saç nem dengesi için daha sağlıklıdır. Saçın saç kreminden tamamen arınmış olmasına dikkat edilmelidir. 

Saç Kremi Ne İşe Yarar?

Saç kremleri düzenli ve düzgün kullanıldığında saçları besler ve onarır. Saç kremlerinin nemlendirici, onarıcı, çözücü ve asitli gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Saç kremleri genel olarak saçların kolay şekil alması, parlaklık kazanması ve yumuşaması için kullanılan saç bakım ürünleridir. Saça uygulandığı anda içerdiği besleyici maddeler sayesinde gerçekleşen yumuşaklık hissedilebilir. Saçların daha sağlıklı görülebilmesi için saç kremi düzenli olarak kullanılmalı uygulandıktan sonra da kısa bir süre saçta bekletilmelidir.

Saç kremi uygulaması saç bakımı içerisinde önemli bir adımdır. Saçlara bakım sağlayarak saçların kırılmasını önler, saça uygulanacak kimyasal ve ısıl işlemlerden saçı korur.

Kısacası saç kremi kadın erkek yaşlı genç fark etmeden herkesin saçlarını koruyabilmesi, yumuşaması ve parlaması için kullanabileceği saç bakım ürünüdür. Fazla dolaşan ve elektriklenen saçları açmaya yardımcı olur. Ayrıca saçların doğal şekillerini kolayca bulmasına yardımcıdır.

Tüm saç tiplerine uygun olup saçları ağırlaştırmadan ve yağlandırmadan nemlendirir. En karışık saçların bile kolayca açılıp, taranmasına yardımcı olur. Kırılan ve yıpranan saç uçlarının beslenmesi ve yumuşaması için gerekli olan bakımı yapar.

Saç Kreminin Özellikleri Nelerdir?

Saç bakımın ikinci aşaması olan saç kremleri saçı besleme ve koruma özelliğine sahiptir. Saça nem kazandırır ve saç uçlarının nem sayesinde esneklik kazanmasını sağlayarak kırılmasını ve elektrikli görünmesini engeller.

Yağlı saç yapısına göre seçilen saç kremleri sebum dengesini düzenleme özelliğine sahiptir. Kuru saçlar için hazırlanmış saç kremleri ekstra nemlendirme özelliğine sahiptir.

İçerisinde barındırdığı besleyici yağlar ile saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saç sağlığını iyileştirmede etkili olan saç kremleri aynı zamanda saç şekillendirmede de yardımcıdırlar. Saç şekline uygun olarak seçilen saç kremleri düz, kıvırcık veya dalgalı şekilde kullanılmak istendiğinde doğal şeklinin en iyi hale gelmesinde saç kremleri önemli yere sahiptir.

Saç Kreminin Ham Maddesi Nedir?

Saç kremi hammaddelerin başında karışıma kıvam veren ham maddeler, sonra nemlendiriciler ve sonra yağlandırıcılar gelir. Kıvamlaştırıcı olarak setil stearil alkol, setil alkol veya stearik asit gibi ham maddeler kullanılır. Hammaddeler arasında ceteareth, cetrimonium chloride, polyquaternium ve su mevcuttur. Bunlara ek olarak bitki ekstraktları ve bu bitki ekstraktları için emülgatörler, kathon cg, parabenler veya dmdmh hydantoin gibi koruyucular, boya, koruyucu ve esans kullanılır.

Saç Kreminin Faydaları Nelerdir?

Saç kremi saçın sağlıklı, neme doymuş olarak görünmesini sağlayan, saç kırılmalarını önleyen saç bakım ürünüdür. Saç kreminin saç bakımı için birçok faydası bulunmaktadır. Aşağıda saç kremlerinin faydalarına yer verilmiştir.

  • Güneşin UV ışınları, rüzgar, hava kirliliği gibi dış etkilere maruz kalarak yıpranan saçların onarımı için şampuan tek başına yetersiz kalmaktadır.Saçı dış etkilere karşı koruyucu kalkan işlevi gören, besleyen ve onaran saç kremini kullanmak sağlıklı saçlar için önemlidir.
  • Saç kremi saçların uçlarını nemlendirerek saçların uçlarının esneklik kazanmasını sağlar ve bu sayede saç uçları kırılmaya ve kırılarak dökülmeye karşı direnç kazanır.
  • Saç bakım kremleri, ıslak saça uygulandığından kayganlık, kuru saça uygulandığında yani banyo sonrası saç kremleri saçın kolay taranmasını sağlar, elektriklenmesini önlerken saçın parlamasına yardımcı olur.
  • Saç kremi saçın nemlenmesi için saç bakımında önemli bir adımdır. Özellikle saçı kuru olan kişilerin saç nem dengesini sağlayabilmek için önemlidir. 
  • Saç kremleri saç proteinlerini hücresel seviyede yenilemeye yardımcı olmaktadır. Saç tellerini güçlendirerek saç kırılmalarını önlerler.
  • Saçın doğal şeklini bulmasına yardımcı olurlar. 
  • Saçın kolay şekil almasını, kolay taranmasını sağlar.Böylece saçları açmaya çalışırken saçların çekilerek kopmamasını, aynı zamanda dolaşan saçların kolay bir şekilde açılmasını sağlayarak kopmaları engeller.

Saç Kreminin Zararları Var mı?

Saç kremleri saçların daha sağlıklı, daha parlak ve yumuşak olması için üretilen saç bakım ürünleridir. Saç kremleri her ne kadar bakım için üretilmiş olsa da raf ömrünü uzatabilmek için içeriğinde kimyasal bulundurmaktadır. İçerisinde  barındırdığı bu kimyasal maddelere yoğun maruz kalmak kanser riskini arttırabilmektedir. Saç kremleri saç derisine uygulanmamalıdır. Uygulandığından içerisinde bulunan kimyasal maddeler saç derisinin yağ dengesini bozarak saç tellerinin tutunma gücünü zayıflatmaktadır ve bunun sonucu olarak saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

Saç kreminin sık kullanılması, saçın doğal dengesini bozar, bunun sonucunda saçta aşırı yağlanma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Birçok saç kremi, Sodyum lauret sülfat isimli kimyasal maddeyi içerir. Bu kimyasal, saç kuruluğundan, ciltte alerjik reaksiyona kadar çeşitli saç ve cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu sebeple seçilen saç kreminin içeriği ve saç tipine uygunluk çok önemlidir. Aksi takdirde çeşitli cilt problemleri, uzun vadede yıpranmış saçlar ile karşılaşma olasılığı yüksektir.

 

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!